03 Kas 2016
Otuzbeşlik

Moto Trio kariyer molasında Amerika'yı turlayacak

Hayallerin gücüne ve gerçekleşebileceğine inanan beyaz yakalı Kerem, Fırat, Özkan  üçlüsü, 15 yıllık kariyerlerine 9 ay sürecek uzun bir mola vermeye karar veriyorlar. Bu süre boyunca evde oturup televizyon izlemeyi düşünmüyorlar elbette. Valparaiso'dan New York'a 50 bin kilometre sürecek Amerika turu gerçekleştirmeyi planlayan Moto Trio ekibini tanımak ve tur detaylarını öğrenmek için röportaj yaptık. Siz de merak ediyorsanız bu yola çıkma hikayesini buyrun başlıyoruz.


Moto Trio kimlerden oluşuyor? Sizi tanıyabilir miyiz?
 
Moto Trio gezmeyi ve motosiklete binmeyi seven üç iyi arkadaştan oluşuyor. Fırat endüstri ürünleri tasarımcısı, Kerem ve Özkan ise mühendis. Bu yola çıkmaya karar vermeden önce üçümüz de yaklaşık 15 yıldır üretim sektöründe çalışıyorduk ve bir mola vermek istedik. Daha doğrusu şimdi mola vermezsek belki de hiçbir zaman veremeyeceğimizin farkına vardık ve bu büyük hayali ertelemekten vazgeçtik.

 
Bu güne kadar gittiğiniz yerlerden sizi en çok etkileyeni  hangisi oldu? Neden?
 
Henüz görmediğimiz çok fazla yer var ama halihazırda gördüklerimizden birini seçeceksek Arjantin demek yanlış olmaz herhalde. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden göçmüş milletlerin mahallerini kendi mimari zevklerine göre inşa ettikleri Buenos Aires, doğal güzellikleri, muhteşem canlı çeşitliliği, sıcak insanları ve özellikle et sevenler için hayli cazip yemekleri sayabileceğimiz birkaç sebep. Tabii ülkenin Türkiye ile paralellikler gösteren yakın tarihi ve ekonomik durumu da ayrıca ilgi çekici bir konu.

 
Başınıza gelen en ilginç yol hikayenizi  bizimle paylaşabilir   misiniz?
 
En ilginç yol hikayeleri beklenmedik olaylardan çıkıyor. Örneğin otobanda giderken yanımızdan geçen otomobil sürücüsünün camı açıp uzanarak "aynı motordan bende de var!” diye bağırarak heyecanını paylaşmasını hep gülümseyerek anıyoruz. Ya da Ekvador’da bir araca doluşup gittiğimiz Cotopaxi Dağı Milli Parkı’nda, Ekvador vatandaşı olmayanlar için parka giriş ücreti daha fazla olduğu için, gişe görevlisinin araçtaki herkesten milli marşı söylemesini istemesi ve sessizce oturanlara “yabancı bileti" satması tuhaf ama pratik bir yöntem olarak aklımızda kaldı.
 
 
Valparaiso’dan New York'a 9 ay sürecek 50 bin kilometrelik tura çıkacaksınız. Yola düşme fikri nasıl oluştu? Nereden çıktı bu tur?
 
Bahsettiğimiz “kariyer molası" fikrine iyice ısındıktan sonra değerlendirdiğimiz alternatiflerden biri Güney ve Kuzey Amerika rotası idi. Daha önce Fırat ve Kerem’in kısa birer Ekvador ve Arjantin seyahati olmuştu ve bu seyahatler kıtanın geri kalanını görmek için daha büyük merak ve istek uyandırdı. Bu uzunlukta bir tura ilk kez çıkacağımız için dil, alfabe vb. faktörleri de dikkate alarak Amerikalar rotasında karar kıldık ama Afrika ve Asya da aklımızın bir köşesinde.
 
 
Tur rotanızı anlatabilir misiniz? Tur rotanızı neler belirledi?
 
Rotamız Şili’de Valparaiso’dan başlıyor. Oradan Patagonya’ya, Dünya’nın en güneyindeki yerleşim yeri Ushuaia’ya sürüp rotamızı kuzeye kıracağız. Atlantik kıyısını takip ederek Arjantin, Uruguay ve Brezilya’yı ziyaret ettikten sonra Paraguay, Bolivya üzerinden tekrar kıtanın batısına geçip Peru, Ekvador ve Kolombiya’yı geçeceğiz. Bu kısım yaklaşık 5 ay sürecek.
 
Daha sonraki 1.5 ayda neredeyse tüm Orta Amerika ülkelerini geçeceğiz. Panama, Kosta Rika, Nikaragua, Honduras, Guatemala, Belize, Meksika... Sonrasında da birkaç büyük şehir ve olabildiğince doğal parklardan geçeceğimiz 2.5 aylık ABD ve Kanada sürüşüyle turu New York’ta bitireceğiz.
 
Mevsim geçişlerini yakalayacak bir yol planı yaptık; her şey yolunda giderse Alaska’ya çıkarak tam anlamıyla bir “pan-America” turu yapmış olmak da aklımızın bir köşesinde.
 

 
Amerika’nın farklı noktalarından geçeksiniz? Korku var mı? Kendinizi korumak için yanınızda bir şeyler taşıyacak mısınız?
 
Kendimizi korumak için yanımızda sinek kovar sprey olacak :) insanların seyyahlara -özellikle de uzaklardan gelenlere- gösterdiği iyi niyete güveniyoruz. Şimdiye denk yaptığımız seyahatlerde bunun aksine inanmamızı gerektirecek bir durumla karşılaşmadık. Ufak tefek sorunlar her yerde olur, ülkemizde de fazlasıyla oluyor. Bu nedenle ekstra bir “önlemimiz" yok.

9 ay sürecek olan bu turun maliyetini nasıl karşılayacaksınız? Sponsorunuz var mı?
 
Turda kullanacağımız belli başlı ürünler için destekçilerimiz var ancak temel olarak turu kendi bütçemizle yapacağız. Bu tura daha erken/gençken değil de şimdi çıkmamızın bir nedeni de yeterli ekonomik koşulları çalışıp para biriktirerek ancak sağlamış olmamız. Yolda ek sponsorluk fırsatları doğabilir ama buna güvenerek yola çıkmıyoruz.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ben dünyayı gezmek istiyorum ama bir türlü başaramıyorum diyenlere neler tavsiye edersiniz?
 
Böyle bir hevesi olanların yeni yerler keşfetme, yeni kültürler tanıma arzusunda bir eksiklik olmayacağını varsayarak teknik konulara değinelim: Büyük ölçekli gezilerden önce adım adım uzayan seyahatlere çıkarak ve seyahat blogları, kitapları okuyarak kendilerine en fazla hitap eden, en çok görmek istedikleri yerleri ve seyahat metodunu (bisiklet, karavan, motosiklet, sırt çantası vs.) belirleyip buna uygun takvim, bütçe, donanımı titizlikle hazırlamalarını öneririz. İki haftalık seyahate giderken bile insan yanına ne alacağını şaşırır ya, uzun süreli bir seyahat için gereken planlamayı oradan hesap edin (biz yaklaşık 1 yıl uğraştık!). Bütçenizden ve enerjinizden maksimum fayda sağlamak için konfor beklentinizi azaltın, hangi aracı kullandığınızdan bağımsız olarak hafif seyahat edin. Cebinizdeki her kuruş ve yanınızda taşımadığınız her gram sizi daha uzağa götürecek.
 
Sizi takip etmek ve desteklemek  isteyenler size nereden ulaşacaklar?
 
Tur boyunca sosyal medyayı yoğun olarak kullanacağız. Sosyal medya hesaplarımızı hayata geçirdik, blogumuzu da çok yakında yayına alacağız.