R
GİRİŞ
TR
EN

Sihirli - Masal Kahramanlarını Bekliyor

#ATÖLYE
#HİKAYE VE MASAL
#KİTABEVİ
#OTEL
Gülay Güler
10 Mar 2018

Urla'da "Sihirli" şeyler oluyor! 

Hem kafe hem konaklama hem kütüphane hem masal evi olarak hizmet veren Sihirli'de, her gün masallar anlatılıyor, birbirinden güzel etkinlikler düzenleniyor. Bu iyilik dolu masal evinde gerçekleşen görüntülü masal dinletilerin gelirleri de bir başka çocuğun hayatına dokunmak için Ege Çağdaş Eğitim Vakfı'na bağışlanıyor. Urla'da hizmet veren Sihirli'ye; çocuğunuza sihirli bir gün yaşatmak için, buram buram kokan kahvelerini kitaplar eşliğinde tatmak için, masal temalı odalarda konaklayıp Urla'nın en doğal kahvaltısını denemek için mutlaka uğrayın. Sihirli, masal kahramanlarını bekliyor.  
 

 

Bu sihirli dünyayı, yaratıcısı Yıdız Gürgün ve işletmecisi Eylül Hasırcı anlatıyor. 

Masal ile yollarınız nasıl keşişti? 

Yıldız Gürgün: Yola çıkışlarımız hep yaşadıklarımızdan ve gördüklerimizden oluyor. Yurt dışında yaşama şansım olmuştu. Herkesin de farklı kültürleri yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Bremen ile Franfurk arasında 660 km. kadar masal yolu vardır; bunun nedeni de Grimm Kardeşlerdir. Grimm Kardeşler bütün dünya çocuklarının bildiği Kırmızı Başlıklı Kız, Çizmeli Kedi, Pamuk Prenses, Kül Kedisi ve Rapunzel'ı yazdılar. Peki bu masalları neden yazmışlar biliyor musunuz; Alman sözlüğü için. Kendi hayatları son bulsa da sözlükteki her kelimeyi masal yoluyla bir sonraki nesillere aktarmayı düşünmüşler ve sözlük biter bitmez masalları yazmayı başlamışlar ve bu masallar yıllarca bizlerin yol göstericileri olmuşlar. Ben bundan çok etkilendim ve benim ütopik hayallerim olur. Bu masal evlerinden neden Ege köylerinde de olmasın ki dedim. İnsanlar istedikleri zaman masal dinlesinler istedim. Orada nasıl oluyor bu iş derseniz; bugün ben diğer bir gün başkası gibi gönüllü kişiler okuyor. Ben o yoldaki 27 evde bu tecrübeyi yaşadım. İnsanlar gidiyor oralarda masallarını dinliyorlar.  

 

 t

 

Neden özellikle çocuklara masalar? 

Tüm birikimimizi çocuklara masallarla aktarmak istedik. Her masalın bir sonucu ve öğüdü olur. Çocuk onu eğitim gibi alıyor. Çocukların masalları akıllarında tutmak gibi bir yetenekleri var. Çocuklar masalları tekrar tekrar dinleyip sindiriyorlar.  

 

EÇEV ile nasıl bir bağınız var? 
Eski EÇEV genel başkanlarından Berrin Ertürk benim çok yakın arkadaşımdır. EÇEV için ben olsam da olmasam da sürdürülebilir bir kaynak bırakmak istedim. Ülke olarak daha çok acı anlarda bağış yapıyoruz. Sevindiğimiz zaman para vermek istemiyoruz. Buradaki çocukları mutlu ederek, başka çocukları da mutlu edelim dedik ve burada düzenlediğimiz görüntülü masal dinletilerinin bağışlarını EÇEV'e bağışlıyoruz. 

 

Görüntü masal nasıl oluyor? 

Zamanımız çoçukları sadece dinleyerek konsantre olamıyor.  Biz burada anlatılan tüm masalları çizdirdik ve slayt'larla anlatıyoruz. O zaman masalın içine girebiliyorlar.  

 

 

 

BİZ BÜYÜKLERİ UYANDIRMAK, KÜÇÜKLERİ UYUTMAK İÇİN BURADAYIZ

 

Buranın işletmesini kim yapıyor? 

Eylül Hanım ile karşılaşmamız da büyük bir şans ve Eylül burada olmaktan dolayı da çok mutlu. Eylül burada bir kişiye de yirmi kişiye de masal anlatıyor. Yeter ki gelsinler biz geliyoruz desinler, randevularını alsınlar. 

 Bizim burada zorlandığımız tek konu şu: Biz burada bir masal anlatıyoruz. Burası bir etüt, kreş veya çocuk yuvası değil. Hani çocuğumu üç saat dört saat bırakıp gideyim değil. Bir saat bırakabilirler ama biz buraya ebeveynler de gelsin beraber dinlesinler istiyoruz. Biz büyükleri uyandırmak, küçükleri uyutmak için buradayız. 

 
Sihirli ne zaman açıldı? 

Bir sene oldu. Ocak ayında açmıştık. Bu süreç içinde birçok ana okulunu misafir ettik.  

 

 

 

İstediğiniz yoğunluğu yakalayabildiniz mi? 

İstediğimiz yoğunluğu yakalayamadık ama çok da mütevazi olmadan diyoruz ki "buraya gelin çok mutlu olacaksınız". Burada hiçbir masal için ücret almıyoruz. Sadece minimum beş lira gönlünden ne koparsa bağış yapmalarını istiyoruz. Buraya herkes gelebilir. Bornova Rotary Kulübü buraya hiç masal dinlemeyen çocukları getirdi. Her Rotoract çocuk yanında bir çocukla geldi hatta aileleri de geldi, amacımıza çok ulaşmış bir gündü. Yine bir yardım derneği çocukları getirdi. Onlar da kukla yarışmasına katılmışlar bize kukla gösterisi yaptılar. Bize bir güzellik karşılığında bir güzellikle karşılık verdiler. O da bizim unutamadığımız anlardan biriydi. Burada birçok çocuk doğum günü de düzenledik. 

 
Kütüphanenizden biraz bahsedebilir misiniz? 

5000 adet kitabımız var. Bu kitapların yüzde otuzu çocuk kitapları. İnternet çağında olduğumuz için kütüphaneler çok rağbet görmüyor ama çayımız, böreğimiz, kahvemiz var burada kitapları inceleyebilir ve okuyabilirler. 5000 kitap olunca kütüphaneciliğe de başvurabiliyoruz. Urla'da Tasarım Kütüphanesi gibi çok güzel yerler açıldı ama ne kadar bir yere gidip kitap okuyoruz galiba sorun burada. 

 

 

 

Konaklama imkanı da veriyorsunuz biraz bahsedebilir misiniz? 

Yukarıda iki odamız var. Biz aslında odaları otel olarak vermek istemedik. Bir hayalımız vardı: Çocuğumuz yukarı kapıdan girecek aşağıyı görmeden odasına geçecek, indiğinde onun masalını büyük ekrana yansıtıp anlatacağız ve masal tarzındaki kitabı ona hediye edeceğiz. Masal evinde; kendi masalını dinlemiş ve masal kitabını eline almış olacaktı. Ama biz bunu henüz gerçekleştiremedik. Lakin farklı şeyler başardık. Mesela bir gün bizimkinden de farklı bir düşünceyle bir bey geldi. Sevgilim ile büyük ekranda küçük presi izlemek hayalım dedi. Biz de onlara şişme koltuk aldık masalı dinlediler ve masalın sonunda da "Benim prensesim olur musun" dedi harika bir gündü. Hayallerin sınırları yok. Biz buradayız ve her fikre açığız. İster kahve içmeye ister kitap okumaya ister masal dinlemeye bekleriz. Kim gelirse kapımız açık. Bunun karşılığında üzülmeden keyifle bağış yaparsak başkalarının hayatlarına da temas etmiş oluyoruz. Amacımız aslında o kutunun dolması. Yoksa ben buraya yaptığım yatırımı direk EÇEV'e verseydim belki buranın yirmi yıllık gelirini vermiş olurdum ama o rakam olarak kalacaktı, birilerine dokunma şansımız olmayacaktı.  

 

Başka ne gibi etkinlikler düzenliyorsunuz? 

SEİBA uluslararası hikaye anlatıcılığı merkezi İstanbul'dan buraya geldi ve burada üç günlük bir kurs açtı. Birçok ana okulu öğretmeni birçok psikolog katıldı kursa çok da güzel oldu. Katılımcılar ve SEİBA'da kutumuza destek attı. Keşke kursları atölyeleri fazlalaştırabilsek. Hiç tanımadığımız bir bayan geldi "Pipetlerle Amerikan servisleri ve saksılar yapıyorum, çocuklarla burada 23 Nisan'da workshop yapmak istiyorum" dedi. Çocuklar kendi hediyelerini yaptılar. Sonra çanta ve kitap cildi gibi atölyeler yaptık ve daha birçok alanda yapacağız. Urla hem çok popüler hem çok sakin. Şu an çok ciddi bir göç alıyor ama beklediğimiz yoğunluğu daha elde edemedik. Bizim önceliğimiz çocuklar. Onlara yönelik etkinlikler düzenlemeye özen gösteriyoruz. Piyanomuz var, piyano dersleri verebiliriz. 

 
Lokasyon olarak neden Urla'yı tercih ettiniz? 

Biraz bencilce bir tercih oldu. Ben Urla'da yaşayacağım dedim. Dalya adında turizm acentam var. Yıllardır çalışıyorum. Etkinlik açılışları, lansmanlar, bayi toplantıları vs. çok haşır neşirim ve Çeşme'de üç otelim var. İşlerim Çeşme'deydi, Ege Üniversitesi'nde turizm işletmeciliği dersleri de veriyorum ortası Urla idi. Benim için yaşadığım yere yakın olması çok önemliydi sonra Urla'nın masalsı oluşu da beni çok etkiliyordu. Ben yatırımcı bir insanım, burası bir on yıl sonra faklı yerlerde olacak.  

 

 

 

Alaçatı gibi olacak mı sizce? 

Olmasın (Gülüşmeler) ama o yöne doğru gidiyor. Parayı verince konutlar satılıyor. Daha önce Alaçatı'da da öyleydi, oranın köylüsü otururdu şimdi yürüyemez hale geldik. Urla çok popüler bir yer. Birçok girişimci çok başarılı fikirlerle geliyorlar ve güzel işlere imza atıyorlar. Neden bu yatırımları yapıyoruz burada aslında kendimizi iç huzurumuzu ve egomuzu düşünüyoruz. Bu tarz işler yapan insanlar bir arada burada olursa "Bu kitapları inceleyeyim bir okuyayım" diyen insanların "Sihirli"ye gelebileceğini hayal ediyoruz. Bizim de hayalımız masal.   

 
Dekorasyon çok başarılı olmuş, dekorasyonla da siz mi ilgilendiniz? 

Evet, burası benim ruhum. Biz burayı aldığımda taş hali korunmuştu ve güzel mavi kepenkleri de değiştirmedik. Yavaş yavaş oradan onu almıştık buradan bunu almıştık eşyalar kendi yerini buldu. Tavan ile çok uğraştık. Kanada'da masal animasyonu okuyan bir kız çizdi. Yani düşümüzde gönlümüzde ne varsa onları ortaya koymaya çalıştık. Yatakları ben tasarladım. Yapan da kongre karkasçımızdı. Önce yapamam dedi ama sonra yaptığını çok beğendi, tasarımda kuş var, "Abla kuş bile kondurdum" dedi. (Gülüşmeler)

 

 Kaynak: Sihirli Kitap - Kahve - Konuk Evi


Kahvaltı menünüzden de biraz bahsedelim. 

Kahvaltıyı da rezervasyon ile alıyoruz. Bizdeki her şey bahçeden geliyor, her şey organik. Yıllarca bütün yemek okullarını gezdim. Aegean Cookery adında bir okul açtım. Otellere, yemek okuluna ve buraya ilaç kullanılmadan yetiştirilen sebze ve meyveler geliyor. Gelenler çok memnun ayrılıyor. 

 

Son olarak neler söylemek istersiniz? 

Eylül Hasırcı: İnsanların çocuklarıyla gidebilecekleri mekanlar çok az. Benim bir çocuğum olsa buraya her hafta sonu gelirim. Burası uğradığım, bir kahve içtiğim, her geldiğim de bir kitap incelediğim bir yer olurdu. Bu bir kültür. Problem bu kültürü yaymak ama bunu da başarabileceğimize inanıyorum. 

 

Benzer yazılar
#SİNEMA
Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali 23-29 Kasım tarihleri arasında 19 ülkeden 34 k...
Editör
20 Nov 2019
#EDEBİYAT
Edebiyatı kimsesizlerin kimsesi olarak gören, öykülerinde gerçekle gerçeküstü olanı naif bir biçimde harmanlayan, yazdık...
Kardelen Uysal
19 Nov 2019
#SİNEMA
#FESTİVAL
Bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali 23-29 Kasım tarihleri arasında 19 ülkeden 34 k...
Editör
18 Nov 2019
#SİNEMA
#SÖYLEŞİ
Otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği Alternatif Kısa film etkinliğimizin 17’ncisiyle karşınızdayız. Bu seç...
Gülay Güler
18 Nov 2019
#KONSER
#TİYATRO
Bu hafta İzmirli sanatseverleri birbirinden güzel etkinlikler bekliyor. Haftaya başlamadan listemize göz atın.
Editör
18 Nov 2019
#TASARIM
#SERGİ
Mimari, endüstriyel tasarım, moda tasarımı ve grafik tasarım alanlarından 17 tasarımcıyı bir araya getiren İlham Veren İ...
Editör
15 Nov 2019
#KAHVALTI
Kahvaltınızı deniz kenarında mı yapmak istersiniz, köşkün arka bahçesinde mi? Serpme kahvaltınızı kendiniz mi seçmek ist...
Seçil Şeker
15 Nov 2019
#MÜZİK
Hip hop müziğin başarılı isimlerinden Ali Eksan, bilinen adıyla Ethnique Punch, beat’lerini kendisiyle yapan bir MC. Sin...
Kardelen Uysal
15 Nov 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Hale Acun Aydın, 1983 İstanbul doğumlu bir içerik üreticisi. Türk İşi Minimalizm adlı YouTube kanalının ve web sitesinin...
Kardelen Uysal
14 Nov 2019
#TİYATRO
Tiyatro Kalemi ötekinin derdinin, hikayesinin üzerine titizlikle eğilen bir tiyatro grubu. Çok katmanlı metinleri, başar...
Kardelen Uysal
12 Nov 2019
#GEZİ
Şehir sizi bastıysa, hafta sonu için huzurlu bir tatil düşlüyorsanız Urla’ya 9 km uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi be...
Gülay Güler
9 Nov 2019
#YEMEK
#DİYET
Öğle yemeklerini Mistral Çarşı’da yiyor, sağlıklı beslenmek istiyorum ama çalışırken nasıl yapabilirim bilmiyorum diyors...
Gülşen Sarı
8 Nov 2019
#MÜZİK
Adnan Girgin (davul), Atahan Gökdel (gitar) ve Mert Deliktaşlıdan (gitar, vokal) tarafından 2018 yılında hayata geçirile...
Kardelen Uysal
7 Nov 2019
#TEKNOLOJİ
Ege bölgesinin en büyük yazılım teknolojileri konferansı 23 Kasım, Cumartesi günü Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde G...
Editör
6 Nov 2019
#EDEBİYAT
Berna Kumaş Sipahi, Arkas Holding Kurumsal İletişim Direktörü. Aynı zamanda da bir yazar. Daha önce Gökten Üç Elma Düşmü...
Editör
5 Nov 2019
#SİNEMA
İzmir kentinin tek sinema festivali olan İzmir Kısa Film Festivali, 4 Kasım günü başladı ve 10 Kasım'a kadar devam edece...
Editör
5 Nov 2019
#TİYATRO
Will Eno'nun yazdığı 2005 Pulitzer Ödülleri Dram Finalisti Thom Pain oyunu dün, çocukluk, bugün, gösterinin doğası ve do...
Seçil Şeker
4 Nov 2019
#KONSER
#TİYATRO
#SÖYLEŞİ
#ATÖLYE
Bu haftanın göze çarpan etkinlikleri neler? İzmir bu hafta hangi tiyatroya gidecek, hangi konserde eğlenecek bu listede!
Editör
4 Nov 2019
#VEGAN
#VEJETERYAN
Dünyanın her yerinde veganlığın yükselişe geçmesiyle birlikte işletmeler bu konuya daha duyarlı olmaya başladı. İzmir’de...
Gülay Güler
2 Nov 2019
#KOŞU
#SOSYAL SORUMLULUK
Ayrık veya açık omurga anlamına gelen spina bifida, dünyada en sık görülen doğuştan olma hastalıklardan birisi. 3 Kasım’...
Öykü Nur Akkol Avcı
1 Nov 2019
#YEMEK
Hani bir söz vardır muhtemelen aşinasınızdır; "Tekrarı yoktur bazı şeylerin hayat gibi, aşk gibi, ömür gibi…"
Zeren Tuğçe Erbil
31 Oct 2019
#KONSER
#MÜZİK
Kış yavaş yavaş kendini gösterip bizi üşütürken konser konser gezip içinizi ısıtmaya hazır mısınız?
Seçil Şeker
30 Oct 2019
#TİYATRO
#OPERA
Annie müzikali geçen sene Mozart Akademi tarafından İstanbul’da Zorlu’da sahnelenmişti. Bu sene Kasım ayında üç kez sahn...
Kardelen Uysal
29 Oct 2019
#TİYATRO
#STAND-UP
Kasım ayında İzmir'i birbirinden değerli oyunlar, performanslar ve stand-up gösterileri bekliyor. Sizi eğlenceli, komik,...
Kardelen Uysal
28 Oct 2019
#ATÖLYE
Hafta sonunu renklendirip hem eğlenmek hem de öğrenmek isteyenler için İzmir bu ay dopdolu!
Seçil Şeker
27 Oct 2019
#TİYATRO
Arthur Schnitzler’in La Ronde adlı eserinden Haluk Işık’ın uyarladığı, 1890’lu yıllarda Viyana’da geçen Atlıkarınca Hika...
Editör
27 Oct 2019
#EDEBİYAT
Deniz Kuyumcu, 22 yaşında genç bir yazar. Kuyumcu, kitabı Efsaneler Yıldırım Kuşu’nda gerçek efsanelerle kurmacayı birle...
Gülay Güler
26 Oct 2019
#PUB
Urla’nın ilk Irish Pub'ı açıldı. The Harp dekorasyonu, sıcak ortamı, bira çeşitliliği, uygun fiyatları ile tamamen Irish...
Gülay Güler
25 Oct 2019
#BALE
#OPERA
#ÇOCUK
Çocuklara opera, bale, klasik müziği sevdirmek ve çocukların okuma alışkanlığı kazanmaları için yazılan Şekeronya’da sol...
Editör
22 Oct 2019
#MÜZİK
#SANAT
#FESTİVAL
#YOGA
Yeşim Özbirinci, www.wearethehippies.com sitesinin kurucusu ve editörü. Site, sürdürülebilir yaşam, psychedelic kültür, ...
Kardelen Uysal
22 Oct 2019
#KUTLAMA
#MÜZİK
Yılın en eğlenceli günlerinden biri olan Cadılar Bayramı'na çok az kaldı. Her yıl dünyada rengarenk ve eğlenceli görüntü...
Gülay Güler
21 Oct 2019
#YOGA
Bu röportajı okurken siz de görünenin özüne yolculuk etmek isteyeceksiniz. Biz dinlerken Özlem Özülker hikayelerinden ve...
Editör
20 Oct 2019
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Ebeveyn olunca öncelik hep çocuklarımızın oluyor değil mi? Sizi de bunaltmadan, İzmir'in tadını çocuklarınızla hangi mek...
Gülay Güler
19 Oct 2019
#SEMİNER
5 Kasım tarihinde İzmir'in gelecek vadeden girişimleriyle yatırımcıları bir araya getirmek için düzenlenen Startup, Türk...
Editör
15 Oct 2019
#SİNEMA
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 2002 yılından beri düzenlenen Filmekimi, 18-23 Ekim tarihleri arasında İzmir’de g...
Kardelen Uysal
15 Oct 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade