25 Ağu 2016
Fatoş Seğmen

Sağlıklı Yaşam Tüyoları


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sağlıklı yaşamaya, düzenli spor yapmaya, dengeli beslenmeye özen gösteren bireylerin hayattaki duruşlarının farklı olduğuna inanırım. Bundan dolayı da yaşam boyu spor benim hayat felsefem olmuştur her zaman. Spora ailemin de yönlendirmesi ile küçük yaşlarda başladım. Voleybol, yelken ve basketbol hayatı derken; spor hayatımın merkezi haline geldi. Ege Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümünden mezun olmam da spor ve sağlıklı beslenme adına ayrı bir vizyon kattı bana. Hayatım boyunca uyguladığım bu bilgilerin olumlu yanlarını tecrübe ederek daha da net anladım aslında. Herkesin kendine göre farklı bir sebebi olabilir spor yapmak için; sağlık sorunları, kaslı bir vücuda sahip olabilmek ya da formda kalabilmek... Bu ve bunun gibi pek çok nedeniniz olabilir hayatınızın bir noktasının spor ile kesişmesi için. Modern teknolojinin de gelişmesi ile birlikte günümüzde fazla aktif olmayan bir yaşam sürmeye başladık. Televizyonun, bilgisayarın başında vakit geçirerek ya da en kısa mesafelerde bile araç kullanmayı tercih ederek... Bu durumdan vücudunuzun ne kadar olumsuz etkilendiğini ne zaman anlıyoruz dersiniz? Obezite, kalp damar hastalıkları, duruş bozukluklarından kaynaklanan ağrılar bize bunları gösteren belirtilerden sadece bazıları. Fiziksel, ruhsal ya da psikolojik problemlerinizi kendinizi sıkmadan, yaşam rutininize uydurabileceğiniz spor programları ile atlatmanız mümkün. Sadece bunun farkına varmanız ve istemeniz önemli olan böylece hem sağlıklı hem formda kalabilirsiniz.

Yaşam kalitenizi arttırabilmek adına yapacağınız sporu sezona uygun seçmeniz en önemli noktalardan biri çünkü bu sıcak yaz aylarında spor salonlarına saatlerce kapanmak motivasyonunuzu düşürebilir. Denizde ya da havuzda yapabileceğiniz yüzme egzersizleri ile bir saatte 500-700 kcal verebilmeniz mümkün. Yüzme; eklemleri zorlamadan, yaş sınırlaması olmadan her yaştan kişinin yapabileceği, vücuttaki bütün kas gruplarını çalıştırabilen sayılı sporlardan biridir. (Ayrıca spor yaptığınız dönemlerde bol sıvı tüketmeye özen gösterin.)
 
Şimdide geldik yazımın en tatlı kısmına; hem sağlıklı hem lezzetli hem de kolaylıkla yapabileceğiniz pratik tatlı tarifim:
 
Naneli Çikolatalı Buz Çubukları

 
Malzemeler
 
  • 2 bardak Hindistan cevizi sütü
  • 3-4 dal taze nane
  • 3/4 bardak toz şeker
  • Bir tutam tuz
  • 100 gr. Bitter çikolata 
 
Hazırlanışı
 
Hindistan cevizi sütü ve taze naneyi orta ateşte 5 dk. kadar kaynatın. 20 dk. dinlendirdikten sonra süzgeçten geçirin. Tuz ve şekeri ekleyin. Oda sıcaklığında soğuduktan sonra ağzını kapatarak buzluğa koyun. Arada çatal ile karıştırarak 6 saat kadar buzlukta kıvam almasını sağlayın. Sonrasında minik parçalara ayırdığınız çikolatayla karıştırarak malzemeyi kalıplara doldurun. Buzlukta 1 saat kadar beklettikten sonra tahta çubukları yerleştirin.1 gece buzlukta dondurduktan sonra kalıplardan çıkardığımız naneli çikolatalı tatlınızı afiyet ile yiyebilirsiniz.