R
GIRIŞ
TR
EN

Pizzeria Luna Romana - Pizza Aşkına

#YEMEK
Gülay Güler
15 Şub 2019

Aşk tesadüfleri mi, pizzayı mı sever?

 
Aycan Gezer pizza ile sekiz yaşında tanışıyor ve yaşadığı aşkı o kadar büyük hissediyor ki o yaşta pizzacı olmaya ve İtalya'da pizza okulunda okumaya karar veriyor. Gitmek istediği okul İtalyanca eğitim verdiği için İtalyanca bile öğrenmek onun için hiç de zor gelmiyor. Costantino Dotari de büyük bir pizza aşığı ve tesadüf ya bizim Türk kızımızın sınıf arkadaşı oluyor. Kaçınılmaz son, bu iki pizza aşığı birbirlerine de aşık oluyorlar. Aycan'ın hayalı İzmir'de pizzacı açmak olunca Costantino kendini Urla'da buluyor ve Pizzeria Luna Romana doğuyor. Başarılarının sırrı birbirine ve işlerine duydukları aşk olan bu mutlu çiftin lezzetli hikayelerini dinliyoruz.  
 
 
 
 
 

Aycan, pizzacı olmaya nasıl karar verdin?
Küçüklüğümden beri böyle bir yer açmak hayalimdi. Turizm meslek lisesi okudum. İleride hep bir pizzacı açacağımı düşündüğüm için hem servis hem mutfak bölümünde çalıştım. Annemin eşi de İtalyan bu arada. Ben sekiz yaşında pizza ile tanıştım. Yemeye de yapmaya da çok meraklıydım. O zamanlar niye burada yok diye sorgularken "İtalya'da bir pizza okuluna gideceğim ve İzmir'de bir pizzacı açacağım" demiştim. Gitmek istediğim pizza okulu İtalyanların gittiği bir okuldu, İngilizce bölüm açmıyorlardı bu yüzden ilk önce İtalyanca öğrendim. Kulak aşinalığım vardı ama hiç konuşamıyordum. O yüzden Costantino hazıra kondu hiç Türkçe bilmiyor. (Gülüşmeler)

Görselde iki adet pizza, su bardağı ve pizzadan dilim almaya hazırlanan bir el bulunuyor.


Costantino ile nasıl tanıştınız?
Pizza okulunda tanıştık. Daha sonra ona hayalimin İzmir'de bir pizzacı açmak olduğunu söyledim. Orada da bir pizzacı açabilirdik bunu tartışabilirdik ama "tamam, ben gelirim." dedi. Geldi, işimizi gücümüzü her şeyimizi beraber kurduk. 

Aycan ve Costantino sınıf arkadaşlarıyla poz vermiş. Görselde alttaki metin yer alıyor.
 
"Luna Romana için işte her şey böyle başladı. İçimizdeki pizza tutkusu için Roma'da tesadüf eseri aynı okulda profesyonel pizza şefliği eğitimi almaya başladık (sınıf arkadaşıydık) Costantino, Türk kızına aşık olup Urla'ya geleceğinden de habersiz. İyi ki karşılaşmışız. İyi ki bu aşk bize böyle güzel şeyler yaptırıyor, lezzetimize lezzet katıyor. İşte bizim sırrımız birbirimize ve işimize olan aşkımız."


 Pizzeria Luna Romana ne zamandır faaliyette?
 Üç buçuk yılı aşkın bir süredir Urla'da hizmet veriyoruz.

Urla'yı seçmenizin özel bir sebebi var mı?
10 senedir biz Çeşmealtı'nda yaşıyoruz. Artık Urlalı olduk diyebiliriz. Buradaki hayatı seviyoruz. Hayattan ne beklediğimizle de alakalı. Biz buradaki huzurlu hayatı seçtik.

İzmir'den hatta yurt dışından da sizin pizzalarınızı yemeye gelenler oluyormuş, bu kadar popüler olacağınızı düşünüyor muydunuz?
Bu kadarını düşünmüyorduk açıkçası. Bizim için en büyük eğitim orada okuduğumuz okul değil, orada geçirdiğimiz iki buçuk yılımızdı. Her şey İtalya'dan hazır geliyor; un, domatesler... İtalya'dan ürün getirmek için çok uğraştık.

Yanlış duymadım değil mi, domatesleriniz İtalya'dan mı geliyor?
Costantino'nın rahmetli anneannesinin kullandığı Sardinia'da üretilen domates sosu San Marzano markasını kullanıyoruz.
Misafirlerimizin yüzde seksen beşi dışarıdan geliyor. "İstanbul'dan arkadaşım söyledi", "Ankara'da kuzenim tavsiye etti" cümlelerini sıklıkla duyuyoruz. Duydukça da mutlu oluyoruz.

Bütün ürünlerinizi mi İtalya'dan getirtiyorsunuz?
Çoğu ürünümüz ithal olsa da lokal ürünler de kullanıyoruz. Mesela Gara Guzu; bir Muğla birası, yerli malı, yurdum malı biz çok seviyoruz. Şarap olarak da keyifle Urla üreticilerin şaraplarını kullanıyoruz. Seferihisar'ın Armola peynirini kullanıyoruz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Görselde iki adet pizza var.

Sizce iyi pizza nasıl olmalı?
Aycan: Türkiye'de genellikle Amerikan kültürünün getirdiği pizzalar seviliyor; bol malzemeli, kalın hamurlu. Ne kadar karışık ise o kadar iyi algısı var bizde. İyi pizzanın önce hamuru iyi olmalı. Ben az çeşit malzemeli, bir o kadar keyifli pizzaları seviyorum. Hem hamurun hem sosun tadına varabilmek önemli.

(Aycan sözü Costantino'e devrediyor ve akıcı İtalyancasıyla soruyor "iyi pizza sence nasıl olmalı")

Costantino: İyi pizza ne fazla ne az malzemeyle olmalı, hamur ile doğru yönde malzemeler kullanılmalı ve iyi bir harmoni yakalanmalı.

En çok hangi pizzalar tercih ediliyor?
Biz etçil bir millet olduğumuz için genellikle etli ürünler tercih ediliyor. Domuz ürünlü pizzalarımız da var. Çok güzel kasap sucuğumuz da var. Sebzelerimiz hep tazecik. Sabah alışverişe çıkıyorum, köylü amca kabak çiçeğini yeni toplamış, onların hepsini alıp kabak çiçekli pizza yapıyorum o gün. O yüzden sabit bir menümüz yok. Özellikle dilim pizzalarda yarın ne yapacağımızı bilmiyoruz. Doğaçlama, spontane daha keyifli oluyor. Bir yediğiniz pizzayı bir dahaki sefere bulamayabilirsiniz. Yuvarlak pizzalarımızın menüsü sabit. 
Specialimiz ise Luna Romana; pastırma, mantar, peynir, kremalı. Margheritamız da çok seviliyor. Margherita'yı yiyenler bir daha geldiklerinde yine Margherita yemeyi tercih ediyorlar. Menüyü ara sıra güncelliyoruz. Tabii müşteri ile pizza arasındaki bağı öldürmeden. Mevsimsel olarak değiştirmeyi seviyoruz.

Paket servisiniz var mı?

Paket servisimiz yok.

 

Görselde somonlu pizza dilimi yer alıyor.

Kaynak: Pizzeria Luna Romana
 

Sizce pizzaya en çok yakışan içki nedir?
Aycan: Genellikle Roma'da dilim pizzalarla bira çok tercih edilir. Sofra şarabı da çok güzel gidiyor.
Costantino: Pizza - bira bir İtalyan geleneğidir. Fransızlar pizzayı kırmızı şarapla tercih ediyorlar. Genellikle İtalya'da pizzacıların yüzde doksanı şarap satmaz, bira satar.

Türkiye'de şarap ve bira sunulan bir pizzacıyı ilk defa duyuyorum. Böyle bir tüketim kültürümüz yok.
Aycan: Türkiye'de bilinmiyor. Zaten Türkiye'de bir pizza kültürü vardır diyemeyiz.
Costantino: İnsanlar nasıl sunuluyorsa, doğrusu odur zannediyorlar. Mesela İtalya'da bir kebapçı vardı, içine kumpir gibi ne varsa koyuyorlardı; ketçap, mayonez, patates kızartması... İnsanlar da onun orijinal kebap olduğunu düşünüyorlardı.

İstanbul'da da kokorece domates koyuyorlar ben de ona çok şaşırmıştım.
Klasik yemeklerde değişiklikleri sevmiyorum ama içecek konusu öyle değil. Ben sebzeli pizzalarla ayranı da çok yakıştırıyorum. Malzemesine göre içeceği seçmek çok önemli.

 
Görselde çilekli ve muzlu tatlı yer alıyor.


Müşterileriniz, "bu pizzayla ne içelim" diye danışıyorlar mı?
Danışanlar oluyor. Bira içmek isteyenlere genelde Gara Kuzu biralarını tavsiye ediyorum. Nasıl bir tat aradıklarını soruyorum genelde memnun kalıyorlar. Menüdeki şarapları da çok sık değiştiriyoruz. Menüde sabit çok güzel şaraplarımız da var ama İstanbul'daki tedarikçilerimizin önerilerine göre denemeler de yapıyoruz. Sürprizleri seviyoruz.

İleride franchise vermeyi düşünüyor musunuz?
Hayır, hiç düşünmüyoruz. Yeni yere geçişimizin ikinci ayında ciddi bir talep artışı yaşandı. 15 saat yeri geliyor çalışıyoruz. Bu kaliteyi korumak çok zor. Ben burada yardımcım rokayı nasıl yıkadı acaba diye düşünürken hiç düşünemiyorum ki benden kilometreler ilerisinde neler olacak. Bana "al ben bu çocuğu doğurdum, sen büyüt" demek gibi geliyor (Gülüyoruz.) Gerçekten güzel paralar kazanılıyor bu sistemde ama dediğimiz gibi ne beklediğimizle alakalı. Daha huzurlu, sakin, butik kalmasını istiyoruz burasının. 60 kişilik yerimiz var ama yine de sıra olabiliyor. Belki kendi bünyemizde bir şube açabiliriz. Birinde ben, birinde Costantino durur. 


Kaynak: Pizzeria Luna Romana
 
 

Costantino'i Urla'da kültürel anlamda şaşırtan bir şey oldu mu?
Costantino: Küçük sahil kasabaları dünyanın her yerinde birbirine çok benziyor. Sardinia annemin memleketi buraya çok benziyor. Havası, kokusu aynı geldiği için alışmam kolay oldu. Burası İzmir'e göre daha sakin bir yer.

Urla'da karşılaştığınız zorluklar oldu mu diye sorsam?
Aycan: Tabii ki de çalışmak için yaşamıyoruz, yaşamak için çalışıyoruz. Şanslıyız ki sevdiğimiz işi, sevdiğimiz kişilerle yapıyoruz. Çok yoruluyoruz. Onun için de benim için de zor oldu. Ben 21 yaşımda esnaf oldum. Costantino bilmediği bir yere geldi.

Türkçe bilmemek Costantino'i zorluyor mu?
Costantino: Bazen bilmemek daha güzel. (Gülüyoruz.)
Aycan: Aslında buraya gelince güzel bir Türkçe kursuna gitmesini istedik ama fırsat olmadı. Benden de öğrenmesini istemiyorum. Zaten ben çok hızlı konuşurum. Ben konuşmaya başlayınca "başladı gene Eminem" diyor. Rap yapıyormuşum gibi geliyor ona (Gülüyoruz.) Ön tarafta ben olduğum, o hep mutfakta olduğu için pratik yapma şansı yok. İşin komik kısmı personeller İtalyanca öğrenmeye başladı (Gülüyoruz.)

 

Görselde röportajı yapan Gülay Güler, pizzacı çiftle poz veriyor.
 

Son olarak ne söylemek istersin?
Herkesi Urla'ya pizza yemeye bekliyoruz. 

Benzer yazılar
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir kafesi mutlaka var. Biz sizlere...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MIMARI
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması ve İzm...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZI
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZI
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHIL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.