24 Haz 2020
Kardelen Uysal

Rengarenk Bir LGBTİ+ Film Seçkisi

Bu yıl 2-28 Haziran'da gerçekleşecek Onur Ayı etkinlikleri 28’inci kez yapılacak. Ancak bu sene sokaktaki cümbüş, renklilik Covid-19'dan dolayı dijitale taşınacak. Biz de sizler için LGBTİ+ film ve belgeseller seçkisi hazırladık.

 

Ötekileştirmenin, haksızlığın bittiği gökkuşağı gibi bir dünya dileriz.

Chun gwong cha sit

Dram, Romantik · 1997

Yönetmen: Wong Kar-Wai

Oyuncular: Leslie Cheung, Tony Chiu-Wai Leung, Chen Chang

Kuir sinemanın mihenk taşlarından biri olan Chun gwong cha sit, (Happy Together) birbirine zıt iki karakter olan Lai Yiu-Fai ve Ho Po-Wing’in ilişkilerine bir şans vermek için Arjantin’e gitmelerini, ayrılışlarını ve yapboza dönüşen ilişkilerini anlatıyor. Çağdaş sinemanın en önemli isimlerinden Wong Kar-Wai, izleyicilerine hüzünlü bir yolculuğu anlatıyor.

Laurence Anyways

Dram, Romantik · 2012

Yönetmen: Xavier Dolan

Oyuncular: Melvil Poupaud, Emmanuel Schwartz, Suzanne Clément

Hem senaristliğini hem yönetmenliğini yaptığı bu filmle Xavier Dolan, izleyicisini sıra dışı bir hikayenin girdabına bırakıyor. Yetenekli edebiyat öğretmeni Laurance erkek bedenine hapsolmuş bir insandır. Hayatındaki kadına, sevgilisi Fred’e oldukça aşık olan Laurance, cinsiyet değiştirmeye karar verir. Aşkın cinsiyetsizliğine dair bu muhteşem yapım Cannes da dahil olmak üzere pek çok ödülün sahibi oldu.

C.R.A.Z.Y.

Komedi, Dram · 2005

Yönetmen: Jean-Marc Vallée

Oyuncular: Michel Côté, Marc-André Grondin, Danielle Proulx

Beaulieu ailesinin dördüncü erkek çocuğu Zac, ebeveynleri tarafından üzerine fazlaca titrenen bir çocuktur. Zac, maço sayılabilecek babasına hayranken, babası Zac’in erkeksi olmadığını düşünmektedir. Zac, babasına olan hayranlığından dolayı cinsel kimliği ile ilgili çatışmalar yaşamaktadır. Baba oğul ilişkilerine bir dönemin gözünden ve şarkılarından bakan film içinizi ısıtacak. Toronto Film Festivali de dahil olmak üzere pek çok yerden ödül alan film bir başyapıt.

Tangerine

Komedi, Suç, Dram · 2015

Yönetmen: Sean Baker

Oyuncular: Kitana Kiki Rodriguez, Mya Taylor, Karren Karagulian

Tangerine, Sin-Dee isimli trans seks işçisinin ve çevresindekilerin yaşadıkları olayları anlatıyor. Sin-Dee yaklaşık bir ay hapiste kaldıktan sonra kendisini aldatan sevgilisini bulmak için sokak sokak gezmeye başlar. Seyirci bu arada bir günlük zaman diliminde trans bireylerin ve hayat kadınlarının yaşadıkları zorluklara şahit olur. Şaşalı yaşamların görünmeyen yüzlerini anlatan sert ama mizah dolu bir film Tangerine.

iPhone 5S kamerası kullanılarak çekilen filmde rol alan Kitana Kiki Rodriguez ve Mya Taylor filmin çekildiği bölgedeki trans bireylerle yakın arkadaşlarmış ve hikayelerin sert yönleriyle beyazperdeye aktar��lmasını istemişler.

Beautiful Boxer

Aksiyon, Biyografi, Dram · 2004

Yönetmen: Ekachai Uekrongtham

Oyuncular: Asanee Suwan, Sorapong Chatree, Orn-Anong Panyawong

Film, Muay Thai şampiyonu travesti Parinya Charoenphol’un gerçek yaşam hikayesine dayanıyor. Nong Toom, kadınların yaşamına özenen bir erkektir. Güzel elbiseler giymek, makyaj yapmak, güzellik yarışmalarına katılmak istemektedir. Ancak yoksul ailesinin maddi durumu onu bu yumuşak ve dişi hayallerinden koparıp çok daha vahşi bir yere savuracaktır.

Weekend

Dram, Romantik · 2011

Yönetmen: Andrew Haigh

Oyuncular: Tom Cullen, Chris New, Jonathan Race

Ailesini hiçbir zaman tanımamış olan Russell, cankurtaranlık yapmakta olan eşcinsel bir erkektir. Bir gün barda tanıştığı Glen ise eşcinsel aktivisti olan, sanat için bir şeyler yapmaya çalışan biridir. Russel ve Glen’in tanışması aşkın yoğunluğunun zamandan bağımsızlığına işaret eden yapımlardan. Weekend, bireysel ve toplumsal analizleri de bünyesinde taşıyan bir film.

The Kids Are Allright

Komedi, Dram, Romantik · 2010

Yönetmen: Lisa Cholodenko

Oyuncular: Annette Bening, Julianne Moore, Mark Ruffalo

Yapay döllenme yoluyla çocuk sahibi olmuş lezbiyen çift Nic ve Jules’un ergenliğe giren çocukları babalarını tanımak ister. Babaları Paul’u bulan çocuklar onu anneleriyle tanıştırmak isterler. Donör baba ve lezbiyen ebeveynler bir araya gelerek alışık olduğumuz çekirdek aile yapısını yeniden ele alırlar. Film aile kavramını, ataerkil sistemi, ebeveynliği son derece eğlenceli ve aynı zamanda hüzünlü bir şekilde irdeliyor.

 

La vie d'Adèle

Dram, Romantik · 2013

Yönetmen: Abdellatif Kechiche

Oyuncular: Léa Seydoux, Adèle Exarchopoulos, Salim Kechiouche

Altın Palmiye ödüllü La vie d’Adèle (Blue Is the Warmest Color), Julie Maroh’un aynı adlı çizgiromanından beyazperdeye uyarlandı. Film, biri lise öğrencisi, diğeri mavi saçlı bir sanatçı olan iki genç kızın birliktelikleri üzerinden hem yaşamı hem aşkı sorguluyor. İlk çıktığı sene büyük beğeni toplayan film, sansürsüz yaklaşımıyla bolca tartışmaya da neden oldu.

Matt Shepard Is a Friend of Mine

Belgesel, Tarih, Biyografi · 2014

Yönetmen: Michele Josue

Oyuncular: Michele Josue, Judy Shepard, Zeina Barkawi

Matthew Shepard 1998 yılında Wyoming’de cinsel yönelimi yüzünden öldürülür. Nefret suçunun sembolü haline gelen Shepard hayatını kaybettiğinde henüz 21 yaşındadır. Shepard oldukça acımasız bir biçimde dövülerek öldürülmüştür. Öyle ki suratı tanınmaz hale gelmiştir. Nefret suçlarının önüne geçebilmek için Matthew Shepard Kanunu yürürlüğe girer. Matt hayatını kaybettikten sonra Ellen Degeneres, Betty DeGeneres, Anne Heche, Dan Butler, Kristen Johnston gibi birçok ünlü onun anısına konuşma yaptı. Buradan ulaşabilirsiniz.

Benim Çocuğum

Belgesel · 2013

Yönetmen: Can Candan

Oyuncular: Şule Ceylan, Ömer Ceylan, Metehan Özkan

Kamera, çocukları LGBTI+ olan ebeveynlere dönüyor bu belgeselde. Homofobik ve transfobik olan bir toplumda aktivist bir aile olmayı inceliyor Benim Çocuğum. LİSTAG’lı (Lezbiyen Gey Biseksüel Trans İnterseks Bireylerin Aileleri ve Yakınları Derneği) yedi aile deneyimlerini aktarıyor, ebeveynlik sürecini anlatıyor. Belgesel, Bursa’da hunharca öldürülen İrem Okan’a ithaf edilmiştir.

Bonus

Dönersen Islık Çal

Dram · 1993

Yönetmen: Orhan Oğuz

Oyuncular: Fikret Kuşkan, Mevlüt Demiryay, Menderes Samancılar, Derya Alabora

İki toplumdan dışlanmış marjinal insanın; bir cüceyle bir travestinin karşılaşmasını, arkadaşlığını anlatır Dönersen Islık Çal. Beyoğlu’nun arka sokaklarında barmenlik yapan cüce bir gün sokakta bir travestinin dayak yediğini görür. Boynunda asılı olan düdüğü çalarak onu kurtarır ve evine alır. Misafir ettiği kadının aslında erkek olduğunu anlayınca şaşkınlık geçirir. Zaman içinde aralarında dostluk başlar. İki ötekileştirilenin hikayesine 90’lı yılların Taksim görüntülerinin eşlik ettiği bu film, yeraltı sinemasının da en iyi örneklerinden.