27 Ağu 2017
Otuzbeşlik

"Rüya" Seyirci İle Buluştu

86. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında gerçekleşen 17. Sinema Burada Festivali’nde ‘Rüya’ filmin galalı gösterimi yapıldı.

Filmin ardından yönetmen Derviş Zaim seyircilerle bir araya gelerek merak edilen soruları yanıtladı. 
 
 
Kaynak: İEF

‘SAĞLAM FİLMLER İÇİN ÇALIŞIYORUM’
Kısa ve uzun metraj filmleri izleyicilerine sunan 17. Sinema Burada Festivali’nde dün ‘Rüya’ filmi vardı.

Derviş Zaim’in yazıp yönettiği, dokuzuncu uzun metrajlı sinema filmi olma özelliğini taşıyan Rüya’nın galalı gösterimine İzmirlilerin ilgisi de yoğun oldu. Zaim de filmin sonunda izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Filmin çıkışı ve oluşumunu anlatan Zaim, “Sağlam, aklı başında filmler yapmaya dikkat ediyorum. Minyatür, mimari, hat sanatıyla ilgili filmler yapmıştım. Filmde yer alan camiyi projeden önce görünce bu filmi çekmeye karar verdim” dedi.

Rüya filminde başrolleri Gizem Erdem, Ebru Helvacıoğlu, Dilşad Bozyiğit, Gizem Akman paylaşırken, filmin kadrosunda Mehmet Ali Nuroğlu, Sinan Çatıkkaş, Ayşe Lebriz, İbrahim Selim yer alıyor.
 
Kaynak: İEF
 
YEDİ UYUYANLAR’DAN ESİNLENDİ
Sine, Yedi Uyuyanlar Menkıbesi'nden esinlenerek mağara biçiminde arklı bir cami modeli tasarlamış olan, günümüzdeki mimarlık pratiğinin aldığı biçimden hoşlanmayan genç bir kadın mimardır. Fakat bu tasarladığı cami inşaatı bir sürü problem yüzünden yarım kalır. Sine’nin stres sebebi ile uyku hastalığı başlar ve bir uyku hastalıkları merkezinde tedavi olmaya başlar.
Bir gün bu merkezde uyurken bir rüya görür. Bu rüyada kendini yedi uyuyanlar mitinin içinde ve olaylara şahit bir şekilde bulur. Rüyadan uyandığında ise fiziksel ve ruhsal olarak değişmiştir fakat etrafındaki kimse bu değişimleri fark etmez.
Sine bu uyku merkezine her gittiğinde fiziki ve ruhi olarak değişir. Her değişimde ise her şeye öncekilerden farklı tepkiler vermeye başlar.
 
Kaynak: İEF

27 AĞUSTOS 2017 PAZAR 17.00 – KİMİ SEVSEM ÇIKMAZI-KISA FİLM / ELVEDA BERLİN – BÜYÜK SALON
18.00 - KISA FİLM PROJE YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ
19.00 - ON BODY AND SOUL (Galalı Gösterim) BÜYÜK SALON
21.00 –GÜNEY KUTBU-KISA FİLM / PATERSON BÜYÜK SALON

Sinema Burada Festivali’nin biletleri 3 TL karşılığında BİLETİX'ten alınabilir.