07 Kas 2017
Seçil Şeker

Masalsı Hayatın Masal Anlatıcısı - Didem Köktaş

Hangimiz bir masal kahramanı olmak istemez ki? Masal için yaşınızın çocuk olmasına da gerek yok. Ruhunuzdaki çocuğa dokunuyor Didem Köktaş. Eğer hayatım bir masal olsaydı onu Didem'den dinlemek isterdim, öyle güzel anlatıyor ki. Kendi de hayatın her anını bir masalın içindeymişcesine yaşıyor. Yüzündeki huzur, sesindeki dinginlik ile sizi masal aleminin en mucizevi köşelerinde gezdirecek olan Didem'le masalsı bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar...
  

 

Kaynak: Didem Köktaş


Sizi masalla ilk kim tanıştırdı?
Babaannem çok iyi bir masal anlatıcısıydı ve öyle bir ortamda büyüdüğüm için çok şanslı hissediyorum kendimi. Ailemin yaşlılarıyla beslendi hep hayal dünyam da. Dinamiği çok seven bir çocuk olduğumdan hep hikaye peşinde koşardım. Şunu da söylemek isterim, kendimi bildim bileli anlatırdım da. Üç, beş arkadaş toplandığımız an ben masal anlatmaya, uydurmaya başlardım. Sonrasında yazmaya, edebiyata da ilgim oluştu tabii. Edebiyat okudum ve o alanı besleyecek eğitimlere katıldım hep. Şu an da Dokuz Eylül Üniversitesi'nde yüksek lisans yapıyorum.

"Hayatın masal olduğuna inanan biriyim."

Ailemde müzisyenler, kendi kendilerine yazan çizen insanlar çok fazla var. Biraz aileden beslenmeyle de gelişiyor sanırım. Aile arasında hep sanat odaklı paylaşımlarda bulunuluyor ve bu insana ilham veriyor. 

Kaynak: Didem Köktaş


Üniversitedeyken köyleri dolaşıp lehçe araştırması yapardık ve o gezilerde ben köyün yaşlılarıyla tanışıp, masal anlatan ve masal ana denilen büyüklerimizi bulup onlardan masallar dinlerdim. Bunun sahne performansı olarak yapıldığını 2010'da öğrendim. Kapılar, kapıları açtı. Her an bir hikayenin içinde hikaye gibi...

Masal anlatıcılığının ne kadarı oyunculuk?
Bir masalı, hikayeyi anlatmak için öncelikle hikayedeki her karakteri analiz etmem gerekiyor. Yüreğimde hissetmem gerekiyor. Kendin hikayeye ne kadar inanırsan o kadar iyi anlatırsın. 

Bir masalı, masal anadan dinlemekle, bir sahne performansı olarak dinlemek arasında fark oluyor mu? Teknoloji, ışıklar, dekor masalın büyüsünü bozuyor mu sizce?
Masal, tahminlerin ötesinde bir kuvvete sahip. Şöyle örneklendirebilirim; bir köy evinin balkonunda içtiğiniz kahve de size harika bir tat verir, beğendiğiniz bir mekanda güzel sunumlarla içtiğiniz kahve de. Masal aynı masal, tat aynı tat sadece sunum farklı.

Kaynak: Seçkin Yenici


Masalda mı daha çok Didem Köktaş dokunuşunu hissedebiliriz, hikayede mi?
Masalı anlatırken de kendi cümlelerimle anlatıyorum. Ne bulup çıkardıysam kendimden anlatıyorum. Hatta ayrı zamanlarda, aynı masalı, aynı kişiden dinlediğinizde bile farklı etkilenirsiniz. Anın büyüsüyle şekilleniyor masal. Evet anonim, belirli hatları var ama anlatımı anlatıcıya kalıyor. O yüzden müziğin de çok etkisi oluyor.

Çocuklardan aldığınız tepkiyle, yetişkinlerden aldığınız tepkiler nasıl oluyor?
Çocuklar anlattığınız masalı direk içinde yaşamaya başlıyor. Yetişkinlerin belli bir yaşanmışlıkları var, çizgileri var. Doğal olarak ilk başta o çizgilerle dinliyorlar ama sonra onlar da ruhlarındaki çocuğa bırakıyorlar hayal perdelerini. 

Bir de yaşam koçluğu yapıyorsunuz.
Evet, genellikle sınav stresini azaltmak için öğrencilerle çalışıyoruz. Yetişkinlerle de çalışıyoruz. Duygu durumlarına göre hikaye ve masallarla onları besliyorum. 

Afişleriniz bir harika. Görsel olarak muhteşemler ve insanı içine çeken bir dokusu var.
Afişler benim için çok önemli. Eğer kurumlar hazırlamıyorsa biz hummalı bir çalışmayla hazırlıyoruz ve çok keyif alıyoruz. Tasarımları kardeşim Gizem Tarlalı hazırlıyor. Masal gecelerinin her birinde çok sevdiğim ressamların eserlerine yer veriyoruz. Çok beğendiğim ve yakın dostum olan Khosro Berahmandi eserlerine yer veriyoruz. Benim için çok özel her biri. Azat Yeman'ın eserlerini de çok beğenerek afişlerimizde kullanıyoruz. 

Kaynak: Seçkin Yenici
 

Sadece İzmir'de misiniz? Size nasıl ulaşabilirler?
İzmir, İstanbul ve Ankara'da masal gecelerimiz oluyor. Civar illere de gidiyoruz. Çok hoş bir kitlem oluştu. Masal gecelerimize web sitemizden veya İnstagram'dan yaptığımız duyurularla ulaşabilirler. Konser - masal gecelerimiz çok keyifli oluyor, gelmelerini çok isterim. 

Masal anlatıcısı olmak isteyenlere neler önerirsiniz?
Herkes kendi yolu neyse onu bulup yaşıyor. Aslında kursla, eğitimle bir şeyler öğrenebilirsiniz ama içinizden akacak yola bağlı. Eğitimler alabilirler, çok okuyabilirler... O kadar insanın karşısına çıkıp masalı yaşayabilecek herkes masal anlatabilir.