Özetkitap.com Nedir?

Düşünce ufkumuzu geliştirip bizlere geniş bir görüş açısı sağlayan kitapların hayatımızdaki yeri yadsınamaz. Faydası sayamayacağımız kadar çok olan kitaplar bize bambaşka dünyalar sunmakta fakat 2 yıl önce UNESCO'nun yaptığı bir açıklamaya göre ¨Türkiye, kitap okuma oranında 86'ıncı sırada!¨

Türkiye İstatistik Kurumu'nun da (TÜİK) 2 yıl önce yayınladığı verilere göre, Türkiye'de kitap okumaya kişi başına ayırılan süre günde yalnızca 1 dakika. Buna karşın televizyon izlemeye 6 saat, internete ise 3 saat zaman ayırıyoruz.

Peki bu kadar az kitap okuma oranı varken ve çeşitli sebeplerden kitap okunmuyorken ¨Ne yapılabilir?¨ diye düşünen Uğur Yüce, özetkitap.com'u kuruveriyor. Nedir bu özetkitap.com? Gelin birlikte öğrenelim, keyifli okumalar.

 

 Kaynak: Özetkitap.com

 

Projenin doğuşu, projenin sahibi olan Uğur Yüce, aynı zamanda projenin hazırlanma aşamasını da kendisi üstleniyor. Yaklaşık 10 yıllık çalışmalar sonucu kurulan bu site Süleyman Demirel’in Başbakanlık yaptığı dönemlere dayanıyor. Demirel’in bazı kitapları okumak istemesi ama zaman bulamadığı için Uğur Bey’den kitapları özetlemesini rica etmesi sonucunda ozetkitap.com için ilk adımlar atılıyor.

 

 

 

 Kaynak: Özetkitap.com

 

Tahmin edersiniz ki kitap özetlemek kolay bir iş değil; çünkü ana fikrini kaybetmemesi lazım. Hikayeyi anlatmasının yanı sıra kitabın sonradan okunulabilmesi için bir şeyler de bırakması gerekiyor. Özetkitap.com düzenli olarak ayda bir kitap özeti yayınlanıyor.

 

 

 Kaynak: Özetkitap.com

 

Projede bizleri bekleyen yenilikler arasında özellikle insanların rahat okuması ve her yerden okuması amaçlı çeşitli geliştirmeler yapılıyor. Mevcut siteden PDF olarak indirim sağlanabiliyor aynı zamanda sesli olarak da dinlenebiliyor. Bunlar haricinde mobil uygulaması gelecek olan özetkitap.com ücretsiz ve gelir beklemeyen bir gelişim olduğu için kullanıma istekli kişileri görmek mutluluk verici. Gelecek planlar içerisinde etkinlikler düzenlemeyi de düşünüyorlar. 

 

 Kaynak: Özetkitap.com

   

Sesli özet ve yazılı özetlerin yanına videolu özetler de gelebilir. Şu aşamada Uğur Bey'in özetlediği kitaplar yer almakta. Bu işin sürdürülebilir olması için dışa açılım durumu söz konusu olabilir. Bünyelerinde hızlı okuma kursları vermeyi düşünmüyorlar; çünkü projenin amacı ve odaklandığı konular arasında şimdilik yer almıyor. Kitap özetleri ise genelde ayın son haftası paylaşılıyor. Bazen özel günlerde fazladan özet yayınlama durumu olabiliyor.