21 Ağu 2019
Kardelen Uysal

Orman Yangını ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

İzmir’in Karabağlar ilçesinde 18 Ağustos Pazar günü başlayan, Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan yangınlarda binlerce ağaç yok oldu, pek çok canlı hayatını kaybetti, insanlar evlerinden ve bahçelerinden oldu. Tunç Soyer'in açıklamasına göre 5 bin hektarlık alana zarar veren yangın tüm Türkiye’yi büyük üzüntüye boğdu. Hepimize; tüm ağaçlara, insanlara, hayvanlara geçmiş olsun. Biz bu yazıda yangın çıkmaması için neler yapmak gerektiğinden, yangında yaralanan hayvanlara kapılarını ücretsiz olarak açan veterinerlerden ve ağaçların öneminden, yangın sonrasında başlatılan seferberlikten bahsedeceğiz. Ayrıca Türkiye’de çıkan tüm yangınları takip etmek için tıklayın

Orman Mühendisleri İzmir Şube Müdür Sabahattin Bilge, ormanın eski haline dönebilmesi için 60 sene gerekli olduğunu açıkladı. Ayrıca kızılçam bitkisinin yangına en dayanıklı bitki olduğunu söyleyerek de kızılçam ekilmesini önerdi.

Hayvan Hakları Federasyonu İzmir Temsilcisi Esin Önder ise ormandan etkilenen hayvanlara dikkat çekerek üç gün boyunca Menderes Deliömer’de bulunan Sopenhazi Bakımevi’ndeki köpekler için alarm durumunda bulunduklarını söyledi. Önder, yangın çıkmaması için neler yapılması gerektiği ile ilgili insanların bilinçlendirilmesi gerektiğini de söyledi. Ayrıca 3 - 4 dönümlük bir HAYTAP Ormanı oluşturmak istediklerini de kaydetti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise konu ile ilgili çok boyutlu ve ilham verici bir kampanya başlattığını duyurdu. Süreci yakından takip eden ve 10 Ağustos’ta Kaz Dağları’na destek olmak adına Çanakkale'ye de giden Tunç Soyer, tüm kuruluşları, belediye ile koordinasyon içinde hareket etmeye davet ediyor. Herkesin önerilerini bekliyor. Aynı şekilde Tunç Soyer, yanan bölgelerin bir metrekaresini bile imara açmayacağını, her yeri ağaçlandıracağını, Tarım ve Orman Bakanlığı’na talebini ileteceğini de bildirdi. Sağ ol Tunç Başkan!

Bunun yanı sıra pek çok spor kulübü, sivil toplum kuruluşu ve sanatçıdan da İzmir için destek ve yardım kampanyası yağıyor. Sivil toplum kuruluşları ve kurumlar tarafından 1 Milyon Fidan adı altında başlatılan kampanyaya da destek olabilirsiniz. Ege Orman Vakfı'na ait hesaba 10 TL göndererek bir fidan ekilmesine, doğanın tekrardan yeşermesine destek olabilirsiniz. Hesap bilgileri şöyle: TR47 0013 4000 0042 5403 9000 01 IBAN


Canlıların değerini bilen, ağaca da hayvana da kıyamayan, çocuklara güzel bir gelecek bırakmak isteyen pek çok insan var neyse ki. Peki ormanda yangın çıkarmamak için nelere dikkat etmeli?

 

Orman Yangınlarının Nedenleri ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Orman yangınları sıcak hava gibi nedenlerden çıkabileceği gibi ihmalkarlık, dikkatsizlik, sabotaj gibi nedenlerden dolayı da çıkabiliyor. Ormanlık alanda ateş yakılması, mercek gibi nesnelerin yeşillik alanlarda unutulması, sigara izmaritlerinin yerlere atılması, mangal yakmak, trafoların ihmal edilen bakımları, yıldırım düşmeleri, kırık cam parçaları, volkanik patlamalar gibi nedenlerden dolayı koskoca ormanlar yanabiliyor. Özellikle doğada mangal için yakılan ateşlerin söndürülmesi, sigaraların yerlere atılmaması, kırılan cam parçalarını toplamak hayati önem taşıyor. Bir yangın görülürse hemen 177’yi arayarak durumu haber vermemiz gerekiyor. T.C Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 24 saat ücretsiz olarak hizmet veren hattını yangın ormanları dışında işgal, kaçak ağaç kesimi, izinsiz yapılaşma, ormanlık alana yapılan her türlü taciz durumu için her zaman arayabilirsiniz.

  

Yaban Hayvanlarına Destek

Orman yangınında ağaçların olduğu kadar hayvanların da canı yanıyor. Hayvanlar hayatlarını kaybediyor, yuvalarından oluyor, kimisi de yaralanıyor. Benim araştırdığım kadarıyla bu durumda yaralı hayvanlara pek çok veteriner kapılarını ücretsiz olarak açıyor. Siz de bildiklerinizi bize yorumlarda iletebilirsiniz.

İzmir Veteriner Hekimleri Odası yangında yaralanan hayvanlara ücretsiz olarak yardım edeceklerini açıkladı. Açıklamanın tam metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Telefon: 0232465 10 63

Mavişehir Veteriner Kliniği de ücretsiz bir biçimde yangında yaralanan hayvanlara yardım edenlerden. Telefon: 0232 337 27 33 Adres: Aydınlıkevler Mahallesi 6783 sk No:58 Çiğli İZMİR

Martı Veteriner Kliniği de ücretsiz olarak hayvanlara destek olanlardan. 0232 2323160 bu numaradan kendilerine ulaşabilirsiniz.

Angels Farm Sanctuary, yangında evleri zarar görmüş 5 aileyi konuk edebileceğini ayrıca yangında yaralanan hayvanlara kapılarının açık olduğunu, kliniklere ulaştırılan hayvanlar için tedavi desteği sağlayacaklarını duyurdu. Sibel Hanım’ın iletişim numarası:  0530 492 89 98

İzmir Karşıyaka Veteriner Kliniği de ücretsiz olarak destek veren kliniklerden. Telefon: 0532 608 5869 Adres: Şok Market, Bostanlı Mah. Şehitler Bulvarı, Bostanlı Migros Yanı, Karşısı No:46/A, 35590 Karşıyaka

Siz de aklınıza gelenleri bize yazarsanız yazımızı güncelleyeceğiz, teşekkür ederiz.

 

Yangının Sonuçları

 Yangınlar tüm ekosistemi etkiliyor. Memelilerin, böceklerin, sürüngenlerin, ağaçların yok olması, toprağın kırılgan olması aslında hepimizin yaşamlarını olumsuz etkiliyor. İklim ve bitki örtüsünü etkileyen yangınlar, canlı çeşitliliğinin azalmasına neden oluyor. Yangınlardan sonra heyelan artışlarında da artış gözlemleniyor. Hava, su, toprak kirliliğine yol açan yangınlar tüm canlıların yaşamlarını olumsuz yönde etkiliyor. İklim değişikliği ve kuraklık da hem bugünü hem gelecekteki yaşantımızı tehdit eden en önemli unsurlar arasına giriyor.  

 

Ormanların Önemi

Ağaçların kendi aralarında iletişim kurduklarını biliyoruz. Pek çok canlı türüne ev sahipliği yapan ormanlar, aslında hepimizin nefes almasını sağlar. Oksijen kaynaklarımız olan ormanlar, atmosferdeki gazların dengesinin korunmasını sağlar. Yapraklarda bulunan stoma adı verilen çok sayıda gözenek hava ile gaz alışverişi yapar. 25 metre uzunluğundaki bir kayın ağacı saatte 1.5 kg oksijen sağlar. Havayı temizleyen ormanlar aynı zamanda bölgenin yağış almasını da sağlıyor. Biyoçeşitliliğe de ev sahipliği yapan ormanlar, sürdürülebilir bir yaşamın en önemli unsurudur. Kentsel sıcak/ısı ada etkisini azaltır. Kenti serin tutar. Büyük ormanlar şehirlerin klima gibi ihtiyaçlarını azaltır. Suyu ve havayı temizleyen ormanlar, sellere karşı da önleyici görev yaparlar. Ormanların faydaları yazmakla bitmez. Tohum bombası tarifi ile de çevrenin yeşillenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

 

 

 

Yazıyı sona erdirirken medyada çıkan bazı fotoğraflardan bahsetmek istiyorum. Evet pek çok canlıyı, ağacı kaybettik. Ancak medyada gezinen yumurtalarıyla birlikte hayatını kaybeden kuş, alevler arasında kalmış iki ceylan ve tavşan görseli gerçeği yansıtmamaktadır. Teyit.org konu ile ilgili açıklama yaptı. Görüntüler İzmir ve çevresinde çıkan yangına ait fotoğraflar değildir. Açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

Tekrardan hepimize geçmiş olsun. İzmirliler ve destek olan doğasever insanlarla birlikte gideni geri getiremeyiz ama yaralarımızı sarabiliriz. Otuzbeslik ailesi olarak biz de orada olacağız.

 

Görsel kaynağı: aa.com.tr