24 Ağu 2017
Seçil Şeker

Seramikle Dans: Keramikos

Biliyorsunuz ağustos ayını "Urla" ya ayırmıştık. Son günlere yaklaşıyoruz ama anlatacaklarımız, izleteceklerimiz henüz bitmedi. Sanat Sokağı'nda gezerken tatlı, üretken, her rafından güzellik akan seramik dükkanına rastladık. Açıkçası "Yok artık bunları seramikle nasıl yaptınız?" şeklindeki sorularımızla güldürdüğümüz Kerem Bey'i ve Keramikos'u daha yakından tanımak ve tanıtmak istedik.

Kerem Bey bize biraz Keramikos markasını anlatır mısınız?

2 yıldır faaliyet gösterdiğimiz bir yer Keramikos. Burada seramik üretiyor, atölyeler düzenliyor ve satış yapıyoruz

Atölyeleri ne sıklıkla düzenliyorsunuz?

Her salı, çarşamba ve cuma yetişkinler için atölyelerimiz oluyor. Yaz, kış fark etmeden devam ediyoruz. Çocuklar için de yaz döneminde perşembe ve cuma sabahı, kışın cumartesi sabahları atölye çalışmaları yapıyoruz. Yaklaşık 1,5 saat süren keyifli bir etkinlik oluyor. 

En çok hangi ürünler tercih ediliyor?

Biz burada toptan veya perakende satış yapıyoruz. Urla'nın popülerliği ile beraber enginarlı olan modeller çok rağbet görüyor. 

Atölyelerin sonunda yapılan ürünler satılıyor mu? Sahipleri mi alıyor?

Atölye sonunda gelenler yaptıkları ürünleri alıyorlar. Tabii atölye sonunda demek de çok doğru değil. Ürünler bir süre bizde kalıp, işlemlerden geçiyor. Hazır hale gelince sahipleri gelip alıyor. Yurt dışından bile gelip, bizimle beraber seramik yapıp, giden müşterilerimiz var. Seramik, tahminlerin ötesinde bir motivasyon ve rahatlama sağlıyor. İnsanın kendi yaptığı veya çocuğunun yaptığı bir tabağı, vazoyu evinde sergilemesi onları çok mutlu ediyor. 

Atölyelerinizde belirli temalarınız oluyor mu? İsteyene istediği ürünü çıkarmada destek oluyor musunuz?

Tabii ki ben "Bugün şunu yapacağız" demiyorum. Kim ne yapmak isterse, bizim görevimiz onu öğretmek.