20 Şub 2021
Kardelen Uysal

Mutlaka İzlemeniz Gereken Dram Dizileri

Oyuncu kadrosuyla, senaryolarıyla tatmin edecek,  hiç bitmesin isteyeceğiniz en iyi dram dizilerini derledik.

Your Honor

Suç, Dram, Gerilim · 2020 - ...

Breaking Bad'deki performansıyla geniş bir hayran kitlesine sahip olan Bryan Cranston'ın başrolde olduğu Your Honor, Kvodo adlı İsrail yapımı bir diziden uyarlandı. Bir hakimin oğlunun suça bulaşmasının ardından onu korumak için yaptıklarını anlatan dizi, adalet kavramını ve aile ilişkilerini de derinlemesine ele alan yapımlardan. 

Ozark

Suç, Dram, Gerilim · 2017 - ...

Finans danışmanlığı yapan bir aile babası, uyuşturucu karteliyle anlaşmazlığa düşer. Bunun üzerine ailesiyle birlikte Missouri'nin Ozark bölgesine yerleşmeye karar verir. Aile ilişkilerini, kapitalizmi irdeleyen yapım bol ödüllü oyuncu kadrosuyla da, senaryosuyla da son yılların en dikkat çeken yapımlarından biri oldu. 

The Sinner

Suç, Dram, Gizem  · 2017 - ... 

Petra Hammesfahr'ın aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan The Sinner, genç bir annenin hikayesini anlatıyor. Eşi ve bebeğiyle göl kıyısına tatile giden Cora Bender, o gün intihar etmeye kararlıdır ancak fikrini değiştirir; kendisini öldürmek yerine bir başkasını öldürür. Bu cinayetle ilgili kederli ve korkunç sırlar da ortaya dökülecektir.

The Outsider

Suç, Dram, Fantastik · 2020 - ...
Stephen King’in romanından uyarlanan HBO yapımı The Outsider, on bir yaşındaki çocuğun cesedinin bulunmasıyla gelişen süreci anlatıyor. Cinayetin baş şüphelisi olarak aile babası, Küçükler Ligi koçu ve öğretmen olan Terry Maitland tutuklanır. Maitland’ın anlattıklarıyla davanın seyri gittikçe değişir.

The Expanse

Gizem, Bilimkurgu, Dram · 2015 - ...

Günümüzden 200 sene sonrasında geçen dizi hem bilimkurgu meraklılarını hem dram severleri tatmin edecek bir yapım. Zengin bir ailenin kızı kaçırılınca onu bulmak için dedektif Miller, uzay gemisi kaptanıyla anlaşır ancak tüm zamanların en büyük komplolarından biri onları beklemektedir. Kitaptan uyarlanan diziler arasında başarılı bir yere sahip olan The Expanse, son yılların en iyi uzay dizileri arasında gösteriliyor.

Carnivale

Dram, Gizem · 2003 - 2005

1934 yılında, Amerika'nın Büyük Buhran ve Büyük Kuraklık döneminde geçen dizi, iki ayrı karakterin hikayesine odaklanıyor. Karakterlerden biri gezici bir karnaval gurubuna katılarak polislerden kaçan bir hapishane kaçkını, diğeri ise tuhaf güçlere sahip bir rahibin hikayesi… Bu çok katmanlı iş, yayınlandığı dönemde büyük ses getirmişti. 

American Gods

Dram, Fantastik, Gizem · 2017 - ...

Neil Gaiman’ın kitabından uyarlanan American Gods’ın senaryosunu Gaiman ve Bryan Fuller birlikte kaleme aldı. Dizi mitolojik tanrılar ile modern zamanın tanrılarının savaşına dair fantastik bir yapım. Bir soygun girişimi nedeniyle üç yıl hapiste yatan Shadow Moon, karısının trafik kazasında öldüğünü öğrenir ve erkenden salınır. Uçakta kendisini tanıştığı gizemli adam Moon’a iş teklif eder ve hiç beklemediği yerlerde karşısına çıkarak onu yaşanacaklara dair uyarır.

I May Destroy You

Dram · 2020 - ...

Michaela Coel'in hem yazdığı hem de başrolünü üstlendiği bu HBO dizisi, genç bir kadının Londra'da yaşadığı sarhoş bir gecenin ardından başından geçenleri ortaya çıkarmaya çalıştığı süreci anlatıyor.  Özgürlük, ilişkileri rıza gibi konulara odaklanan dizide dram ve mizah ustalıkla dengelenmiş.

In Treatment

Dram · 2008 - 2021

HBO'nun kült diziler arasına girmeyi hak eden yapımı In Treatment, psikoterapist ile danışanlar arasındaki hikayeden yola çıkıp terapistin kendi hikayesine uzanan ustalıkla işlenmiş bir senaryoya sahip. İsrail yapımı BeTipul adlı yapımdan uyarlanan dizinin başrolünde Gabriel Byrne var. 

Firefly Lane

Dram, Romantik · 2021- ...
Yine bir roman uyarlaması olan Firefly Lane, otuz yıllık arkadaş olan Tully Hart ve liseden en yakın arkadaşı Kate Mularkey’nin yaşamını anlatıyor. Eşi ile boşanma aşamasında olan ve iş yaşamına yeniden dönen Kate’in de yolculuğuna eşlik edeceğiniz Firefly Lane, gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlandı. Romanın yazarı Kristin Hannah, bu romanın en otobiyografik eserlerinden biri olduğunu söylüyor.

Masters of Sex

Dram, Romantik · 2013 - 2016
Thomas Maier’in 1957-1990 yılları arasında seks üzerine bilimsel araştırmalar yapan Virginia Johnson ve Dr. William Masters’ın başından geçen olayları anlattığı romanından uyarlanan Masters of Sex, başarılı ve titiz bir jinekoloğun, kadın ve erkeğin seks sırasındaki tepkilerini ölçmek üzerine araştırma yapmak isteyişini konu ediniyor. Bu araştırma adına başlangıçta seks işçileriyle çalışan doktor, bir süre sonra araştırmalarını hastaneye taşımak ister ancak seks bir tabudur.

The Sopranos

Suç, Dram · 1999 - 2007

David Chase’in yaratıcısı olduğu bu unutulmaz HBO dizisi, mafya ailesi patronu Tony Soprano’nun şiddet, aile, suç, dostluk gibi kavramlar arasındaki mücadelesini konu ediniyor. Siyah ve beyaz gibi keskin yargıların ötesine bakabilmemizi sağlayan The Sopranos, suç ve ahlak dengesi ile ilgili yapılmış en iyi dizilerden biri.

Six Feet Under

Komedi, Dram · 2001 - 2005

Dizi tarihinin kuşkusu en iyi dizilerinden biri Six Feet Under. Tekrar tekrar izlemelik bir senaryoya ve olağanüstü oyunculuklara sahip Six Feet Under, cenaze işleri ile uğraşan Fisher ailesinin hikayesini anlatırken izleyiciyi yaşam ve ölüme dair pek çok konuya dahil ediyor. Dizide, ana karakterler dışında her bölümde bir karakterin ölümüne de izleyicisi şahit eden yapım, üzerinden yıllar geçse de sevenlerinin kalbinde her zaman ayrı bir yere sahip.