26 Oca 2018
Seçil Şeker

Söz'ün Akıllı Delisi Şan Bingöl

O Hayat Benim'in Alp'i, Derin Sular'ın Doruk'u, Fırtınalı Aşk'ın Alper'i... Bazen mahallenin serserisi, bazen de erkeklerin en romantiği, özünde ise sıcacık bir İzmirli. Şu sıralarda ise Söz oyununun yarı akıllı, yarı deli, şizofrenik tek oyuncusu. Böylesine zor bir oyunun altından, üstelik tek oyuncu olarak kalkabilen Şan Bingöl'ü merak ettik. Bize biraz kendini anlattı, biz de biraz sorduk... Keyifli sohbetimizin ardından Söz oyununun yeniden İzmir'e geleceği günü iple çekiyoruz... 

 

Kaynak: Şan Bingöl

Şan Bingöl kimdir?   

Ben İzmir doğumlu, 10 yıldan fazladır İstanbul'da yaşayan, gönlü İzmirli, bedeni İstanbullu bir oyuncuyum. İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi'nde mühendislik okudum. Sonrasında İstanbul'da müzik okudum, işletme okudum, oyunculuk üzerine yüksek lisans yaptım. Şu an sinema televizyon üzerine doktora yapıyorum. Henüz onu bitiremedim.    

   

Kırılma noktası nasıl gerçekleşti de mühendisliği bırakıp tamamen sanata kanalize oldun?   

Aslında çocukluğumdan beri içimde sanat vardı. Sahneye olan ilgim müzikle başladı. Gökçen Koray bana İstanbul'da müzik kapılarını açtı. Biraz tesadüfi, biraz ilgimle oyunculuk kapıla da aralanmaya başladı. Çeşitli yönetmenlerin ilgisi ve yönlendirmesiyle oyunculuk serüvenim başladı ve o yolda devam ettim.    

   

Sinema, dizi, tiyatro... Seçme şansın olsa hangisini seçerdin?   

Televizyon dünyası başka, tiyatro dünyası bambaşka. Dizilerimiz de son zamanlarda çok kaliteli olmaya başladı. Bu umut verici bir durum. Sanırım sadece tiyatro yapabilme ya da sadece film yapabilme seçeneğim olsa güzel olurdu.    

   

En sevdiğin dizin hangisi oldu?   

Günlük dizide de yer aldım, klasik dizilerde de. Hepsinin tadı çok ayrı. Aralarında bir seçim yapamıyorum   

 

Kaynak: Kadıköy Life

"z" oyunu tekrar İzmir'e gelecek mi?   

İzmir'e yine gelmeyihep gelmeyi çok isterim. Şu an konuşurken bile heyecanlanıyorum. İzmir'de olmak, İzmir'de oynamak benim için bambaşka.   

   

Türkiye'de tiyatroya olan ilgi sence yeterli mi?   

Türkiye'deki sanatsal hareketlerle seyircinin buluşması biraz zor oluyor. Adana'da harika oyunlar oynanıyor ve bu bizi şevklendiriyor. Keşke herkese ulaşabilsek. İzmir'in keyifli ve ilgili bir kitlesi var. Daha da büyür umarım.    

   

"Söz" haricinde seni yeni bir projede görecek miyiz?   

"Söz" dışında evet, konuştuğumuz projelerimiz var. Mecralar değişmeye başladı, internet dizisi gibi... Bu süreci değerlendirmeyi düşünüyoruz. Senaryoları okuyoruz ve beni de heyecanlandıran bir proje olduğunda hiç çekinmeden kabul ediyorum.    

 

Kaynak: Kadıköy Life

Birlikte çalışmak isteyeceğin yönetmenler kimler?   

Ülkemizde çok iyi yönetmenler var. Nuri Bilge Ceylan, Ferzan Özpetek çalışmayı çok isteyeceğim yönetmenlerden.    

   

Süper gücün olsa ne olsun isterdin?   

Uçmayı çok isterdim. (Gülüyor.) Daha sofistike düşünürsem; bir ortamın atmosferini, rengini değiştirebilmeyi isterdim. Bütün ışığıyla, ahengiyle bir ortamı rengarenk yapabilmeyi isterdim. Oyunculuk yaparken de biraz bunu yapıyoruz zaten.    

   

İşin mutfağına girme planın var mı?   

İleride yönetmenlik istiyorum; ama bu çok daha fazla tecrübeyle olabilir. Kamera arkasında da çalışmalarım oldu. Bu dünyaya daha iyi bakabilmek önemli. Eksikleri gördükçe kamera önünde de çok daha rahat oluyorsun.    

   

Bir de eğitim veriyorsunuz İstanbul'da...   

Atölye Sahne 3'te oyuncu Ümit Çırağan yönetmenliğinde eğitimlerimiz oluyor. Orada da büyük bir aile olduk.    

 

Kaynak: Kadıköy Life

Tek kişilik bir oyun zorlamıyor mu?   

Evet, metinsel ve yapısal olarak çok zor bir Büyük bir riskti ve ekipçe bunu göze aldık. İyi ki yapmışım, bana çok şey kattı.    

   

Eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?   

İzmir'e gelip hayatımın bir parçası olan bu oyunu sergilemek, İzmir'in kokusunu almak, burada sizinle sohbet etmek çok keyifliydi. Teşekkür ederim.