07 Kas 2016
Pelin Pelis

Renkli Kahvaltılar - Kırmızı

 
 
Kırmızı
 
Güneşin ana rengi sarı ile başladığımız 'Renkli Kahvaltılar' serüvenimize şimdi de yine güneşin renklerinden kırmızı ile devam edelim dedim. Kırmızı!!! Adı üstünde iddialı bir renk, öyle değil mi? Haydi gelin önce bu rengin özelliklerine bir bakalım.
 
Kırmızı renk beynimizde, vücudumuzda nasıl etkiler yaratıyor ve kırmızı rengi seçenlerin kişilik özellikleri nelerdir?
 
Kırmızı beynimizde frekansı en yüksek değere sahip renktir. Kırmızı deyince akla ilk; güçlü, enerjik, sıcak kavramları geliyor. İddialı bir renk olması sebebiyle kırmızıyı seçenler de özgüveni yüksek, iddialı kişiliklerdir. Hırslı, tutkulu, enerjisi tükenmeyen bu kişiler ayrıca yarışmacıdır, mücadeleyi severler. Hiperaktif kişilerin renk seçiminde ön sıralarda genelde kırmızı olur. İkna edici yapıya sahiptirler, macerayı sever, beceri ve yaratma yeteneği yüksektir. Olumlu yönden bakmayı severler. Açık sözlü olmaları kırmızı kişilerin ön plana çıkan özelliklerindendir. Cesurdurlar ve bağımsızlıklarına düşkündürler. Liderlerin geneli kırmızı kişilik yapısına sahiptirler; çünkü sürükleyici yapıları, etkileyici konuşmaları ön plandadır. İşkolik kırmızılar çalışkandırlar.
Bu güzel özelliklerin yanı sıra kırmızı kişiliklerin pek tabii ki bazı olumsuz yönleri de var; bu kişiler kaybetmeye karşı toleranslı değillerdir. Ani karar verirler, hırsları onları yorabilir, rekabette kaybettikleri zaman üzülürler. Anlayışsız bir yapıları vardır bu da kendi inandıklarını kabul ettirmek için. Dik kafalı olmaları onlara zarar verebilir. İddiacı, emredici, otoriter, kibirli, şefkatsiz, hoşgörüsüz, öfkeli, aceleci ve sabırsızdırlar. Hep kendilerini haklı görürler, isteklerinden asla vazgeçmezler, eleştiriyi asla sevmezler. Kırmızılar zor kişiliklerdir özetle.
 
Peki kırmızı yaşam alanlarımızda ve vücudumuzda ne etkiler yaratıyor?
 
Yaşam alanında kırmızı kullanmak öncelikle hızlı hareket etmemizi sağlar. Bir bakın etrafınıza Fast Food restoranlarının logoları ve iç dekorasyonunda neden çoğunlukla kırmızı kullanılıyor… Çünkü kırmızı iştah açar, hızlı yiyip tüketmemize ve mekanlardan bir an önce ayrılmamızı hızlandırır ki bu da bu tarz yerlerin müşteri sayısını artırıcı etkiye sahiptir.
Dikkat edin, mutfaklarında kırmızı rengi yoğun olarak kullanan kişiler iştahlıdır… 
Aman dikkat !!! Kırmızı kan basıncımızı artıran ve tansiyonu yükselten bir renktir; çabuk karar almaya iter ve iştah açar.

Hızdır kırmızının özeti. 
 
Kırmızı kahvaltımızda neler var?
  • Tam Buğday ekmeği
  • Kırmızı dolma biber
  • Cherry Domates
  • Beyaz krem peynir
  • Çilek Reçeli
  • Filtre Kahve
  • Güzel bir kitap önerisi George Orwell’den 1984
 
Ekmek: Beyaz ekmeğin artık zehir olarak görüldüğü biliniyor. Bunun yerine tam buğday ve tahıllı ekmekler daha sağlıklı; tahıl vücudumuza enerji veren içeriklerden oluşuyor. Özellikle spor yapıyorsak vücudumuzu yormayacak karbonhidratlardan almaya çaba göstermeliyiz. Glisemik indeksi (bir besinin vücuda alındıktan sonra kan şekerini yükseltme kapasitesi) düşük karbonhidratlar hemen acıkmanızı önler ve kaslar, hücreler bu karbonhidratları düzgün şekilde kullanır. Glisemik indeksi yüksek olan besinler de ani kan şekeri artırıp, kısa süre sonra yeniden acıkmamıza sebep olur. 
 
Dolmalık biber; Midemizi kuvvetlendiren biber; hazmı da kolaylaştırır. Kanamaları önler, nefes yollarını açar, lif kaynağıdır.
 
Domates; A ve C vitaminleri açısından zengin olan domates ayrıca folik asit, beta-karoten açısından da zengindir. Antioksidan etkisine sahiptir. Domates tüketiminde bazı hastalıkların risklerinin azaldığı söylenir; kanser, diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi.
 
Çilek; C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olmasına rağmen alerjendir de. Kalp-damar hastalıklarında yardımcı etkiye sahiptir. Kolesterolü düşürür ve antioksidandır. Hazmı kolaylaştıran yapıya sahiptir. Cildimiz için de cilt kuruluğuna iyi gelir.
 
Kahve; Evet, kahvenin enerjiyi ve kan dolaşımını ani artırmasıyla ve metabolizmayı hızlandırmasıyla ilgili faydaları olduğu söyleniyor fakat kafein içeriği ile çok da tüketilmemesi tercihimizdir. Çünkü çok tüketilen kahvenin yüksek tansiyonu tetikleyici özelliği var ve kalpte ritim problemleri yaratabiliyor. Yapılan araştırmalarda günde en fazla 2 fincan Türk kahvesinin de hazmı kolaylaştırdığı ve sosyalleşmeye oldukça yardımcı olduğu söyleniyor. 
 
1984: Güzel bir kitap, okumanızı tavsiye ederim.
 
Bir sonraki Renkli Kahvaltı’mızda görüşmek üzere….Kırmızı kadar sıcak, kırmızı kadar enerjik ve kırmızı kadar hareketli olun!!!! Mutlu olun!!!!