20 Oct 2016
Pelin Pelis

Renkli kahvaltılar - Sarı

Hayatımız ne kadar çok renk ile dolu öyle değil mi? Uçsuz bucaksız evrende her bir nesnenin her bir maddenin bir rengi var ve bu renkler olmasaydı ne kadar ruhsuz olurdu evren bir düşünün. 
 
Her bir renk her birimize nasıl da farklı hisler veriyor; herkesin renk seçimi nasıl da farklılaşıyor; kişinin kendisine yakıştırdığı, evinde kullandığı renkleri neye göre seçtiği ve nasıl bir hisle algıladığı ne kadar da enteresan…
 
Ve biliyor musunuz her bir renk beynimizdeki farklı bir noktayı etkiliyor; nasıl mı? Her bir renk beynimizin içerisindeki mesajları ileten nöronlar için farklı frekans içeriyor; yani gözümüzle gördüğümüz ve algıladığımız bir renk beynimizin belirli noktalarındaki elektrik akımını farklı oranlarda hareketlendiriyor; bu da bize kişiliğimizde, davranışlarımızda, hormonal, elektriksel ve enerji olarak yansıyor.
 
Gelin bu renkleri yepyeni bir güne enerjimiz yerinde ve dinlenmiş olarak kalktığımız yeni umutlar ile dolu sabah kahvaltılarımıza uygulayalım ne dersiniz?
 
Güneşin rengi dediğimiz sarı ne kadar da enerji veriyor bize. 
 
Peki Sarı renk ne ifade ediyor bir bakalım.
 
Sarı; Hareket, enerji, sevinç, aktif hayat, eğlence, mutluluk ve aydınlık demek özetle. Sarı rengi seçen ve beğenen SARI kişilikler ise bu doğrultuda en hareketli kişilerdir elbet. İlgi çekici bir enerjileri vardır. Güldürmeyi, gülmeyi öyle çok severler ki kahkahalarını uzaktan duyabilirsiniz. Dışa dönük Sarılar çabuk iletişime geçip, arkadaşlık kurmada oldukça başarılılardır. Bu kişiler vizyonu geniş, girişken, ikna edici ve ilginç çözümler üreten kişilerdir. Bunun yanı sıra elbette ki Sarı kişilerin de bazı yönleri onları yorar; dağınık düşünceleri ve planları toparlama konusunda zorluk çekmeleri ve projeleri hayata geçirirken yaşadıkları karmaşa bunlardan birkaçı.
 
Hayatınızdan sarı rengi eksik ettiğiniz zaman huzursuzluk, hüzün yaratabilir. Evinizde, iş yerinizde veya kıyafetlerinizde bir miktar sarı olması enerjinizi yerine getirir.
Genel anlamda baktığımız zaman Sarı kişiler ile arkadaş olmak çok da eğlenceli görünmüyor mu sizce? Öyleyse sabaha Sarı kahvaltısıyla kalkmaya ne dersiniz? 
 
Üstelik bundan sonraki tüm kahvaltı renklerimizin analizini de sizlere anlatıp, tariflerini aktarıp, faydalarını yazacağım. Tüm bu kahvaltılar özellikle aktif spor yapan kişiler için oldukça faydalı. Haydi başlayalım…
 
 

Bu Kahvaltımızda Neler Var?
 
Hareketli bir gün için olmazsa olmazlardan yumurtamız var. Protein, fosfor, B - D vitaminleri, kolin ve Omega 3 içeren bir gıda olarak mutlaka sabahları tüketilmeli; fakat sarısından daha çok beyazını tercih etmeliyiz.  Hareketli bir yaşantımız var ise özellikle gün içerisindeki protein alımını zengin tutmamız gerekiyor ki kaslarımızdan tüketmeyelim. 

Toz kimyon ile karıştırılmış labne peyniri ile kare tost ekmekleri (burada tam tahıllı buğday ekmeğini tercih de edebilirsiniz) de ayrıca doyurucu etki yaratır.

Sarı biber hem lezzeti hem de mide ve hazım sistemini çalıştırıcı etkisi ile metabolizmaya hız veren yiyeceklerden biri.

Greyfurt yok denecek kadar az kolesterol içeren ve protein bakımından zengin bir turunçgil ve hepimizin bildiği gibi C vitamini deposu. Potasyum açısından zengin olan Greyfurt ayrıca sporcuların laktik asit birikimi ve krampı önleyici destek meyvesidir. Eklem kıkırdağını koruyucu özelliği ile yine hareketi bol kişiler için ne kadar da destekleyici bir gıda. 

Papaya “meleklerin meyvesi” diye bilinir ve A, B, C, E, potasyum, magnezyum, lif ve pantotenik asit açısından zengin bir meyvedir. Yağların yakılmasına yardımcı olan bir gıdadır. Papaya tok tutan bir meyve olması sebebiyle de ayrıca kilo vermeye yardımcı olur. 

Kayısı reçeli bu kahvaltının tatlısı. Az miktarda şeker ile günlük enerjinizi tamamlayabilirsiniz. Pek tabii ki bu miktar sınırlı olmalı. Kayısı hepimiz biliyoruz ki hazmı kolaylaştırıcı, lif içeriği yüksek ve tadı da çok hoş bir meyve. Reçel yerine kayısı hoşafı tercih edebilirsiniz.  

 

Hepinize enerji, aktivite, hareket, spor, mutluluk dolu sapsarı günler diliyorum… Bir sonraki kahvaltımızda görüşmek üzere; RENKLİ KALIN, RENKLERLE KALIN…