25 Ağu 2016
Seçil Şeker

Münire - Eskici, Kahveci, Gazozcu

 
İstanbul'un karmaşasından kaçan eski eşya aşığı Özgür Çankaya'nın evine sığmayan hatıralarının kahveci-gazozcuda can bulmasıyla başlıyor bu hikaye...Gazozuyla ünlenen Münire'nin yolculuğunu sizler için derledik.
 
Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

 Özgür Çankaya. 38 yaşında bir İstanbulluyum. Eşimle beraber 2 yıl önce İzmir'e yerleştik. İstanbul'u terk ettik desek daha doğru olur.

 
''Münire''nin kurulum aşamasından bahseder misiniz?
 Önce vintage eşyaları toplarım sosyal medya üzerinden satarım diye düşünmüştüm. Fakat evin yarısı eski eşyalarla doldu ve oluşan dağdan dolayı satamadım. Sonra bir gün eşim beni arayıp eşyalardan bıktığını temizlik yapamadığını söyledi. Bilirsiniz evde kadınların hakimiyeti vardır. Ben de dükkan aramaya başladım. İzmir'in kalbi Alsancak. Burayı istedim ve oldu. Babaannemin ismiydi Münire. Bir kasap bile açsam hayalimdi adı Münire olacaktı.
 
''Münire''nin konseptini anlatır mısınız? 
Aslında eskici, kahveci açacaktım. Sadece kahve olacaktı ama bir arkadaşımdan İstanbul'da olan bir gazozcuyla ilgili fikir geldi. Bu benim de çok hoşuma gitti. 15 çeşit gazoz satan bir yer ama başka şeyler de satıyorlar yiyecek gibi. Aklıma yatınca son anda tabelaya gazozcuyu da ekledik. Eskici kahveci gazozcu olduk. İlk başlarda 15 çeşit gazozumuz vardı. Şu an 30 civarında.
 
 
 
Sadece kahve ve gazoz satılan bir yere talep nasıl peki?
 Eskicilik de var. Burada gördüğünüz ürünler hep satılık, isteyenler alabiliyorlar. Sadece bize hediye gelen bazı eski ürünler var onları satmıyoruz. Hediyeler yaşatılmak için varlar satılmaz. Biz talepten memnunuz yaşamımızı idame ettirebiliyoruz mutluyuz. Gazoz ön plana çıktı ama çok güzel kahvelerimiz de var.
 
En çok satan gazozunuz hangisi? 30 çeşidi sayabilir misiniz?
 En çok satan diye bir şey yok aslında. Hepsi çok sevilerek tüketiliyor. Zafer gazoz bizim temel taşımız . Birincisi çok fazla Denizlili var. İkincisi gazozlarına çok sahip çıkıyorlar. Sekiz kişilik bir grup gelse eğer biri Denizlili ise hepsi Zafer gazoz içiyor. (Gülüyor) Çeşit olarak 30 tane yok aslında marka olarak var. Eğer aroma olarak sorulursa diyelim ki frambuazlı gazoz istedi tüm olan şehirleri ve markaları sayabilirim.
 
"Münire" ile ilgili başka planlarınız var mı?
Bu ruhu ve konsepti bozmayı hiç düşünmüyorum. Sadece kahve ve gazozum var. Kahvenin üzerine hadi bir de çay içelim veya gazozun yanında bir tost yiyelim durumu yok bizde. Oluşmasını da doğru bulmuyorum. Eğer ilerde böyle bir zorunlulukta kalırsak yine buranın ruhuna göre ya salçalı ekmek ya da tereyağlı ballı ekmek sunabiliriz. (Gülüyor)