R
GIRIŞ
TR
EN

Öğrenme Tasarımları - Çünkü Öğrenmek Eğlencelidir!

#TASARIM
Zeynep Öztürk
3 Mar 2018

¨Eğer bir şeyi 6 yaşında bir çocuğa anlatamıyorsanız, siz de anlamamışsınız demektir¨

Albert Einstein

 

Bilgi aktarımı bizlere kalan ve bizlerin bırakacağı en önemli mirastır. Tarihteki izlerin kayıtları, teknoloji, sanat vb. birçok oluşumun temelinde olan bilgi, günümüzde öğrenmesi zor ve üşenilen bir durum haline geldi. Oysa çocukken ne güzeldi değil mi? Oyunlar oynardık, mutluyduk. Peki neden şimdi oyun oynayarak öğrenmeyelim ki? 

 

 

Öğrenmek hayatımızın sonuna kadar yaptığımız harika bir eylem fakat çağ değişiyorken öğrenme stilleri aynı kalabilir mi? Kalmamalı!

¨Çünkü öğrenmek eğlencelidir¨ mottosuyla hareket eden Öğrenme Tasarımları ile öğrenmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı! 

 

 

Öncelikle, Öğrenme Tasarımları'nın İzmir gönüllü ve eğitmenlerinden Hasan Perçim ve Ömer Faruk Koçhan'ı bir tanıyalım.

 

Hasan Perçin: Öğrenme Tasarımları sosyal işletmesinde gönüllü ve eğitmen olarak yer alıyorum. Şu sıralar yüksek lisans konum olan ¨Açık İnovasyon¨ üzerine yoğunlaşmış bulunmaktayım.

Ömer Faruk Koçhan: Öğrenme Tasarımları firmasında gönüllü olarak başladığım bu macerada güncel olarak Öğrenme Tasarımları'nın sosyal medya hesaplarından sorumluyum. Aynı zamanda eğitmenlik yapıyorum. Hasan ile beraber İzmir'deki Oyun ve Öğrenme Derneği'nin daha fazla gelişmesi, yaygınlaştırılması, gönüllü ve katılımcı potansiyelimizi değerlendirmek adına çalışmalar yapıyoruz.

 

 

 

Öğrenme Tasarımları nasıl oluştu.

Ömer Faruk Koçhan: 4 sene önce kurulan bir firmayız. Firmayı kuran kişilerin ve çalışanların sivil toplum kuruluşlarında geçmişleri var. Daha önceki tecrübelerimizi ve geliştirdiğimiz metotları sadece bu alanda değil aynı zamanda ticari bir girişim haline dönüştürebilir miyiz, sosyal bir işletme yoluna girebilir miyiz diyerekten kurulmuş bir firmayız. Yapılan işler insanların sosyal becerilerini geliştirmeye yönelik ve öğrenme hedeflerine ulaşmaya yönelik olduğu için gençlerle, eğitmenlerle destek olalım ve gönüllük esası olsun işin içinde diye düşündük. Nasıl yapalım bunu? Eğitimlerimize götürelim, eğitmen eğitimlerinden faydalanmalarını sağlayalım ve sosyal becerileri geliştirmek üzere gönüllülük sistemi başlatalım, dedik.

 

Eğitmen ve gönüllü arasındaki fark nedir? Mesela bir gönüllü eğitmen olabilir mi?

Ömer Faruk Koçhan: Olabilir, benim hikayem de öyle başladı. Sisteme gönüllü olarak girdim. Gönüllü olarak girdikten sonra yavaş yavaş verilen eğitimlerde sadece katılımcı olarak yer aldım. Bunun devamında bazı oyunlarımız ve bazı eğitimlerimiz için eğitici gerekiyor. Yani o eğitimi verebilmen ya da o oyunu oynatabilmen için oyunun hikayesini ve teorilerini öğrenmen gerekiyor. Sonraki adım uygulatma. Uygulatman gerekiyor ki yaptığın işin anlamı olsun. Biz gönüllü olarak girdiğimiz bu ortamda sonrasında açılan eğitmen eğitimleriyle eğitmen haline geldik.

 

Amaç nedir?

Ömer Faruk Koçhan: Amacımız; öğrenmeyi oyunla eğlenceli hale getirmek. Biz gönüllü olarak girdiğimiz bu ortamda sonrasında açılan eğitmen eğitimleriyle eğitmen haline geldik.

 

 

Kaynak: Öğrenme Tasarımları

 

Hali hazırda olan oyunları siz oynayıp öğreniyor sonra oynatıyorsunuz. Peki, sizin de yabancı olduğunuz yeni bir oyun geldiği zaman süreç nasıl gerçekleşiyor?

Ömer Faruk Koçhan: ¨Öğrenme alanında biz bunun üzerine bir şey üretelim ve kendi ürün yelpazemize ekleyelim¨ dediğimiz oyunlar ya da eğitimler olabiliyor fakat bu çok az rastladığımız bir durum. Daha çok dışarıdan gelen projeler, oyun istekleri üzerine yeni bir süreç girişiminde bulunuyoruz.

 

Yeni süreç gelişimi nasıl oluyor?

Ömer Faruk Koçhan: Firma bize geliyor ve çalışanlarıyla firmanın değerleri hakkında bir oyun üretmek istediğini iletiyor. Bu oyun eğitim sürecini çalışanlara eğlenceli hale getirecek bir oyun oluyor. ¨Biz ne yapabiliriz¨ diye baktığımızda verilmek istenilen değerler, oynatılmasını istediğiniz oyun türü hepsi önemli oluyor.

 

Oyun türünden kastınız?

Ömer Faruk Koçhan: Oynatılmasını istenilen oyun; iç mekan faaliyeti mi olsun dış mekan faaliyeti mi, masa oyunu mu olsun kart oyunu mu veya mobil uygulama mı istiyorsun gibi birçok seçenek sunuyoruz. Bununla ilgili bir şablonumuz var.

 

Bu şablonda neler var?

Ömer Faruk Koçhan: Hedef kitle, ihtiyaç, metot ve mekan gibi değerler. İhtiyaçlara göre terzi usulü oranlayıp ölçüp biçip ürettiğimiz oyunlar oluyor.

 

Yani oyun tamamen sizden çıkıyor?

Ömer Faruk Koçhan: Tamamen bizden çıkıyor ya da hali hazırda olan bir oyundan esinlendiğimiz oluyor tabu oyunu gibi.

 

Farkı ne oluyor?

Ömer Faruk Koçhan: Tabudaki gibi kelimeler ve kullanmaman gereken kelimeler var. Yer, mekan, karakter ve zaman kısıtı var. Sana bu değerler verildikten sonra bu kelimeleri kullanmadan ve hangi kart geldiyse onu söylemeden kelimeyi tiyatral bir şekilde aktar diyoruz. Yani tabu oyununu sadece kelime anlatmaktan farklılaştırıyoruz.

 

Kaynak: Öğrenme Tasarımları

 

Eğitim ve oyun tasarımlarınızı biraz daha açabilir misiniz?

Ömer Faruk Koçhan: Mesela bir yıllık bir periyot içerisinde belirli bir hedef kitleye ulaşmak istiyorsunuz. Bu hedef kitleye ulaşırken onlara oyunlar, eğitimler, buluşmalar ve sosyal medya çalışmaları tasarlayıp bunların hepsinde aktif ve hedeflediğiniz ihtiyaç listesiyle bize geliyorsunuz. Biz bu listeyi oyunlar, eğitimler ve sosyal medya aktiviteleri gibi birçok alan ile oyunlaştırarak sunabiliyoruz. Oyun türlerimize buradan bakabilirler.

 

Firmalar size nasıl geliyorlar? Firmalara eğitim sunumlarınız nelere göre oluyor?

Ömer Faruk Koçhan: Firmalar, bizi sosyal medyadan da duyabiliyor. Öğrenme Tasarımları öncesinde sivil toplum alanında zaten eğitmen ve gönüllü olarak görev alan insanların kurmuş olduğu bir firma olduğumuz için bu alanda duyulmuş bir firmayız. Bazı dönemlerde firmaların ya da bakanlıkların açtığı proje çağrılarına kendimiz de başvuru yapıyoruz.

 

  

Kaynak: Öğrenme Tasarımları

 

Sizin için oyun neyi ifade ediyor?

Ömer Faruk Koçhan: İnsan oyun oynayarak öğreniyor yani insanın tecrübe etmeden öğrenemeyeceğine inanıyoruz. Bunun doğrultusunda da öğrenme sürecini en eğlenceli hale getirecek metot olarak biz de oyunu seçiyoruz. Öğrenme tasarımlarında oyun kelimesinin çokça geçmesinin tek sebebi oyunun en eğlenceli öğrenme yöntemi olduğuna inanmamız.

  

Bu oyunları kendi hayatınızda nasıl uyguluyorsunuz? 

Ömer Faruk Koçhan: Bizim oyunlarımızdaki amaç; genel olarak ileride gerçekleşebilecek deneyimi küçük bir deneme ortamında deneyimlemek, farkına varamayacağımız şeyleri o küçük deneme ortamında küçük de olsa farkına varıp öğrenme sürecini başlatmak. Bazı oyunlarımız sadece oyun sürecini başlatmaya yönelikken bazı oyunlarımız öğrenme sürecini destekleyecek teorilerle devam ediyor.

Bizim bir sinerji eğitimimiz var. Bu sinerji eğitimi içerisinde tanışma oyunları, kaynaşma oyunları, dinamiği arttırma oyunları, buz kırıcılar ve direk kendi yaptığımız yer oyunları ile eğitimi tamamlıyoruz. Bu oyunları gerçekten bir öğrenme hedefi doğrultusunda da oynatabiliyoruz. Sadece öğrenme hedefi olmadan güzel keyifli eğlenceli zaman geçirmek içinde kullanabiliyoruz. Ben günlük hayatımda yeni tanıştığım insanlarda bu metotları uyguluyorum ve daha hızlı iletişime geçmemi sağlıyor.

Hasan Perçin: Ben güncel hayatımda ödüllendirme bazlı hareket ediyorum. Akademik bir şekilde yaklaştığımda ise girişimcilik ile ilgili bir program hazırlamayı düşünürsek, eğitimin hikayeleştirme ve programlaştırmayla birlikte kişilere ya da öğrencilere nasıl verilebileceği ile daha çok ilgileniyorum. 

 

 

Eğitimlerde sertifika veriliyor mu?

Ömer Faruk Koçhan: Veriliyor.

 

Gönüllülük sistemine nasıl dahil olunabiliyor?

Hasan Perçin: Nisan ayında açılan belirli bir form var bu formu doldurarak gönüllülük sitemine dahil oluyorsunuz. Gönüllülük sistemine dahil olmadan önce belirli aşamalardan geçiyorsunuz. Formu doldurduktan sonra gönüllülerden, kıdemli gönüllü dediğimiz ya da firmada mevcut çalışan kişiler tarafından Skype görüşmesinde mülakata alınıyorsunuz. Geçmişinizin ne olduğu, neden kurumla birlikte çalışmak istediğiniz, neden gönüllü olmak istediğiniz, kuruma neler katabileceğiniz ve kurumdan ne gibi beklentileriniz var gibi belli başlı konuları görüşüyorsunuz. Bunun sonrasında olumlu geri dönüş yapılan arkadaşlarımızla bir yıllık gönüllülük sistemi başlatılıyor.

Gönüllülük sistemi içerisinde; tam olarak ne yaptınız, ne yapmayı planlıyorsunuz, size olan katkısı, sizin mevcut gönüllülük sistemine olan katkınız, gibi başlıklar değerlendirilip bir sene sonucunda da isterseniz gönüllülük sistemine devam edebiliyorsunuz. İsterseniz sistemden gönüllü olarak çıkma şansınız da var. Gönüllülük sisteminde belirli eğitimlere katılabilme şansınız var. Bunun dışında Türkiye'nin 60 ilinden güncel 146 gönüllümüz var. 

 

Ömer Faruk Koçhan: Kendi içimizde bir ödüllendirme sistemimiz var. Katıldığınız her etkinliğin bir ödülü var. Ödüller tohum şeklinde adlandırılıyor.  Eğitimin ve etkinliğin seviyesine göre aldığınız tohumların sayısı farklılaşabiliyor. 

 

Tohumlar birikince ne oluyor?

Hasan Perçin: 20 tohum topladığınız zaman bir ağacınız oluyor. 20 ağaç topladığınız zaman bir ormanınız oluyor ve bu süreç çoğalarak bu şekilde ilerliyor.

 

Ödüllendirme sisteminin amacı nedir?

Hasan Perçin: 146 gönüllümüz olduğu için bazı etkinliklerde birden fazla talep olabiliyor. Bu noktada da seçim yapılabilmesi için bu ödüllendirme sistemi kullanılıyor. 

Ömer Faruk Koçhan: Bu durum bize aynı anda tecrübeyi de gösterdiği için bir eğitici eğitimi verileceği zaman aktif olmuş ve görev deneyimi fazla kişiyi seçebiliyoruz. Bunun kontrolü de tohumlar ile daha kolay oluyor.

 

Bunun takibini nasıl sağlıyorsunuz?

Ömer Faruk Koçhan: Facebook ve bizim kendi sistemimiz üzerinden excel tablomuz var. Bunları güncel tutuyoruz fakat bunu sürekli anlık olarak görebileceğiniz bir uygulama yok.

 

 Kaynak: Öğrenme Tasarımları

 

Gönüllülerin İzmir dışında katılacakları etkinliklerin masrafları karşılanıyor mu?

Hasan Perçin: İşletme; ulaşım, konaklama ve yeme-içme masraflarınızı karşılıyor. Zaten gönüllülük öncesi bütün şartlar yazıyor.

 

Etkinliklerde öncelikleriniz var mı?

Ömer Faruk Koçhan: Kurum olarak önceliğimiz, etkinlik hangi şehirde ise öncelikli olarak o şehirdeki gönüllülere çağrıyı açmak.

 

NOT: Öğrenme Tasarımlarını www.ogrenmetasarimlari.com, Facebook, İnstagram, Twitter, Youtube gibi sosyal mecralardan takip edebilirsiniz.

 

Benzer yazılar
#SINEMA
Halk oylamasında son haftaya girilirken 3 Milyon 500 bin oya ulaşıldı.
Editör
19 Tem 2019
#YEMEK
Daha önce Alaçatı'daki dondurmacıları listelemiştik ve o listedeki hayranı olduğumuz Da Franco Gelato ile buluştuk. Bu l...
Seçil Şeker
19 Tem 2019
#HIKAYE VE MASAL
İzmir ile ilgili yazılmış pek çok değerli kitap bulunuyor. Kimileri günümüz öncesine ışık tutuyor kimileri okuyucularına...
Kardelen Uysal
18 Tem 2019
#SANAT
#DANS
Sürdürülebilir yaşam anlayışı doğrultusunda uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya, yeni yerleşkesi K2 ...
Editör
16 Tem 2019
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
16 Tem 2019
#KONSER
Bağıra bağıra şarkı söylemeye hazır mısınız? Birbirinden ünlü isim bu hafta İzmir'de konser vermeye hazırlanıyor. Gelin ...
Editör
15 Tem 2019
#SANAT
Cem Güventürk, 1989 İzmir doğumlu bir karikatürist. Anadolu GSF’de Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitimini tamamlayan G...
Kardelen Uysal
13 Tem 2019
#DÖVME
Hepimiz vücudumuza yaptıracağımız ve hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak dövmeler konusunda tereddüt yaşayabiliyo...
İrem Gölcük
13 Tem 2019
#KITABEVI
#SANAT
Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş du...
Zeynep Öztürk
11 Tem 2019
#TASARIM
Hayallerinin peşinden giden iki genç kadın; Ceren Taner ve Tutku Dilişen. Onları bu denli başarılı yapan ise harika orta...
Seçil Şeker
11 Tem 2019
#GEZI
#RESTORAN
#KITABEVI
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
10 Tem 2019
#FESTIVAL
#TEKNOLOJI
OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikler...
Gülay Güler
8 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#ETKINLIK ALANI
Dopdolu bir hafta sizleri bekliyor. Enerjiniz yüksek olsun!
Editör
8 Tem 2019
#CAFE
Donmuş yoğurttan tatlı olur mu? Hem de dondurma tadında isterseniz sağlıklı isterseniz çikolata dolu olur, tercih sizin....
Zeynep Öztürk
8 Tem 2019
#HIKAYE VE MASAL
Peri masallarına ve efsanelere inanır mısınız? Şu anda olmasa da küçükken çoğumuzun inandığı masallar ve efsaneler vardı...
İrem Gölcük
6 Tem 2019
#GEZI
#MÜZE
#TARIHI YAPI
Basmane neresidir? Sınırları nerede başlar nerede biter? Kent gözlemcisi ve yazar Orhan Beşikçi, Basmane adlı kitabında ...
Kardelen Uysal
6 Tem 2019
#SÖRF
Rüzgar sörfü alanında dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te olan ASPC, 1995 yılında kurulmuş. ASPC Sö...
Zeynep Öztürk
6 Tem 2019
#SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğini hayal etsene. Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için hiç...
Gülay Güler
3 Tem 2019
#YEMEK
Dondurma denince akılda da kalpte de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “...
Seçil Şeker
2 Tem 2019
#OTEL
Kuşadası'na gitme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu liste tam size göre. Sizler için ...
Zeynep Öztürk
1 Tem 2019
#KONSER
#TIYATRO
#DANS
1-7 Temmuz arasında bizleri pek çok konser bekliyor.
Editör
30 Haz 2019
#GEZI
Kuşadası’nın eskiden bir İzmir ilçesi olduğunu biliyor muydunuz? Bembeyaz plajlarıyla ışıl ışıl deniziyle Kuşadası eskid...
İrem Gölcük
29 Haz 2019
#SAHIL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
28 Haz 2019
#SANAT
Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafı...
Editör
28 Haz 2019
#SANAT
Nihayet Cihan, Anadolu Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu 37 yaşında bir sanatçı. Son 8 aydır Fethiye'de yaşıy...
Kardelen Uysal
27 Haz 2019
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir k...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MIMARI
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari ...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
24 Haz 2019
#KAMP ALANI
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Derel...
Zeynep Öztürk
24 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerin...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarım...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Hay...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
Editör
16 Haz 2019
#KAMP ALANI
Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kam...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.