07 May 2020
Otuzbeşlik

New York Sanat Akademi Mezunları Türkiye’nin İlk Uyarlama Tiyatrosu Tiyatro Ansambl'ı Kurdu

Kubilay Üner ve Onur Atacan tarafından 2012 yılında kurulan New York Sanat Akademi’nin ilk mezunlarının kurduğu Tiyatro Ansambl, Türkiye’nin ilk uyarlama tiyatrosu.

New York Sanat Akademi'de dört yıllık eğitimlerini tamamlayarak mezun olmaya hak kazanan öğrenciler tarafından kurulan Tiyatro Ansambl repertuvarında Sineklerin Tanrısı, Fareler ve İnsanlar, Guguk Kuşu ve Hayvan Çiftliği gibi dünya çapında bilien oyunlar yer alıyor. Yaşanan pandemi sebebiyle bu yıl sahnelenmesi planlanan oyunları ertelemek zorunda kalan Tiyatro Ansambl, seyircilerini tiyatrodan mahrum etmemek adına geçmiş yıllarda sahnelediği oyunlarını Youtube kanalında paylaşıyor. 

New York Sanat Akademi’nin Genel Koordinatörü Meriç Şahin “New York Sanat Akademi mezunu olarak Tiyatro Ansambl’ı kurmak bizim için çok heyecan verici. Burada aldığımız eğitim doğrultusunda ve New York Sanat Akademi çatısı altında oluşmuş olan bir yapı var ve bu yapı tam anlamıyla 'ansambl'ın kelime karşılığı. Biz birlikte güçlü olan bir ekibiz, çünkü ansambl'ın öneminin farkındayız. Tiyatromuza ansambl adını vermemizin sebebi de buydu” dedi.

Hem New York Sanat Akademi’nın hem de Tiyatro Ansambl’ın Genel Sanat Yönetmeni Onur Atacan "Tiyatro Ansambl’ın, bu yılki repartuvarına bir Woody Allen klasiği olan Tekrar Çal Sam’i ve Carlo Goldoni'nin İtalyan komedi tiyatrosuna kazandırdığı en seçkin eserlerden biri olan ve Commedia Dell Arte'nin temel özelliklerini bütünüyle yansıtan İki Efendinin Uşağı adlı oyunu repertuvarımıza ekledik ancak yaşanan virüs salgını sebebiyle oyunları erteledik. Ertelenen oyunlarımızı mümkün olan en yakın zamanda sahneleyeceğiz” dedi.