R
GIRIŞ
TR
EN

Özel Çocukların Özel Adresi Bep Danışmanlık

#EĞITIM
Seçil Şeker
26 Dec 2017

 

Farkındalık her şeyi değiştirir, erken teşhis hayat kurtarır! Farklı çocukların doğru bir adreste, gerçek Özel Eğitim Uzmanları eşliğinde eğitim almaları hayati önem taşıyor. Biz de tanıyınca tam da doğru adres olduğuna güvendiğimiz Bep Danışmanlık'ın tatlı kurucuları Özlem Koç ve Cansu Kançeşme ile uzmanlık alanları hakkında harika bir sohbet gerçekleştirdik. Farkına varmak adına gelin özel eğitimi ve özel çocukları tanıyalım.

 

Kaynak: Bep Danışmanlık (Özlem Koç, Cansu Kançeşme)

Sizleri biraz yakından tanımak isteriz...

Özlem Koç: Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Anabilim Dalı mezunuyum. 2008'den beri aktif olarak çalışıyorum. Ağırlıklı olarak Otizm ve öğrenme güçlüğü üzerine çalışıyorum. Otizmle çalışmak olimpik bir yüzme havuzu gibi. Sınırlarınız çok net ve o sınırlara göre belirliyorsunuz çalışmalarınızı ama disleksi okyanus gibi, çok geniş bir alana yayılıyorsunuz. İkisi de çok keyifli, ikisinden de vazgeçemiyorum.

 Cansu Kançeşme: Üniversite hayatıma Marmara Üniversitesi Fransızca Tercümanlık ile başlayıp sonra İzmir'e dönüp her şeye yeni baştan Dokuz Eylül Üniversitesi Fransızca Öğretmenliği Bölümü ile başladım. O sırada Spor Yöneticiliği bitirdim. Çeşitli anaokullarında, Uzay Kampı'nda, Basketbol Dünya Şampiyonası'nda çalıştım. Lisansım bitince Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Özel Eğitim Anabilim Dalı’nda yüksek lisansa başladım. Sonra Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde kitaplarını okuduğumuz hocalar olunca oraya başvurdum ve alındım, yüksek lisansımı orada tamamladım. Sonrasında Gazi Üniversitesi'nde doktoraya başladım. Benim için hem akademik, hem de uygulamada yürütmek çok eğlenceli. Akademik olarak baktığında çalışmaları görüyorsun, bunun gerçek hayattaki uygulaması, öğrencinin ve öğretmenin nelere ihtiyacının olduğunun deneyimlenmesi çok farklı bir haz.

 

Bep Danışmanlık ne zaman kuruldu?

Nisan 2016'da kuruldu. Aynı kurumda çalışıyorduk ve birlikte yol çizmeye karar verdik. Öğrenme Güçlüğü, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ve Otizm üzerine çalışıyoruz. Üstün zekalı çocuklarımız da var tabii, farklı tanı gruplarına dahil öğrencilere de danışmanlık veriyoruz. Tamamen özel eğitim üzerine uzman bir kurum bulmak çok zor şu an. Genellikle psikoloji üzerine eğitim almış kişiler özel eğitim alanında danışmanlık yapıyor, bununla birlikte sertifika almış sınıf öğretmenleri özel eğitim alanında çalışıyorlar ama bu tabii ki çok doğru değil. Biz İzmir'de iki Özel Eğitim eğitimi almış ve çocuklara birebir ilgilenen tek kurumuz.

 

Aileler nasıl anlayabilir çocuklarının farklı olduğunu?

Tüm tanılar birbirinden farklı. Daha emzirirken bile göz kontağı kurmuyorsa bir dikkat etmek gerekiyor. Emekleme dönemi kısa sürdüyse, geri gitme tercihi olduysa, konuşma güçlüğü çekiyorsa bir dikkat etmek gerekiyor. Çocuğum çok sakar düşüyor, düşürüyor demeden önce biraz gözlemlemek gerekiyor. Risk kavramları olmadığı için tehlikeye çok açık oluyorlar. İlk çocukta daha tecrübesiz olunduğundan fark etmekte geç kalınabiliyor.

Ancak artık farkındalık projeleriyle farklı olma bilinirliği arttı. Bizim de otuzdan fazla ünlü ile çalıştığımız bir disleksi farkındalık video serimiz var, çok ünlü isimler var, katılan herkese buradan da teşekkür etmiş olalım. Bunun dışında aile bilinçlendirme seminerleri veriyoruz. Birçok kurum bu seminerler için inanın çok istekli, her alandan kişilere ulaşabiliyoruz böylelikle. Kesinlikle "Başımıza neler geldi!" veya “Benim çocuğumda olmaz!” denilecek bir durum değil, anne babalara, adaylara ve birlikte yaşadığımız çevreye bunu anlatmak için çabalıyoruz. Bu bambaşka bir dünya ve çok öğretici.

 

Okul hayatlarının kolaylaşması için kendilerine özel bir okul olması sizce sağlıklı mı? Eğitim sistemi sizce nasıl olmalı?

Sadece otizmli çocukların gittiği okullar ülkemizde bulunuyor, sadece disleksi tanılı çocukların gittiği okullar şu an yurtdışında bulunuyor; ama ülkemiz için buna karar vermek çok zor. Bu konuda tartışmalar sürüyor. Özel eğitimin amacı zaten çocuğu bağımsızlaştırıp hayatını kolaylaştırmak. Yani çocukları sosyal hayata, topluma kazandırmamız gerekiyor. Evet, çocuk akranlarıyla beraber okumalı; ama geri kalan zamanlar o kadar az ki özel eğitim aksıyor. Bazı okullar bu konuda çok kapalı ve görmezden geliyor. Böyle durumlarda çocuklarımızı ulaşabildiğimiz okullara yönlendirmek tabii ki daha sağlıklı oluyor. Keşke çocuklar bazı derslerini normal okullarda bazı derslerini de özel eğitimle alabilse, okullarla beraber çalışılabilse. Yönetmelikte bu madde var fakat yanlış uygulanıyor. Öğretmenler de biraz zorlanabiliyor. Öğretmenle özel eğitimci hep irtibat halinde kalmalı.

 

Üniversite hayatları olabilir mi?

Tabii ki olabilir. Bir yerden sonra hayatlarını özgürce devam ettirmeyi öğrenen çok öğrencilerimiz var. Zaten üniversite dediğimizde daha bilimsel bir eğitim olduğu için gerek akademisyenler, gerek asistanlar bu konuda daha sağduyulu oluyorlar. Otizmde mesela müzik yeteneği çok güçlü olabiliyor. Öğrenme güçlüğünde yaratıcılık çok dikkat çekiyor. Sosyal hayata uyum sağlayan bireyler üniversite hayatına çok daha rahat uyum sağlıyor. Neyi nasıl öğrendiğini bilen birey özgürleşiyor.

 

Özel eğitim alan çocuklar psikolog desteği almalı mı?

Psikoloji, ruh bilimi; eğer çocuk yeni bir şey öğrenecekse, çocuğa yeni bir beceri kazandırılacaksa, öğretme alanında uzman kişilerce yapılmalı. Biz uzun bir süre bunun eğitimi alıyoruz. Çocuğun bu davranışları neden gösterdiğini bilmeden eğitime başlamak verimli olmaz. O yüzden psikoloğa yönlendirdiğimiz çocuklar oluyor; ama o kişinin de özel eğitim konusunda tecrübeye sahip olması gerekiyor.

 

Özel eğitim alan çocuklar, diğer çocuklarla ilişki kurarken sıkıntı yaşıyor mu?

Akran zorbalığı maalesef var. Özgüvende ciddi kayıpları olduğunu görüyoruz. Orada iş yine bize düşüyor, kendi farklılığının farkına varan ve bunu olumlayan çocuk daha yapıcı oluyor. Travmatik bir şey yaşamadığı sürece eğitim kısmında zaten çocuk farklılığının da farkına varıp bunu olumluyor. Çocukla direk eğitime başlamadan önce etkinlikler yapıp, onu iyice tanıyıp, onunla sağlıklı bir ilişki kuruyoruz.

 

Kaç yaşında başlıyor eğitimler?

Erken müdahale çok önemli. Burada 0-18 yaş arasında çocuklar var. Eğer çocuğun bize ihtiyacı kalmamışsa mezun oldun diyerek eğitimlerine son veriyoruz, ama irtibat kesinlikle kopmuyor. Bir öğrencimizin kuzeninin düğününe çağırıldık geçtiğimiz günlerde. (Gülüyor.)

 Özel eğitimle yol almanın en önemli noktası kabullenmek. Aile aksiliklerin farkında oluyor; ama kabullenmiyor. Sarsıcı bir aşama ve bu noktada işin uzmanından destek alırlarsa işleri de çok kolaylaşıyor. İlk adımı zamanında atmak çok önemli. Yanlış şeylere yönelmek de zaman kaybettiriyor. En başta televizyonlarda gördüğümüz at ile terapi tedavileri, mucizevi yöntemler gibi... Evet hayvanlar önemli herkes için; ama çocuğun ihtiyacı olan şey ciddi bir eğitim süreci.

 

Birebir eğitim mi veriliyor?

Özel eğitimin temeli bireysel eğitimdir. Çocuğun akranlarıyla sosyalleşmesi için ekstra grup çalışmaları da yapılıyor. Bizim çocuklarımız için akademik derslerinin grup halinde verilmesi söz konusu olamaz. Sosyal beceri için de birçok yöntem var, çevrilip Türkiye’de kullanılmasına vesile olduğum ve saygıdeğer hocalarımla beraber Cansu Kançeşme diye benim de adımın yer aldığı bir kitap da var. Çocuğun ihtiyacı neyse ona uygun bir yöntem kullanıyoruz. Burada her şey bilimsel dayanaklı. Aklımıza bir şey geldi diye kuyuya taş atabileceğimiz bir misyonda değiliz.

Çalışma alanlarımızın hepsinde dikkat, odaklanma, konsantrasyon becerileri öncelikli. Aldığımız eğitimler ile bu alanlarda yetişkinlere de destek oluyoruz. Bu durum sosyal hayatlarını ve özellikle iş hayatlarını oldukça olumlu etkiliyor. Bireylerin ve kurumların ihtiyaçlarını analiz edip bilimsel uygulamalarla çözüme gidiyoruz. Bunu yapabilmek çok güzel.

 

Bu konuda ailelere düşen görevler neler?

Aileler önce çok iyi gözlemci olmalı. Farklılık var diye düşündüğü ilk zamanda bir uzmana başvurmalı. Her seminerde “uzman” diye üstüne basa basa söylüyoruz. Hangi eğitimleri alan kişi özel eğitim uzmanı olur, bunu iyi bilerek bu yola çıkmalılar. Çünkü bu yolda en önemli şey zaman, yanlış kişilerle kaybedilen zaman asla geri gelmiyor. Çocuklarına kimin eğitim verdiğine çok dikkat etmeliler. Öyle ki hiç özel eğitim öğretmeni olmayan rehabilitasyon merkezleri var. Ailelerin bu konuda biraz araştırma yapmaları gerekiyor. Sertifikalı öğretmenin verdiği eğitim ile özel eğitim öğretmeninin verdiği eğitim tabii ki fark ediyor.

Ailelerimizle yola çıktığımızda öncelikle burada koyulan kuralları evde de devam ettirmeleri konusunda onlara detaylı açıklama yapıyoruz. Bu çok önemli. Öğretmen ile irtibat halinde olunmalı; o gün derste ne yapıldı, çocuk ne öğrendi, nasıl öğrendi, performansı nasıl değişti… Aile bunların takibini yapmalı. Öğretmene sıkıştığı an ulaşabilmeli. Bir de tabii ki eğitimin sürekliliği çok önemli bu alanda.

 

Özel aileler size nasıl ulaşabilirler?

Web sitemizden, sosyal medyadan ve telefonla bizlere ulaşabilirler, mail atabilirler. Gelip bizi ziyaret edebilirler. Eğitim süreci ve sonrasında da 7/24 bize ulaşabilirler. Aile buna çok şaşırıyor. Tatil, sabah, akşam, hiç fark etmiyor. Biz çocuğa eğitim verirken aileye de destek veriyoruz. Tam da bu yüzden “Biz hep varız” diyoruz.

Benzer yazılar
#SANAT
Kardelen Uysal
19 Jun 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'd eki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik Haydi durmayın İzmir in antik doku...
Zeynep Öztürk
17 Jun 2019
#TIYATRO
#KONSER
Bu hafta İzmir'd e gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik Can sıkıntısına son veriyoruz Tepekule Açıkhava Sineması Günleri her pazartesi salı çarş...
Can Sue
16 Jun 2019
#KAMP
Üzerinizi yıldızların örttüğü ağaçların denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’d e Nerede o...
Kardelen Uysal
15 Jun 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal Alsancak ta bulunan Wavy ön yargılarımızı yıkmamızı sa...
Zeynep Öztürk
15 Jun 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik Ne alsak ne kadar sevsek az Bir gülümsesek onlara y...
Seçil Şeker
13 Jun 2019
#BEACH CLUB
Deniz kum güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'd e birçok beach club bulunmakta Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme nin en...
Gülay Güler
13 Jun 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz Sizin için harika bir keşfimiz var Alaçatı ya hoş geldiniz Sizi biraz yakınd...
Seçil Şeker
12 Jun 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut Eserde ikiye bölünmüş bir daire var Dairenin içinde sarı turuncu kırmızı renkli noktalar beyaz font üz...
Kardelen Uysal
11 Jun 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'd e gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik Can sıkıntısına son veriyoruz Selda Bağcan 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sahne de se...
Can Sue
9 Jun 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı Hamdi Akatay bütün projelerini Hamdi Akatay in The City adı altında topladı Şehirdeki ritmleri caz ve klasik ...
Can Sue
9 Jun 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta Eski Foça nın mimari yapısı çok hoştur Taş evleri kalesi yel de...
Gülay Güler
9 Jun 2019
#OTEL
Ege balıkları roka Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça dır Kendine has bir havasıyla Foça gittiğinize asla pişman olmayacağın...
Zeynep Öztürk
8 Jun 2019
#GEZI
Masallara inanır mısınız peki ya efsanelere Bir rivayete göre Eski Foça da nerede olduğu bilinmeyen bir taş vardır ve Karataş olarak anılır Her kim ki...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Jun 2019
#OTEL
Karaburun Mordoğan ın sahilleri öyle temiz denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır Suyu ne sıcak ne soğuk adeta gel bana diyor Karaburun da nerede deni...
Zeynep Öztürk
7 Jun 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer Karaburun Denizinin yeş...
Zeynep Öztürk
7 Jun 2019
#YÜZME
Karaburun dantel gibi işlenmiş irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip Karaburun un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın inanın her viraj eşsi...
Gülay Güler
7 Jun 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’d an vazgeçecek değiliz Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Jun 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor Şimdi Hepsini mi denedin yok artık d...
Seçil Şeker
6 Jun 2019
#OTEL
İzmir Seferihisar Türkiye nin ilk Citta Slow u yani Sakin Şehri Bu ünvanı 2009 yılında almış Peki nereden alınıyor bu unvan derseniz açıklayayım Bu un...
Zeynep Öztürk
5 Jun 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city sakin şehir unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar a hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz Sakin bir tatil geçirmek isteyenler...
Gülay Güler
5 Jun 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar a bir kere gidip Bana yetti buralar diyen henüz görülmedi Bir giden bir daha gidiyor sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp buraya ye...
Seçil Şeker
5 Jun 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla dır Hoop merkezden yarım saatte Urla dasınız Kalabak sahilinden Balıklıova sahillerine kadar...
Gülay Güler
4 Jun 2019
#YEMEK
Kahvaltı Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz Bu keyifli pa...
Bensu Tekin
3 Jun 2019
#GEZI
Huzurun adresi Urla da kuş sesleriyle uyanırsınız Urla rüzgarı ile de meşhurdur İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir En güzel zeytin...
Gülay Güler
3 Jun 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız Kenan Doğulu'd an Selda Bağcan a Gülşen'd en Yıldız Tilbe ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Can Sue
2 Jun 2019
#OTEL
Ah ne güzeldir Çeşme şimdi Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre Bayram tatilinde Çeşme kaçama...
Zeynep Öztürk
2 Jun 2019
#KAMP
Şehir ahalisi apartman çocukları için betondan kurtulmanın egzoz dolmuş ciğerleri stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya kaç...
Gülay Güler
1 Jun 2019
#SAHIL
Tatil başladı Çeşme'd e hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenledik...
Gülay Güler
1 Jun 2019
#SPOR
Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin diyor Gizem Çalışkan Gizem Çalışkan kim mi Kendisi 1988 doğumlu Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edeb...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
#OPERA
Kaynak İzmir Devlet Opera ve Balesi Operadan Müzikale Unutulmayan Melodiler 13 Haziran da Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu nda İzmir Devlet Opera...
Can Sue
31 May 2019
#SANAT
Tobav Tiyatro Opera Bale Çalışanları Vakfı Amacı sanatı sevdirmek ve yaygınlaştırmak olan Tobav SANATA EVET mottosuyla eğitim kursları sergiler ustalı...
Gülay Güler
30 May 2019
#GEZI
Yaz aylarının vazgeçilmezi kış aylarının huzur merkezi Çeşme her türden aktivite olanakları ile sıkça tercih edilen beldelerimizden biri Yumuşak havas...
Beste Ayaz
30 May 2019
#FESTIVAL
#KONSER
#SERGI
Bu hafta İzmir'd e yazın gelişini kutlayan etkinlikler var Evde oturmayın kendinizi dışarı atın 27 Mayıs Pazartesi 18 Karşıyaka Çiçek Festivali Saat 1...
Can Sue
27 May 2019
#RESTORAN
Zira İzmir rahattır Bir masa rakı balık dost sohbeti İzmirli nin yaşam tarzıdır Meltem esintisi anason kokusu bizi mutlu etmeye yeter de artar Hal böy...
Gülay Güler
26 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
(