04 Oca 2017
Otuzbeşlik

Metehan Şereflioğlu - 7 Santimetre'nin ödüllü yönetmeni

Senaryosunu yazıp yönettiği 7 Santimetre isimli kısa filmi ile, neredeyse bütün festivallerden ödüller alan Metehan Şereflioğlu ile röportaj yaptık. Gelin, Metehan'ı daha yakından tanıyalım. 
 
Metehan seni tanımak isteriz. Sinema hayatına girmeden önce neler yapıyordun, ne zaman yönetmen olmaya karar verdin, kısa film hayatına nasıl girdi?

1991 İstanbul doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi - Film Tasarım Bölümü öğrencisiyim.  
 
Çocukken kukla oynatıyordum sonra yavaş yavaş oyunculukla ilgilendim. Lise yıllarımda sinema hayatıma girdi. Tiyatroyla ilgilendiğim yıllarda arkadaşlarımla skeçler hazırlardık ve genelde ben yazıp yönetirdim. Bunları yaparken video kayıtlar da alırdım. Sanırım o zamanlarda yönetmenliği sevdim. Bir yandan kurgu yapmayı öğrenip bu çektiğim videoları da kurgulamaya başlamıştım. Artık bir şeyleri keşfetmeye başlayınca handycam kameramla Büyükada'ya gidip belgesel tarzında bir kısa film çektim. O zamandan beri kısa film hayatımda...
 
Senaryosunu yazıp yönettiğin '7 Santimetre' isimli kısa film gerçek bir hikaye. Senaryo yaratım süreci nasıl gerçekleşti biraz anlatabilir misin?
 
Lise yıllarımda bir süreliğine muhafazakar bir semte taşınmak zorunda kaldık. Orada gördüğüm, yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak senaryo yazımına başladım. Senaryoyu da yaklaşık 6 aylık bir süreçte tamamladım.  
 
'7 santimetre' teknik açıdan üstün bir yapım olmuş. Meraklıları için teknik detaylara girelim mi? Hangi kamerayı kullandın mesela?
 
Filmi 4 günde çektik. Sony FS7'yle çalıştık. Hikaye için doğru bir kameraydı aynı zamanda ışık duyarlılığı da gayet iyi olduğu için işimizi çok kolaylaştırdı. Filmin neredeyse tamamı doğal ışıkla çekildi. Çok az sahnede ışık kullandık. Filmin kurgusunu iki günde bitirdim. İlk versiyonu 22 dakikaydı. Sonra zaman içinde gözüme batan yerleri çıkardım ve 16 dakikaya indirdim. Post production için 1000 Volt bize destekte bulundu. Filmin renklerini de dört günde tamamladık. Diğer aşamalar biraz zaman aldı ve totalde 1 aylık bir post sürecimiz oldu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Ötekisinema
 
Filmlerini çok az bütçelerle çektiğini biliyoruz. Bütçesi olmayan ama kısa film çekmek isteyen arkadaşlara neler tavsiye etmek istersin?
    
7 Santimetre'yi çekerken sponsorluk için her yere mail attım. Öncelikle bütçesiz film çeken arkadaşların bunu yapmasını tavsiye edebilirim. Ama öyle tek bir maille değil, cevap alana kadar düzenli olarak mail atmaları ve aramaları gerekiyor. Gerçi ben hiç destek alamadım ama... Kültür Bakanlığı'na senaryolarıyla başvuruda bulunabilirler. Fongogo bence fon bulabilmek için çok güzel bir site, oradan filmleri için bir çalışma yapabilirler. Bir yandan unutulmaması gereken nokta Türkiye'de film çekiyor olmaları. Hiçbir şey kolay değil!
 
Bir çok festivalden ödül almış bir yönetmen olarak, en çok etkilendiğin, beğendiğin festival hangisi oldu?
 
Tartışmasız Cannes Film Festivali... Çok profesyoneller ve sinema adına her şey vardı. Unutamayacağım bir festivaldi. Türkiye'de ise Adana Film Festivali'ndeki atmosfer çok güzeldi. Prestijli bir festival olmasının yanında oradan aldığımız “En İyi Kısa Film” ödülü de ayrı bir mutluluk verdi.
 
 
Festivallerin kısa filmcilere yeterli katkılar sağladığını düşünüyor musun?
 
Türkiye'de kısa filme yaklaşım çok farklı, yeteri kadar değer verilmiyor. Bu durumda birkaç festival hariç Türkiye'deki festivaller biz kısa filmcilere ne kadar katkı sağlayabilir ki? 
 
En son '7 santimetre' filmin ile, bizim de takip ettiğimiz Uluslararası ''İzmir Kısa Film Festivali''nde finalist olmuştun. Festivali, yurt dışında uluslararası festivallere katılmış biri olarak eleştirebilir misin? Bir de ödül geldi mi onu da merak ediyoruz?
 
Başrol oyuncumuz Özgür Molla, “Gelecek Vadeden Oyuncu” ödülünü aldı. İzmir'de okuduğum yıllardan beri hiç kaçırmadan takip ettiğim bir festival, son iki senedir de filmlerimle yarışıyorum. Yurt dışındaki festivallerle kıyaslarsak haksızlık etmiş oluruz çünkü bütçeler eşit değil. Buna rağmen yarışmacısından jürisine kadar herkese eşit davranan elinden geldiğince kusursuz bir festival yapmaya çalışan şahane bir ekibi var. Yusuf Saygı güzel işler yapıyor. İlerleyen yıllarda çok daha iyi festivaller yapacaklardır.
 
Hep kısa film mi çekeceksin, yoksa uzun metraj bir film çekmeyi planlıyor musun?
 
Her sene bir kısa film çekiyorum. Bundan sonra da öyle olacak. Uzun metraj planım var ama şu an değil, yeni çekeceğim kısa filmle ilgileniyorum.
 
Son olarak neler söylemek istersin?
 
Bu ülkenin kısa filme ve kısa filmcilere değer vermesi gerekiyor. Bunu da öncelikle festivaller yapmalıdır.


7 Santimetre (7 Centimeters) - Teaser from Metehan Şereflioğlu on Vimeo.