R
GIRIŞ
TR
EN

Sıla Topcam - Düş Zamanı Masalcısı

#HIKAYE VE MASAL
Gülay Güler
14 Dec 2016

Masalların büyülü diyarlarında bir seyyah gibi gezen Sıla Topçam; masal düşlerini anlatıyor, düşler kuruyor ve zamansızlıkta paylaşıyor. Düş Zamanı Masalcısı olarak masallarla dans eden Sıla Topçam hikayesini otuzbeslik.com okuyucularına anlatıyor. 

Masal anlatıcılığına nasıl başladın? Hikayeni bize anlatır mısın?

2012'de kızım Asya Mavi doğduğunda ona kitaplar alıp okumaya başladım ve çok hoşuma gitti çocuk kitapları ve çocuk edebiyatı. 2014 yılının başlarında bir gün masal anlatımıyla ilgili bir röportaja rastladım. O anda masal anlatma fikri beynimde yanıp söndü. Tamam, ben çocuğuma kitap okuyorum ama aramızda bir şey var, kitap var. Ben çocuğumun gözünün içine bakıp neden bir şeyler anlatmıyordum diye kendimi sorguladım. Ve tesadüf o ara Judith Liberman'ın İzmir'de eğitimi varmış ve çok tesadüfi bir şekilde bu eğitimden haberdar oldum. Ve ben o eğitime katıldım.

 
 
Oyunculuk mezunusunuz.
 

Evet, ben Süleyman Demirel Üniversitesi Oyunculuk mezunuyum. 9 Eylül Üniversitesi'nde Tiyatro Yüksek Lisansı yaparken kariyerim hep tiyatro üzerinden gelişti. Çocuk oyunlarında, gençlik oyunlarında sahne aldım, drama ve oyuncuk dersleri verdim. Ama hiç kafamda masal anlatılıcığı fikri olmamıştı.
İlk profesyonel masalımı  dinlediğimde ve çok etkilendim. O kadar farklı bir atmosfer yaratıyor ki insanda bu çok hoşuma gitti. Sonra o duyduğum masalı muhabbet arasında arkadaşlarıma anlattım. Anlatmak da çok hoşuma gitti. 

Bizim 'Bir Kitap Bin Sohbet' adında, 3 yıllık kitap kulübümüz var.  Beraber atölye çalışmalarımız da oluyor.  Vahşi kadın doğasını konu alan 'Kurtlarla Koşan Kadınlar' kitabını inceleyip üzrinde tartışıyorduk. Kitabın her bölümünde bir masal var ve sonrasında analiz yapıyoruz. Normalde hikayeyi okuyorduk. Ben, 'kitap okumak yerine masalı anlatayım' önerisinde bulundum. Masal anlatmaya başlamam böyle gerçekleşti. Masalı çalışırken oyunculuktan çok farklı olduğunu fark ettim. 

2014 yazında Şirince'de 'Masal Anlatıcılığı' üzerine bir kampa katıldım Biraz kendimi keşfetme kampı gibi oldu. Kamp bittikten sonra tamam 'ben bu işi yapmak istiyorum' dedim ve ne kadar masal kitabı varsa hepsini aldım. Okuyup kendime repertuvar oluşturmaya başladım.

Yüksek lisan tezimi 'Anlatıcılık' üzerine seçtim ve kuramsal okumalar yaptım. Sezon açıldığında da birkaç kitabeviyle görüştüm 'Size masal anlatayım mı?' diye dolaşmaya başladım. Çünkü ustalaşmam gerekiyor. Bu iş evde oturarak olmuyor. Bir haftalık eğitim alıp tamam 'artık ben profesyonel masal anlatıcısıyım' diyemezsin. Tecrübe etmek gerekiyor. Benim şansım oyunculuk mezunu olmamdı. Sahneye alışkındım.

Ben de bu işi yapacağım diye kendimi yüz kişinin ortasına atmadım. Güvenli alanda başladım. Bir yıl boyunca kitap kulübünde arkadaşlarıma anlattım. Her anlatışımda mekan değiştikçe seyirci değiştikçe olay da değişiyor. Sürekli pratik yapmak gerekiyor.

2016 yılında 'SEİBA Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi' açıldı. Kurucuları Nazlı Çevik, Ayşe Senem Donatan ve Şeyda Çevik. İki buçuk yıl sürecek “Anlatıcının Yolu” eğitimleri için seçmelere girdim ve seçildim.  Ocak 2016'da başladık.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nerelere masal anlatıyorsunuz? Mekan hikaye anlatımında önemli mi?

2015'te her ay masal anlattığım kitabevleri vardı. Şu an kitabevlerinde anlatmıyorum. Anlatım tarzımın şekillenme süreci içerisindeyim ve festivallerde anlatıyorum.
Mekan önemli, seyircinin rahat hissedebilmesi, mekanın hikaye ile uyumlu olması, sakin bir ortam olması gerekiyor.


Bize masal anlatıcılığını tanımlar mısın?

Masal anlatıcılığı hayal kurdurma sanatıdır. Masal anlatıcılığı çok geleneksel köklü bir şeydir. Dedelerimiz, ninelerimiz bizlere masal anlatırlar. Ben de bu soruyu kendime soruyorum aslında; 'Masal anlatıcısı olmak için nasıl bir eğitim almak gerekiyor?' Tiyatro eğitimi almamın artıları da eksileri de vardı. Bir anlatıcının, geçmiş hayatı, okuduğu okullar, yaptığı işler anlatımında çok etkili oluyor. Bir masal anlatıcısı, anlattığı masalı ilk önce kendi anlamalı. Bunun için sembolizm, mitoloji, edebiyat aynı zamanda psikoloji de bilmesi gerekiyor. Masalların dilli metaforiktir. Onun altında bir katman daha var. Onun farkında olmak, kendimizle bağ kurmak ve sanatla beslenmek gerekiyor. Sanatla beslenmezsen yaptığın şey kısır kalıyor. Bunun yanı sıra ben sembolizmden, mitolojiden, edebiyattan, Ayşe Nilgün Arıt hocamdan aldığım şamanik öğretiden, aynı zamanda psikolojiden de besleniyorum"

 

Masal anlatıcısı kimdir?

Masalcı; bilgiyi kendi deneyimleriyle aktaran kişidir.


Ne tür masallar anlatıyorsun?

Mitolojik hikayeler ve peri masalları anlatmayı daha çok seviyorum. 

 

Peki hikayelerin zamanını değiştiriyor musun?

Zaten masallar zamansız ve mekansızdır. Her anlatımda değişiklikler oluyor.


Bir masal kaç dakika sürüyor? 

60 dakika.


Şu an neler yapıyorsun?

Efe Elmas ile birlikte Masal ve Arketip ve Şifalı Masallar çalışmamız var. Atölyeler düzenliyoruz. Ben masalı anlatıyorum, Efe; simgelerini ve sembollerini çıkartıyor, yorumunu yapıyor. İçinde farkındalık ve meditasyon çalışmalarımız da oluyor.


Seni takip etmek isteyenler sana nerelerden ulaşabilirler?

https://www.facebook.com/silatopcam?fref=ts

http://duszamanimasalcisi.blogspot.com.tr/2016/11/cocuklara-masal-ve-asya-mavinin-ogudu.html#more


Sahneye çıkmadan önce nasıl çalışmalar yapıyorsun?

Bazen resim çizerek çalışıyorum. Hocalarımdan öğrendiğim ve kendi geliştirdiğim farklı çalışma tekniklerim var.


Yapmak istediğin farklı projeler var mı?

Yavuz Ekinci'nin 'Günün Birinde' adlı kitabinin içinde 'Ravan' adlı bir masal vardı ve bu masal ayrı bir baskıyla okura sunulmuştu. Hocam Gürol Tonbul tarafından Ravan/Bir At Masalı adıyla tiyatroya uyarlandı. Ben masalı anlatıyorum. Soner Akçay oynuyor. İsmail Başışık ise müziklerini yapıyor 4 Aralık'ta sahnelenecek. Ben de nasıl olacak merak ediyorum. Orada yapacağımız şey sadece masal anlatıcılığı değil, içinde çok farklı şeyler de var. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye'de masal anlatıcılığı hangi seviyede, yurt dışıyla kıyaslama yapabilir misin?

Türkiye'de Nazlı Çevik ve Judith Liberman bu işin öncüleri. Judith Fransız asıllı ve Fransa'da anlatıcılık eğitimi almış. Türkiye'ye yerleşmiş ve burada masal anlatmaya başlamış. Nazlı Çevik ise Almaya'da anlatıcılık eğitimi almış. Onların başlatma enerjileri var, yeni tarz masal anlatıcılığında. Elbette onlardan önce de masal anlatıcılığı vardı, meddahlar vardı. Judith ve Nazlı'nın getirdiği anlatıcılık daha çağdaş anlatıcılık.

İlk İstanbul'da atölyeler açılmaya başladı. Daha sonra İzmir'de atölyeler oluşturulmaya başlandı. Daha sonra Ankara'da ve şimdi de birçok yerde anlatıcılar artmaya başladı. 

İstanbul'da SEİBA Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi profesyonel anlatıcı yetiştirmek için, öğretmenler için ya da kendini bu alanda geliştirmek isteyenler için eğitim veriyor. 
Bu eğitimler Uluslararası, her ay yurt dışından hocalar geliyor. Bu hocaların her birinin kendi ülkelerinde anlatıcılık okulları var. 

Yurt dışında bu iş daha gelişmiş. Oralarda masallar arşivlenmiş, derlenmiş. 70'li yıllarda performans anlamında masal anlatımı tekrar yükselişe geçmiş. Yurt dışındaki üniversitelerde masal anlatımı; performans sanatı içinde anlatılan ciddi bir alan.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Masal dinlemeye, durup dinlenmeye, hayal etmeye, aynı hayalın içinde olmaya ihtiyacımız var. Masalın içinde hep umut vardır ve sana yol gösterir. Masal bu yüzden gelişmiştir.
Esas amacım; seyirciyi uyandırmak aslında. Umutsuzluğa kapılma, harekete geç, hayat bu kadar zor değil, hepimiz her şeyi yapabiliriz. 

Benzer yazılar
#MÜZIK
Urla Caz Festivali, doğanın dinlenmeye hazırlandığı sonbaharda dünya tarihine güzel müzikler kazımış Urla’nın sokakların...
Editör
21 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Dünya’nın dört bir yanında gezegenin geleceğine dair ilham verici bir grev var bugün. Küresel iklim krizinin suçlusu ola...
Kardelen Uysal
20 Sep 2019
#SANAT
Editör
19 Sep 2019
#SPOR
Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü (Çagör), 2009 yılından beri görme engellileri spora teşvik ederek sosyal hayata kazandırm...
Gülay Güler
19 Sep 2019
#DANS
Performans sanatçısı Aslı Bostancı, ses beden buluşmaları ve ses şifasıyla kişilere enerji çalışmaları yaptıran bir isim...
Editör
18 Sep 2019
#RESIM
#SERGI
Arkas Sanat Merkezi, 18 Eylül 2019 - 5 Ocak 2020 tarihleri arasında 20'inci yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picas...
Editör
18 Sep 2019
#BISIKLET
#SOSYAL SORUMLULUK
Bu yıl ikinci kez düzenlenecek Eğitime Pedalla Bisiklet Turu, 6 Ekim Pazar günü gerçekleşecek. 1995’ten beri İzmir’de eğ...
Editör
17 Sep 2019
#SINEMA
otuzbeslik.com ve Birikim Atölyesi'nin düzenlediği İzmir'in aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa'nın üçüncü sezonu ...
Gülay Güler
16 Sep 2019
#TIYATRO
#KONSER
#FESTIVAL
#ATÖLYE
Haftanın en iyi etkinlikleriyle karşınızdayız. Bakalım siz hangi etkinlikleri beğeneceksiniz? Daha fazlası için otuzbesl...
Editör
16 Sep 2019
#KITABEVI
Yeni trend kitap alışverişiyle kahve molalarını birleştirmek. İzmir'de de kitap kafelerin sayısı giderek artıyor. Bu müt...
Gülay Güler
14 Sep 2019
#GEZI
#RESTORAN
#KITABEVI
#OTEL
Alaçatı'da sakin bir tatil geçirmek, müzik eşliğinde sohbet ederek yemek yemek, masaların arasında sıkışmadan kahve içme...
Seçil Şeker
13 Sep 2019
#SPOR
Boks, Kick Boks, Muay Thai, Wushu Sanda ve MMA branşlarında eğitim veren Buca'daki Fight Club'ın sahibi ve başantrenörü ...
Zeynep Öztürk
11 Sep 2019
#FUAR
#SINEMA
#İEF'19
#FESTIVAL
Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu k...
Editör
10 Sep 2019
#MÜZIK
#ATÖLYE
#TIYATRO
#SPOR
Bu hafta İzmir'de yine birbirinden güzel etkinlikler var. 15 Eylül'e kadar devam edecek 88. İzmir Enternasyonal Fuarı il...
Editör
9 Sep 2019
#İEF'19
#TURNUVA
#ESPOR
88. İzmir Enternasyonal Fuarı, tüm dünyada espor tutkunlarının heyecanla takip ettiği Intel ESL Türkiye Şampiyonası fina...
Editör
8 Sep 2019
#MÜZIK
Queer Elizabeth; Yavuz Cingöz ve Burcu Güler tarafından 2017 yılında İzmir’de kurulan bir elektronik dans müziği grubu. ...
Kardelen Uysal
5 Sep 2019
#SÖYLEŞI
#İEF'19
7 Eylül Cumartesi gününden itibaren Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi önünde kurulacak Yüz Yüze Sohbetler sa...
Editör
5 Sep 2019
#FUAR
#İEF'19
Kemeraltı’nın tarihi, kültürel değerleri, öne çıkan lezzetleri, unutulan zanaatkarları, markaları ve diğer birçok zengin...
Editör
4 Sep 2019
#İEF'19
#FUAR
Otuzbeşlik olarak birbirinden eğlenceli, her yaşa hitap eden etkinlikler ve sürpriz hediyelerle bu yıl da fuardayız. Bas...
Zeynep Öztürk
3 Sep 2019
#TURNUVA
Sportif balıkçıların buluşma adresi Columbia PFG 
Alaçatı Big Fish’te 13. kez en büyük balık için yarış başlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
Geçtiğimiz yıl Alpay, Fatih Erkoç, Bülent Ortaçgil ve Zuhal Olcay'ın performanslarıyla unutulmaz anlar yaşadığımız Mogam...
Editör
3 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
İEF bu sene dopdolu programlarla karşımızda! Rock and More sahnesi rock müziğinin en iyi isimlerini ağırlıyor. 
Editör
3 Sep 2019
#MÜZIK
#TIYATRO
#KONSER
88. İzmir Enternasyonal Fuarı 6 Eylül'de kapılarını açıyor. Öncesinde ve süresince İzmir'de bu hafta neler olup bitiyor ...
Editör
2 Sep 2019
#KONSER
#FUAR
#İEF'19
88. İzmir Enternasyonal Fuarı yine birbirinden renkli ve sesli konserlere ev sahipliği yapacak. Bu sene İzmir kimleri ağ...
Seçil Şeker
2 Sep 2019
#TIYATRO
#İEF'19
#FUAR
Sanatın ve sanatçının İzmirlilerle buluşma noktası 88. İzmir Enternasyonal Fuarı, usta oyuncu kadrolarından oluşan tiyat...
Editör
2 Sep 2019
#YEMEK
#VEGAN
Vegan arkadaşlar size harika bir haberim var. Urla'ya vegan kafe açıldı. Urla’nın ilk ve tek vegan kafesi Bitkisel Mutfa...
Gülay Güler
1 Sep 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
İzmir’de yaşanan ve beş bin hektarlık alanı yok eden büyük yangın nedeniyle 30 Ağustos’ta binlerce İzmirli Tunç Soyer’in...
Kardelen Uysal
31 Aug 2019
#KONSER
#TIYATRO
#SÖYLEŞI
#FUAR
İzmir Enternasyonal Fuarı, 88. yılında da on gün sürecek etkinlikleriyle misafirlerine eğlence dolu anlar yaşatmaya hazı...
Zeynep Öztürk
31 Aug 2019
#AILE
#EĞLENCE MEKANI
#YEMEK
İzmir'de sevgilinizle gidebileceğiniz birbirinden güzel mekanlar var ama siz nasıl bir yer arıyorsunuz?
Batuhan Öner
29 Aug 2019
#YARIŞMA
#FUAR
#İEF'19
Hazine Avı, bu kez Türkiye'nin en köklü fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı'nda olacak! Bu sene 88. kez kapılarını açacak ol...
Editör
28 Aug 2019
#FESTIVAL
Eski günlerin tüm güzelliğini, müziğini, lezzetini ve keyfini 21 Eylül Cumartesi gecesi Modern Zamanlar Gazinosu’nda yaş...
Editör
27 Aug 2019
#KONSER
#TIYATRO
Her pazartesi olduğu gibi bu pazartesi de size bu haftanın kaçırılmayacak etkinliklerini listeledik. İyi eğlenceler İzmi...
Editör
26 Aug 2019
#CAFE
#RESTORAN
Urla'ya 10 kilometre uzaklıktaki Özbek Köyü keşfedilmeyi bekleyen gizli bir cennet. Taş evleriyle ünlü bu şirin balıkçı ...
Gülay Güler
24 Aug 2019
#TIYATRO
Altan Gördüm'ü İzmir ziyaretinde yakaladık. Sanata ve hayata dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Altan Gördüm, konu...
Seçil Şeker
23 Aug 2019
#SOSYAL SORUMLULUK
Sokak Çorbacıları Yardımlaşma Derneği, kendini şöyle anlatıyor: “İki arkadaş olarak başladığımız ve giderek sayımızın ar...
Kardelen Uysal
23 Aug 2019
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade