23 Eyl 2016
Seçil Şeker

No:42 Şerafettin Bey

No:42, tam ismi No:42 Şerafettin Bey, Alsancak'ın göbeğinde tasarımcıların elinden çıkma, yaratıcı insanların da yaşattığı ve büyüttüğü bir kafe, ortak çalışma alanı, panayır alanı, retro tasarımların olduğu bir dükkan. Çok fonksiyonlu olduğu kadar doğal ve sıcak bir yer. otuzbeslik.com olarak favori buluşma yerlerimizden de biri olduğu için bir röportaj yapmazsak içimizde kalırdı.
 
Kaynak: fanzindb.org
 

Nehir Nişancı... Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

 
Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunuyum. Bundan önce hemen yan binada 2. el ve tasarım ürünlerini sergileyip sattığım üç katlı bir yerimiz vardı. Tasarımcı olduğumdan bir tasarımı satmanın, yapmaktan daha zor olduğunu çok iyi biliyorum. Oradayken bir müşterimiz, mekan sahibi, siz konsepti ve iç mimariyi oluşturun ben de sermaye sağlayayım dedi ve No.42 'yi yaratmış olduk.
 
Ne zaman açıldı No.42?
 
Bir yıl oldu açalı. Bir ayda toparlarız demiştik ama dört ayımızı aldı. No.42 'yi tasarım dükkanı, kafe ve ortak çalışma ortamı olarak kurguladık. Üst katta 2 odamız var. Biri kişisel çalışmalar ve workshoplar için, diğeri ortak çalışma ortamı olarak hazırlanıyor şu an.
 
Burada etkinlik düzenliyor musunuz?
 
Kendimiz düzenli olarak Panayır etkinliği yapıyoruz. Tasarımcılara yönelik ayda bir yaptığımız bir çalışma oluyor. Kendi ürünlerini tanıtıp, sergileyip, satabiliyorlar. Biz de yerli müzik grupları, DJ performans ve sonrasın plaktan müzik dinletisi gibi imkanlar sunuyoruz. Küçük bir festival oluyor aslında çok keyifli oluyor.


Kaynak: keyifizmir

Kafe hakkında konuşursak ne özelliği var bu kafenin?
 
Yemeklerimiz tamamen el ve ev yapımı. Ekmeğimizi bile kendimiz yapıyoruz. Yazın mutfağımızı çok geliştirdik. Kahvemiz çok kalitelidir. "İyi kahve, iyi yemek!" mottosuyla oluşturduk kafemizi.
 
Bundan sonra No.42 için neler yapmayı düşünüyorsunuz?
 
Bundan sonra etkinlikleri çeşitlendirmek, özellikle yemek etkinlikleri yapmak istiyoruz. Belki bir mangal partisi bile olabilir. Etkinliklerimizi sokağa taşımayı istiyoruz.


Kaynak: Gerekeniyap
 
 
BONUS:
 
Panayırları hakkında da yazdık!