R
GİRİŞ
TR
EN

Sıla Topcam - Düş Zamanı Masalcısı

#HİKAYE VE MASAL
Gülay Güler
14 Ara 2016

Masalların büyülü diyarlarında bir seyyah gibi gezen Sıla Topçam; masal düşlerini anlatıyor, düşler kuruyor ve zamansızlıkta paylaşıyor. Düş Zamanı Masalcısı olarak masallarla dans eden Sıla Topçam hikayesini otuzbeslik.com okuyucularına anlatıyor. 

Masal anlatıcılığına nasıl başladın? Hikayeni bize anlatır mısın?


2012'de kızım Asya Mavi doğduğunda ona kitaplar alıp okumaya başladım ve çok hoşuma gitti çocuk kitapları ve çocuk edebiyatı. 2014 yılının başlarında bir gün masal anlatımıyla ilgili bir röportaja rastladım. O anda masal anlatma fikri beynimde yanıp söndü. Tamam, ben çocuğuma kitap okuyorum ama aramızda bir şey var, kitap var. Ben çocuğumun gözünün içine bakıp neden bir şeyler anlatmıyordum diye kendimi sorguladım. Ve tesadüf o ara Judith Liberman'ın İzmir'de eğitimi varmış ve çok tesadüfi bir şekilde bu eğitimden haberdar oldum. Ve ben o eğitime katıldım.

 
 
Oyunculuk mezunusunuz.
 

Evet, ben Süleyman Demirel Üniversitesi Oyunculuk mezunuyum. 9 Eylül Üniversitesi'nde Tiyatro Yüksek Lisansı yaparken kariyerim hep tiyatro üzerinden gelişti. Çocuk oyunlarında, gençlik oyunlarında sahne aldım, drama ve oyuncuk dersleri verdim. Ama hiç kafamda masal anlatılıcığı fikri olmamıştı.
İlk profesyonel masalımı  dinlediğimde ve çok etkilendim. O kadar farklı bir atmosfer yaratıyor ki insanda bu çok hoşuma gitti. Sonra o duyduğum masalı muhabbet arasında arkadaşlarıma anlattım. Anlatmak da çok hoşuma gitti. 

Bizim 'Bir Kitap Bin Sohbet' adında, 3 yıllık kitap kulübümüz var.  Beraber atölye çalışmalarımız da oluyor.  Vahşi kadın doğasını konu alan 'Kurtlarla Koşan Kadınlar' kitabını inceleyip üzrinde tartışıyorduk. Kitabın her bölümünde bir masal var ve sonrasında analiz yapıyoruz. Normalde hikayeyi okuyorduk. Ben, 'kitap okumak yerine masalı anlatayım' önerisinde bulundum. Masal anlatmaya başlamam böyle gerçekleşti. Masalı çalışırken oyunculuktan çok farklı olduğunu fark ettim. 

2014 yazında Şirince'de 'Masal Anlatıcılığı' üzerine bir kampa katıldım Biraz kendimi keşfetme kampı gibi oldu. Kamp bittikten sonra tamam 'ben bu işi yapmak istiyorum' dedim ve ne kadar masal kitabı varsa hepsini aldım. Okuyup kendime repertuvar oluşturmaya başladım.

Yüksek lisan tezimi 'Anlatıcılık' üzerine seçtim ve kuramsal okumalar yaptım. Sezon açıldığında da birkaç kitabeviyle görüştüm 'Size masal anlatayım mı?' diye dolaşmaya başladım. Çünkü ustalaşmam gerekiyor. Bu iş evde oturarak olmuyor. Bir haftalık eğitim alıp tamam 'artık ben profesyonel masal anlatıcısıyım' diyemezsin. Tecrübe etmek gerekiyor. Benim şansım oyunculuk mezunu olmamdı. Sahneye alışkındım.

Ben de bu işi yapacağım diye kendimi yüz kişinin ortasına atmadım. Güvenli alanda başladım. Bir yıl boyunca kitap kulübünde arkadaşlarıma anlattım. Her anlatışımda mekan değiştikçe seyirci değiştikçe olay da değişiyor. Sürekli pratik yapmak gerekiyor.

2016 yılında 'SEİBA Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi' açıldı. Kurucuları Nazlı Çevik, Ayşe Senem Donatan ve Şeyda Çevik. İki buçuk yıl sürecek “Anlatıcının Yolu” eğitimleri için seçmelere girdim ve seçildim.  Ocak 2016'da başladık.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nerelere masal anlatıyorsunuz? Mekan hikaye anlatımında önemli mi?

2015'te her ay masal anlattığım kitabevleri vardı. Şu an kitabevlerinde anlatmıyorum. Anlatım tarzımın şekillenme süreci içerisindeyim ve festivallerde anlatıyorum.

Mekan önemli, seyircinin rahat hissedebilmesi, mekanın hikaye ile uyumlu olması, sakin bir ortam olması gerekiyor.


Bize masal anlatıcılığını tanımlar mısın?


Masal anlatıcılığı hayal kurdurma sanatıdır. Masal anlatıcılığı çok geleneksel köklü bir şeydir. Dedelerimiz, ninelerimiz bizlere masal anlatırlar. Ben de bu soruyu kendime soruyorum aslında; 'Masal anlatıcısı olmak için nasıl bir eğitim almak gerekiyor?' Tiyatro eğitimi almamın artıları da eksileri de vardı. Bir anlatıcının, geçmiş hayatı, okuduğu okullar, yaptığı işler anlatımında çok etkili oluyor. Bir masal anlatıcısı, anlattığı masalı ilk önce kendi anlamalı. Bunun için sembolizm, mitoloji, edebiyat aynı zamanda psikoloji de bilmesi gerekiyor. Masalların dilli metaforiktir. Onun altında bir katman daha var. Onun farkında olmak, kendimizle bağ kurmak ve sanatla beslenmek gerekiyor. Sanatla beslenmezsen yaptığın şey kısır kalıyor. Bunun yanı sıra ben sembolizmden, mitolojiden, edebiyattan, Ayşe Nilgün Arıt hocamdan aldığım şamanik öğretiden, aynı zamanda psikolojiden de besleniyorum"

 

Masal anlatıcısı kimdir?

Masalcı; 
bilgiyi kendi deneyimleriyle aktaran kişidir.


Ne tür masallar anlatıyorsun?


Mitolojik hikayeler ve peri masalları anlatmayı daha çok seviyorum. 

 

Peki hikayelerin zamanını değiştiriyor musun?

Zaten masallar zamansız ve mekansızdır. Her anlatımda değişiklikler oluyor.


Bir masal kaç dakika sürüyor? 


60 dakika.


Şu an neler yapıyorsun?


Efe Elmas ile birlikte Masal ve Arketip ve Şifalı Masallar çalışmamız var. Atölyeler düzenliyoruz. Ben masalı anlatıyorum, Efe; simgelerini ve sembollerini çıkartıyor, yorumunu yapıyor. İçinde farkındalık ve meditasyon çalışmalarımız da oluyor.


Seni takip etmek isteyenler sana nerelerden ulaşabilirler?


https://www.facebook.com/silatopcam?fref=ts


http://duszamanimasalcisi.blogspot.com.tr/2016/11/cocuklara-masal-ve-asya-mavinin-ogudu.html#more


Sahneye çıkmadan önce nasıl çalışmalar yapıyorsun?


Bazen resim çizerek çalışıyorum. Hocalarımdan öğrendiğim ve kendi geliştirdiğim farklı çalışma tekniklerim var.


Yapmak istediğin farklı projeler var mı?


Yavuz Ekinci'nin 'Günün Birinde' adlı kitabinin içinde 'Ravan' adlı bir masal vardı ve bu masal ayrı bir baskıyla okura sunulmuştu. Hocam Gürol Tonbul tarafından Ravan/Bir At Masalı adıyla tiyatroya uyarlandı. 
Ben masalı anlatıyorum. Soner Akçay oynuyor. İsmail Başışık ise müziklerini yapıyor 4 Aralık'ta sahnelenecek. Ben de nasıl olacak merak ediyorum. Orada yapacağımız şey sadece masal anlatıcılığı değil, içinde çok farklı şeyler de var. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye'de masal anlatıcılığı hangi seviyede, yurt dışıyla kıyaslama yapabilir misin?

Türkiye'de Nazlı Çevik ve Judith Liberman bu işin öncüleri. Judith Fransız asıllı ve Fransa'da anlatıcılık eğitimi almış. Türkiye'ye yerleşmiş ve burada masal anlatmaya başlamış. Nazlı Çevik ise Almaya'da anlatıcılık eğitimi almış. Onların başlatma enerjileri var, yeni tarz masal anlatıcılığında. Elbette onlardan önce de masal anlatıcılığı vardı, meddahlar vardı. Judith ve Nazlı'nın getirdiği anlatıcılık daha çağdaş anlatıcılık.

İlk İstanbul'da atölyeler açılmaya başladı. Daha sonra İzmir'de atölyeler oluşturulmaya başlandı. Daha sonra Ankara'da ve şimdi de birçok yerde anlatıcılar artmaya başladı. 

İstanbul'da SEİBA Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi profesyonel anlatıcı yetiştirmek için, öğretmenler için ya da kendini bu alanda geliştirmek isteyenler için eğitim veriyor. 
Bu eğitimler Uluslararası, her ay yurt dışından hocalar geliyor. Bu hocaların her birinin kendi ülkelerinde anlatıcılık okulları var. 

Yurt dışında bu iş daha gelişmiş. Oralarda masallar arşivlenmiş, derlenmiş. 70'li yıllarda performans anlamında masal anlatımı tekrar yükselişe geçmiş. Yurt dışındaki üniversitelerde masal anlatımı; performans sanatı içinde anlatılan ciddi bir alan.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Masal dinlemeye, durup dinlenmeye, hayal etmeye, aynı hayalın içinde olmaya ihtiyacımız var. Masalın içinde hep umut vardır ve sana yol gösterir. Masal bu yüzden gelişmiştir.

Esas amacım; seyirciyi uyandırmak aslında. Umutsuzluğa kapılma, harekete geç, hayat bu kadar zor değil, hepimiz her şeyi yapabiliriz. 

Benzer yazılar
#KONSER
#TİYATRO
#SİNEMA
Hava sıcak, içimiz daha sıcak, daha kıpır kıpır. Bağıra bağıra şarkı söylemek ya da kültür sanat alanında ruhumuzu besle...
Editör
22 Tem 2019
#FESTİVAL
#MÜZİK
Yaz geldi mi Türkiye'nin her köşesinde birbirinden renkli gençlik festivalleri düzenleniyor. Şehrin grisinden bunalıp ne...
Gülay Güler
20 Tem 2019
#SİNEMA
Halk oylamasında son haftaya girilirken 3 Milyon 500 bin oya ulaşıldı.
Editör
19 Tem 2019
#YEMEK
Daha önce Alaçatı'daki dondurmacıları listelemiştik ve o listedeki hayranı olduğumuz Da Franco Gelato ile buluştuk. Bu l...
Seçil Şeker
19 Tem 2019
#HİKAYE VE MASAL
İzmir ile ilgili yazılmış pek çok değerli kitap bulunuyor. Kimileri günümüz öncesine ışık tutuyor kimileri okuyucularına...
Kardelen Uysal
18 Tem 2019
#SANAT
#DANS
Sürdürülebilir yaşam anlayışı doğrultusunda uluslararası güncel performans pratiklerine alan açmaya, yeni yerleşkesi K2 ...
Editör
16 Tem 2019
#KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
16 Tem 2019
#KONSER
Bağıra bağıra şarkı söylemeye hazır mısınız? Birbirinden ünlü isim bu hafta İzmir'de konser vermeye hazırlanıyor. Gelin ...
Editör
15 Tem 2019
#SANAT
Cem Güventürk, 1989 İzmir doğumlu bir karikatürist. Anadolu GSF’de Çizgi Film-Animasyon bölümünde eğitimini tamamlayan G...
Kardelen Uysal
13 Tem 2019
#DÖVME
Hepimiz vücudumuza yaptıracağımız ve hayatımız boyunca bizimle birlikte kalacak dövmeler konusunda tereddüt yaşayabiliyo...
İrem Gölcük
13 Tem 2019
#KİTABEVİ
#SANAT
Hem kafanızı dağıtabileceğiniz hem de ofis olarak kullanabileceğiniz ortak kullanım alanları son derece popüler olmuş du...
Zeynep Öztürk
11 Tem 2019
#TASARIM
Hayallerinin peşinden giden iki genç kadın; Ceren Taner ve Tutku Dilişen. Onları bu denli başarılı yapan ise harika orta...
Seçil Şeker
11 Tem 2019
#GEZİ
#RESTORAN
#KİTABEVİ
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
10 Tem 2019
#FESTİVAL
#TEKNOLOJİ
OpenCampus bilim, teknoloji, tasarım konularıyla ilgilenen insanların yeni şeyler öğrenebildikleri, beraber iş birlikler...
Gülay Güler
8 Tem 2019
#KONSER
#ÇOCUK
#ETKİNLİK ALANI
Dopdolu bir hafta sizleri bekliyor. Enerjiniz yüksek olsun!
Editör
8 Tem 2019
#CAFE
Donmuş yoğurttan tatlı olur mu? Hem de dondurma tadında isterseniz sağlıklı isterseniz çikolata dolu olur, tercih sizin....
Zeynep Öztürk
8 Tem 2019
#HİKAYE VE MASAL
Peri masallarına ve efsanelere inanır mısınız? Şu anda olmasa da küçükken çoğumuzun inandığı masallar ve efsaneler vardı...
İrem Gölcük
6 Tem 2019
#GEZİ
#MÜZE
#TARİHİ YAPI
Basmane neresidir? Sınırları nerede başlar nerede biter? Kent gözlemcisi ve yazar Orhan Beşikçi, Basmane adlı kitabında ...
Kardelen Uysal
6 Tem 2019
#SÖRF
Rüzgar sörfü alanında dünya sıralamasında ilk 5, Avrupa sıralamasında ilk 3’te olan ASPC, 1995 yılında kurulmuş. ASPC Sö...
Zeynep Öztürk
6 Tem 2019
#SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğini hayal etsene. Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için hiç...
Gülay Güler
3 Tem 2019
#YEMEK
Dondurma denince akılda da kalpte de akan sular duruyor. Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor. Şimdi “...
Seçil Şeker
2 Tem 2019
#OTEL
Kuşadası'na gitme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu liste tam size göre. Sizler için ...
Zeynep Öztürk
1 Tem 2019
#KONSER
#TİYATRO
#DANS
1-7 Temmuz arasında bizleri pek çok konser bekliyor.
Editör
30 Haz 2019
#GEZİ
Kuşadası’nın eskiden bir İzmir ilçesi olduğunu biliyor muydunuz? Bembeyaz plajlarıyla ışıl ışıl deniziyle Kuşadası eskid...
İrem Gölcük
29 Haz 2019
#SAHİL
Birçok İzmirlinin yazlığının bulunduğu Aydın ilimize bağlı Kuşadası mavi bayraklı sahilleriyle ünlü. Bu sahiller o kadar...
Gülay Güler
28 Haz 2019
#SANAT
Konuk sanatçı programları aracılığıyla sosyal ağ oluşturan “daire” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafı...
Editör
28 Haz 2019
#SANAT
Nihayet Cihan, Anadolu Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü mezunu 37 yaşında bir sanatçı. Son 8 aydır Fethiye'de yaşıy...
Kardelen Uysal
27 Haz 2019
#CAFE
Bostanlı kafeleri, 3. dalga kahvecileriyle kendine tatlı bir dünya yarattı. Her damak tadına, her zevke hitap eden bir k...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#MİMARİ
İzmir Mimarlar Odası Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ile "İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster" Ulusal Öğrenci Mimari ...
Seçil Şeker
25 Haz 2019
#KONSER
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
24 Haz 2019
#KAMP ALANI
Kuşadası Merkez'e yakın, doğa içinde yapacağınız bir tatil mi arıyorsunuz? İster kamp ister bungalov evlerde kalın Derel...
Zeynep Öztürk
24 Haz 2019
#AQUAPARK
Tabanlarınız patlayana kadar merdiven çıkmaya, mayonuz yırtılana kadar kaymaya var mısınız? Deşarj olmak isteyenler için...
Gülay Güler
21 Haz 2019
#DÖVME
Ezgi Beyazıt handpoke, yani makine kullanmadan iğneyle yaptığı dövmelerle ilkelliği modernize etmiş. Üstelik atölyelerin...
Seçil Şeker
21 Haz 2019
#SANAT
Sadi Tekin Ankara’da doğan, İzmir’de büyüyen bir illüstratör. 1994’te Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarım...
Kardelen Uysal
20 Haz 2019
#TARİHİ YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım. Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'deki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik. Hay...
Zeynep Öztürk
17 Haz 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.