POETİKA - Şiir kokulu mekan

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Poetika 
 

Tarihteki ilk sanat araştırması olarak kabul edilen Aristoteles’in şiir sanatı ile ilgili kuramlarını içeren kitabın adını taşıyan, şiir kokulu bir mekan, Poetika Babıali Kahvecisi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mekan sahibi Turgay Bey edebiyat ruhlu biri, şiirle iç içe, hayat dolu yaşarken, nasıl bu kadar genç kaldığına şaşmamalı. Ege Üniversitesi İşletme Bölümü'nde lisansını, İngiltere’de ise yüksek lisansını tamamlayan mekanın sahibi ¨Emekli olduktan sonra 3 yıl kadar emekli hayatı yaşadım ama baktım ki hayat emekli etmiyor. Amatör bir ruhla kendi ellerimle yaptım Poetika’yı.¨ diyor. Babıali Kahvecisi’nde yaptığınız kuklaları ve yazdığınız yazıları da sergileyebiliyorsunuz. Dondurma sezonuna merhaba diyen Poetika’da kahveler közde!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Poetika
 
Peki Poetika Babıali Kahvecesi’ne gittiğinizde sizleri neler bekliyor? Öncelikle masaya oturduğunuz anda bir şiir ile hoş geldiniz deniyor. Evet evet masaya bir şiir getiriliyor ve o sizin şiiriniz oluyor. Bu şiirler bilinen mısralardan da oluşabiliyor gelen konukların yazıp bıraktıkları şiirlerde olabiliyor. Sanırım Poetika’nın en sevdiğim yanı merakla bana hangi şiirin geleceği kısmı. Her yer edebiyat ve şiir kokuyor derken ciddiydim. Menüyü açtığınızda aslında bir şiir dergisi olduğunu anlıyorsunuz. Size verilen şiiri alabildiğiniz gibi isterseniz menüyü de alabiliyorsunuz. Özellikle kadın müşterileri yoğunlukla görmenizin sebebi, kadınların huzurla yemeklerini yiyip sohbet ediyor olabilmeleri. Rahatsızlık söz konusu bile olmuyor. Fiyatlar ise cüzdan dostu. Yüzünüz de cebiniz de çıktığınızda gülüyor olacak, garanti ediyorum.

 
 
Ayrıca şiir geceleri ve felsefe geceleri de düzenleniyor. İki sigara içilen, bir tane sigara içilmeyen bölümleri mevcut. Aklınıza nasıl böyle bir yer açmak geldi diye sorduğumda ise ¨Okuyarak değil gezerek, yaşayarak öğreniyorsun. Ben çok gezdim ve her gezdiğim yerden esinlendim." diyor. İzmir sanatın ve kültürün merkezidir. İzmirlilerin ruhu şairanedir. Biz bu ruhu yansıtmaya çalıştık.¨ diye de ekliyor.

Ara ara sosyal medya hesaplarından da harika mısralar paylaşan bu eser gibi mekan ¨Gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül bir dost ister kahve bahane¨ demiş tam 3 yıl önce. Ne güzelde demiş! Huzurlu, şiirli ve sıcak bir mekan olmuş. Yoksa siz hala Poetika’ya gitmediniz mi?
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(Takip etmek isterseniz FacebookInstagram hesapları)