Monarch Cork ile Çevre Dostu Ürünler

 

  • Ağaç kabuğunun bu işlevini belki bugüne kadar hiç bilmiyordunuz.
  • Sıkı durun söylüyoruz.
  • Bu çantalar ağaç kabuğundan.
  • Antialerjik, antibakteriyel ve çevre dostu tasarım çantalar İzmir'de üretiliyor. İlginizi çekti değil mi? Hem de kadın girişimci Merve Özmelek tarafından yapılıyor olması ayrıca gurur verici. Biz de Otuzbeşlik olarak Merve Hanım ile görüştük ve sıcak bir sohbet gerçekleştirdik, keyifli okumalar.

 

Bu markayı diğerlerinden ayıran en önemli özellikleri; Türkiye’de ilk kez “mantar meşesi kabuğundan” üretiliyor olması, antialerjik ve antibakteriyel olması, hafif ve su geçirmez olması, dayanıklı bir yapıya sahip olması ve ekolojik olması.

 

Peki bu ürünlerin içersinde neler var onları da Merve Hanım'a soralım.

-Merhabalar Merve Hanım, Monarch Cork ürün çeşitlerini bizimle paylaşır mısınız?

Tabii. Monarch Cork olarak kolyeler, telefon kapları, çantalar, tasmalar ve bileklikler üretmekteyiz. Ürünlerin kendi içlerinde de ayrılmaları oluyor. Mesela çantalardan örnek verelim; Milena Clutch, Liliana Sırt Çantası ve Amara El Çantası modellerimiz bulunuyor. Ürün detaylarına bu linkten ulaşabilirler.

 

-Böyle bilinçli bir markayı yaratma hikayenizi bizimle paylaşır mısınız?

Celal Bayar Üniversitesi Uluslararası Ticaret mezunuyum. Hep çevreci bir insandım ve kendi markamı yaratmak istiyordum. Arkadaşımda gördüğüm çanta üzerine bu işi yapmaya karar verdim. İki yıl kadar bir araştırma sürem oldu. Daha önce tekstil ile bir deneyimim olmadı ama ailem de tekstil ile ilgilenen kişiler var o yüzden bir ayağım hep tekstildeydi.

 

Markanın ilk ürünü ne oldu?

-İlk sırt çantaları ürettik sonra bileklik ve kolyeler ile yolumuza devam ettik daha sonraları minik dostlarımız için tasmalar tasarladık ve son olarak teknoloji ürünlerine yöneldik.

 

-Hali hazırda çalıştığınız bir işi bırakıp kendi markanızı kurmanız çok cesurca ama bence bir yandan korkutucu. Siz markayı yaratırken korkularınız var mıydı?

Zor bir süreçti. Bir kere herkes 'Neden?' diye soruyor. Gençken sorumluluklar daha az olduğu için daha cesaretli olabiliyor insan. Korkularım vardı diyemem, şanslı birisiyim ki ailem ve arkadaşlarım beni hep desteklediler. En büyük şansım onlar oldu. 

 

 

 

-Ürünlerin malzemesi arasında ağaç kabuğu da var dedik. Peki, ağaçlara zarar veriliyor mu?

Kesinlikle hayır. Ürünler ağaç kabuklarından elde edildikleri için (mantar meşesi ağacı kabuklarından) ağaca da kesinlikle bir zarar verilmiyor çünkü ağacın kabukları kendisini dokuz yılda bir yeniliyor ve tekrar hasat edilebiliyor. Yani bizim ürünlerimizin herhangibir üretim aşamasında doğadaki hiçbir canlıya zarar verilmiyor.

 

-Bir ürün satışa hazır hale gelmek için hangi evrelerden geçiyor?

Kumaşları ithal ediyoruz. İzmir'de yaşıyan, ürünleri tasarlayan bir tasarımcımız var ve imalathanemiz de İzmir'de. Dikişli olan ürünlerin dikişleri ustamız tarafından elde dikiliyor. Sonra bütün ürünler kalite kontrolden geçiyor.  

 

-Markanın adı neden Monarch Cork?

Cork; kullandığımız kullandığımız kumaşın uluslararası adı. Monarch ise markanın adı. Monarch ayrıca liderlik anlamını taşıyor bizde bu alanda liderlik etmek istiyoruz.

 

-İşinizde sosyal medyayı kullanmanın gücünü nasıl görüyorsunuz?

Bu noktada sosyal medyayı yararlı buluyorum. Dünyanın her noktasına ulaşabiliyoruz. Dünyanın ucundaki bir insanın saniyeler içerisinde sizi bulması inanılmaz bir şey. 

 

 

-Herkesin bilmesinde yarar gördüğünüz bir hayat tecrübenizi bizimle paylaşır mısınız?

Muhakkak bir girişimcilikten önce o işle alakalı bir yerde çalışmak, deneyim sahibi olmak gerekiyor. İş deneyiminiz olmadığında bir firmayı yönetmek imkansız gibi bir şey. 

 

-Sürekli erteleyip bir türlü yapamadığınız bir şey var mı?

Dil eğitimi diyebilirim. İspanyolcamı geliştirmek isterdim fakat iş yoğunluğundan dolayı fırsat bulamıyorum. 

 

-Yaşamda sizi güçlü hissettiren şeyler nelerdir?

Kendime olan özgüvenim ve pes etmemem.