09 Tem 2017
Seçil Şeker

Originn Co-working - İzmir'in Yeni Nesil Çalışma Ortamı

Üretken ve paylaşımcı insanların ortak alanı Originn Co-working... Koridorlarında insanların bisikletleriyle gezdiği, köpeklerin size çalışma arkadaşlığı yaptığı hayallerin ofisi. Şüphesiz ki, bunların yanında Originn'i bu kadar samimi yapan bir diğer etken de paydaşlık. İnsanların birbirleriyle fikir alışverişi yapabildiği, bir çok insanın farklı alanlarda dahi olsa keyifle çalışabildiği bir yer. İnsanın içinde bulunduğunda bile keyif aldığı bu çalışma ve etkinlik ortamını sizler için kurucusu Esra Gönen'e sorduk. Siz de en yakın zamanda bu alanda kendinize bir yer edinmek isteyeceksiniz.  


 
 
  
Originn'in kurucularını tanımak isteriz.
Originn'in 3 kurucu ortağı var. Ben (Esra Gönen), kardeşim Erkan Gönen ve Nazey Erdilek. Ben 2009 yılından beri GNN Dış Ticaret firması altında dış ticaret danışmanlığı ve medikal ürün ihracatı yapıyorum, Erkan jeoloji mühendisi ve GNN İnşaat bünyesinde proje takibi ile uğraşıyor. Aslında kendi ihtiyacımıza uygun bir ofis ve çalışma ortamı ararken paylaşımlı veya hazır ofis diye tabir edilen bu sistemi inceleyip İzmir'de başlatmaya karar verdik Erkan'la. 2014 yılının başında GNN Offices'ı kurduk ve bu konsepti İzmirlilere anlatıp sektörü oluşturmaya çalıştık. Akabinde uzun yıllardır kurumsal hayatta yoğun tempoda çalışmakta olan dostumuz Nazey'de işinden ayrılıp kendine farklı bir yol çizmeye karar verdi. Birlikte, ofisimizde yavaş yavaş oluşmaya başlayan bu topluluğu nasıl bir arada tutarız, onlara ne gibi fayda sağlar, aralarındaki işbirliğini nasıl başlatabiliriz motivasyonuyla fikirler geliştirdik. Mesela İzmir'de ilk blogger etkinliğini yaptık, girişimci sohbetleri düzenlemeye başladık. Çok kısa zamanda kaynaşan ve hatırı sayılır etki yaratan bu topluluk bizi gün geçtikçe yeni projeler için heyecanlandırdı. Hayalini kurduğumuz bu planları gerçekleştirmek ve daha çok kişiye, özellikle de gençlere ulaşabilmek için daha büyük, daha ulaşılabilir, rahat ve biraz da salaş bir mekana ihtiyacımız olduğuna karar verdik. Tam da bu noktada Originn fikri doğdu. Originn biz ve bizim gibi İzmir'de üreten bir topluluk hayali olan herkes için mutlu bir başlangıç noktası olması hayaliyle 2016 Ocak ayında faaliyete geçti.

Co-working nedir? 
Ortak çalışma alanı anlamına geliyor. Büyük, paylaşımlı bir çalışma alanı. Bu çalışma kültürüne henüz o kadar alışkın olmadığımız için, biz bu sistemi biraz farklılaştırdık. Originn'de çok sayıda kapalı ofis var.  Ekiplerin çalışma alanlarının özel olması anlamındaki hassasiyetlerini karşılamaya çalışıyoruz. Böylelikle iş fikrini tutunduran ve ekip olma yolunda ilerleyen startup'lar içinde çalışma alanı yaratmış oluyoruz. Yine de coworking alanında birbirinden etkilenerek ve birbiriyle fikirlerini paylaşarak çalışan kişi ve ortaya çıkan proje sayısının artması en büyük isteğimiz.

Sizinle çalışan insan profilini sorsak, belirgin bir tarz var mı? 
Aslında çoğunlukta yaratıcı insanlar diyebiliriz. Sektör bağımsız söylüyorum, yaptıkları işe farklı bir bakış açısı getirmeyi seven insanlar Originn Ahalisi. Koridorlarda kedi, köpeğin dolaştığı, insanların kaykay, bisiklet bindiği bir yerden bahsediyoruz sonuçta. Bu sebeple, burayı ofis olarak kullanan da, burada toplantı salonu kiralayan da, düzenlediğimiz etkinliklere katılan da yeniliklere açık, farklı şeyleri denemeyi seven, topluluk bilinci olan kişiler diyebiliriz.   

Herkesin böylesine anlaşıp, anlayışla çalışabilmesi, farklı işlerde başarılı olabilmesi zor olmalı. Bunu neye bağlıyorsunuz? 
Evet, aslında zor olmalıydı, dışarıdan bakınca ben de öyle düşünürdüm. Açıkçası çok zorlanmadık. Denk mi geldi, şans mıydı bilmiyoruz ama çok güzel olduk diyebilirim. Sanırım iyilik ve güzellik bulaşıcı, biraz maruz kalmak, biraz da göstermek gerek. 
  
 
 
 
Şu an burada kaç kişi/ofis var? 
40 ofisimiz var, ortalama 4 kişi çalışıyor diye düşünürsek sayısal olarak aslında 200 diyebiliriz. Ayırıca ofisin dışında açık alan ve sabit masa üyeliklerimiz var. 
  
Neden Bornova? 
Bu lokasyonu hem güneye, kuzeye, hem metroya, hem İZBAN'a, hem üniversiteye, yakın olduğu için seçmiştik.   

İlerisini konuşursak eğer yeni projeler var mı? 
Önümüzdeki günlerde Originn Foodlab'i açıyoruz. İzmir için projeler geliştirirken İzmir'in güçlü yönlerini de göz önünde bulundurmak gerekir diye düşünüyoruz. Tarım, gıda ve turizm konu başlıklarında kentimize katkı sağlayacak işler yapma peşindeyiz ve deneysel bir ortam yaratacak olan Originn Foodlab; bu konuda çok yardımcı olacak diye düşünüyoruz. Geçen sene kısa süreli hayata geçirdiğimiz Originnall Market bu sene sürekli olarak açık olacak, lokal tasarımcı ve üreticilerin fiziki anlamda ulaşılabilir olmasını sağlamaya çabalıyoruz. Kurumsal ve kamusal alanda her geçen gün artan paydaşlarımızla girişimcilik, tasarım ve kentsel kalkınma üzerine yeni ve yaratıcı içerikler üretmek önümüzdeki süreçte de önceliğimiz olacak. 
 


 
 
Şu an geldiğiniz noktayı başlarken hayal etmiş miydiniz? 
Pek etmemiştik aslında. (Gülüyor.) Bu kadar çok farklı fikir ve insan sürekli bir aradayken hayallerimizin ötesine geçmesi zaten beklenen bir sonuç. Originn bizim hayalimiz olmaktan çıktı; bir arada kalkınmaya, büyümeye ve özellikle eğlenmeye çalışan topluluğumuzun hayali haline geldi. Bu mekan ve daha da önemlisi sahip olduğumuz bu güç birliği için hepimizin farklı fikir ve katkıları oluyor. Bizim için önemli olan bu süreci en doğru şekilde yönetmek. 
  
Sizinle çalışmak isteyenler size nereden ulaşabilirler? 
Sosyal medya hesaplarımızdan, web sitemizdeki iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirler. Çat kapı gelip, bizimle tanışabilirler. Saatlik veya günlük kullanım yapıp ortamı deneyimleyebilirler. 
  
 
 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı? 
Biz paylaşma, dayanışma kültür ve ekonomisi üzerine yapıyoruz kurgularımızı. Ne kadar büyük bir topluluk olsak da tek başımıza değil İzmir'de olan veya İzmir'e gelme planları yapan kurum, kişi ve firmalarla birlikte, kentimizin dokusunu ve yaşam alışkanlıklarını bozmadan daha çok üretmeyi istiyoruz. 
 
 
Kaynak: Originn Co-working