17 Eyl 2018
Otuzbeşlik

Sinemaseverlerin Fuar Buluşması  

 

İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında düzenlenen 18. Sinema Burada Festivali, sinemaseverlere unutulmaz bir hafta yaşattı. Film gösterimleri sonrasında izleyicilerle yönetmen ve oyuncular biraraya gelme fırsatı yakaladılar.

 

 

 

İzmir Enternasyonal Fuarı, birbirinden dolu etkinliklerle sona yaklaşıyor. Herkesin kendinden bir parça bulduğu etkinlikler kapsamında sinemaseverler de 15 Eylül Cumartesi günü 18. Sinema Burada Festivali’nin düzenlendiği İzmir Sanat’a akın etti.

 

Sinema tutkunlarına özel bir gün yaşatan festival, İrem Altuğ’un oyunculuk atölyesi, Fransız yapımı “La Villa” (Deniz Kıyısındaki Ev), vizyona girmeden önceki son prömiyerini yapan “Güvercin” ve Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali’nde dakikalarca ayakta alkışlanan filmi “Ahlat Ağacı” ile takipçilerine sinema ve sanat dolu bir gün yaşattı.

 

Oyunculuk Atölyesi yedi saat sürdü

Festival kapsamında kamera önü oyunculuk atölyesi eğitimi ünlü oyuncu İrem Altuğ tarafından verildi. Oyunculuk ile ilgilenen ve bu alanda kariyer yapmak isteyenler için hızlandırılmış bir atölye programı hazırlayan Altuğ, oyunculuk tarihi, teknikleri ve kendi deneyimlerini anlattı. Kamera önü oyunculuk eğitiminin pratikle mümkün olabileceğini belirten ünlü oyuncu, kamera önünde doğaçlama sahneler oynattı. Çekilen sahnelerde kendilerini izleyen katılımcılar keyifli anlar yaşadı. Toplamda yedi saat kesintisiz süren atölye, iki gün sürecek.

 

 

“Fuar benim gözümde çok büyük bir sanat festivali”

İzmir’i çok sevdiğini belirten İrem Altuğ, “Son iki senedir fuara katılma fırsatı buldum ve bence etkinlikler çok güzel. Atölye ve film gösterimlerinin bir arada olmasının ayrı bir keyfi var. Fuar benim gözümde çok büyük bir sanat festivali. Sanatın her dalından bir şey bulabiliyorsunuz. Türkiye ve dünyadan sanatçılar, tiyatrolar, konserler, müzisyenler, film gösterimleri, sergiler hepsinin bir arada olması bence çok güzel. İnsanların çok da az bir ücretle girebildiği, tüm etkinliklerin ücretsiz olduğu kocaman bir festival alanı olmuş. Umarım bozulmadan devam eder” dedi.

 

İzmir vizyona girmeden önce izledi

Oyunculuk atölyesinin yanı sıra festivalin film gösterimleri de ilgi topladı. İlk olarak saat 16.00’da bir Fransız filmi olan ve yönetmen koltuğunda Robert Guediguian’ın oturduğu “La Villa” – “Deniz Kıyısındaki Ev” gösterildi. Hemen ardından, dünya prömiyerini 68. Berlin Film Festivali’nde yapan, 21 Eylül’de de vizyona girecek olan “Güvercin” isimli filmin İzmir prömiyeri yapıldı. Gösterime filmin yapımcı ve yönetmeni de katıldı.

 

“Motivasyonunuz filmin kendisi olmalı”

İlk uzun metrajlı film deneyimi olmasına rağmen yönetmen Banu Savcı’ya Uluslararası Sofya Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ödülünü kazandıran “Güvercin” isimli film, festival izleyicisi tarafından yoğun ilgi gördü. Başrolünde Kemal Burak Alper’in oynadığı filmle ilgili gösterim sonrası izleyicilerle konuşan Savcı, “Motivasyonunuz, ödül ya da ticari kaygılar olduğu zaman seyirciyi yakalayamazsınız. Yakalasanız da bu durum geçici olur. Salondan çıktığınızda geçen bir etkidir. Filminizin etkisinin salondan çıkıldığında başlamasını istiyorsanız eğer gerçekten samimi, içten ve sizden bir şeyler taşımalıdır. O nedenle motivasyonunuz filmin ya da sanat dalının tamamen kendisi olmalı” dedi.

 

Sinema Burada Festivali’ne yönelik duygularını da paylaşan başarılı yönetmen, “Daha önce festivali duyuyordum. Atölye etkinlikleriyle birlikte izleyiciyle buluşmayı çok kıymetli buluyorum. Çünkü bazen yarışma hissi olmadan sadece seyirciyle buluşmayı amaç edinen festivaller de olmalı. Duyduğum andan itibaren içinde bulunmayı istiyordum, kendi filmime kısmetmiş” dedi.

 

“Ahlat Ağacı” kuyruğu

Festival’in Cumartesi gecesi Nuri Bilge Ceylan’ın 2018 yılına damga vuran filmi “Ahlat Ağacı” ile noktaladı. Başrollerini Aydın Doğu Demirkol, Murat Cemcir ve Bennu Yıldırımlar’ın paylaştığı filmi izlemeye gelenler, sinema salonunun önünde uzun kuyruklar oluşturdu. 71. Cannes Film Festivali’nde dakikalarca ayakta alkışlanan film, Sinema Burada izleyicisine de unutulmaz bir gece yaşattı.