15 Oca 2022
Otuzbeşlik

Serap Tok'un "Ve Günler Yürümeye Başladı" isimli sergisi 22 Ocak-11 Şubat tarihleri arasında KARANTİNA'da

Serap Tok’un ilk kişisel sergisi ‘Ve Günler Yürümeye Başladı’, 22 Ocak tarihinde Kendine Ait Bir Oda (KABO)’nın desteğiyle KARANTİNA’da açılıyor. Küratörlüğünü Burak Dikilitaş üstlendiği sergide, sanatçının ‘Düşler’, ‘Görünmez Kentler’ ve ‘Toz’ serilerinden resimleri ve yerleştirmelerinin yanı sıra, pandemi döneminde ürettiği yeni işleri de gösterilecek.

İlhamını masalsı gerçekçi tarzıyla bilinen Güney Amerika’lı gazeteci ve yazar Eduardo Galeano’nun ‘Ve Günler Yürümeye Başladı’ adlı kitabından alan bu sergide Serap Tok, kent yürüyüşlerinin ve birbirine benzeyen yürüyüş rotalarının, dolayısıyla kentsel imgenin iç dünyasında oluşturduğu yansımaları yine kendi yöntemiyle anlatıyor. Sanatçının resim ve yerleştirme pratiğinin ilk kişisel sunumu olmasının yanı sıra, pandemi döneminde resim üretiminin durumu ile ilgili de önemli ipuçları veriyor.

 

Serap Tok’un ‘Ve Günler Yürümeye Başladı’ isimli sergisi 22 Ocak’tan 11 Şubat 2022 tarihine kadar Karantina İzmir’de izlenebilir.

Sanatçı Hakkında

Serap Tok, 1973

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü 2016’da bitirdi. Ardından 2017 yılında aynı üniversitenin Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans Programı’na başladı. Ağırlıklı olarak resim ve yerleştirme pratikleriyle ilgilenen sanatçı İzmir ve Assos’ta yaşayıp çalışmaktadır.

artvizit.co/seraptok

Küratör Hakkında

Burak Dikilitaş, 1988

2015 yılında İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nden mezun oldu. Ardından bir süreliğine İzmir’e yerleşen sanatçı, burada yerel kültür aktörleriyle ortaklıklar kurdu. Son olarak Sabancı Üniversitesi’nde Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Programı’ndan Yüksek Lisans derecesiyle mezun oldu. İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

burakdikilitas.com