01 Haz 2018
Otuzbeşlik

Sadece Değişmek İsteyenler Değişebilir

Dünya Değişim Akademisi 46. Merkezini İzmir’de düzenlenen Değişim Şöleni etkinlikleri sırasında Bayraklı’da açtı. Dünyanın en kadim ve güçlü değişim teknikleri, size destek vermeye hazır, tam donanımlı ve içten Değişim Uzmanları eşliğinde İzmir-Bayraklı’da da sunuluyor.

Kısa zamanda yurt içi ve yurt dışında pek çok mekanı açılan Dünya Değişim Akademisi’nden yansıyan güven ve huzur dolu atmosfer, burada da itinayla hazırlanmış. Değişim Uzmanları İzmir Bayraklı’dan anlamlı bir mesaj gönderiyor ve herkesi kendini keşfe ve değişime davet ediyor.

Mekanda temel olarak nefes, biyoenerji, vücut çalıştırma teknikleri, konsantrasyon ve derin gevşeme çalışmaları sunulacak. Stres Yönetimi, Öfkeyi Dönüştürme, Korkuyu Aşma, Depresyondan Özgürleşme, Kıskançlık Kontrolü, Başarı, Kendini İfade Etme, İlişki Sanatı gibi arayışlarınıza uygun pek çok etkili programdan faydalanma imkanı var.  

Değişim için kararlı olanların ilk adresi olan Dünya Değişim Akademisi, sizi motive eden Uzmanları, zengin pratik ve teorik sunumları ile Bayraklı’da da aydın ve deneyimli bir ortam hazırlamış. İçinizdeki değişim ateşini yakabilir, daha aydınlık, mutlu, anlamlı yarınlara adım atabilirsiniz.  

 Dünya Değişim Akademisi 46. merkezini Bayraklı'da açtı. Öncelikle hayırlı olsun. 

Yeni İnsan kavramından bahsedebilir misiniz? Herkes yeni insan olabilir mi?

Yeni insan, bütünsel ve tek bir insan bildirgesidir. Yeryüzüne yeni bir insan gelecek, varoluşsal görüşe sahip yeni insan, yeni bir yaşamın başlangıcı olacak. Yeni yaşam bütünlük, spiritüallik ve yoğun coşku içinde yaşanacak. O zaman her an tarif edilmez varoluşsal müzik, şarkı, dans, coşku ve kutlama ile dolup taşacak. Yeni insan her anını olağanüstü bir kutlama içinde geçirecek. Tırtılın kelebeğe dönüşmesi gibi eski insan da yeni insana dönüşecek. Bunun için tırtıl ölecek ve kelebek doğacak, bunun gibi eski insan ölmeli yani tüm eski inançlar, dayatmalar, kalıplar ve kişilikler ölmeli ve yeni doğmalı yani tüm koşullandırmalardan özgür, inançların ve ayrımcılıkların ötesinde yepyeni bir insan ortaya çıkmalıdır. Yeni insan, Dünya gezegenini, bu gezegendeki her canlıyı ve gezegendeki tüm yaşamı koşulsuz bir şekilde sevecek. Koşulsuz sevgi sayesinde yeni insan yaşam ve ölüm sanatına hakim olacak, bütünlük içinde günah-sevap, cennet-cehennem vb. ikiliklerden arınmış olacak ve böylece bu gezegendeki nefret cehennemi de sevgi cennetine dönüşecek. Yeni insan ölü insanları ve onların ölü öğretilerini takip etmeyecek. Bunun için eskinin her an ölmesine ve yeninin her an doğmasına izin verecek. Yeni insan bir hayal ürünü değildir, bir değişim ürünüdür. 

 

Yeni insan, senin koşulsuz sevginde, nedensiz merhametinde, dipsiz mutluluğunda, taşkın coşkunda, evrensel şarkında ve varoluşsal dansında var olan sensin. Varoluşsal dansa katıl – yeni insan olan kendini bulacaksın.

Kaynak: Akif Manaf’ın “Değişim Nedir ve Nasıl Gerçekleşir?” kitabı 

 

Değişim Akademisi nasıl ortaya çıktı? Değişim adına hangi yöntemleri kullanıyorsunuz? 

Her bir insanın, sonra da tüm insanlığın değişimi gerçekleştirmesi için bir değişim organizasyonu olmalıydı. O yüzden bir Değişim Akademisi ortaya çıktı. Dünya Değişim Akademisi insanlığın değişim ihtiyacını karşılamak için doğal olarak, kendiliğinden şekillendi. Dünya Değişim Akademisi’nin amacı değişimi bilimsel temellere oturtmak çünkü asırlardır insanlara değişim adına her türlü gerçek dışı şeyler dayatıldı.

 

Yaşamı yok eden her şey engellenmeli ve yaşamı var eden her şey desteklenmelidir. 

Bilim ve sanat insan gerçekliğinin ayrılmaz parçalarıdır ve değişim için her ikisine de ihtiyaç vardır. Dünya Değişim Akademisi her ikisini de barındırmaktadır; burada uygulanan yöntem bilim, insanın bilimsel ve sanatsal yönlerinin aynı derecede aktif ve uyumlu olmasını sağlar, böylece insan hem bilim hem de sanatta sıra dışı sonuçlara ulaşır.

İnsanın bilimsel ve sanatsal yönleri arasındaki iletişimi sağlayan unsur bilinçtir. Bilinç, bu iki yönü birlik ve bütünlük halinde tutabilir, bunun için bilinç yükselmelidir. Dünya Değişim Akademisi’nde yürütülen çalışmalar insan bilincinin yükselmesini ve bilinçliliğin artmasını sağlar.

Dünya Değişim Akademisi insanlığa üç tür bilgi sunmaktadır: Dünyasal bilgi, Sanatsal bilgi ve Varoluşsal bilgi. Dünyasal bilgi nesnel gerçeği varoluşsal bilgi ise öznel gerçeği keşfetmeye yardım eder. Sanatsal bilgi bu ikisinin arasındaki bir köprüdür. Bu üç bilgi hem eğitime hem de değişime bütünlük kazandırır.

 

Sevgi ve şefkat bedenin değişimi için bir besindir, sevgi ve şefkatten yoksun olanlar asla değişmez.

Beden sağlıklıysa, bilinç yükselir; bilinç yükselirse, değişim gerçekleşir. Dünya Değişim Akademisi’nin insanlara değişim ile ilgili verdiği temel eğitimde, insanlar özvarlıklarındaki sessizlikle tanışmakta, bedenlerini sevmeyi ve ona şefkat göstermeyi öğrenmektedir. Ebedi ruhi varlık anne rahmine düştüğü andan ölüm anına dek, beden ona eksiksiz bir şekilde hizmet etmektedir.

Beden gizemlerle dolu bir mucizedir çünkü her koşulda değişimi gerçekleştirmektedir. Bedenin işlevleri gizemlidir. Bu gizemin arkasında, en büyük gizem olan sevgi saklanmaktadır.

Sevgi gizemine erişmek için bedeni sevmek gerekir ve bedeni sevmek için de sevgi gizemine erişmek gerekir. 

Önce özündeki gerçek sevgiye ulaş, o zaman kendini sevmeye başlayacaksın. Ondan sonra başkalarının özüne ulaşabilir ve onları gerçekten sevebilirsin. Bütün bunları Dünya Değişim Akademisi’nde öğrenebilir ve gerçek değişimi gerçekleştirebilirsin.

Birey, içinde bilincin ebedi kaynağını bulduğunda, sonsuzluğun ve ebedi yaşamın anahtarını ele geçirmiş olur. Bu anahtar bir değişim anahtarıdır.

Değişimci, dünyaya hayati olmasına rağmen eksik olan değişim araçlarını kazandırmaktadır. 

Değişimci, bu gezegene yeni bir güzellik, taze bir mutluluk, hiç bilinmeyen bir neşe, hiç bitmeyen bir kutlama ve koklanmamış değişim çiçekleri sunmaktadır. Gerçek değişim dünyadaki sevginin, güzelliğin, huzurun ve mutluluğun artmasına neden olacaktır.

Değişim senin özündedir. Özündeki değişim kapısını aç değişime adım at – değişim coşkusunu yaşayacaksın!

İnsanlar değişim için hep doğru zamanı bekler ama o doğru zaman bir türlü gelmez. Zekânı uyandır, ertelemeyi bırak ve değişim için bugün harekete geç. Şu an elinde olan tek şey bugündür. Değişim her zaman şimdiki zamanda gerçekleşir.

Yaşama sanatı sürekli değişim içinde olmak demektir.  

Değişim sayesinde tekrar olduğun şeye dönüşme zamanı gelmiştir! Sen tekrar olduğun şey olunca sevgi, coşku ve mutluluk patlaması yaşayacaksın ve bu değişim patlaması herkesin değişmesine yardım edecektir.

Evrendeki bu küçük gezegeni kurtarmak için büyük bir değişime ihtiyaç var. Her gezegen ve her yıldızda değişim gerçekleşmektedir. Değişimin başlaması için bu küçük gezegende küçük bir başlangıç yapman gerekir. Nedir o küçük başlangıç? Nefesin farkında ol! Değişim başlayacaktır.

Değişim doğuştan olan hakkınızdır. Bu hakkı kullanarak tüm gizli potansiyellerinizi değişimin zirvesine ulaşmak için harekete geçirebilirsiniz.

Akif Manaf’ın “Değişim Nedir ve Nasıl Gerçekleşir?” kitabından  

 

İzmir De��işim Şöleni nasıl geçti? Bunun gibi başka etkinlikler düzenleyecek misiniz?

İzmir Değişim Şöleni yüzlerce kişinin katılımıyla büyük bir coşku içinde geçti. Değişim festivalleri her ay düzenli olarak farklı şehirlerde düzenlenmektedir.

 

 

 

Kurumsal Değişim Programlarından bahsedebilir misiniz? Süresi ne kadar? 

Bir kurum faaliyet alanı ne olursa olsun bireylerin elleri üzerinde yükselir. Vizyon, misyon ve hedefler ancak bireylerin gelişmişliği oranında gerçekleştirilir. Bu gerçekleri gören ve kabul eden kurumlar, çalışanlarına yatırım yaparak aslında kurumun uzun vadeli varlığı üzerine yatırım yapmış olduğunun farkındadır. Mutlu, sağlıklı, geleceğe umutla bakan çalışanlar yaratıcı ve çözüm üretici fikirlerle iş alanı ne olursa olsun kuruma pozitif katkılar sağlayacaktır.

Dünya Değişim Akademisi tarafından sunulan Kurumsal Değişim Programları ile şirket içerisinde orta ve uzun vadeli hedefler doğrultusunda çalışanların verimliliğini, performansını ve farkındalığını artırmak, şirket içinde karşılıklı anlayış ve iş birliğinin sürekliliğini sağlamak ve şirkete sadakatin yükseltilmesi hedeflenir. Program süreleri talebe göre aylık, haftalık, günlük olarak şekillendirilebilir.

 

Kişisel Değişim Programlarından bahsedebilir misiniz? Süresi ne kadar?

Kişisel Değişim Programları kendi içinde birkaç bölümden oluşmaktadır. Bunlar; Değişim Sanatı Programı, Kendin Olma Sanatı, Özgürleşme Sanatı Programı, Kendini Aşma Sanatı programlarıdır.

Değişim Sanatı Programı, Kendin Olma Sanatı, Özgürleşme Sanatı Programı, Kendini Aşma Sanatı programından bahsedebilir misiniz?

Değişim Sanatı Programı aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:

Ebeveyn Olma Sanatı

Ebeveyn ve çocuk arasında sağlıklı bir iletişim kurulması bir sanattır, çünkü incelik ve yaratıcılık gerektirir. Bu iletişim dinamiktir ve her an değişime hazır bir potansiyele sahiptir. Çocuk doğduğu andan itibaren sürekli bir değişim içerisindedir, bu durum ebeveynin de her an değişimi kucaklamaya hazır olması demektir. Ebeveyn Olma Sanatı programı 8 çalışma ve 1 aylık bir süreyi kapsamaktadır.

Etkili İletişim Sanatı

İnsanın kendi içsel iletişimi ne kadar samimi ise dışarıda çevre ile kurduğu iletişim de o kadar etkili olacaktır. Doğal, akıcı, paylaşıma ve samimiyete dayalı iletişim her zaman pozitif sonuçlar doğuracaktır.

Etkili İletişim Kurma Sanatı programı 8 çalışma ve 1 aylık bir süreyi kapsamaktadır.

Farkındalık Sanatı

Yaşamın her anında farkındalıklı olan insan hayatını doya doya yaşar ve bir andan bile pişmanlık duymaz. Bunun için farkındalığın yükseltilmesi ve derinleştirilmesi gerekir.

Farkındalık programı 8 çalışma ve 1 aylık süreyi kapsamaktadır. 

Sağlıklı Cinsellik

Cinselliği bencilce sadece zevk almak için kullanınca birey her zaman eksiklik hissedecektir, bu yüzden cinselliği bencillikten arındırmak gerekir. Tüm kalıplardan, inançlardan ve beklentilerden özgür bir şekilde evrensel düzeyde yaşanan cinsellik yaratıcı enerjiyi en üst düzeye çıkarır ve üstün bir deneyim haline dönüşür.

Sağlıklı Cinsellik programı 8 çalışma ve 1 aylık bir süreyi kapsamaktadır.

Stres Yönetimi

Herkesin stres kaynakları farklıdır, çünkü stres duygusal durumla bağlantılıdır. Hatta aynı şey aynı kişide bir gün strese neden olurken diğer gün hiçbir etki yaratmayabilir. Kendinizi gözlemleyebildiğinizde aslında stresin tamamen sizin tepkilerinizle ilgili olduğunu, kaynakla ilişkisinin dolaylı olduğunu fark edeceksiniz. Bir kere hayatınızdaki stresi keşfedince artık onu yönetebileceksiniz.

Stres Yönetimi programı 8 çalışma ve 1 aylık bir süreyi kapsamaktadır.

Zaman Yönetimi

Zamanı değiştiremeyiz fakat iyi yönetebiliriz. Daha verimli ve üretken olmak için zamanı uzatamayız fakat onu iyi bölerek, planlayarak ve organize ederek mevcut zamandan daha çok yararlanabiliriz.

Zaman Yönetimi programı 8 çalışma ve 1 aylık bir süreyi kapsamaktadır.

Zekayı Uyandırma Sanatı

Zeka, zihinden daha üstün bir yaşam düzeyidir. Zeka ayırt etme yeteneği, karar verebilme ve verilen kararları uygulama iradesidir. Zeka düzeyinde yaşayan birey hayatı ıskalamaz, her anı doya doya yaşar ve yaşamın gerçek anlamını kavrar.

Zekayı Uyandırma Sanatı programı 8 çalışma ve 1 aylık bir süreyi kapsamaktadır.

Kendin Olma Programları aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:

Affetme Sanatı

Affetmemek, olayları ve durumları sindirememek ve kabullenememektir. Pasif bir tutumdur, bazen affetmediğimizi kendimiz bile anlamayabiliriz. Aslında affetmeyerek karşıdakini cezalandırmak ve kendimizi korumak isteriz, fakat sonuçta kendimize en büyük cezayı veririz. Affetmemek altında gittikçe çöktüğümüz kocaman bir yüktür.

Affetme Sanatı programı 8 çalışma ve 1 aylık bir süreyi kapsamaktadır.

Aşk Sanatı

Günümüz yaşam biçiminde aşk tüm kaygıların, korkuların, hırsların ve beklentilerin altında ezilmekte ve üstü kapatılmaktadır. Oysa aşkı yaşamayan birey gerçekten yaşamıyordur.

Aşk Sanatı programı 8 çalışma ve 1 aylık bir süreyi kapsamaktadır. 

Cesur Olma Sanatı

İnsan ilk doğduğunda tam bir cesarete sahiptir, bebek hiçbir şeyden korkmaz. Ancak yaşam ilerledikçe aile, çevre, toplum dayattığı korkularla insanın cesaretini kırar. Cesaret sonradan kazanılacak bir şey değildir, insanın kendi doğasında olan cesareti tekrar ortaya çıkarması yeterlidir.

Coşkulu Olma Sanatı

Coşku, mutluluk ya da eğlenmek değildir, coşku özden gelen aşkınlık halidir. Dışarıdan hiç bir şey kişiyi coşkulu yapmaz, sadece kişi kendi olduğunda ve kendini aştığında coşku içinden fışkırır ve tüm acıları, öfkeyi, kıskançlığı silip süpürür.

Fedakar Olma Sanatı

Bir şey almak için bir şey vermek yani feda etmek gerekiyor. Burada önemli olan varoluşsal fedakarlığı görmek ve bu eylemi ona göre icra etmektir. Bunun için fedakarlıkla ilgili farkındalığınızı geliştirip, bilinçli fedakarlık seçimlerinde bulunmalısınız.

Fedakar Olma Sanatı programı 8 çalışma ve 1 aylık bir süreyi kapsamaktadır.

Güçlü Olma Sanatı

Her insan özden gelen içsel güce sahiptir, sadece onu tezahür ettirmesi gerekir. İçsel güç bireysel gücü oluşturur, ancak bu gücü suistimal eden kişinin gücü gittikçe azalır. Güç tek başına ne pozitif ne de negatiftir, onun ne yönde kullanıldığı kişinin seçimlerine bağlıdır. Güç pozitif yolda kullanıldığında artar, aksi halde kişinin yozlaşmasına ve çökmesine de neden olabilir.

Mutlu Olma Sanatı

Günümüzde mutluluk ile iyi hissetme duyguları birilerinden ayırt edilemiyor. Bu yüzden kişi bir ihtiyacı karşılandığında mutlu olduğunu düşünüyor, oysa sadece kendini iyi hissediyor. Oysa gerçek mutluluk kendini iyi hissetme halinin çok üzerindedir. Gerçek mutluluk hali süreklidir, özden gelir ve kişi nedensiz bir şekilde mutludur.

Mutlu olmak için hiç bir neden aramanıza gerek yok, siz özde zaten mutlusunuz. İşte bu mutluluğu bulup çıkarmak için "Mutlu Olma Sanatı"nı öğrenmek gerekiyor.  

Özgür Olma Sanatı

Toplum tarafından bireye bir özgürlük kavramı dayatılır ve hayatı boyunca onun peşinden koşması beklenir. Bu yüzden birey özgürlüğü hep dışarıda arar, oysa kendi kalbinde kafasında özgür olmayan kişi dışarıda asla özgürlük bulamaz çünkü özgürlük dışsal değil içsel bir tutumdur. Üstelik özgürlük bireyin doğal halidir, birey öz doğasına döndüğünde kendiliğinden özgür olacaktır.

Özgür Olma Sanatı programı 8 çalışma ve 1 aylık bir süreyi kapsamaktadır.

Sezgili Olma Sanatı

Sezgi herkeste olan doğal bir yetenektir fakat insanların çoğu sezginin ne olduğunu bilmez, o yüzden de bu üstün yeteneğini kullanamaz. Sezgiler yaşama canlılık, yaratıcılık, heyecan, eğlence ve gizem katar. Sezgi kullandıkça gelişir, kullanılmayınca körelir.

Sezgili Olma Sanatı programı 8 çalışma ve 1 aylık bir süreyi kapsamaktadır.

Özgürleşme Sanatı Programı aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:

Depresyondan Özgürleşme Sanatı

Yapılan araştırmalara göre, günümüzde herkes hayatında en az bir kere depresyon yaşamış. Depresyondan Özgürleşme Sanatı size depresyonu tanımlamayı, tespit etmeyi ve aşmayı öğretecek. Depresyonun nedenleri ve seyri hakkında farkındalığınız artacak ve artık depresyon sizi rahatsız etmeyecek. 

Nefretten Özgürleşme Sanatı

Nefret insanın doğasında yoktur, insanın doğasında olan pozitif sevgi duygusunun negatife dönüşmüş halidir nefret. İnsan sadece sevdiğinden nefret eder, sokaktaki tanımadığı birinden nefret etmez çünkü o kişiyi sevmez de. Bu yüzden nefret duygusundan kaçmayın, onu yok saymayın, bastırmayın sadece onu tekrar kendi kaynağı olan sevgi duygusuna dönüştürün.

Öfkeyi Dönüştürme Sanatı

Öfke doğal bir duygudur, insanın kendini koruma ve hayatta kalma dürtüsünden ortaya çıkar. Fakat doğal olan öfke duygusu çirkinleşebilir, zarar vermeye başlayabilir ve kontrolden çıkabilir. Öfke bastırıldığında daha sonra büyük bir patlamaya neden olur, ifade edilmek istendiğinde ise öfkesini fark etmeyen, tanımayan, yönlendiremeyen ve dönüştüremeyen kişi için öfkenin sağlıklı ifadesi mümkün değildir.

Öfkeyi Dönüştürme Sanatı programı 8 çalışma ve 1 aylık bir süreyi kapsamaktadır.

Yalnızlıktan Özgürleşme Sanatı

Yalnızlık hayatın içinde doğal olarak ortaya çıkan evrelerden biridir, herkes bazen yalnız kalmak ister ama kişi kendini kalabalığın içinde sürekli yalnız hissediyorsa, o zaman yaşam tahammül edilmesi gereken bir süreç haline gelir.

Yalnızlıktan Özgürleşme programı ile yalnızlık duygusu artık sizi rahatsız etmeyecek, aksine yaşama kısa bir mola vermek, dinlenmeye çekilmek, kendinizle baş başa kalmak ve yeniden enerji ile dolmak için sığındığınız huzurlu ve tatmin edici bir duyguya dönüşecek.

Kendini Aşma Programları aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:

Bilgili Olma Sanatı

Bilme bir süreçtir, bilgi ise bir sonuçtur. Bilme dinamiktir ve deneyim içerir, oysa bilgi statiktir ve mantık içerir. Bilme eylemi daima canlıdır ve akıştır, bilgi ise ölüdür ve birikmeye meyillidir. Bilme ve bilgi söz konusu olduğunda, daima bilme eylemi içinde olan kişi bilgeliğe doğru hareket eder, bilgi biriktiren ise geçmişte kalmaya ve eskimeye mahkumdur.

Bilgili Olma Sanatı programı 8 çalışma ve 1 aylık bir süreyi kapsamaktadır.

Egoyu Aşma Sanatı

Ego öz varlığı yanılgı içinde tutan, en ince ve keşfedilmesi en zor katmandır. Ego insan yapısının en kaba düzeyinden en ince düzeyine kadar tüm katmanlarında vardır. Bu yüzden egoyu yok edemezsin fakat onu eritebilirsin, şeffaflaştırabilirsin. Bunun için onu her an gözlemlemek gerekir.

Kıskançlığı Aşma Sanatı

Kıskançlık, bir insanın başkalarının ilgisini daha çok çekene, başaramadığını başarana, ünlü olana, sahip olamadığına sahip olana, elindekini alma ihtimali olana, ondan çok daha farklı olana, daha özgüvenli, daha cesur, daha huzurlu, daha güçlü, daha mutlu ve daha sevgi dolu olana karşı duyduğu kaçınılmaz duygudur.

Korkuları Aşma Sanatı

İnsan korkusuz olarak dünyaya gelir ama korkularla dolu bir yetişkin olarak hayatını sürdürmek zorunda kalır. Korku felç gibidir insanı hareketsiz bırakır, korkular yüzünden insan nefes alırken bir ölü gibi yaşar.

Ölümü Aşma Sanatı

Varoluşta ölüme yer yoktur çünkü var oluş sadece var olmaktan ibarettir. O zaman ölüm nedir? Ölüm yaşamın kendini sürekli yenileyebilmesi için bir son ve bir başlangıçtır. Canlı varlık ebedi doğası nedeniyle ölümden muaftır, ölemez ancak beden ölüme tabidir. Kendini beden olarak algılayan canlı varlık öleceğini, ölünce de yok olacağına inanır.

Tembelliği Aşma Sanatı

Tembellik, evrensel entropi yasasının insan hayatındaki tezahürüdür. Entropi yasasına göre, evrende daima düzen düzensizliğe doğru hareket eder. Bu yasa insan hayatında ise duygularda, düşüncelerde ve eylemlerde ortaya çıkar. Sevgi nefrete, pozitif negatife, çalışkanlık tembelliğe doğru hareket eder. Entropi evrensel bir yasa olduğu için hiç kimse ondan kaçamaz, yani herkesin hayatında tembellik vardır. Bu yüzden tembelliği inkar etmek ya da ondan kaçmak, onu kötülemek yerine onu kabullenmek ve onunla iş birliği yapmak en iyisidir. Dünya Değişim Akademisi’nde yapacağınız çalışma ile kendi hayatınızdaki tembelliği keşfedip onu dönüştürebileceksiniz.