10 Eyl 2019
Otuzbeşlik

Sinema Burada Festivali fuarda gala heyecanı yaşatacak!

Sinema dünyasının vazgeçilmezi Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ve birbirinden değerli gösterimleri ile 19’uncu kez gerçekleştirilecek. 12-14 Eylül tarihleri arasında 4’ü galalı olmak üzere toplam 12 film gösterimi gerçekleşecek. İzmir Sanat Merkezi’nde saat 16.00’da başlayan seanslar, 22.30’a dek devam edecek. Sinemaseverler galalı gösterimlerin ardından filmlerin yönetmen, senarist, yapımcı ve oyuncuları ile buluşma fırsatı bulacak.

Usta oyuncu Turan Özdemir, son filmi Bekçi ile anılacak

Festivalin ilk galalı gösterimi 12 Eylül tarihinde Bekçi isimli filmle başlayacak. Tüm sahneleri İzmir’de çekilen filmde başrol oyuncusu Turan Özdemir hariç hiçbir profesyonel oyuncu bulunmuyor. Yönetmen ve senaristliğini Durmuş Akbulut’un yaptığı film buna rağmen insanlara dokunan anlatımıyla dikkat çekiyor. Bekçi, ulusal ve uluslararası pek çok kategoride ödül alan, Oscar adaylığı bulunan, Dondurmam Gaymak isimli filmle En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülen usta sanatçı Turan Özdemir’in en son rol aldığı film. Rol aldığı bağımsız filmlerin bir an önce gösterime çıkarak öykülerin izleyicilere ulaşmasını dileyen usta oyuncu 2018’de hayatını kaybetti. Turan Özdemir’in bu dileği, 88. İEF’de gerçekleşecek.

Görülmüştür'ün vizyona girmeden önceki son festival gösterimi fuarda olacak

Festivalin ilk günü gösterilecek ikinci galalı film ise senarist ve yönetmenliğini Serhat Karaaslan’ın üstlendiği Görülmüştür. Yönettiği 6 kısa filmle ulusal ve uluslararası film festivallerinde 200’ün üzerinde gösterimi ve elliden fazla ödülü bulunan genç yönetmen, ilk uzun metraj deneyimi ile izleyicilerin karşısına çıkacak. Başarılı yönetmenin ilk uzun metraj film projesi Görülmüştür 20 Eylül’de vizyona girecek, vizyona girmeden önceki son gösterimi ise 19. Sinema Burada Festivali’nde yapılacak. Film, İstanbul'daki bir cezaevinde mahkumlara gelen mektupları kontrol eden memur Zakir'in, çaldığı fotoğraftaki Selma'yı takıntı haline getirmesini konu ediniyor.  

Türk sinemasına sıra dışı bir dokunuş: Tuzdan Kaide

Galalı gösterimlerin ikinci gününde ise deneysel sinema alanına katkıları bulunan genç yönetmen Burak Çevik’in ilk uzun metrajlı filmi Tuzdan Kaide yer alacak. Dünya prömiyerini Berlin’de yapan ve 68. Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde Caligari Ödülü için yarışan film, zaman ve mekândan kopuk deneysel ve öncü bir anlatı inşa ediyor. Yalnızca kadın oyunculardan ve karakterlerden oluşan anlatı yapısı ile dikkat çeken film, yaradılış destanından türlü mitolojik ve dini figürlere gönderme yaparak tarih boyunca anlatılagelmiş ölümsüzlük hikayesinin peşine düşüyor. Sıra dışı film yönetimi ve farklı kurgu biçimiyle de dikkatleri çeken Tuzdan Kaide ayrıksı bir çizgide duran ve zamanla külte dönüşecek nitelikte bir yapım.  

Gaya Jiji’den ataerkil düzene eleştirel bir film: En Sevdiğim Kumaş

Festival gala gösterimlerinin finalini ise My Favorite Fabric (En Sevdiğim Kumaş) filmiyle yapacak. Dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde yapan ve 7 Haziran’da vizyona giren film, 14 Eylül’de ise Sinema Burada izleyicisi ile buluşacak. Fransa, Almanya ve Türkiye ortak yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda ise Gaya Jiji oturuyor. En Sevdiğim Kumaş filmi ile ilk uzun metraj deneyimine imza atan başarılı yönetmen, Bunuel’in Gündüz Güzeli’nden esinlendiği filminde Suriye iç savaşının başladığı günlerde ataerkil toplumdaki cinsiyetçi çifte standartlara feminist bir eleştiride bulunuyor.

Fuarın giriş ücreti 4,5 TL olacak ve fuar ziyaretçileri gösterimleri ücretsiz izleyebilecek.