R
GIRIŞ
TR
EN

Sihirli - Masal Kahramanlarını Bekliyor

#ATÖLYE
#HIKAYE VE MASAL
#KITABEVI
#OTEL
Gülay Güler
10 Mar 2018

Urla'da "Sihirli" şeyler oluyor! 

Hem kafe hem konaklama hem kütüphane hem masal evi olarak hizmet veren Sihirli'de, her gün masallar anlatılıyor, birbirinden güzel etkinlikler düzenleniyor. Bu iyilik dolu masal evinde gerçekleşen görüntülü masal dinletilerin gelirleri de bir başka çocuğun hayatına dokunmak için Ege Çağdaş Eğitim Vakfı'na bağışlanıyor. Urla'da hizmet veren Sihirli'ye; çocuğunuza sihirli bir gün yaşatmak için, buram buram kokan kahvelerini kitaplar eşliğinde tatmak için, masal temalı odalarda konaklayıp Urla'nın en doğal kahvaltısını denemek için mutlaka uğrayın. Sihirli, masal kahramanlarını bekliyor.  
 

 

Bu sihirli dünyayı, yaratıcısı Yıdız Gürgün ve işletmecisi Eylül Hasırcı anlatıyor. 

Masal ile yollarınız nasıl keşişti? 

Yıldız Gürgün: Yola çıkışlarımız hep yaşadıklarımızdan ve gördüklerimizden oluyor. Yurt dışında yaşama şansım olmuştu. Herkesin de farklı kültürleri yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Bremen ile Franfurk arasında 660 km. kadar masal yolu vardır; bunun nedeni de Grimm Kardeşlerdir. Grimm Kardeşler bütün dünya çocuklarının bildiği Kırmızı Başlıklı Kız, Çizmeli Kedi, Pamuk Prenses, Kül Kedisi ve Rapunzel'ı yazdılar. Peki bu masalları neden yazmışlar biliyor musunuz; Alman sözlüğü için. Kendi hayatları son bulsa da sözlükteki her kelimeyi masal yoluyla bir sonraki nesillere aktarmayı düşünmüşler ve sözlük biter bitmez masalları yazmayı başlamışlar ve bu masallar yıllarca bizlerin yol göstericileri olmuşlar. Ben bundan çok etkilendim ve benim ütopik hayallerim olur. Bu masal evlerinden neden Ege köylerinde de olmasın ki dedim. İnsanlar istedikleri zaman masal dinlesinler istedim. Orada nasıl oluyor bu iş derseniz; bugün ben diğer bir gün başkası gibi gönüllü kişiler okuyor. Ben o yoldaki 27 evde bu tecrübeyi yaşadım. İnsanlar gidiyor oralarda masallarını dinliyorlar.  

 

 t

 

Neden özellikle çocuklara masalar? 

Tüm birikimimizi çocuklara masallarla aktarmak istedik. Her masalın bir sonucu ve öğüdü olur. Çocuk onu eğitim gibi alıyor. Çocukların masalları akıllarında tutmak gibi bir yetenekleri var. Çocuklar masalları tekrar tekrar dinleyip sindiriyorlar.  

 

EÇEV ile nasıl bir bağınız var? 
Eski EÇEV genel başkanlarından Berrin Ertürk benim çok yakın arkadaşımdır. EÇEV için ben olsam da olmasam da sürdürülebilir bir kaynak bırakmak istedim. Ülke olarak daha çok acı anlarda bağış yapıyoruz. Sevindiğimiz zaman para vermek istemiyoruz. Buradaki çocukları mutlu ederek, başka çocukları da mutlu edelim dedik ve burada düzenlediğimiz görüntülü masal dinletilerinin bağışlarını EÇEV'e bağışlıyoruz. 

 

Görüntü masal nasıl oluyor? 

Zamanımız çoçukları sadece dinleyerek konsantre olamıyor.  Biz burada anlatılan tüm masalları çizdirdik ve slayt'larla anlatıyoruz. O zaman masalın içine girebiliyorlar.  

 

 

 

BİZ BÜYÜKLERİ UYANDIRMAK, KÜÇÜKLERİ UYUTMAK İÇİN BURADAYIZ

 

Buranın işletmesini kim yapıyor? 

Eylül Hanım ile karşılaşmamız da büyük bir şans ve Eylül burada olmaktan dolayı da çok mutlu. Eylül burada bir kişiye de yirmi kişiye de masal anlatıyor. Yeter ki gelsinler biz geliyoruz desinler, randevularını alsınlar. 

 Bizim burada zorlandığımız tek konu şu: Biz burada bir masal anlatıyoruz. Burası bir etüt, kreş veya çocuk yuvası değil. Hani çocuğumu üç saat dört saat bırakıp gideyim değil. Bir saat bırakabilirler ama biz buraya ebeveynler de gelsin beraber dinlesinler istiyoruz. Biz büyükleri uyandırmak, küçükleri uyutmak için buradayız. 

 
Sihirli ne zaman açıldı? 

Bir sene oldu. Ocak ayında açmıştık. Bu süreç içinde birçok ana okulunu misafir ettik.  

 

 

 

İstediğiniz yoğunluğu yakalayabildiniz mi? 

İstediğimiz yoğunluğu yakalayamadık ama çok da mütevazi olmadan diyoruz ki "buraya gelin çok mutlu olacaksınız". Burada hiçbir masal için ücret almıyoruz. Sadece minimum beş lira gönlünden ne koparsa bağış yapmalarını istiyoruz. Buraya herkes gelebilir. Bornova Rotary Kulübü buraya hiç masal dinlemeyen çocukları getirdi. Her Rotoract çocuk yanında bir çocukla geldi hatta aileleri de geldi, amacımıza çok ulaşmış bir gündü. Yine bir yardım derneği çocukları getirdi. Onlar da kukla yarışmasına katılmışlar bize kukla gösterisi yaptılar. Bize bir güzellik karşılığında bir güzellikle karşılık verdiler. O da bizim unutamadığımız anlardan biriydi. Burada birçok çocuk doğum günü de düzenledik. 

 
Kütüphanenizden biraz bahsedebilir misiniz? 

5000 adet kitabımız var. Bu kitapların yüzde otuzu çocuk kitapları. İnternet çağında olduğumuz için kütüphaneler çok rağbet görmüyor ama çayımız, böreğimiz, kahvemiz var burada kitapları inceleyebilir ve okuyabilirler. 5000 kitap olunca kütüphaneciliğe de başvurabiliyoruz. Urla'da Tasarım Kütüphanesi gibi çok güzel yerler açıldı ama ne kadar bir yere gidip kitap okuyoruz galiba sorun burada. 

 

 

 

Konaklama imkanı da veriyorsunuz biraz bahsedebilir misiniz? 

Yukarıda iki odamız var. Biz aslında odaları otel olarak vermek istemedik. Bir hayalımız vardı: Çocuğumuz yukarı kapıdan girecek aşağıyı görmeden odasına geçecek, indiğinde onun masalını büyük ekrana yansıtıp anlatacağız ve masal tarzındaki kitabı ona hediye edeceğiz. Masal evinde; kendi masalını dinlemiş ve masal kitabını eline almış olacaktı. Ama biz bunu henüz gerçekleştiremedik. Lakin farklı şeyler başardık. Mesela bir gün bizimkinden de farklı bir düşünceyle bir bey geldi. Sevgilim ile büyük ekranda küçük presi izlemek hayalım dedi. Biz de onlara şişme koltuk aldık masalı dinlediler ve masalın sonunda da "Benim prensesim olur musun" dedi harika bir gündü. Hayallerin sınırları yok. Biz buradayız ve her fikre açığız. İster kahve içmeye ister kitap okumaya ister masal dinlemeye bekleriz. Kim gelirse kapımız açık. Bunun karşılığında üzülmeden keyifle bağış yaparsak başkalarının hayatlarına da temas etmiş oluyoruz. Amacımız aslında o kutunun dolması. Yoksa ben buraya yaptığım yatırımı direk EÇEV'e verseydim belki buranın yirmi yıllık gelirini vermiş olurdum ama o rakam olarak kalacaktı, birilerine dokunma şansımız olmayacaktı.  

 

Başka ne gibi etkinlikler düzenliyorsunuz? 

SEİBA uluslararası hikaye anlatıcılığı merkezi İstanbul'dan buraya geldi ve burada üç günlük bir kurs açtı. Birçok ana okulu öğretmeni birçok psikolog katıldı kursa çok da güzel oldu. Katılımcılar ve SEİBA'da kutumuza destek attı. Keşke kursları atölyeleri fazlalaştırabilsek. Hiç tanımadığımız bir bayan geldi "Pipetlerle Amerikan servisleri ve saksılar yapıyorum, çocuklarla burada 23 Nisan'da workshop yapmak istiyorum" dedi. Çocuklar kendi hediyelerini yaptılar. Sonra çanta ve kitap cildi gibi atölyeler yaptık ve daha birçok alanda yapacağız. Urla hem çok popüler hem çok sakin. Şu an çok ciddi bir göç alıyor ama beklediğimiz yoğunluğu daha elde edemedik. Bizim önceliğimiz çocuklar. Onlara yönelik etkinlikler düzenlemeye özen gösteriyoruz. Piyanomuz var, piyano dersleri verebiliriz. 

 
Lokasyon olarak neden Urla'yı tercih ettiniz? 

Biraz bencilce bir tercih oldu. Ben Urla'da yaşayacağım dedim. Dalya adında turizm acentam var. Yıllardır çalışıyorum. Etkinlik açılışları, lansmanlar, bayi toplantıları vs. çok haşır neşirim ve Çeşme'de üç otelim var. İşlerim Çeşme'deydi, Ege Üniversitesi'nde turizm işletmeciliği dersleri de veriyorum ortası Urla idi. Benim için yaşadığım yere yakın olması çok önemliydi sonra Urla'nın masalsı oluşu da beni çok etkiliyordu. Ben yatırımcı bir insanım, burası bir on yıl sonra faklı yerlerde olacak.  

 

 

 

Alaçatı gibi olacak mı sizce? 

Olmasın (Gülüşmeler) ama o yöne doğru gidiyor. Parayı verince konutlar satılıyor. Daha önce Alaçatı'da da öyleydi, oranın köylüsü otururdu şimdi yürüyemez hale geldik. Urla çok popüler bir yer. Birçok girişimci çok başarılı fikirlerle geliyorlar ve güzel işlere imza atıyorlar. Neden bu yatırımları yapıyoruz burada aslında kendimizi iç huzurumuzu ve egomuzu düşünüyoruz. Bu tarz işler yapan insanlar bir arada burada olursa "Bu kitapları inceleyeyim bir okuyayım" diyen insanların "Sihirli"ye gelebileceğini hayal ediyoruz. Bizim de hayalımız masal.   

 
Dekorasyon çok başarılı olmuş, dekorasyonla da siz mi ilgilendiniz? 

Evet, burası benim ruhum. Biz burayı aldığımda taş hali korunmuştu ve güzel mavi kepenkleri de değiştirmedik. Yavaş yavaş oradan onu almıştık buradan bunu almıştık eşyalar kendi yerini buldu. Tavan ile çok uğraştık. Kanada'da masal animasyonu okuyan bir kız çizdi. Yani düşümüzde gönlümüzde ne varsa onları ortaya koymaya çalıştık. Yatakları ben tasarladım. Yapan da kongre karkasçımızdı. Önce yapamam dedi ama sonra yaptığını çok beğendi, tasarımda kuş var, "Abla kuş bile kondurdum" dedi. (Gülüşmeler)

 

 Kaynak: Sihirli Kitap - Kahve - Konuk Evi


Kahvaltı menünüzden de biraz bahsedelim. 

Kahvaltıyı da rezervasyon ile alıyoruz. Bizdeki her şey bahçeden geliyor, her şey organik. Yıllarca bütün yemek okullarını gezdim. Aegean Cookery adında bir okul açtım. Otellere, yemek okuluna ve buraya ilaç kullanılmadan yetiştirilen sebze ve meyveler geliyor. Gelenler çok memnun ayrılıyor. 

 

Son olarak neler söylemek istersiniz? 

Eylül Hasırcı: İnsanların çocuklarıyla gidebilecekleri mekanlar çok az. Benim bir çocuğum olsa buraya her hafta sonu gelirim. Burası uğradığım, bir kahve içtiğim, her geldiğim de bir kitap incelediğim bir yer olurdu. Bu bir kültür. Problem bu kültürü yaymak ama bunu da başarabileceğimize inanıyorum. 

 

Benzer yazılar
#MIMARI
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması ve İzm...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmir. 
Editör
24 Haz 2019
#KAMP
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Dereli Kamp sizi huzuruyla ve eşsiz...
Zeynep Öztürk
23 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için İzmir'e yakın en iyi aquapark...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerine katılarak siz de bu yöntemi ...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde okumak için İstan...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Haydi durmayın! İzmir’in antik do...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
#TIYATRO
#KONSER
   
Editör
16 Haz 2019
#KAMP
  Üzerinizi yıldızların örttüğü, ağaçların, denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz, denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’de. Ner...
Kardelen Uysal
15 Haz 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal. Alsancak'ta bulunan Wavy, ön yargılarımızı yıkmamızı ...
Zeynep Öztürk
15 Haz 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik. Ne alsak, ne kadar sevsek az... Bir gülümsesek onl...
Seçil Şeker
13 Haz 2019
#BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'de birçok beach club bulunmakta. Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme'nin ...
Gülay Güler
13 Haz 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı'nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz? Sizin için harika bir keşfimiz var!    Alaçatı'ya hoş geldiniz. Sizi biraz...
Seçil Şeker
12 Haz 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut. Eserde ikiye bölünmüş bir daire var. Dairenin içinde sarı, turuncu, kırmızı, renkli noktalar beyaz f...
Kardelen Uysal
11 Haz 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'de gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik. Can sıkıntısına son veriyoruz!      Selda Bağcan, 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sa...
Editör
9 Haz 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı; Hamdi Akatay, bütün projelerini “Hamdi Akatay in The City” adı altında topladı. Şehirdeki ritmleri caz ve kl...
Editör
9 Haz 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça; Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. Eski Foça'nın mimari yapısı çok hoştur. Taş evleri, kalesi, y...
Gülay Güler
9 Haz 2019
#OTEL
  Ege balıkları, roka, Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça’dır. Kendine has bir havasıyla Foça; gittiğinize asla pişman olmay...
Zeynep Öztürk
8 Haz 2019
#GEZI
                                                            Masallara inanır mısınız, peki ya efsanelere? Bir rivayete göre Eski Foça'da nerede old...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Haz 2019
#OTEL
  Karaburun-Mordoğan'ın sahilleri öyle temiz, denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır. Suyu ne sıcak ne soğuk, adeta "gel bana" diyor. "Karaburun'da ne...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere. Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer; Karaburun. Denizinin ...
Zeynep Öztürk
7 Haz 2019
#YÜZME
  Karaburun; dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın, inanın her vira...
Gülay Güler
7 Haz 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’dan vazgeçecek değiliz! Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı’nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “Hepsini mi denedin, yok art...
Seçil Şeker
6 Haz 2019
#OTEL
   İzmir Seferihisar, Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri”. Bu ünvanı 2009 yılında almış. ¨Peki nereden alınıyor bu unvan? ¨ derseniz açıkl...
Zeynep Öztürk
5 Haz 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city (sakin şehir) unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar'a, hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz. Sakin bir tatil geçirmek isteye...
Gülay Güler
5 Haz 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar’a bir kere gidip “Bana yetti buralar.” diyen henüz görülmedi. Bir giden bir daha gidiyor, sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp bura...
Seçil Şeker
5 Haz 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla'dır. Hoop merkezden yarım saatte Urla'dasınız. Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine...
Gülay Güler
4 Haz 2019
#YEMEK
Kahvaltı, Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz. Bu keyifli...
Bensu Tekin
3 Haz 2019
#GEZI
 Huzurun adresi Urla'da kuş sesleriyle uyanırsınız. Urla rüzgarı ile de meşhurdur. İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir. En güzel...
Gülay Güler
3 Haz 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız? Kenan Doğulu'dan Selda Bağcan'a, Gülşen'den Yıldız Tilbe'ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Editör
2 Haz 2019
#OTEL
  Ah ne güzeldir, Çeşme şimdi! Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre. Bayram tatilinde Çeşme k...
Zeynep Öztürk
2 Haz 2019
#KAMP
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya ...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SAHIL
 Tatil başladı, Çeşme'de hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun? Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenled...
Gülay Güler
1 Haz 2019
#SPOR
¨Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin.¨ diyor Gizem Çalışkan. Gizem Çalışkan kim mi? Kendisi 1988 doğumlu, Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü v...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.