22 Eki 2019
Otuzbeşlik

Şekeronya Yeniden Elhamra Sahnesi'nde!

Çocuklara opera, bale, klasik müziği sevdirmek ve çocukların okuma alışkanlığı kazanmaları için yazılan Şekeronya’da solistlerin yanı sıra bir grup dansçı da görsel şölen sunuyor. İlk gösterimi 16 Ekim’de yapılan oyun 25 Ekim ve 6 Kasım tarihlerinde de İzmirli çocuk sanatseverlerin izlenimine sunulacak.

Şekeronya adında büyülü bir masal ülkesinde, ülke pastadan evler, çikolatadan nehirler, şekerlemeler, dondurmalarla süslüdür. Konuşan hayvanlar ve pek çok çocuk orada mutlu yaşamaktadır. Bu ülkede yaşamak için kitap okumak gerekmektedir. Okuma yazma bilmeyen Fırıldak, masal ülkesinden kaçarak eski bir evin bahçesindeki sarmaşıklara dolanır. Çeşitli yaramazlıklar yaptığı için okuma yazma öğrenmemiş olan Fırıldak, masal ülkesindeki şenlikte seslendirilecek olan şarkıyı söyleyememektedir. Onu kurtarmak Zeytin ve Tombiş’e düşer. Okuma yazma öğrenmesi için masal ülkesinin kahramanlarının yardımı gerekecek, bu yardımla hem okuma yazma öğrenecek hem de şenlik şarkısını söyleyecektir.

Zeynep Ergüven tarafından yazılan eser, Barış Meydan’ın rejisi ile sahneleniyor. Şekeronya’da başlıca rolleri; Bernis Danışman, Şeniz Çimen, Ayşe Özmen, Burak Karaoğlanoğlu, Egehan Öge, Elif İpek, Melisa Özdemir, Fırat Halavut, Mehmet Alp Özkazanç, Mertol Türkbay, Beste Güler Aslan, Başak Narin, Başar Ünal, Barış Yener, Soner Yıldırım, Özlem Ateş Aksungur, Melisa Yenal, Başak Karataş, İpek Ceren Özcan paylaşıyorlar. Eserin dekor tasarımlarını Tayfun Çebi, kostüm tasarımlarını Sevtaç Demirer, ışık tasarımlarını Sedat Özen, koreografiyi ise Murat Ersoyluoğlu hazırladı.