03 Mar 2020
Kardelen Uysal

Mart Ayı Alternatif Sinema Rehberi

Mart ayında Karaca Sineması'nda, Nazım Hikmet Kültür Merkezi Konak Halk Sahnesi'nde, İzmir Sanat'ta birbirinden güzel filmler gösterilecek. İspanyol sinemasından dikkat çekici eserler, İsveç Gökkuşağı Filmleri gibi pek çok dikkat çekici film bu ay İzmir'de gösterimde. 

8 ½

04 Mar 2020
İzmir Karaca Sineması

Federico Fellini’nin başyapıtlarından biri olan 8 ½ , restore edilmiş özel kopyasıyla Alsancak Karaca Sineması’nda. Yeni filmine duyduğu ilgiyi kaybeden bir yönetmen Guido Anselmi'nin filmi çekmeye dair şevkinin kırılmasını ve zaman geçtikçe gerçeklik hissini kaybetmesini anlatan film, sinema tarihinin en önemli eserleri arasında. 

 

Yönetmen Federico Fellini

Oyuncular: Marcello Mastroianni, Anouk Aimée, Sandra Milo

Ülke: Fransa, İtalya

Ana ve Kurtlar

05 Mar 2020
Nazım Hikmet Kültür Merkezi - Konak Halk Sahnesi

Film üç kız çocuğuna bakmak için bir malikanede mürebbiye olarak işe başlayan Ana'nın malikanedeki aile üyeleri ile zorlayıcı ve trajik ilişkilerinin konu ediniyor. Carlos Saura bu filmi için şunları söylüyor: "Ana ve Kurtlar filmi, büyükler için yazılmış korkunç bir çocuk hikayesi olarak tanımlanabilir. Burada o filmi çekerken çıkış noktam şuydu; ünlü İspanyol oyun yazarı Calderon de la Barka’nın "Dünyanın Büyük Tiyatrosu" diye bilinen bir oyunu var. Bu oyunda tanrı ya da ulu kişi diyebileceğimiz bir karakter herkese bir rol dağıtıyor. Sen köylüyü, sen kralı, sen çirkini, sen zengini, sen güzeli oynayacaksın diye herkesi bir rol veriyor. Ve kısa bir süre sonra insanlar bu rollere karşı çıkmaya başlıyorlar ve karşı çıkanlar hep fakir, çirkin, zayıf gibi kötü rollerdeki insanlar. Tanrı da: "Hayır herkes kendisine verilen rolü oynamak zorunda. Bu rolü ne kadar iyi oynarsanız, cennete gitme şansınız o kadar artar" diyor. Bu 1600’lü yıllar, yani 17. yüzyılda. Ana ve Kurtlar filminde tam olarak Calderon’un yaptığını yapmaya çalışmasam da her karakter somut bir olguya işaret ediyordu."

 

Yönetmen: Carlos Saura
Oyuncular: Geraldine Chaplin, Rafaela Aparicio, Fernando Fernán Gómez
Ülke: İspanya

İsveç Gökkuşağı Filmleri

05 Mar 2020
İzmir Sanat

İsveç Gökkuşağı Filmleri İzmir’de! Genç LGBTİ+ Derneği’nin düzenlediği Consulate General of Sweden, Istanbul Svenska Institutet ve NOBON’un desteklediği etkinlikte İsveç yapımı Queer filmler Documentarist’in katkısıyla Türkçe altyazılı olarak izlenebilecek. Üç hafta sürecek programda tüm filmler ücretsiz olarak izlenebilir.

Güneşli Pazartesiler

05 Mar 2020
Nazım Hikmet Kültür Merkezi - Konak Halk Sahnesi

Goya Ödülleri'nde 5 dalda ödül alan, En İyi Yabancı Film Oscar Adayı olan Güneşli Pazartesiler, İspanya'nın liman kentinde işten çıkarılan tershane işçilerinin öyküsünü anlatıyor. Filmin yönetmeni Güneşli Pazartesiler hakkında şunları söylüyor: "Geçici bir iş bulmak umuduyla her gün kuyruklara giriyorlar, bekleme odalarında zaman öldürüyorlar. Her gün doldurdukları ürkütücü başvuru formlarını iyi tanıyorlar. Bir süredir, izledikleri yolun yanlış olduğuna dair şüpheleri olsa da bu konuda konuşmuyorlar. Ayakta kalmak için mücadele ettiklerini, inatçı, cesur ve dirençli olduklarını biliyoruz. Bu onların hikayesi. Güncel olmasına karşın daha çok geçmişte kalmış gibi görünen bir hikaye. Hızlı kazanç peşindeki küresel ekonominin önemsemeden kapının önüne koyduğu bir grup işsizin, sistemin dar koridorlarında hayata açılan acil çıkış kapılarını aramasının hikayesi. Bir an için saatleri durdurmak, şüpheleri ve hatalarıyla yüzleşmek istiyorlar. Yanlış yöne saptıkları ana geri dönmeyi ve baştan başlamayı, şu an bildiklerini o zaman fark etmiş olmayı istiyorlar. Her gün kendilerine her şeyin değişeceğini söylüyorlar… Yarın, öbür gün ya da gelecek ay. Bırakın, bugüne kadar kıyıda köşede kalmış, yerel gazetelerde birkaç satırla geçiştirilmiş olan bu insanlar bir kez olsun başrolde oynasınlar. Dergilerde başkalarının hayatlarını okuyanlar, ay sonunu zor getirenler, bir sonraki ayı düşünmek bile istemeyenler… Öykülerimiz, filmlerimiz, umutlarımız onları anlatmalı. Hayallerimiz onların da hayallerini, yaşamlarından kesitleri içermeli. Güçleri, inançları ve anlık zayıflıkları bizi duygulandırmalı”.

 

Yönetmen: Fernando León de Aranoa

Oyuncular: Javier Bardem, Luis Tosar, Nieve de Medina

Ülke: İspanya

Seberg

06 Mar 2020
İzmir Karaca Sineması

Fransız Yeni Dalgası'nın ikonik isimlerinden Jean Seberg'in sivil haklar hareketine katılmasını, aktivist Hakim Jabal ile ilişkisi yüzünden FBI tarafından hedef alınmasını konu alıyor. Sürekli gözlem altında tutulan Seberg'in bir süre sonra kariyeri ve hayatı etkileniyor. Seberg'i, başarılı oyuncu Kristen Stewart hayat veriyor. Dünya prömiyerini 76. Venedik Film Festivali’nde yapan ve pek çok önemli festivalde gösterilen Seberg, bu senenin merakla beklenen filmlerinden.

 

Yönetmen: Benedict Andrews

Oyuncular: Kristen Stewart, Jack O'Connell, Margaret Qualley

Ülke: ABD

 

Nuh Tepesi

06 Mar 2020
İzmir Karaca Sineması

Bir yandan hamile eşiyle arasını düzeltmeye çalışan diğer yandan babasının isteği üzerine memleketi Bursa'ya doğru yola çıkan Ömer'in hikayesini konu ediniyor Nuh Tepesi.Ömer'in babası köyün tepesinde bulunan, kendisinin diktiğini iddia ettiği ağacın altına gömülmek ister ancak köydekiler için o ağaç geçim kapısıdır. İnsanlar bu ağacın Nuh peygamber tarafından dikildiğine inanırlar. Ömer ve babası arazinin kendilerine ait olduğunu kanıtlamaya çalışırlar ancak bürokrasi engeline takılırlar. Yılın beklenen filmi yurt dışında da ses getirdi. Dünya prömiyerini Robert De Niro'nun kurucusu olduğu Tribeca Film Festivali'nde yapan ve yine bu festivalde En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödülü alan filmi listenize eklemenizi öneririz.

 

Yönetmen: Cenk Ertürk

Oyuncular: Haluk Bilginer, Ali Atay, Mehmet Özgür

Ülke: Türkiye, Almanya

Kadın - Woman

08 Mar 2020
İzmir Karaca Sineması

Kadın filmi 8 Mart Pazar Dünya Kadınlar Günü’nde gösterime girecek. 50 farklı ülkeden 2000 kadına kulak veren dünya çapında bir proje olan Kadın, kadınların samimi portrelerini gözler önüne seriyor. Kadınların tüm dünyada maruz kaldığı adaletsizlikleri gözler önüne seren belgesel yine kadınların tüm zorluklara rağmen dünyayı değiştirebilme kapasitelerine de işaret ediyor.  

 

Yönetmen: Yann Arthus-Bertrand, Anastasia Mikova 

Oyuncular: Norma Bastidas, Gabriela Melgoza, Aleksandra Orbeck-Nilssen

 

Arı Kovanının Ruhu

10 Mar 2020
Nazım Hikmet Kültür Merkezi - Konak Halk Sahnesi

Auteur sinema geleneğinin en önemli temsilcilerinden Victor Erice'in ilk uzun metraj filmi olan Arı Kovanının Ruhu, İspanyol İç Savaşı'nın ardından Castilian kırsalında yaşayan ailenin hikayesini anlatıyor. Film arıcılık ile uğraşan hüzünlü bir baba, kime gönderdiği belli olmayan mektuplar yazan bir anne, iki küçük kız kardeş Ana ile Isabel'in kırsaldaki hayatına odaklanıyor. Kasabaya seyyar film şirketi gelir ve Frankenstein filmini gösterir. Suç, ölüm ve ruh gibi kavramlar Ana’nın çocuk zihninde türlü sorulara yol açar.

 

Yönetmen: Victor Erice

Oyuncular: Ana Torrent, Isabel Telleria, Fernando Férnan Gómez

Ülke: İspanya