19 Mar 2018
Gülay Güler

Müzikli Film - Kahve Eşliğinde Film Analizi

 

Enki Kafe, Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği MÜZİKLİ FİLM etkinliğimizin ikincisi ile karşınızdayız.
Ruhumuza değen, bir döneme damgasını vuran nice müzisyenlerin filmleri ve belgesellerine birlikte bakmaya ne dersiniz? Bu buluşmamızda Amerika'da ırkçılığa karşı verilen "Sivil Haklar Hareketi" (1955 - 1968) zamanında, içinde bulunduğu durumu ve çaresizliği müziği ile yansıtmayı görev edinen Amerikalı piyanist, şarkıcı Nina Simone'nun kendine has cesur, sivil haklar müziği ile aktivist hareketin efsanesi haline nasıl geldiğine şahitlik edeceğiz. Şok edici bir ses, şok edici bir hikaye... Yerle bir olmaya hazır olun.

MÜZİKLİ FİLM başlıyor!

25 Mart Pazar günü Bostanlı Enki Kafe’de saat 15.00’de buluşalım; birlikte kahvemizi içelim, What happened, Nina Simone’ı inceleyelim, müzik ve sinema konuşalım.

Etkinliğimiz ücretsizdir.

 
 Liz Garbus'un yönettiği belgeselin başrollerinde James Baldwin, Stokely Carmichael, Walter Cronkite yer alıyor. Belgesel; Amerikalı şarkıcı, piyanist ve aktivist Nina Simone'un acımasız dürüstlük ve melankoli ile geçen hayatını anlatıyor.
 
Belgesel için Simone’un unutulmaz şarkıları, müzisyenin daha önce yayınlanmayan kayıtları ve ender rastlanan arşiv görüntüleri bir araya getirildi. Az rastlanan konser kayıtları, arşivden çıkarılan özel röportajlar, günlükler, mektuplar, Nina’nın kızı Lisa Simone Kelly, eşi Clifton Henderson ve arkadaşlarıyla yapılan röportajlar ve daha pek çok önemli kaynaktan beslenen belgesel 20. yüzyılın en önemli müzisyenlerinden birinin hayatına farklı perspektiflerden bakmayı başarıyor.

 

Bir yandan sivil haklar müziği ile aktivist hareketin efsanesi haline gelen Nina ve müziğinin gücüne şahit olacağız bir yandan da zalim menajer kocasının sömürüsüne karşı koy(a)mayan, yalnız ve melankolik Nina'ya inanamayacağız.  

Efsane şarkıcının tartışmalı hayatını konu alan Oscar adayı belgesel, Emmy'de En İyi Belgesel Özel Ödülü'nü kazandı.
 

Nina Simone 

Nina Simone, ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinde 21 Şubat 1933 tarihinde dünyaya geldi ve müzisyen bir ailede büyüdü ve klasik piyano eğitimi aldı. Caz ve soul müziğin dahi kadını Nina Simone, müziğe getirdiği yeni yorum ve kendi imzasını taşıyan albümleri ile birçok sanatçıya ilham kaynağı oldu ve gerek vokal tarzı gerekse politik duruşuyla da tarihe damgasını vurdu. Nina Simone, sadece müzik hayatı aracılıyla siyasi düşüncelerini belirtmekten çekinmiyordu. Martin Luther King, Lorraine Hansberry ve Malcolm X gibi isimlerle olan yakınlığı bilinmekteydi. Hatta Martin Luther King’in bir suikast sonucu öldürülmesinden sonra “Why? The King Of Love is Dead” adlı şarkısını bestelemişti. To Be Young, Gifted And Black” gibi şarkıları da yine ırkçılığa meydan okuyan baş yapıtlar arasında yerini aldı. 

 
Liz Garbus
 
 
Liz Garbus; bugün en üretken Amerikalı belgesel yapımcılarından biri ve Moxie Firecracker Films'in kurucu ortağı ve eş başkanı. Liz Garbus; Grammy, Peabody, Emmy ve DGA festivallerinde ödüller aldı. En son filmi "Nothing Left Unsaid: Gloria Vanderbilt and Anderson Cooper"(HBO) dünya prömiyerini ocak ayında 2016 Sundance Film Festivali'nde yaptı. Bir önceki filmi “What Happend, Miss Simone ” , 2016 En İyi Belgesel Film Oscar'ına aday gösterildi, 2015 Sundance Film Festivali'nin açılış gecesi filmi oldu ve Berlinale'de Avrupa prömiyeri yaptı; Bayan Simone, dünyadaki çoğu eleştirmen tarafından övgü gördü.
 
 
 

 
 
"Freedom is a feeeling! Freedom is No Fear!"
Nina Simone