R
GİRİŞ
TR
EN

Racon - Amatör Ruhlu Profesyoneller

#MÜZİK
Zeren Tuğçe Erbil
12 Haz 2018

 Onlar kendilerini “Racon, amatör ruhlu profesyonel müzisyenlerden oluşan bir müzik grubudur” diye tanımlıyor. Ben ise kasım ayının son haftalarında, yeni yeni soğumaya başlayan bir İzmir gecesinde onları tanıdım. İçerden gelen müzik sesi, karşılaşacağım manzarayı özetliyor gibiydi. Seksendört grubunun Karagözlüm şarkısını çalarlarken tanıdığım ardından daha önce hiçbir yerde duymadığım Gökhan Türkmen’in Kalbim şarkısına yaptıkları cover'la (ki bu cover çalışmasını sadece Racon’dan dinleyebilirsiniz) beni ilk günden kendilerine hayran bırakan, o günden bugüne de sıkı takipçisi olduğum Racon grubu karşınızda.

 

 

 

Not: Racon’un okunuşu hakkında sıklıkla sorular geliyor, yazıldığı gibi okuyoruz arkadaşlar, “bu işin raconu bu” dediğimiz gibi. Bizim Racon’umuz da bu yazıda.

 

Racon’u biraz tanıyabilir miyiz? Grubun ve isminizin hikâyesi nedir?

Alpcan Aralpcan (A.A/ Bas&Geri Vokal): Racon kurulmaya meylettiği zamanlarda kalabalık bir arkadaş grubuyduk. O dönemde bu arkadaş grubunda çeşitli problemler ve hoş olmayan davranışlar yaşanıyordu. Bu davranışlara Enes, Görkem ve ben(Alp) “bu racona uygun değil tarzında konuşuyorduk. Bunun üzerine o arkadaş topluluğundan küçüle küçüle kalan arkadaş grubundan bir müzik gurubu ortaya çıkardık ve bunun adı Racon oldu. Tanışma hikâyemize gelecek olursak Enes'le o dönem birbirimizi isim olarak biliyorduk. Deniz diye bir arkadaşımız bana bir solistten bahsediyordu, ona da bir basçıdan bahsediyormuş. Aynı okulda olmamız sebebiyle her gün okulun tuvaletinde karşılaşıyorduk ve en sonunda tanıştık. (Gülüşmeler). İlk zamanlarda Alman bir davulcumuz olmuştu ancak oluşan iletişim problemleri nedeniyle ayrıldık. Onun üzerine birkaç davulcu arkadaşımızla devam etmeyi denedik ama onlarla da yollarımızı ayırmak durumunda kaldık. O dönem Görkem ile tanıştık ancak klavye meselesini her türlü çözeriz önce davulcuyu oturtalım çocuğu boşuna yormayalım derken Görkem klavyeye dâhil oldu ve Görkem’i yorduk sonrasında davulcu durumunu tekrar çözmeye çalışırken İlhan ile karşılaştık ve davulda yolumuza İlhan dâhil oldu. Zaman içerisinde ayrılan üyeler neticesinde grup dağılma sürecine girdi. Sonrasında gitarda Mustafa aramıza katıldı.

Enes Cebeci (E.C/ Vokal): Mustafa ilk görüşte aşktır! (Gülüşmeler) Bu süreçte Görkem bu piyasada olmak istemediğini açıkladı aramızdan ayrıldı. Görkem’in gruptan ayrılması üzerine grupta kalan boşluk sonrası eski gitaristimiz Bartu’yu tekrar gruba alma kararı aldık. Şu andaki kadroyu oluşturduk ama Görkem gruptan ayrılmış olmasına rağmen hala bizim yanımızda ve en büyük destekçimizdir. Ayrılsa da sahnelerimizde birlikte çaldığımız da oluyor ve olacaktır.

Görkem Nail Aydın (G.K.A/ Klavye): Şu an olduğu gibi.

 

 

Sanırım Racon öğrencilerden oluşan bir grup. Üniversite ve bölümlerinizi öğrenebilir miyiz?

A.A: Ege Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü.

E.C: Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü.

İlhan Beyazay (İ.B/ Davul): Ege Üniversitesi Sinema Bölümü.

Mustafa Tavukcu (M.T/ Gitar): Ege Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü.

Bartu Gürakın (Gitar): Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Bilimleri Bölümü.

 

Sahnede grubu en çok zorlayan parça nedir?

E.C: Henüz çalmamış olduğumuz parça! Ya da istek parçalar olabilir. Çünkü biz bir ruh haline göre devam ediyoruz ve repertuarı yaparken sanki bir film çeker gibiyiz. Giriş ve gelişmede şu duyguları yaşarız sonunda şu duyguyla bitiririz diye düşünüyoruz. Her zaman sahnemizi melankolik bir şarkıyla bitiririz. Bunun sebebi de sahnemizi bitirdiğimiz için insanların üzülmesini istediğimizdendir. Biz bu sonuca bağlarken hareketli şarkıların istenmesi bizi zorluyor.

 

 

 

Peki genel olarak sahnede istek parça kabul ediyor musunuz?

A.A: Racon temel prensipleri gereği aslında istikrar, çalışma ve aynı zamanda hazırlık üzerine kurulu bir grup. Bazen sahnede doğaçlama yaptığımız oluyor ama bunun dışında her şeyin planlı olmasına özen gösteriyoruz. Bunun yanında temel mantığımız şudur: Bir şarkı seyirciye çalmadan önce kendi aramızda en az yirmi defa çalınmış olmalıdır. Bu da istikrarlı olmamızın bir sonucudur.

 

Sahne öncesi totem ya da uğurunuz var mıdır?

A.A: Ben genelde sahne öncesi mekâna gelip sahnenin nasıl geçeceğine dair içimden gelenleri dinler, kâhinlik yaparım. Grup olarak totemimiz her sahne öncesi bavyera içmektir, her sahneden önce en az iki tane bavyera içeriz. Tokuşturalım beyler! (Totem gerçekleştirilir.)

E.C: Ben genelde sahne öncesi salona gider çalışırım.

 

 

  

Ekibin masası her daim nerede hazır bekler?

A.A: Sahne aldığımız yere göre değişiyor. Ancak sahne yoksa Bornova’da isek Hedera Cafe'deyiz. Bornova’da sahnedeysek ya sahne alacağımız mekânda ya da Enes’in evindeyiz. Eğer Alsancak’ta isek Kovan’dayız.

 

Müzik tarihinde bir döneme geri dönüp orada müzik yapma şansınız olsaydı bu hangi dönem olurdu?

E.C: 1945’te ve kesinlikle Amerika/ New York’ta olmak.

İ.B: 1700’lerde Chopin’in yaşadığı Viyana’da yaşamak isterdim.

M.T: 1970’ler…

A.A: 1940’lar 1950’ler Amerika’da içki yasağının olduğu ve gizli gizli Caz ve Swing partilerinin yapıldığı zamanlar. 

 

 

 

Racon grubu müzik yolculuğuna cover çalışmalarla mı yoksa kendi besteleriyle mi devam edecek?

A.A: Tabii ki bestelerimizle devam edeceğiz. Şöyle bir açıklama getirelim. Bize göre müzisyen olmak üretmektir. Var olanı çalmak ise çalgıcılıktır. Biz hazır üretilmiş şeyleri biraz değiştirerek, alt yapı kullanarak tekrar dinleyicilere sunma taraftarı değil üretmek taraftarıyız. Bu şiir yazmakla şiir seslendirmek arasındaki farka benziyor bir de hem şiir yazıp hem seslendirmenin başkalığına.

E.C: Cover çaldığımız sahnelerimiz bizim için müzik yolculuğu değil de mola verdiğimiz anlardır aslında. Beste ağırlıklı vizyonumuz var. Kış şarkısı olduğu için aralığı bekliyor olabiliriz. 

 

Bu zamana kadar grubu en çok etkileyen sahne ve sahnedeki an neydi?

E.C: Her sahnenin kendine ait bir yeri var ama benim için Bios sahnemiz olabilir.

İ.B:  Bana göre şu an oluşan ekipte en iyi sahne Ege Üniversitesi Bahar Şenlikleri'nde oldu.

G.N.A: Kesinlikle Ege Üniversite Bahar Şenlikleri.

A.A: Racon ruhu adına cevaplarsam bana göre kesinlikle HouseJazz sahnemiz. Sahneye ara verdiğimiz anda kendi bestemizin dinleyicilerimiz tarafından hep bir ağızdan ezbere söylenildiğine şahit olduğumuz andı ve neden hala müzik yapıyor oluşumuzun en büyük motivasyonlarından biri ve en güzel sebebi.

 

Grubun logosu yakın bir zamanda değişti. Neden ayı?

E.C: Ayı benim en sevdiğim hayvandır bu arada ve ben ayıyı acayip bir şekilde Tanrı'yla özdeşleştiriyorum. Ayı aynı zamanda hem güç hem de samimiyetin sembolü ve bir arada olma halidir. Güvenli bir korku verir insana. Tanrı’dan korkarız ama bu korkuya güveniriz. Grup anlamında da racon kelimesinin bir ağırlığı var. Yazılı olmayan görgü kuralları racondur. Belki de bu yüzden.

A.A: Ben kamp yapmayı çok seviyorum ve kamp yaptığım dönemlerde uzun bir süre ayı fotoğrafı çekmeye çok fazla uğraştım. Ayı normal zamanlarda bizim bildiğimizin aksine saldırgan değildir. Kendi av alanına bile saldırganlık göstermeyen ancak kendi aile alanına girildiğinde saldırganlık gösteren bir hayvandır. Ona karşı belli başlı davranışlar vardır ve bu davranışlar gösterildiği zaman herhangi bir problem yaşanmaz. Racon grup mantığında da bu şekildedir. Hem güven ve hem gücün simgesidir.

İ.B: Şu an grupta da belki bilmeyenler vardır. Racon’un grup logosunda gözler yeşil farkındaysan. Logoyu ben yapmıştım ve ben yaptığım her işe ufak bir imza atmaya çalışıyorum. Zeliş’in (kız arkadaşı) gözlerinin rengini oraya taşıdım ama Zeliş’e bunu söylediğimde beni ayı ile mi özdeşleştiriyorsun dedi ama aslında imzamın en büyük sebebiydi. 

 

 

 

Racon’un etkilendiği müzik grupları nelerdir?

A.A: Grup olarak etkilendiğimiz müzik gruplarından söz etmek çok fazla mümkün değil çünkü çoğunlukla dinlediğimiz şeyleri çalmıyoruz çaldığımız şeyleri dinlemiyoruz. Ben mesela müthiş bir Tom Waits hayranıyım ama bir tane bile çaldığımız şarkısı yok. Mesela Enes, Archive çok dinliyor ama onlardan da çaldığımız şarkı yok.

E.C: Benim için bunu sınıflandırmak çok zor. Dinlediğim müzik, akustik olarak tek başıma çaldığım müzik, grupla çaldığım müzik ve yapmak istediğim müzik bunların hepsi birbirinden farklıdır. Racon’un içinde bir birey olarak cevaplarsam Archive ve John Mayer’dir. Racon grubunu kendi perspektifimden değerlendirdiğim zaman kime benzettiğimi sorarsan ise Breaking Benjamin diyebilirim.

 

Bir düet ya da birlikte sahne alma şansınız olsaydı kimle ya da hangi grupla beraber çalmak isterdiniz?

A.A: Tom Waits benim için çok özeldir bu yüzden onu söylerim. Tanju Okan ve Dario Moreno da benim için efsanedir, onlarla da aynı sahnede olmak isterdim.

E-C: John Mayer’dir.

M.T: Jimi Hendrix’tir. Defalarca Jimi Hendrix.

İ.B: John Coltrane’dir.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

E.C: Birincisi Racon amatör ruhlu profesyonellerden oluşan bir müzik grubudur. İkincisi aynı zamanda bir ideolojidir.

A.A: Üçüncüsü hiçbir zaman alt yapı kullanmayacağız ve dinleyiciye organik müzik sunacağız.

Racon: Çok teşekkürler, takipte kalın!

 

Benzer yazılar
#MİMARİ
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması ve İzm...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARİHİ YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TİYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDİYELİK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KİTABEVİ
#KİTAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESİM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHİL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZİ
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZİ
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHİL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZİ
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHİL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZİ
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHİL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SPOR
¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan. Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü v...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.