13 Şub 2019
Zeynep Öztürk

Özgün Araz ile Özgün Bir Sanat

Günümüzde birçok kişi sevdiği mesleği icra edemiyor. Kimisi ise sevdiği mesleği icra etmeyi bir kenara bırakın neyi sevdiğini, hangi alanda iyi olduğunu bile bilmiyor. Siz eğer ne istediğinizi biliyorsanız ve sevdiğiniz meslekte çalışıyorsanız şanslı olanlardansınız. Tabii tek başına şans yetmiyor; emek harcamak, hayallerinden vazgeçmemek de gerekiyor. Bugün sizlere tam da böyle birisinden bahsedeceğim; gençlik yıllarından beri ne istediğini bilen, o alanda ilerleyen, iki işte çalışması gerekse bile hayallerinden vazgeçmeyen Özgün Araz. 

 

 

1991 yılında İzmir'de doğan Özgün Araz'ın lise yıllarından beri sanata merakı varmış. Bu merakını Karabük'te Radyo-Televizyon ve Sinema okuyarak taçlandırmış. Üniversiteyi bitirip İzmir'e döndüğünde doğal olarak bir çabalama süreci olmuş. Bu çabalama sürecinde geçici olarak akşamları bir otelde çalışmaya başlamış ve gündüzleri ise uyumayıp kendisini Alsancak çimlere atmış. Neden mi? Çünkü 'Etkinlik mi var?' adında bir YouTube kanalı açmış ve sokaktaki insanların nabzını yoklamaya başlamış. YouTube kanalı ve ilk tecrübelerinden başlayan sohbetimiz şu şekilde gelişiyor: 

 

 

YouTube bu kadar popüler olmadan önce insanlara mikrofon yöneltmek kolay olmamalı diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum? 

Evet, insanların kameralara alışma sürecinden geçtiği bir dönemden sonra benim bu tarz bir eyleme geçmem, yaptığım video çekimlerini daha da kolaylaştırdı diyebilirim. Ama ben insanlardan çok kendi mesleğimi yapabilme kaygısı yaşadığım için onu pek de önemsemedim. 

   

YouTube'un zaman içerisinde bu kadar değerleneceği bilsen video çekimlerine devam eder miydin?  

Dediğim gibi YouTube benim için mesleğimi yapabilmek, insanlara yaptıklarımı göstermek için bir araçtı. "YouTube’da popüler olayım, yüzbinlerce abonem olsun" gibi bir beklentim olmadı. Bu yüzden röportajlarıma YouTube olsun ya da başka platformlarda olsun devam edeceğim.
.
 

   

Kanalın adı 'Özgün Bir Sanat' olarak değişti. Bu değişime neden ihtiyaç duydun?  

Ben sanatı severek takip eden biriyim, kültür sanat programı yapacaktım ve ismim de Özgün. İkisini birleştirmem gerekiyordu. Sanatın özgün eserlerle var olduğu fikrinden çıkarak Özgün Bir Sanat ismini koydum. Bu süreçte bana arkadaşlarım hatta arkadaşlarımın arkadaşları olsun muhabirlik yaparak yardımcı oldular. Tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. 

 

Özgün Bir Sanat televizyona nasıl taşındı?  

Genel Yayın Yönetmenimiz Deniz Ölgün, bir gün sosyal medya hesaplarımı incelemiş ve bu işlerle uğraştığımı öğrenmiş. Hatta bir sohbetimiz sırasında daha önce bahsetmediğim için sitemde bulundu. Ben de “İsterseniz sizin için bir program hazırlayabilirim ve bunu seve seve yaparım.” dedim. Bunun üzerine bir baktık ki birinci bölümü çekmişiz. Ortaya güzel bir iş çıkınca devam etmeye karar verdik ve diğer bölümler çorap söküğü gibi geldi.  

   

Görselde Özgün Araz kamera karşısında elinde mikrofonla poz veriyor.

   

2018'in ağustos ayından beri de Günaydın TV'de çalışıyorsun. İzmir'de bir kanalda program yapmak nasıl bir duygu? Emeklerinin meyvesini topladığını hissediyor musun? 

"Ektiğini biçmek" gibi birçok deyim ya da terim kullanabilirim ama hepsi ne kadar doğru olur, bilemiyorum. İzmir'de sevdiğim mesleği profesyonel anlamda yapmak çok güzel bir duygu. Yıllardır çabaladığım şey gerçek oldu. Programın her aşamasında olmaya çalışıyorum. İçerik hazırlamada da yer alıyorum, programın montajında da...

 

Programın her aşamasıyla ilgilenmek zor olmuyor mu? 

Severek yaptığım için zor geliyor diyemem.  

  

Sence YouTube ve televizyonun farkı ne? 

Televizyona insanlar daha güvenle bakıyor. YouTube, günümüz Türkiye'sinde belirli bir kitle tarafından biliniyor.

  

İzmir'deki sanatçıları ve sanatı nasıl değerlendiriyorsun?

Çok güzel işler yapılıyor ama yapılan işler maalesef çok bilinmiyor. İzmir'de genellikle ismi olan etkinlikler tercih ediliyor, İzmir insanı alternatif etkinliklere açık değil. Sanatla ilgilenen belirli bir kitle var, o kitleyi her etkinlikte görebilirsiniz. Peki ya diğer insanlar nerede? Özellikle gençleri sanatsal etkinliklerde göremiyorum.  

 

  

 Görselde Özgün Araz yanında bir kişiyle oturmuş kameraya poz veriyor. 

 

Sen etkinlikleri nereden takip ediyorsun? 

Facebook ve Otuzbeslik.com'dan. (Gülüşmeler) Bu konuda samimiyim, yaptığınız işleri takip ediyorum. İzmir'e dair her şeyi bulabiliyorum. 

  

İzmir’de severek takip ettiğin etkinlikler neler?  

Tüm sanat etkinliklerini takip ediyorum. Özellikle tiyatroları, sergileri ve konserleri takip ediyorum.

  

En keyif aldığın röportajın hangisiydi?  

O şekilde bir ayrım yapamam. Bütün sanatçılar benim için değerli.  

  

Sanat programı yapıyorsun en beğendiğin, mutlaka takip edin dediğin İzmirli sanatçıların isimlerini okuyucularımızla paylaşmak ister misin?  

Evet tabii ki; İzmir'de çok güzel projelerde yer alan oyuncu Ebru Atilla Sagay, Devlet Opera ve Bale'nin balerinlerinden Aslı Çilek, caz müziğiyle kulaklarımızın pasını silen Cansu Nihal Akarsu. 

  

 Görselde Özgün Araz röportaj gerçekleştiren arkadaşını kamerası ile kayda alıyor.

 

TV programcılığı dışında kısa film ya da sinema filmi projen var mı?  

 Sürekli röportajlar yaptığım için sinemadan biraz uzaklaştım. Hikayesi İzmir’de geçen bir sinema filmi yapmayı çok istiyorum, bakalım zaman neler gösterecek. 

  

Geleceğe dair bir isteğin var mı? 

Özgün Bir Sanat'ı stüdyo ortamına taşımayı çok isterim. Bunun yanında yereldeki keşfedilmesi gereken sanatçıları, etkinlikleri tanıtabilmek en büyük gayelerim arasında.