09 Nis 2017
Seçil Şeker

Simurg Ahir Zaman Orkestrası

Simurg Ahir Zaman Orkestrası; ince ince her detayı düşünülmüş, sizi olduğunuz yerden alıp başka diyarlara götürecek, müziğindeki o naiflikle sizi huzurun kollarına bırakacak... Müzik yapmak ile kaliteli müzik yapmak arasındaki farkı Deniz Bahadır Özdemir'den dinledik. "Dem Bu Dem" albümünü dinlediğinizde anlayacak ve bize hak vereceksiniz. 
 
Kaynak: Facebook

 

 
Simurg Ahir Zaman Orkestrası'nın kalbi Deniz Bahadır Özdemir... Bize biraz kendinizden ve müzik kariyerinizin nasıl başladığından bahseder misiniz?
2008 yılında konservatuvarı bırakıp, rock müzik yapmak yerine dinlemeye karar vermiştim. Bir şeyler düşünüyordum ama tam anlamıyla yöneldiğim bir şey yoktu. Sadece gitar benim vücudumun bir parçasıydı ve hep olacaktı. O dönemde İranlı sufi şair Ferîdüddîn-i Attâr tarafından kaleme alınmış Mantıkut Tayr isimli (Kuşların Dili), eserle tanıştım. Simurg ile orada tanıştım. Kuşlar ülkesinin padişahıdır Simurg, masalsı açıdan dile getirirsek...
 
İlk başlarda müziği keşfetmeye ve müziğe odaklanmaya çalıştım. Yazar, çizerken de kültür, sanat camiasına kafamda oluşturup eskizlerini çıkardığım projemi anlattım. Böylelikle benimle birlikte bu projeye gönül verecek olan arkadaşlarımı buldum. İlk olarak hayallerimizi vokalimiz Halil İbrahim Garip'le paylaştık. Daha sonra birçok arkadaşımız katıldı bize. 
 
Bir de bir zamanlar Atölye Simurg varmış...
2012 yılında Atölye Simurg'u kurduk. Öğrenciler, kayıtlar derken, kendi yolumuzdan çıkıp bilgisayar başında iletişimsiz bir sürece girdiğimizi fark ettik. O esnaf yaşantısı istediğimiz bir şey değildi. Ortağımla ayrıldım ve ev stüdyomu kurdum.   
 
Simurg Ahir Zaman Orkestrası'na gönül veren sanatçılar kimler?
Bu müziğe bir isim bulmamız ama kesinlikle yeni bir müzik icat ediyoruz iddiasında olmamamız lazımdı. Çünkü müzik canlı ve değişime çok açık bir alan. Grubumuzda bir çelist  (Kerem Duru) var. Neyzen'imiz ve aynı zamanda semazenimiz (Şerif Varcan), bas gitaristimiz (Emre Akçiçek), davulcumuz (Batuhan Toyhan) ve diğer arkadaşlarımız... Hepimiz bir arabanın içerisindeyiz ve nereye gittiğimizi bilmiyoruz. Biz sadece müzik grubu değiliz. Işık ve dekorda Burak Etöz, dansta Göksü Tezulaşan, Kostüm tasarımında Meltem Çakmak... Sanat yönetmenimiz Saadet İşmen Özdemir. 
 
Kaynak: Facebook
 
"Mottomuz Üretmek, tasarlamak, prova etmek ve sunmak!"
 
Müziğiniz insanları hangi duygulara sürüklüyor? Sizi dinlemeye gelenleri ne bekliyor?
Aslında bunu söylememeyi tercih ediyoruz. Hayalleriyle, zihinlerindeki düşüncelerle gelip, burada bizi keşfetmelerini tercih ediyoruz.
 
Kaynak: Facebook
 
Sizi nerede ve nasıl dinleyebilirler?
Dem Bu Dem isimli bir albümümüz var. Sosyal platformlardan dinleyebilirler. 2017 yılı içerisinde Unus Mundus isimli bir albüm daha çıkarmayı düşünüyoruz. İnstagram ve facebook hesabımız var aktif kullandığımız. Bir de Youtube ve soundcloud hesaplarımızdan albümümüzü de dinleyebilirler...
 
Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Tabii ki; Anlatmak istediğim çok şey var, ama söyleyecek hiç bir şeyim yok...