13 Şub 2018
Zeynep Öztürk

Simple Community - Modern Çanta Kültürü

 

Kadınlar için çantanın önemi tartışılamaz bir gerçek! Sanırım bu konuda çoğu kadın hemfikir olabilir. Biz kadınlardan; çantam hem şık olsun hem kullanışlı hem narin dursun hem de geniş olsun gibi birçok tezatlık içeren talep cümleleri duyabilirsiniz. Yaşam markası olmaya aday Simple Community'de öyle güzel çantalar var ki illaki bir model size de uyacak. İki kadın girişimci de işin içinde olunca markanın başarısı kaçınılmaz oluyor! Yurt dışı pazarı odaklı ilerleyen bu markanın hedefleri arasında Türk kültürünü tanıtmak da bulunuyor. Simple Community ortaklarından Selay Yarımoğlu ile sıcak bir sohbet gerçekleştirdik. Markanın oluşum aşamasından bizi bekleyen projelere birçok konuya değindik, keyifli okumalar.

 

 Kaynak: Simple Community

 

Öncelikle gelin Simple Community markası yaratıcı ve ortaklarını bir tanıyalım.

Selay Yarımoğlu: 1988, İzmir doğumlu olan Selay Hanım, lise eğitimini İzmir Amerikan Lisesi'nde, üniversite eğitimini ise Koç Üniversitesi, İşletme Bölümü'nde tamamlamış. 2010 yılında üniversiteden mezun olan ve İstanbul'da hayatını devam ettiren Selay Hanım, aslında İzmir'i seven, klasik İzmirli olan ama üniversite eğitimi için İstanbul'a gidip orada kalan kişilerden bir tanesi oluvermiş. İnsan ilişkilerini sevdiğinden dolayı İşletme Bölümü'nde okurken pazarlama kısmına daha çok eğilim göstermiş. İlk iş deneyimi ise satış ve pazarlama üzerineymiş. ¨Lise hayatından beri tutkusu olan birisiyim ve bir idealim varsa onun peşinden koşmayı çok severim çünkü onu çok keyifle yaparım¨ diyen Selay Hanım işini severek yapan, idealist Türk kadınlarından. Ayrıca bir dönem İtalya’da yaşamış olması da tutkusuna ulaşmasında büyük rol oynamış.

Övgü Akdağ: Lise eğitimini İzmir Amerikan Koleji'nde, üniversite eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nde tamamlayan Övgü Hanım, Barcelona'da master yaptıktan sonra herkesin imrenerek çalışmak istediği Google'da çalışmaya başladı. Daha sonra Amsterdam'a yerleşen Övgü Hanım, işin yurt dışı ayağını üstlenmekte. Zaten Simple Community'e dair her şey Övgü Hanım'ın Amsterdam öncesi Türkiye seyahatinde Selay Hanım ile 3 ayda yoğun çalışmaları üzerine gerçekleşmiş.

 

 

 Kaynak: Simple Community

 

Markanın ismi olan ¨Simple Community¨ nereden geliyor?

Hem yalın olsun hem de aynı görüşte olan bir topluluğa hitap etsin istediğimizden markamızın adını Simple Community koyduk.

 

Modellerinizde önceliğiniz ne oluyor?

İşlevsellik her modelimizde önceliğimiz. Bunun yanı sıra markamızın hikayesini oluşturan konseptlere bağlıyız, modellerimizin trendi takip eden ancak el yapımı özelliğini koruyan nitelikte olması bizim için son derece önemli.

 

İlk bu işe başladığınızda kaç modeliniz vardı, şimdi kaç modeliniz var? 

Bu işe ilk sırt çantasıyla başladık, 1 adet modelimiz ve farklı kumaş ve deri kombinasyonlarımız vardı. Çok amaçlı kullanıma yönelik, sırt çantasının içine girebilecek portföy çantalar da üretmeye başladık. Böylece çantayı kullanan kişi günün amaçlarına göre iki çantayla tüm gününü ya da tatilini kurtarabiliyor. Şu anda model olarak 5 modelimiz var ve yine farklı farklı kombinasyonları var. Son olarak bel çantası yaptık. Bel çantaları bu ara çok moda.

 

 

  Kaynak: Simple Community

 

Yurt dışı deneyimlerinizin tasarım yönünüzü etkilediğini düşünüyor musunuz?

Tabii. Üniversite eğitimim süresince 1 yıl İtalya'da eğitim aldım. Ufak bir İtalya aşığı oldum diyebilirim. İngilizce dilim çok iyiydi ama hiç İtalyanca bilmiyordum ve yavaş yavaş İtalyanca öğrenmeye başlamıştım fakat çok ilerlettiğim söylenemezdi. Üniversite sonrası girdiğim işten istifa ettim ve o süreçte 5 ay İtalyanca dili üzerine eğitim aldım. Bunu neden söylüyorum? Bu durum benim için vizyon açıcı bir durum olmuştu ve bu süreçte ¨Ben ne istiyorum¨ diye düşünmeye vaktim oldu. Sonuç olarak tasarım ile ilgili bir iş yapmak istediğime karar verdim. Övgü de başta Amsterdam olmak üzere yurt dışı yaşam koşullarını gözlemleyip aktarıyor. Yurt dışında yaşayan insanların günlük hayatlarında yardımcı olacak çantalar üretiyoruz.

 

 

 Kaynak: Simple Community

 

Hayalinizdeki marka nasıl bir markaydı?

Öyle bir marka olsun ki insanların yaşam stilini yansıtsın istedik. Konsept olarak ikimizin ortak noktalarını içersin ve bizim gibi görüşleri olan kitlelere hitap etsin istiyorduk. Anı yakalamak, hayattan keyif almak, anı biriktirmek, seyahat etmek gibi konseptlere çok önem veren iki kişiydik ve baktık ki böyle bir yaşamı tercih eden belirli bir kitle var. Bu kitle genellikle yalın ve küçük şeylerden mutlu olmayı bilen bir kitle. Hitap etmek istediğimiz kitle buydu. Anı biriktirmek ve seyahat etmek deyince de aklımıza ürün olarak ilk çanta geldi. Sırt çantasına giriş noktamız böyle oldu. Yurt dışındaki yaşam dinamikleri daha çok pratik ve işlevsel ürünleri ön plana çıkarıyor. 

 

 

 Kaynak: Simple Community

 

İlk bu işe başladığınızda nasıl bir çanta hayaliniz vardı?

İşlevsel, yalın ve trendi takip eden bir tarzda olmak önemliydi.  Bunu düşünerek çantanın arka kısmına bir göz ve kulaklığınızı geçirebileceğiniz bir alan koyduk. Ayrıca tasarımı farklı kullanım şekillerini içerecek şekilde yaptık. Çantaların hem sırt çantası hem omuz çantası hem de el çantası olarak 3 şekilde kullanımı bulunuyor. Diğer modellerde ve ürünlerde de birden fazla kullanım şeklini uygulamaktayız. Bir kişi tek bir çanta ya da ürün aldığında onu aynı zamanda birkaç şekilde kullanabilsin istedik. 

 

  

 Kaynak: Simple Community

 

Simple Community çantalarının ve diğer modellerinin özellikleri neler?

Çantalarımızda gerçek %100 dana derisi kullanıyoruz. İç kısmında laptop'unuzu koyabileceğiniz bir alan var. Ayrıca materyal olarak su geçirmezliğe önem veriyoruz. En büyük özelliklerimizden bir tanesi de Türkiye'nin büyük bir değerini Avrupa ve Amerika'ya tanıtmayı istememiz. Çantalarımız Kutnu kumaşı ile yapılıyor. Kutnu kumaşı özel bir kumaş çünkü %100 el dokuması ve Osmanlı Dönemi'nde sultan ve padişahların giydiği kaftanların dokunduğu kumaş. Gaziantep yöresine ait bir kumaş olduğu için çok değerli bir miras aslında. Deriyi, Kutnu kumaşı ile birleştirince şahane bir uyum oldu.

  

Yeni gelecek modeller var mı?

Var, kesinlikle. Modelden çok yeni ürünler olacak. Şu an yeni ürünlerin gelişim sürecindeyiz. Bizleri resmi web sitemiz olan www.simple-community.com'dan , Facebook, Twitter ve İnstgram hesaplarımızdan takip edebilirler.

  

Web siteniz dışında çantalarınızın satışlarını nerelerde yapıyorsunuz?

İstanbul'da fiziksel olarak satış noktalarımız bulunmakta. Kendi web sitemiz esas satış noktamız. Ayrıca online birkaç platformda yer alıyoruz. Son zamanlarda olan güncel gelişmeler ile hem Amerika'da hem İngiltere'de konsept mağazalarda satışlarımız başladı. Avrupa pazarını geliştirmek adına aktif ve olumlu görüşmelerimiz sürmekte.

 

 

 Kaynak: Simple Community

 

İzmir'de bu işi yapmanın kolaylıkları ve zorlukları neler?

İstanbul'da 11 yıl yaşamış bir insan olarak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim; İstanbul'daki kaos İzmir'de yok. Ulaşım açısından İzmir fazlasıyla kolaylık sağlıyor. Trafik İzmir'de eskiye nazaran daha çok ama yine de İstanbul ile kıyaslanamaz. Ayrıca İzmir'in insanları daha yardımsever daha samimi. Karşılaştığım en büyük zorluk ise İzmir'de işlerin daha geç ve daha zor sonuçlanıyor olması.

 

Sitenizin içindeki blog kısmı nedir?

Sitemizin blog kısmındaki yazılar genellikle bana, Övgü'ye ve çevremizdeki arkadaşlarımıza ait. Tabii blog'umuzu çeşitlendirmek istiyoruz. Çantalarımızı kullanan kişilerin seyahat anılarına ya da bizlerle paylaşmak istediklerine yer vermek istiyoruz ama şimdilik bu şekilde ilerliyoruz.

 

 Kaynak: Simple Community

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Günümüz koşullarında girişim adına bir iş yapmak ne kadar zor da olsa değer görmek ve emeğin karşılığını almak bir o kadar heyecan verici ve güçlü bir duygu. Bu nedenle hedeflerinin peşinden koşan herkese keyifli anlar ve sabırlar diliyorum. Ayrıca hikayemizi seven herkesi topluluğumuza davet ediyoruz.

 

 

  Kaynak: Simple Community