R
GİRİŞ
TR
EN

Sıla Topcam - Düş Zamanı Masalcısı

#HİKAYE VE MASAL
Gülay Güler
14 Dec 2016

Masalların büyülü diyarlarında bir seyyah gibi gezen Sıla Topçam; masal düşlerini anlatıyor, düşler kuruyor ve zamansızlıkta paylaşıyor. Düş Zamanı Masalcısı olarak masallarla dans eden Sıla Topçam hikayesini otuzbeslik.com okuyucularına anlatıyor. 

Masal anlatıcılığına nasıl başladın? Hikayeni bize anlatır mısın?

2012'de kızım Asya Mavi doğduğunda ona kitaplar alıp okumaya başladım ve çok hoşuma gitti çocuk kitapları ve çocuk edebiyatı. 2014 yılının başlarında bir gün masal anlatımıyla ilgili bir röportaja rastladım. O anda masal anlatma fikri beynimde yanıp söndü. Tamam, ben çocuğuma kitap okuyorum ama aramızda bir şey var, kitap var. Ben çocuğumun gözünün içine bakıp neden bir şeyler anlatmıyordum diye kendimi sorguladım. Ve tesadüf o ara Judith Liberman'ın İzmir'de eğitimi varmış ve çok tesadüfi bir şekilde bu eğitimden haberdar oldum. Ve ben o eğitime katıldım.

 
 
Oyunculuk mezunusunuz.
 

Evet, ben Süleyman Demirel Üniversitesi Oyunculuk mezunuyum. 9 Eylül Üniversitesi'nde Tiyatro Yüksek Lisansı yaparken kariyerim hep tiyatro üzerinden gelişti. Çocuk oyunlarında, gençlik oyunlarında sahne aldım, drama ve oyuncuk dersleri verdim. Ama hiç kafamda masal anlatılıcığı fikri olmamıştı.
İlk profesyonel masalımı  dinlediğimde ve çok etkilendim. O kadar farklı bir atmosfer yaratıyor ki insanda bu çok hoşuma gitti. Sonra o duyduğum masalı muhabbet arasında arkadaşlarıma anlattım. Anlatmak da çok hoşuma gitti. 

Bizim 'Bir Kitap Bin Sohbet' adında, 3 yıllık kitap kulübümüz var.  Beraber atölye çalışmalarımız da oluyor.  Vahşi kadın doğasını konu alan 'Kurtlarla Koşan Kadınlar' kitabını inceleyip üzrinde tartışıyorduk. Kitabın her bölümünde bir masal var ve sonrasında analiz yapıyoruz. Normalde hikayeyi okuyorduk. Ben, 'kitap okumak yerine masalı anlatayım' önerisinde bulundum. Masal anlatmaya başlamam böyle gerçekleşti. Masalı çalışırken oyunculuktan çok farklı olduğunu fark ettim. 

2014 yazında Şirince'de 'Masal Anlatıcılığı' üzerine bir kampa katıldım Biraz kendimi keşfetme kampı gibi oldu. Kamp bittikten sonra tamam 'ben bu işi yapmak istiyorum' dedim ve ne kadar masal kitabı varsa hepsini aldım. Okuyup kendime repertuvar oluşturmaya başladım.

Yüksek lisan tezimi 'Anlatıcılık' üzerine seçtim ve kuramsal okumalar yaptım. Sezon açıldığında da birkaç kitabeviyle görüştüm 'Size masal anlatayım mı?' diye dolaşmaya başladım. Çünkü ustalaşmam gerekiyor. Bu iş evde oturarak olmuyor. Bir haftalık eğitim alıp tamam 'artık ben profesyonel masal anlatıcısıyım' diyemezsin. Tecrübe etmek gerekiyor. Benim şansım oyunculuk mezunu olmamdı. Sahneye alışkındım.

Ben de bu işi yapacağım diye kendimi yüz kişinin ortasına atmadım. Güvenli alanda başladım. Bir yıl boyunca kitap kulübünde arkadaşlarıma anlattım. Her anlatışımda mekan değiştikçe seyirci değiştikçe olay da değişiyor. Sürekli pratik yapmak gerekiyor.

2016 yılında 'SEİBA Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi' açıldı. Kurucuları Nazlı Çevik, Ayşe Senem Donatan ve Şeyda Çevik. İki buçuk yıl sürecek “Anlatıcının Yolu” eğitimleri için seçmelere girdim ve seçildim.  Ocak 2016'da başladık.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nerelere masal anlatıyorsunuz? Mekan hikaye anlatımında önemli mi?

2015'te her ay masal anlattığım kitabevleri vardı. Şu an kitabevlerinde anlatmıyorum. Anlatım tarzımın şekillenme süreci içerisindeyim ve festivallerde anlatıyorum.
Mekan önemli, seyircinin rahat hissedebilmesi, mekanın hikaye ile uyumlu olması, sakin bir ortam olması gerekiyor.


Bize masal anlatıcılığını tanımlar mısın?

Masal anlatıcılığı hayal kurdurma sanatıdır. Masal anlatıcılığı çok geleneksel köklü bir şeydir. Dedelerimiz, ninelerimiz bizlere masal anlatırlar. Ben de bu soruyu kendime soruyorum aslında; 'Masal anlatıcısı olmak için nasıl bir eğitim almak gerekiyor?' Tiyatro eğitimi almamın artıları da eksileri de vardı. Bir anlatıcının, geçmiş hayatı, okuduğu okullar, yaptığı işler anlatımında çok etkili oluyor. Bir masal anlatıcısı, anlattığı masalı ilk önce kendi anlamalı. Bunun için sembolizm, mitoloji, edebiyat aynı zamanda psikoloji de bilmesi gerekiyor. Masalların dilli metaforiktir. Onun altında bir katman daha var. Onun farkında olmak, kendimizle bağ kurmak ve sanatla beslenmek gerekiyor. Sanatla beslenmezsen yaptığın şey kısır kalıyor. Bunun yanı sıra ben sembolizmden, mitolojiden, edebiyattan, Ayşe Nilgün Arıt hocamdan aldığım şamanik öğretiden, aynı zamanda psikolojiden de besleniyorum"

 

Masal anlatıcısı kimdir?

Masalcı; bilgiyi kendi deneyimleriyle aktaran kişidir.


Ne tür masallar anlatıyorsun?

Mitolojik hikayeler ve peri masalları anlatmayı daha çok seviyorum. 

 

Peki hikayelerin zamanını değiştiriyor musun?

Zaten masallar zamansız ve mekansızdır. Her anlatımda değişiklikler oluyor.


Bir masal kaç dakika sürüyor? 

60 dakika.


Şu an neler yapıyorsun?

Efe Elmas ile birlikte Masal ve Arketip ve Şifalı Masallar çalışmamız var. Atölyeler düzenliyoruz. Ben masalı anlatıyorum, Efe; simgelerini ve sembollerini çıkartıyor, yorumunu yapıyor. İçinde farkındalık ve meditasyon çalışmalarımız da oluyor.


Seni takip etmek isteyenler sana nerelerden ulaşabilirler?

https://www.facebook.com/silatopcam?fref=ts

http://duszamanimasalcisi.blogspot.com.tr/2016/11/cocuklara-masal-ve-asya-mavinin-ogudu.html#more


Sahneye çıkmadan önce nasıl çalışmalar yapıyorsun?

Bazen resim çizerek çalışıyorum. Hocalarımdan öğrendiğim ve kendi geliştirdiğim farklı çalışma tekniklerim var.


Yapmak istediğin farklı projeler var mı?

Yavuz Ekinci'nin 'Günün Birinde' adlı kitabinin içinde 'Ravan' adlı bir masal vardı ve bu masal ayrı bir baskıyla okura sunulmuştu. Hocam Gürol Tonbul tarafından Ravan/Bir At Masalı adıyla tiyatroya uyarlandı. Ben masalı anlatıyorum. Soner Akçay oynuyor. İsmail Başışık ise müziklerini yapıyor 4 Aralık'ta sahnelenecek. Ben de nasıl olacak merak ediyorum. Orada yapacağımız şey sadece masal anlatıcılığı değil, içinde çok farklı şeyler de var. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye'de masal anlatıcılığı hangi seviyede, yurt dışıyla kıyaslama yapabilir misin?

Türkiye'de Nazlı Çevik ve Judith Liberman bu işin öncüleri. Judith Fransız asıllı ve Fransa'da anlatıcılık eğitimi almış. Türkiye'ye yerleşmiş ve burada masal anlatmaya başlamış. Nazlı Çevik ise Almaya'da anlatıcılık eğitimi almış. Onların başlatma enerjileri var, yeni tarz masal anlatıcılığında. Elbette onlardan önce de masal anlatıcılığı vardı, meddahlar vardı. Judith ve Nazlı'nın getirdiği anlatıcılık daha çağdaş anlatıcılık.

İlk İstanbul'da atölyeler açılmaya başladı. Daha sonra İzmir'de atölyeler oluşturulmaya başlandı. Daha sonra Ankara'da ve şimdi de birçok yerde anlatıcılar artmaya başladı. 

İstanbul'da SEİBA Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi profesyonel anlatıcı yetiştirmek için, öğretmenler için ya da kendini bu alanda geliştirmek isteyenler için eğitim veriyor. 
Bu eğitimler Uluslararası, her ay yurt dışından hocalar geliyor. Bu hocaların her birinin kendi ülkelerinde anlatıcılık okulları var. 

Yurt dışında bu iş daha gelişmiş. Oralarda masallar arşivlenmiş, derlenmiş. 70'li yıllarda performans anlamında masal anlatımı tekrar yükselişe geçmiş. Yurt dışındaki üniversitelerde masal anlatımı; performans sanatı içinde anlatılan ciddi bir alan.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Masal dinlemeye, durup dinlenmeye, hayal etmeye, aynı hayalın içinde olmaya ihtiyacımız var. Masalın içinde hep umut vardır ve sana yol gösterir. Masal bu yüzden gelişmiştir.
Esas amacım; seyirciyi uyandırmak aslında. Umutsuzluğa kapılma, harekete geç, hayat bu kadar zor değil, hepimiz her şeyi yapabiliriz. 

Benzer yazılar
#SOSYAL SORUMLULUK
Birleşmiş Eller, duyduğu, gördüğü her yere yardım eli uzatmaya çabalayan bir oluşum. Ayrımların sosyal adaletsizliği kör...
Kardelen Uysal
18 Feb 2020
#SİNEMA
Farklı sinema türlerine merakınız varsa, bağımsız filmlerden, dünya sineması örneklerinden seçkiler izlemeyi seviyorsanı...
Kardelen Uysal
17 Feb 2020
#TİYATRO
5-22 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 14'üncü İzmir Uluslararası Kukla Günleri, bu yıl da dünyanın en büyük ku...
Editör
17 Feb 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir de bu hafta kaçırılmaması gereken hangi konserler, tiyatro oyunları, festivaller var, gelin beraber bakalım, ajand...
Editör
17 Feb 2020
#EĞLENCE MEKANI
#MÜZİK
#DANS
İzmir'in en sevilen gece kulüplerini listeledik. Elektronik dans müziği, R&B, pop ya da rock... İzmir'de sizi eğlendirec...
Seçil Şeker
15 Feb 2020
#RESTORAN
Ortaya, geleneksel Ege mutfağını, Akdeniz ve dünya lezzetleriyle harmanlayarak bize füzyon mutfak deneyimi sunuyor. Orta...
Gülay Güler
12 Feb 2020
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 20'ncisiyle kar...
Gülay Güler
12 Feb 2020
#MÜZİK
#SOSYAL SORUMLULUK
Praksis ekoloji, kadın hakları, işçi grevleri gibi pek çok toplumsal konuda mücadele eden, mücadele edenlerin yanında ol...
Kardelen Uysal
11 Feb 2020
#MÜZİK
#KONSER
#TİYATRO
İzmir'e bu hafta birbirinden başarılı sanatçılar geliyor. Dilerseniz dans edebilir, dilerseniz tiyatroya gidip güzel bir...
Editör
9 Feb 2020
#PASTANE
#YEMEK
Tatlı yiyip tatlı konuşma vaktimiz gelmedi mi? Tatlı krizlerinizi tatlı bir gülümsemeye dönüştürecek İzmir'in en iyi tat...
Gülay Güler
7 Feb 2020
#MÜZİK
İzmir'in en sıradışı ve en eğlenceli partilerin sahibi Roots. ile yakaladıkları başarının sırrını ve gelecek planlarını ...
Seçil Şeker
6 Feb 2020
#YEMEK
#KONSER
#MÜZİK
#TİYATRO
Aşıklar, aşklarını özel günlerde daha bir coşkulu yaşayanlar, 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor! İzmir'de hangi etkinl...
Seçil Şeker
6 Feb 2020
#GÖNÜLLÜ
#SOSYAL SORUMLULUK
Hayvan olarak dünyada yaşamak zor, ülkemizde yaşamak daha da zor. Hayvanlar için üzülmek dışında bir şey yapmak istersen...
Kardelen Uysal
4 Feb 2020
#SÖYLEŞİ
İzmir’in alternatif sanat alanı Tilki Sanat’ın açık ve özgür tartışma platformu T-Talks, farklı disiplinlerden alanında ...
Editör
3 Feb 2020
#KONSER
#TİYATRO
Sizler için bu hafta merakla beklenen konserleri, tiyatroları ve sinemaları listeledik. İzmir bu hafta da dopdolu!
Editör
3 Feb 2020
#GEZİ
Şehirlerimizin sadece güzelliklerini, kahramanlıklarını anlatma, onu cicili bicili paketleyip sunma meylindeyiz. Tıpkı k...
Filiz Temiz
2 Feb 2020
#SİNEMA
Bu ay İzmir’e birbirinden dikkat çekici ve ilham veren bağımsız filmler uğruyor. Karaca Sineması, Türkan Saylan Kültür M...
Kardelen Uysal
31 Jan 2020
#ATÖLYE
#YOGA
Bu ay sizler için hazırlanan hem içsel yolculuğunuza destek verecek hem de size yeni bir hobi kazandıracak atölyeleri li...
Seçil Şeker
31 Jan 2020
#RESTORAN
#BUTİK OTEL
Eşsiz deniz manzarası eşliğinde dünya mutfağından lezzetler sunan Fermaki aynı zamanda pub ve butik otel hizmeti sunuyor...
Gülay Güler
29 Jan 2020
#SİNEMA
#EĞİTİM
#BELGESEL
Doğa Kılcıoğlu, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2004 yılında mezun olduktan sonra Paris Sorbonne III Ün...
Kardelen Uysal
28 Jan 2020
#TİYATRO
Edebiyattan tiyatroya uyarlanan ödüllü oyunlar, turneye çıkıp kentimize uğrayan talk şovlar, yıllar sonra seyirci karşıs...
Kardelen Uysal
26 Jan 2020
#KONSER
Birbirinden etkileyici konserlerle İzmir'de müziğin ritmi hiç düşmüyor. Listemizde rock müziğin yıldızları Yüksek Sadaka...
Gülay Güler
24 Jan 2020
#KİTABEVİ
Uzun yıllar boyunca İstanbul'da faaliyet gösteren Hermes Sahaf, İzmir'e taşındı. İçeri girer girmez kitapların, nostalji...
Kardelen Uysal
23 Jan 2020
#YEMEK
Çikolatalarının tadına baktığınız an duyduğunuz o yoğun hazzı anlatmak için sayfalarca yazı yazabiliriz ama yeterli olac...
Seçil Şeker
22 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
Sizi kış depresyonundan koruyacak, dışarıya çıkmanıza sebep olacak haftanın en iyi etkinliklerini listeledik. Bakalım si...
Editör
20 Jan 2020
#GEZİ
Dünyaca ünlü Yunan Adaları'na yeşil pasaportumuz ya da çok girişli Shengen vizemiz olmasa da kapı vizesi uygulamasıyla g...
Gülay Güler
18 Jan 2020
#SİNEMA
Birikim Atölyesi ve otuzbeslik.com’un düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın 19'uncusuyla ka...
Gülay Güler
16 Jan 2020
#YEMEK
#EĞLENCE MEKANI
Açıldığı günden itibaren İzmir'in gözdesi olan, yazın ağaçların altındaki masalarda güneşin ve akşam serinliğinin tadını...
Seçil Şeker
16 Jan 2020
#MÜZİK
İranlı def sanatçısı Sami Hosseini öncülüğünde 2013 yılında kurulan Ahura Ritim Topluluğu, ortak insani değerlere ve kay...
Kardelen Uysal
15 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
İzmir yılın ilk ayında birbirinden keyifli konserlerle dolu. Bu hafta müziğe doymak, müzikle büyülenmek istiyorsanız mut...
Editör
13 Jan 2020
#GEZİ
Urla-İskele sahil şeridi boyunca denize hangi noktadan, hangi duygu haliyle bakarsanız bakın o etkileyici panorama içind...
Filiz Temiz
11 Jan 2020
#BAR
Son zamanların yeni trendi kokteyl barlar. Gece kulüplerinin gürültülü atmosferinin aksine daha sakin ve samimi bir orta...
Gülay Güler
9 Jan 2020
#TİYATRO
Ekranların sevilen dizisi Çocuk'un ele avuca sığmayan karakteri Murat Karasu'yu canlandıran Kenan Acar ile keyifli bir s...
Seçil Şeker
6 Jan 2020
#TİYATRO
#KONSER
#SERGİ
Haftanın içinizi ısıtacak ve soğuk havaya rağmen dışarı çıkmanızı sağlayacak etkinliklerini listeledik. Sıcacık bir haft...
Editör
6 Jan 2020
#GEZİ
Köy hayatını, geleneklerini, kültürünü, lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz, her biri özgün karaktere sahip İzmir'in en ...
Gülay Güler
3 Jan 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade