22 Ağu 2017
Otuzbeşlik

Nazım Hikmet Fotoğrafları 86. İEF’de

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın hazırladığı “Alnımın Çizgilerindesin Memleketim” – Nazım Hikmet’in Yolculuk Fotoğrafları Sergisi, 86. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında Kültürpark’taki Resim Heykel Müzesi Sanat Galerisi’nde sergileniyor.
 
Sergi, Nazım Hikmet’in “Rüyalarımın Memleketi” diye adlandırdığı Moskova’ya üçüncü gidişinden sonraki 1951-63 yılları arasındaki fotoğrafları kapsıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
HİKMET’İN HAYATI BU SERGİDE
Sergi, Nazım Hikmet üzerine çalışmalarıyla tanınan M. Melih Güneş tarafından, Vera Tulyakova Hikmet Arşivi, Rusya Devlet Edebiyat ve Sanat Arşivi ile başka ülkelerdeki arşivlerden bir araya getirilerek oluşturuldu. 
 
Hikmet’in “Rüyalarımın Memleketi” diye adlandırdığı Moskova’ya üçüncü gidişinden sonraki 1951-63 yılları arasındaki fotoğrafları kapsayan yurt dışı ağırlıklı fotoğraflarıyla birlikte; Türkiye dışında basılan bazı kitapları, plakları, ses bantları, M. Melih Güneş’in hazırladığı “Bir Yitik Miras Nâzım Hikmet” başlıklı bir video çalışması ile bazı fotoğrafların orijinalleri de bu sergide yer alıyor.
 
Halet Çambel Arşivi’nde korunan ve Nazım’ın henüz 53 günlük bir bebekken çekildiği bir fotoğrafının bulunduğu, Nâzım Hikmet’in doğum tarihini kesinleştiren Memduh Ezine’nin hatıratı serginin en çok dikkat çeken bölümlerinden birini oluşturuyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Serginin yöneticisi M. Melih Güneş, sergi ile ilgili şöyle dedi:
“Kültür varlığı, geleneklerin dışında yalnızca yapılar, arkeolojik kalıntılar, doğal sitler ya da birkaç bin yıllık el yazmaları değildir. Şairin yolculuklarından sayılabilecek bu sergiyi, Nâzım Hikmet gibi bir kültür varlığımızın edebi mirasının şehrine ulaşma yolculuğunda ‘bir gül bahçesinde dinlenme’ gibi görüyor, hasret ve ümitten ibaret Nâzım Hikmet’in ‘Bir yerlerde bir sevinç günün birinde fışkırır.’ diyen sözüne kulak veriyorum.”

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
FUAR BOYUNCA ÜCRETSİZ GEZİLEBİLECEK
“Alnımın Çizgilerindesin Memleketim” – Nazım Hikmet’in Yolculuk Fotoğrafları Sergisi, Resim Heykel Müzesi Sanat Galerisi’nde 18-27 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edilecek. İzmirliler sergiye 16:00 ile 23:00 saatleri içinde ücretsiz girebilecek.