R
GİRİŞ
TR
EN

Pizzeria Luna Romana - Pizza Aşkına

#YEMEK
Gülay Güler
15 Feb 2019

Aşk tesadüfleri mi, pizzayı mı sever?

 
Aycan Gezer pizza ile sekiz yaşında tanışıyor ve yaşadığı aşkı o kadar büyük hissediyor ki o yaşta pizzacı olmaya ve İtalya'da pizza okulunda okumaya karar veriyor. Gitmek istediği okul İtalyanca eğitim verdiği için İtalyanca bile öğrenmek onun için hiç de zor gelmiyor. Costantino Dotari de büyük bir pizza aşığı ve tesadüf ya bizim Türk kızımızın sınıf arkadaşı oluyor. Kaçınılmaz son, bu iki pizza aşığı birbirlerine de aşık oluyorlar. Aycan'ın hayalı İzmir'de pizzacı açmak olunca Costantino kendini Urla'da buluyor ve Pizzeria Luna Romana doğuyor. Başarılarının sırrı birbirine ve işlerine duydukları aşk olan bu mutlu çiftin lezzetli hikayelerini dinliyoruz.  
 
 
 
 
 

Aycan, pizzacı olmaya nasıl karar verdin?
Küçüklüğümden beri böyle bir yer açmak hayalimdi. Turizm meslek lisesi okudum. İleride hep bir pizzacı açacağımı düşündüğüm için hem servis hem mutfak bölümünde çalıştım. Annemin eşi de İtalyan bu arada. Ben sekiz yaşında pizza ile tanıştım. Yemeye de yapmaya da çok meraklıydım. O zamanlar niye burada yok diye sorgularken "İtalya'da bir pizza okuluna gideceğim ve İzmir'de bir pizzacı açacağım" demiştim. Gitmek istediğim pizza okulu İtalyanların gittiği bir okuldu, İngilizce bölüm açmıyorlardı bu yüzden ilk önce İtalyanca öğrendim. Kulak aşinalığım vardı ama hiç konuşamıyordum. O yüzden Costantino hazıra kondu hiç Türkçe bilmiyor. (Gülüşmeler)

Görselde iki adet pizza, su bardağı ve pizzadan dilim almaya hazırlanan bir el bulunuyor.


Costantino ile nasıl tanıştınız?
Pizza okulunda tanıştık. Daha sonra ona hayalimin İzmir'de bir pizzacı açmak olduğunu söyledim. Orada da bir pizzacı açabilirdik bunu tartışabilirdik ama "tamam, ben gelirim." dedi. Geldi, işimizi gücümüzü her şeyimizi beraber kurduk. 

Aycan ve Costantino sınıf arkadaşlarıyla poz vermiş. Görselde alttaki metin yer alıyor.
 
"Luna Romana için işte her şey böyle başladı. İçimizdeki pizza tutkusu için Roma'da tesadüf eseri aynı okulda profesyonel pizza şefliği eğitimi almaya başladık (sınıf arkadaşıydık) Costantino, Türk kızına aşık olup Urla'ya geleceğinden de habersiz. İyi ki karşılaşmışız. İyi ki bu aşk bize böyle güzel şeyler yaptırıyor, lezzetimize lezzet katıyor. İşte bizim sırrımız birbirimize ve işimize olan aşkımız."


 Pizzeria Luna Romana ne zamandır faaliyette?
 Üç buçuk yılı aşkın bir süredir Urla'da hizmet veriyoruz.

Urla'yı seçmenizin özel bir sebebi var mı?
10 senedir biz Çeşmealtı'nda yaşıyoruz. Artık Urlalı olduk diyebiliriz. Buradaki hayatı seviyoruz. Hayattan ne beklediğimizle de alakalı. Biz buradaki huzurlu hayatı seçtik.

İzmir'den hatta yurt dışından da sizin pizzalarınızı yemeye gelenler oluyormuş, bu kadar popüler olacağınızı düşünüyor muydunuz?
Bu kadarını düşünmüyorduk açıkçası. Bizim için en büyük eğitim orada okuduğumuz okul değil, orada geçirdiğimiz iki buçuk yılımızdı. Her şey İtalya'dan hazır geliyor; un, domatesler... İtalya'dan ürün getirmek için çok uğraştık.

Yanlış duymadım değil mi, domatesleriniz İtalya'dan mı geliyor?
Costantino'nın rahmetli anneannesinin kullandığı Sardinia'da üretilen domates sosu San Marzano markasını kullanıyoruz.
Misafirlerimizin yüzde seksen beşi dışarıdan geliyor. "İstanbul'dan arkadaşım söyledi", "Ankara'da kuzenim tavsiye etti" cümlelerini sıklıkla duyuyoruz. Duydukça da mutlu oluyoruz.

Bütün ürünlerinizi mi İtalya'dan getirtiyorsunuz?
Çoğu ürünümüz ithal olsa da lokal ürünler de kullanıyoruz. Mesela Gara Guzu; bir Muğla birası, yerli malı, yurdum malı biz çok seviyoruz. Şarap olarak da keyifle Urla üreticilerin şaraplarını kullanıyoruz. Seferihisar'ın Armola peynirini kullanıyoruz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Görselde iki adet pizza var.

Sizce iyi pizza nasıl olmalı?
Aycan: Türkiye'de genellikle Amerikan kültürünün getirdiği pizzalar seviliyor; bol malzemeli, kalın hamurlu. Ne kadar karışık ise o kadar iyi algısı var bizde. İyi pizzanın önce hamuru iyi olmalı. Ben az çeşit malzemeli, bir o kadar keyifli pizzaları seviyorum. Hem hamurun hem sosun tadına varabilmek önemli.

(Aycan sözü Costantino'e devrediyor ve akıcı İtalyancasıyla soruyor "iyi pizza sence nasıl olmalı")

Costantino: İyi pizza ne fazla ne az malzemeyle olmalı, hamur ile doğru yönde malzemeler kullanılmalı ve iyi bir harmoni yakalanmalı.

En çok hangi pizzalar tercih ediliyor?
Biz etçil bir millet olduğumuz için genellikle etli ürünler tercih ediliyor. Domuz ürünlü pizzalarımız da var. Çok güzel kasap sucuğumuz da var. Sebzelerimiz hep tazecik. Sabah alışverişe çıkıyorum, köylü amca kabak çiçeğini yeni toplamış, onların hepsini alıp kabak çiçekli pizza yapıyorum o gün. O yüzden sabit bir menümüz yok. Özellikle dilim pizzalarda yarın ne yapacağımızı bilmiyoruz. Doğaçlama, spontane daha keyifli oluyor. Bir yediğiniz pizzayı bir dahaki sefere bulamayabilirsiniz. Yuvarlak pizzalarımızın menüsü sabit. 
Specialimiz ise Luna Romana; pastırma, mantar, peynir, kremalı. Margheritamız da çok seviliyor. Margherita'yı yiyenler bir daha geldiklerinde yine Margherita yemeyi tercih ediyorlar. Menüyü ara sıra güncelliyoruz. Tabii müşteri ile pizza arasındaki bağı öldürmeden. Mevsimsel olarak değiştirmeyi seviyoruz.

Paket servisiniz var mı?

Paket servisimiz yok.

 

Görselde somonlu pizza dilimi yer alıyor.

Kaynak: Pizzeria Luna Romana
 

Sizce pizzaya en çok yakışan içki nedir?
Aycan: Genellikle Roma'da dilim pizzalarla bira çok tercih edilir. Sofra şarabı da çok güzel gidiyor.
Costantino: Pizza - bira bir İtalyan geleneğidir. Fransızlar pizzayı kırmızı şarapla tercih ediyorlar. Genellikle İtalya'da pizzacıların yüzde doksanı şarap satmaz, bira satar.

Türkiye'de şarap ve bira sunulan bir pizzacıyı ilk defa duyuyorum. Böyle bir tüketim kültürümüz yok.
Aycan: Türkiye'de bilinmiyor. Zaten Türkiye'de bir pizza kültürü vardır diyemeyiz.
Costantino: İnsanlar nasıl sunuluyorsa, doğrusu odur zannediyorlar. Mesela İtalya'da bir kebapçı vardı, içine kumpir gibi ne varsa koyuyorlardı; ketçap, mayonez, patates kızartması... İnsanlar da onun orijinal kebap olduğunu düşünüyorlardı.

İstanbul'da da kokorece domates koyuyorlar ben de ona çok şaşırmıştım.
Klasik yemeklerde değişiklikleri sevmiyorum ama içecek konusu öyle değil. Ben sebzeli pizzalarla ayranı da çok yakıştırıyorum. Malzemesine göre içeceği seçmek çok önemli.

 
Görselde çilekli ve muzlu tatlı yer alıyor.


Müşterileriniz, "bu pizzayla ne içelim" diye danışıyorlar mı?
Danışanlar oluyor. Bira içmek isteyenlere genelde Gara Kuzu biralarını tavsiye ediyorum. Nasıl bir tat aradıklarını soruyorum genelde memnun kalıyorlar. Menüdeki şarapları da çok sık değiştiriyoruz. Menüde sabit çok güzel şaraplarımız da var ama İstanbul'daki tedarikçilerimizin önerilerine göre denemeler de yapıyoruz. Sürprizleri seviyoruz.

İleride franchise vermeyi düşünüyor musunuz?
Hayır, hiç düşünmüyoruz. Yeni yere geçişimizin ikinci ayında ciddi bir talep artışı yaşandı. 15 saat yeri geliyor çalışıyoruz. Bu kaliteyi korumak çok zor. Ben burada yardımcım rokayı nasıl yıkadı acaba diye düşünürken hiç düşünemiyorum ki benden kilometreler ilerisinde neler olacak. Bana "al ben bu çocuğu doğurdum, sen büyüt" demek gibi geliyor (Gülüyoruz.) Gerçekten güzel paralar kazanılıyor bu sistemde ama dediğimiz gibi ne beklediğimizle alakalı. Daha huzurlu, sakin, butik kalmasını istiyoruz burasının. 60 kişilik yerimiz var ama yine de sıra olabiliyor. Belki kendi bünyemizde bir şube açabiliriz. Birinde ben, birinde Costantino durur. 


Kaynak: Pizzeria Luna Romana
 
 

Costantino'i Urla'da kültürel anlamda şaşırtan bir şey oldu mu?
Costantino: Küçük sahil kasabaları dünyanın her yerinde birbirine çok benziyor. Sardinia annemin memleketi buraya çok benziyor. Havası, kokusu aynı geldiği için alışmam kolay oldu. Burası İzmir'e göre daha sakin bir yer.

Urla'da karşılaştığınız zorluklar oldu mu diye sorsam?
Aycan: Tabii ki de çalışmak için yaşamıyoruz, yaşamak için çalışıyoruz. Şanslıyız ki sevdiğimiz işi, sevdiğimiz kişilerle yapıyoruz. Çok yoruluyoruz. Onun için de benim için de zor oldu. Ben 21 yaşımda esnaf oldum. Costantino bilmediği bir yere geldi.

Türkçe bilmemek Costantino'i zorluyor mu?
Costantino: Bazen bilmemek daha güzel. (Gülüyoruz.)
Aycan: Aslında buraya gelince güzel bir Türkçe kursuna gitmesini istedik ama fırsat olmadı. Benden de öğrenmesini istemiyorum. Zaten ben çok hızlı konuşurum. Ben konuşmaya başlayınca "başladı gene Eminem" diyor. Rap yapıyormuşum gibi geliyor ona (Gülüyoruz.) Ön tarafta ben olduğum, o hep mutfakta olduğu için pratik yapma şansı yok. İşin komik kısmı personeller İtalyanca öğrenmeye başladı (Gülüyoruz.)

 

Görselde röportajı yapan Gülay Güler, pizzacı çiftle poz veriyor.
 

Son olarak ne söylemek istersin?
Herkesi Urla'ya pizza yemeye bekliyoruz. 

Benzer yazılar
#SANAT
Editör
19 Sep 2019
#SPOR
Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü (Çagör), 2009 yılından beri görme engellileri spora teşvik ederek sosyal hayata kazandırm...
Gülay Güler
19 Sep 2019
#DANS
Performans sanatçısı Aslı Bostancı, ses beden buluşmaları ve ses şifasıyla kişilere enerji çalışmaları yaptıran bir isim...
Editör
18 Sep 2019
#RESİM
#SERGİ
Arkas Sanat Merkezi, 18 Eylül 2019 - 5 Ocak 2020 tarihleri arasında 20'inci yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picas...
Editör
18 Sep 2019
#BİSİKLET
#SOSYAL SORUMLULUK
Bu yıl ikinci kez düzenlenecek Eğitime Pedalla Bisiklet Turu, 6 Ekim Pazar günü gerçekleşecek. 1995’ten beri İzmir’de eğ...
Editör
17 Sep 2019
#SİNEMA
otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın üçüncü sezonu ...
Gülay Güler
16 Sep 2019
#TİYATRO
#KONSER
#FESTİVAL
#ATÖLYE
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım siz hangi etkinlikleri beğeneceksiniz? Daha fazlası için otuzbesl...
Editör
16 Sep 2019
#KİTABEVİ
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SİNEMA
#İEF'19
#FESTİVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
#MÜZİK
#ATÖLYE
#TİYATRO
#SPOR
Bu hafta İzmir'de yine birbirinden güzel etkinlikler var. 15 Eylül'e kadar devam edecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı il...
Editör
9 Sep 2019
#İEF'19
#TURNUVA
#ESPOR
88. İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm dünyada espor tutkunlarının heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası fina...
Editör
8 Sep 2019
#MÜZİK
Queer Elizabeth; Yavuz Cingöz ve Burcu Güler tarafından 2017 yılında İzmir’de kurulan bir elektronik dans müziği grubu. ...
Kardelen Uysal
5 Sep 2019
#SÖYLEŞİ
#İEF'19
7 Eylül Cumartesi gününden itibaren Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi önünde kurulacak Yüz Yüze Sohbetler sa...
Editör
5 Sep 2019
#FUAR
#İEF'19
Kemeraltı’nın tarihi, kültürel değerleri, öne çıkan lezzetleri, unutulan zanaatkarları, markaları ve diğer birçok zengin...
Editör
4 Sep 2019
#İEF'19
#FUAR
Otuzbeşlik olarak birbirinden eğlenceli, her yaşa hitap eden etkinlikler ve sürpriz hediyelerle bu yıl da fuardayız. Bas...
Zeynep Öztürk
3 Sep 2019
#TURNUVA
Sportif balıkçıların buluşma adresi Columbia PFG 
Alaçatı Big Fish’te 13. kez en büyük balık için yarış başlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
Geçtiğimiz yıl Alpay, Fatih Erkoç, Bülent Ortaçgil ve Zuhal Olcay'ın performanslarıyla unutulmaz anlar yaşadığımız Mogam...
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
İEF bu sene dopdolu programlarla karşımızda! Rock and More sahnesi rock müziğinin en iyi isimlerini ağırlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#MÜZİK
#TİYATRO
#KONSER
88. İzmir Enternasyonal Fuarı 6 Eylül'de kapılarını açıyor. Öncesinde ve süresince İzmir'de bu hafta neler olup bitiyor ...
Editör
2 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
88. İzmir Enternasyonal Fuarı yine birbirinden renkli ve sesli konserlere ev sahipliği yapacak. Bu sene İzmir kimleri ağ...
Seçil Şeker
2 Sep 2019
#TİYATRO
#İEF'19
#FUAR
Sanatın ve sanatçının İzmirlilerle buluşma noktası 88. İzmir Enternasyonal Fuarı, usta oyuncu kadrolarından oluşan tiyat...
Editör
2 Sep 2019
#YEMEK
#VEGAN
Vegan arkadaşlar size harika bir haberim var. Urla'ya vegan kafe açıldı. Urla’nın ilk ve tek vegan kafesi Bitkisel Mutfa...
Gülay Güler
1 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’de yaşanan ve beş bin hektarlık alanı yok eden büyük yangın nedeniyle 30 Ağustos’ta binlerce İzmirli Tunç Soyer’in...
Kardelen Uysal
31 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#FUAR
İzmir Enternasyonal Fuarı, 88. yılında da on gün sürecek etkinlikleriyle misafirlerine eğlence dolu anlar yaşatmaya hazı...
Zeynep Öztürk
31 Aug 2019
#AİLE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
İzmir'de sevgilinizle gidebileceğiniz birbirinden güzel mekanlar var ama siz nasıl bir yer arıyorsunuz?
Batuhan Öner
29 Aug 2019
#YARIŞMA
#FUAR
#İEF'19
Hazine Avı, bu kez Türkiye'nin en köklü fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı'nda olacak! Bu sene 88. kez kapılarını açacak ol...
Editör
28 Aug 2019
#FESTİVAL
Eski günlerin tüm güzelliğini, müziğini, lezzetini ve keyfini 21 Eylül Cumartesi gecesi Modern Zamanlar Gazinosu’nda yaş...
Editör
27 Aug 2019
#KONSER
#TİYATRO
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
26 Aug 2019
#CAFE
#RESTORAN
Urla'ya 10 kilometre uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi bekleyen gizli bir cennet. Taş evleriyle ünlü bu şirin balıkçı ...
Gülay Güler
24 Aug 2019
#TİYATRO
Altan Gördüm'ü İzmir ziyaretinde yakaladık. Sanata ve hayata dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Altan Gördüm, konu...
Seçil Şeker
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Sokak Çorbacıları Yardımlaşma Derneği, kendini şöyle anlatıyor: “İki arkadaş olarak başladığımız ve giderek sayımızın ar...
Kardelen Uysal
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’in Karabağlar ilçesinde 18 Ağustos Pazar günü başlayan, Seferihisar ve Menderes’e sıçrayan yangınlarda binlerce ağ...
Kardelen Uysal
21 Aug 2019
#MÜZİK
1997’de Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümü’nü, 2003’te Bilgi Üniversitesi Jazz Kompozisyon Bölümü’nü bitiren Alp Er...
Editör
20 Aug 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade