18 Eyl 2017
Gülay Güler

Sağlık ve Huzur Bizim Bahçe'de

Bizim Bahçe Yoga & Pilates & Sağlıklı Yaşam Merkezi; sağlık adına her ne varsa bir çatının altına toplamış bir dernek. Burada yoganızı yaptıktan sonra bitki çayınızı içebilir, sağlıklı yemekler yiyebilir, uzun uzun dinlenebilir, kitabınızı okuyabilirsiniz. Urla'da doğanın içindeki bu huzurlu bahçe; sessizlik arayan, sohbet etmek isteyen hatta canı meyve çeken ve toplamak isteyenleri bile kucaklıyor. Ayşegül Ulaç "Bizim Bahçe'nin kapıları her zaman, herkese açık" diyor ve buraya neden Bizim Bahçe dediklerini de açıklamış oluyor. Ayşegül ve Necmi Ulaç bana da bahçelerinin kapılarını açtı ve keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizim Bahçe'yi açmadan önce neler yapıyordunuz?

İstanbul'dan Urla'ya dört sene önce taşındık. Yoga eğitimi almaya başladım. Sonra kişisel gelişim ve yoga üzerine bir iş yapmaya karar verdim. Eşimle birlikte burayı inşaa ettik. Eylül'ün 30'unda açıldı burası, 1 senedir hizmet vermekteyiz.

Urla'yı seçmenizin özel bir nedeni var mıydı?

Eşim Urla'yı çok seviyordu. Buraya gelmemizi o istedi. Ben Urla'yı hiç bilmiyordum. Şimdi Urlalı olduk hatta biz eskidik. Bizden sonra akın akın gelen insanlar var.

Bu göçün sizce sebepleri nedir?
Çünkü şehir hayatı insanları bunaltmış durumda. Küçük ama medeni yerleşimlere bir kaçış söz konusu. İzmir özellikle Urla'yı bir şeyler yapabilecekleri yerler olarak görüyorlar. Buraya daha çok 35-45 yaş aralığında insanlar geliyor. Onlar da oturmuyor hemen işlerinin peşinden koşuyorlar. Urla'nın spirituel bir yanı var. Çok çeşitli kariyerlere sahip insanlar geliyor ve Çoğu "Urla beni çağırdı, bir şeyler beni buraya" çekti gibi cümleler kuruyorlar. Boşuna gelmiyorlar Urla'ya.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Konseptinizi sorsam.
Sağlıklı yaşam adına ne varsa bünyemizde bulunuyor. Burada yoga pilates dersleri veriyoruz, kişisel gelişim çalışmalarımız oluyor. Masaj hizmeti veriyoruz. Mutfağında seramızın sebzelerini ve kendi bahçemizin meyvelerini kullandığımız bir kafemiz bulunuyor. Atölyeler, etkinlikler, film geceleri düzenliyoruz.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Film gecelerinden bahseder misiniz?
Ayda bir kez düzenliyoruz film gecelerini. Projeksiyonumuz var. Konsept bir film seçiyoruz ve üzerine söyleşilerimiz oluyor. İlk film gecemizin konusu "Resim Sanatından Sinemaya "idi. Son filmi gösterimimiz konusu Tango Hayattır'dı. Caner Fidaner'in sunumuyla filmlerdeki tango sahnelerini izleyip sohbet ettik. Güzel bir geceydi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizim Bahçe'de başka ne gibi etkinlikler düzenleniyor?
Hafta sonları değişik etkinlikler düzenliyoruz.  El iş üzerine de atölyeler düzenliyoruz mesela yıl başı gelmeden yıl başı için kapı süsleme atölyesi düzenlemiştik.
Önümüzdeki günlerde sinema kulübü, kitap kulübü, sohbet kulübü, felsefe kulübü adı altında etkinlikler düzenleyeceğiz.

Kişisel gelişim konusunu biraz açabilir misiniz?
Reiki, Sistemik aile dizimi, NLP, EFT, nefes, transformal nefes, bio enerji vb. her kişisel gelişim alanına hakimiz. Bunları hem etkinlik halinde düzenliyoruz hem kurs olarak veriyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mutfağınızdan bahsedebilir misiniz?
Ruh beden şifalanırken doğru beslenmenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. O yüzden lezzetli ve son derece sağlıklı bir menü hazırladık. Menümüzde; besin listemizde yer vermediğimiz yağsız, unsuz ve şekersiz yiyeceklerimiz, sebze çorbalarımız, detoks sularımız, enerji veren smooty'lerimiz, aromatik bitki çaylarımız var. Bahçemiz de birçok meyve ağacımız ve bir seramız var, yumurtalarımızı da bahçede gezen tavuklarımızdan temin ediyoruz. Zeytin yağımızı bile kendimiz üretiyoruz. Mutfağımızda kullandığımız tüm ürünlerimiz ilaçsız gübresiz ve tamamen organik. Bazen etkinliklerimizi kahvaltı ile birleştiriyoruz. Film gecelerinde genellikle bir Akdeniz tabağı hazırlıyoruz. Bazen de film gecesinde İspanyol bir film izlediysek ve İspanya'ya özgü yemekler hazırlıyoruz. Şu an kafe gibi görünen mutfağımız ilerleyen zamanlarda restorana dönüşecek.

Sözü Necmi Bey devralıyor.
Bahçedeki bütün meyveleri yıkamadan yiyebilirsiniz; çünkü hiç ilaç kullanmam. Burada her zaman bir üretim söz konusu. Kulübe olsun, hamak olsun, dolaplar olsun hepsini kendim yapıyorum. Buranın projesinin çizimi bana ait.

Necmi Bey mesleğiz neydi?
İstanbul'da koli bandı üretiyordum.

Peki inşaat işlerindeki bu başarınınız nereden geliyor?
Bu arsadaki kendimize ait evi yaptırırken ustalarla beraber çalıştım. Baktım usta benden zeki değil sadece aletleri var. Ben de kendi aletlerimi temin ettim artık kendi işimi kendim yapıyorum.

Urla'ya yerleşmeyi siz tercih etmişsiniz nedenlerini sorabilir miyim?
Ben Giresunluyum. Giresun da Urla da Rum şehridir. Çocukluğumdaki Giresun ile Urla hemen hemen aynı. Urla'nın yeşilliği ve havası çok hoşuma gider. 

Ayşegül Hanım Bize sağlıklı yaşam tüyoları vermenizi istesek...
Olay kişinin kendisinde başlıyor. Değişime karar vermeniz gerekiyor. Sonrası arka arkaya geliyor zaten. Ruh ve beden sağlığınız düzeliyor. Sağlık sizi buluyor. Yeme içme bunun en son aşaması. Kendinize dönerseniz vücudunuz size ne yiyip ne yememenizi söylüyor zaten. Dinlemek önemli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizim Bahçe'de masaj hizmeti de veriyorsunuz? Ne tarz masajlar bunlar?

AROMATERAPİ :  Bitki özlerinden elde edilmiş karışımlardan hazırlanan masaj yağlarını kullanarak uygulanan bir masaj yöntemi. 1 saati 125₺.

DERİN DOKU VE TERAPİ MASAJI: Bu masaj türünde manipülasyonların temposu düşük ancak hareketlerin şiddeti fazladır. Vücuttan toksin atmada çok etkin olup özellikle sert masajdan hoşlanan kişiler tarafından tercih edilir. Masaj sırasında sert baskı uygulanan kaslar üzerinde durularak vücut dengesi sağlanmaya çalışılır. Kişinin ihtiyacına göre belirlenir. 1 saati 135₺,  90 dakikası 170₺.
REFLEKSOLOJİ :  Ayaklar vücudumuzun aynasıdır prensibinden yola çıkılarak belirginleşen ve uzak doğu geleneksel tıbbının değişilmez bir parçasını oluşturan bu masajda ayak tabanında belirli noktalara baskı uygulanmaktadır. 1 saati 115₺.
AYURVEDİK MASAJ :  Kişinin beden tipini ortaya çıkaran ve ona göre bir yaşam tarzı oluşturan konsültasyonla birlikte uygulanan masaj türlüdür. Konsültasyon 100₺, masaj 1 saati 130₺.
BÖLGESEL MASAJ :  Baş – boyun, ense – omuz – sırt –bel - kol ve bacak gibi bölgelere yapılan ve genellikle bölgesel sorun olan bölgeye yönelik tedavi edici bir masaj uygulaması. Rahatsızlık tespit edildikten sonra veya doktor kontrolü ve tavsiyeleri doğrultusunda belirlenen bir program eşliğinde uygulanıyor. 35 dakikası 75₺. 5'li ve 10'lu paketlerde indirim yapıyoruz. 

Bizim Bahçe'de yenilikler yapmayı düşünüyor musunuz?
Burası altı dönümlük bir yer. Fiziki yeniliklerimiz şöyle olacak: 10 adet bungolow inşaa edeceğiz ve yoga kampları düzenleyeceğiz. Buraya bir restoran açacağız önüne de bir havuz yaptırmayı düşünüyoruz. Asıl değişiklik buranın sağlık ve holistik merkezi olarak yürümesi adına olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Hangi yoga türlerinin eğitimlerini veriyorsunuz?

Hatha Yoga ve Yin Yoga ağırlıklı oluyor eğitimlerimiz. Bütün yoga türleri Hatha Yoga'dan türeyip dallara ayrılmıştır. Hinduizmin temeli olan yoga batıya doğru yayılırken dallara ayrılmış. Batı çeşitlendirmeyi seviyor. Aslında hepsi Hatho Yoga'nın bir dalıVinyasa Yoga, Asthanga Yoga, Restoratif Yoga, Kundalini Yog, Çocuk Yogası, Hamile Yogası ve Uyku Yogası verdiğimiz eğitim türlerimiz.

Burada her gün dersleriniz oluyor mu?
Evet oluyor. Haftalık Ders Programımız ise şöyle:
PAZARTESİ
09.30-10.30 Ayşe Ağar ile ileri Seviye /Advanced Pilates
10.30-11.30 Ayşe ağar ile Başlangıç Seviye Pilates
12.00-13.30 Ülkü İlçe ile Hatha Yoga
16.30-18.00 Ülkü İlçe ile Hamile/Pregnancy Yogası
19.00-20.30 Ülkü İlçe ile Hatha Yoga
SALI
09.30-11.00 Burcu Pehlivan ile Vinyasa Yoga
ÇARŞAMBA
09.30-10.30 Ayşe Ağar ile ileri Seviye /Advanced Pilates
10.30-11.30 Ayşe ağar ile Başlangıç Seviye Pilates
14.00-15.30 Ülkü İlçe ile Yoga başlangıç ve Yoga Terapi
19.00-20.30 Ülkü İlçe ile Hatha Yoga
PERŞEMBE
09.30-11.00 Burcu Pehlivan ile Vinyasa Yoga
12.00-13.30 Ülkü İlçe ile Hatha Yoga
CUMA
09.30-10.30 Ayşe Ağar ile ileri Seviye /Advanced Pilates
10.30-11.30 Ayşe ağar ile Başlangıç Seviye Pilates
CUMARTESİ 
10.30-12.00 Hürriyet Keskin ile Yin yoga


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Reformar derslerimiz başladı. Reformer ve özel dersler için iletişime geçmeleri gerekiyor.