Nazlı Kıyı Çandarlı

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
Kaynak: Dikili Belediyesi
Çandarlı, mis gibi havayı, içinizin derinliklerine kadar çekerken, huzurun her zerresini hissedeceğiniz saklı bir cennettir. “Yoldan geçerken uğradık” sözünü asla kabullenmeden, hususi kendisi için yola çıkılmayı bekler bu nazlı kıyı. Daha önce Çandarlı'ya gelip de müptelası olmuşların da bildiği gibi Çandarlı'da yaygın bir düşünce vardır; bu şirin kasabanın yolu üzerinde bulunan Bakırçay Köprüsü'nü geçenlerin, bir daha asla Çandarlı'dan kopamadıklarına inanılır. Bu ufak köprünün üzerinden geçerken bir başında bir de sonunda hafiften sarsılır insan ve bu iki sarsıntının arasında ne dilek tutulursa mutlaka kabul olduğu söylenir. Bu yüzden Çandarlı'ya yaklaşmışken dilek tutmak adetten sayılır. Bu köprüden de geçtikten sonra zeytin ağaçları ile bezenmiş tarlalı bir yol karşılar sizleri. Sonrasında doğayla iç içe olan bu yolu kusursuz, asfalt bir yol takip eder. İşte o asfalt yola ulaştığınızda Çandarlı'ya varmış olduğunuzu anlarsınız. O andan itibaren yüzünüzde tatlı bir deniz esintisini hissedersiniz ve poyrazıyla meşhur bu kıyı sizi hemen etkisi altına alır. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Dikili Belediyesi
Yarımada olma özelliğine sahip bu kasabanın bir kıyısını rengarenk yelkenler taçlandırırken diğer bir kıyısı ise geniş plajı ve berrak suyu ile deniz aşıklarını kucaklar. Çandarlı'dan bahsederken kalesini anlatmadan geçmek de olmaz. Pitane İon egemenliğinden sonra Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlı imparatorluğu gibi birçok medeniyetin hakimiyetinde bulunmuş bu kale, günümüzde batı sahilinin muhteşem doğasıyla birlikte keyifli manzaralara olanak sağlar. Tertemiz denize balıklama bir atlayış yaparken böylesi bir tarihi yapıtı seyredebilmenin verdiği keyif anlatılmaz, yaşanır. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Dikili Belediyesi
İsteseniz bile sokaklarında kaybolamayacağınız, patikalarının dahi denize çıktığı bu kasaba kendine has yemekleriyle de oldukça meşhurdur. Doğal patlıcandan yapılmış çığırtmasını, emek emek dövülmüş keşkeğini ve sıcacık pişilerini yemeden dönenlerin gözleri yaşlı kalır. 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Çığırtma- Oktay Ustam
 
Hele gözünüzün önünde oltaya gelen taptaze balıkları, muhteşem mezeler ile çıtır çıtır yerli kalamarı, kumsalda güneşi batırırken yemeyip de buradan ayrılmak pişmanlıktır. Tabii bu nefis yemekleri afiyetle yedikten sonra ada turu yapmayı da ihmal etmemek gerekir. 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: panoramio.com
Her vaktinde ayrı bir güzelliği olan ada, gün batımıyla ve yakamozuyla sizi hem büyüler hem de sağlıklı bir yaşama davetiye çıkartır. Bunun yanında çok fazla vakti olmayanlar için Çandarlı'yı faytonla turlamak da oldukça keyifli bir seçenektir. Kıyılarında turlarken içinizi kıpırdatan canlı müzik sesleri, muhteşem yemeklerin kokuları ve sizi çabucak sahiplenen halkın samimiyeti ile Çandarlı, adeta vazgeçilmez bir tutkudur. Tüm İzmir aşıklarının da bildiği gibi; İzmir yıldızları görebildiğiniz kenttir. Çandarlı ise onları tek tek sayabildiğiniz, İzmir'in incisidir.