30 Mar 2017
Gülay Güler

Mutluluk Garantili Çikolata Festivali!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: İzmir Çikolata Festivali
 
Fuarlar kenti olan İzmir, son yıllarda festivaller şehri de olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Biz İzmirliler olarak bu tarz festivaller için çok heyecanlı ve istekliyiz. Sesimizi duyan Next Organizasyon ve Ateş Prodüksiyon deneyimlerini ve başarılarını birleştirerek geçen sene İzmir'in ilk kahve festivali olan ‘İzmir Coffee Festivali’ni gerçekleştirdiler. İşte bu başarılı ekip şimdi de sizleri çikolata hakkında tüm bildiklerinizi unutmaya çağırıyorlar. 
 
İzmir Çikolata Festivali 31 Mart, 1 - 2 Nisan'da İzmir'in en gözde event mekanlarından La Vie Nouvelle'de gerçekleşecek. Festival, çikolataya dair aklınıza gelen veya gelmeyen her şeyi barındırıyor. Çikolata Festivali ile yaptığımız bu röportajda festival hakkındaki tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.


 
Çikolata Festivali fikri nasıl ortaya çıktı, bize hikayesini anlatır mısınız?
Aslına bakarsanız festival çalışmalarımız çok uzun zamandır devam ediyordu. Aklımızda İzmir'e yakışacak ve İzmir halkının beğeneceğini düşündüğümüz bir kaç festival fikri vardı. Biz ilk İzmir Coffee Festivali'ni gerçekleştirdik. Ardından da yeni bebeğimiz olarak tabir ettiğimiz İzmir Çikolata Festivali'nin çalışmalarına başladık. Festivalin fikir aşaması çok uzun zaman önce başlamış olsa da lansmanlarımız kasım ayı içerisinde başladı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: İzmir Çikolata Festivali
 
Festival nerede ve ne zaman yapılacak?
İzmir Çikolata Festivali, 31 Mart-1-2 Nisan'da Bayraklı La Vie Nouvelle gerçekleşecek. Mekan olarak tam da çikolatanın ruhuna ve atmosferine uyum sağlayacak bir alan seçtiğimize inanıyoruz. 

İzmir Çikolata Festivali'nde çikolata severleri neler bekliyor? Ne gibi etkinlikler olacak?
Amacımız tam anlamıyla bir festival algısı yaratmak bu yüzden elimizden geldiğince her detayı planladık. Çikolata severler, festival alanına girdiklerinde öncelikle firmaların ücretsiz çikolata tadım ve ikramları ile karşılanacaklar. 3 gün süresince, öğlen 12'den gece 22'ye kadar sürecek olan bu festivalde sizleri birçok eğlenceli, kültürel ve sanatsal aktivite bekliyor. Festivalde workshoplar, söyleşiler, animasyon gösterileri, sahne performansları, dans showlar, çocuklara özel aktiviteler, yarışmalar ve daha birçok aktivite olacak.

Sizce çikolata severler bu festivale neden katılmalı?
Çikolata konusunda önemli isimlerin gerçekleştireceği workshop, atölye ve söyleşilerden öğrenecekleri bilgilerle festivalden sonra kendi tasarım çikolatalarını yapmaları hiç te zor olmayacak. Sanat festivalin her alanında yer alacak; resim, heykel, fotoğraf sergileri ilgilerini çekebilir. Minik misafirlerimizi ve ailelerini unutmadığımızı bilmelerini isteriz. Çocuklar için hazırlanan oyun, eğlence alanlarında ve atölyelerde, tüm gün eğlenceli vakit geçirebilirler. Ayrıca özenle oluşturulmuş yemek alanlarında birbirinden lezzetli yemekleri tadabilir ve çok alternatifli, butik markalardan alışveriş yapabilirler.
Büyük çikolata markaları, butik çikolatacılar, çikolata yapım malzemeleri üreticileri, butik pastacılar, tasarımcılar, bakery firmaları, coffee shoplar, kahve zincirleri, 3rd wave cafeler, çikolata yan ve destek ürün markaları ile tanışabilir, bu markaların ürünleri ile ilgili detaylı bilgi alabilirler."Çikolataya dair bildiğiniz her şeyi unutun." festivalin sloganı olunca iyi çikolatadan nasıl anlarız diye sormadan edemiyoruz. Biraz tüyo verebilir misiniz?
 
Aslında, bu bizim festivallerle ilgili genel bir sloganımız oldu. İzmir Coffee Festival'de de sloganımız "Kahveye dair bütün bildiklerinizi unutun" idi. Bu sloganı belirlememizdeki asıl amaç gerçekten iyi çikolata ya da iyi kahve nasıl olur ziyaretçilere anlatabilmek. Bunu da alanında gerçek anlamda uzmanlaşmış kişilerin workshopları ile gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Çikolata festivalinde TAFED milli takım şeflerinin ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Gastronomi Bölümü'nün gerçekleştireceği workshoplar ile iyi çikolata nasıl olur olgusunu ziyaretçilerimize anlatmayı hedefliyoruz. Aslında çikolata da çok geniş bir kavram. Bir çikolatanın iyi olduğunu belirlemek için bir çok kriter vardır. Ama bir tüyo vermemiz gerekirse bu kriterlerden biri temperlemedir.
 
Son olarak neler söylemek istersiniz?
Düzenlediğimiz festivallerin "İzmir gibi olması" teması ile yola çıktık ve bunu başardığımıza inanıyoruz. İzmir halkını "İzmir gibi bir festival" daha bekliyor. Ziyaretçilerimizi festival alanına girdikleri andan itibaren mis gibi çikolata kokuları içinde sevdikleri insanlarla beraber, eğlence dolu, deniz kenarında bir gün geçirmeye bekliyoruz.
 
Bilet fiyatları ne kadar?
1 günlük f
estival bileti - 34.00 TL, 7-14 yaş indirimli - 24.00 TL, festival kombine bileti- 67.00 TL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: İzmir Çikolata Festivali
 
Bilete dahil hizmetler neler?
İkramlar, tadımlar, müzik, söyleşiler, workshoplar, atölyeler, sergi alanları, defile, çocuk oyun alanları, close up gösteriler, dans gösterileri, yarışmalar, sürpriz hediyeler, sokak sanatları gösterileri bilete dahil hizmetlerimiz.
 
Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Röportaj için çok teşekkürler. Festival hakkında küçük bir özet oldu. Detaylı programımızı internet sitemizden inceleyebilirsiniz.
http://www.izmircikolatafest.com/festival/festival-programi/