Sıra Dışı Gerçeklikleriyle Hayal Gücünüzü Canlandıracak Filmler

11 Haz 2020

Kendine has senaryolarıyla, özgünlükleriyle iç dünyamızda yeni pencereler açan filmler vardır. Kimisi distopik bir dünyada, kimisi masalsı bir evrende geçen muhteşem film önerilerini sizler için derledik. 

The Man Who Killed Don Quixote (2018)

Macera, Komedi, Dram · 2sa 12dk

Yönetmeni Terry Gilliam’ın çekmek için 20 sene uğraştığı film The Man Who Killed Don Quixote. Başrollerinde Adam Driver, José Luis Ferrer, Ismael Fritschi, Juan López-Tagle yer alıyor. Hatta bu filmin çekilememe nedenlerini anlatan Lost in La Mancha adlı bir belgesel bile var. Gençliğinde İspanya’da Don Kişot’u uyarlayarak öğrenci filmi çekmiş olan Toby, reklam sektöründe çalışmaya başlamıştır. Bu filmden 10 yıl sonra, yeniden İspanya’ya reklam filmi çekmek için döner. Şans eseri kendi filminin DVD’si eline geçince anıları canlanır ve filmi çektiği kasabaya küçük bir ziyarete gider. Ancak her şey değişmiştir. Filminde Don Kişot’u oynayan ayakkabıcı Javier kendisinin gerçekten Don Kişot olduğunu zannetmektedir. Toby’i gördüğünde Sancho Panza sanmasıyla işler karışmaya başlar. The Guardian gazetesinin film eleştirmeni Peter Bradshaw, film hakkında yazdığı yazıda “Terry Gilliam olmasaydı dünya tekdüze bir yer olurdu” diyor. Adam Driver’ın filmle ilgili verdiği bir röportajı da şuradan okuyabilirsiniz.

The Thief of Bagdad (1940)

Macera, Aile, Fantastik · 1sa 46dk

Zoltan Korda, Ludwig Berger ve Michael Powell’in yönettiği bu eski filmde Conrad Veidt, Sabu ve June Duprez başrolleri paylaşıyor. 1001 Gece Masalları'ndaki pek çok fantastik ögeyi içinde taşıyan filmin konusu şöyle: Prens Ahmed, Bağdat'ın kralı olmasına rağmen kör edilir ve dilenci olur. Büyük Vezir Cafer'in esiri olarak hapishanedeyken Abu ile tanışır. Abu, Bağdat'ın en meşhur hırsızıdır. İkili birlikte Cafer'in hapishanesinden kaçarak maceraya atılırlar. Şişedeki cinler, uçan halılar, büyülü mücevher, güzel bir prens. The Thief of Bagdad, masalları özleyen yetişkinler için şiir gibi bir film.

Den brysomme mannen (2006)

Komedi, Dram, Fantastik · 1sa 35dk

Kuzey Avrupa sinemasından hafızanıza kazınacak bir film Der brysomme mannen. Jens Lien’in yönettiği filmde başrolleri Trond Fausa Aurvaag, Petronella Barker ve Per Schaaning paylaşıyor. Andreas nasıl geldiğini anlamadığı bir kentte bulur kendini. Evi, işi ve eşi vardır. Ancak normal hayat tuhaftır. İnsanlar hissiz gibi hareket etmekte ve sadece önemsiz konular hakkında konuşmaktadırlar. Andreas kaçmaya çalıştığında başarısız olur ve kendisi gibi bir tuhaflık olduğunu fark eden Hugo’yla tanışır. Film, Cannes Film Festivali’nde ACID Ödülü ve Norveç Amanda Ödülleri’nde  En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo dallarında ödüller aldı.

Angel-A (2005)

Komedi, Fantastik, Dram · 1sa 31dk

Angel-A, Luc Besson’dan bir başyapıt, sinefiller için büyülü bir hediye. Yeteneksiz bir dolandırıcı olan Andre, Paris’te yaşamaktadır ve büyük borçlar altında ezilmektedir. O kadar çaresiz durumdadır ki polislerden kendisini hapse atmalarını ister; böylece borçlu olduğu mafyalara karşı güvende olacaktır. Bir gün Angela ile tanışır ve Angela onun sorunlarını çözmesine yardımcı olur. Siyah beyaz filmlerin kendine has estetik dünyasında bir peri masalı izlemeye hazır olun. Filmin başrollerinde Rie Rasmussen, Jamel Debbouze ve Gilbert Melki’yi izliyoruz.

Ruby Sparks (2012)

Komedi, Dram, Fantastik · 1sa 44dk

Jonathan Dayton ile Valerie Faris’in yönettiği, Zoe Kazan tarafından yazılan Ruby Sparks, özgün senaryo dalında izlenebilecek en güzel filmlerden biri. Filmin başrollerinde Paul Dano, Zoe Kazan, Annette Bening yer alıyor. Calvin adlı genç yazar başarılı geçen dönemin ardından ilhamını kaybeder ve hiçbir şey yazamaz olur. Kendini oldukça başarısız hissettiği bir dönemde bir aşk romanı yazmaya başlar ve bir sabah uyandığında romanında yazdığı kızıl saçlı karakteri canlı kanlı karşısında bulur. Calvin’in romanındaki karakter onun hayatına girmiş olur. Masal gibi bir aşk yaşayan çiftin hayatı Calvin’in yazdıklarıyla karşısındaki kadını manipüle etmeye başlamasıyla yön değiştirir. İlişkilere, bağımlılıklara, korkulara ve ilişkilerin girdaplarına dair muhteşem bir film.

Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013)

Dram, Fantastik, Romantik · 1sa 47dk

Absürt ve kara mizah filmleriyle tanıdığımız Onur Ünlü’nün yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği Sen Aydınlatırsın Geceyi filminin başrollerinde Ali Atay, Tansu Biçer ve Cengiz Bozkurt var. Fantastik Türk sinemasının baş tacı filmlerinden biri olarak kabul edilebilecek filmin konusu şöyle: Ütopik bir kasabada yaşayan köylüler sıradan insanlar gibi yaşasalar da hepsinin özel güçleri vardır. Gökte iki güneşi ve üç dolunayı vardır bu kasabanın ve insanlar zamanı durdurabilir, parmaklarıyla ateş edebilir, bazıları ise ölümsüzdür. Akhisar’da geçen hikaye, özel güçlere sahip kasabada yaşanan bir aşk hikayesi üzerine kurulmuş trajik fantastik hikayeyi sunuyor.

Onur Ünlü film ile ilgili verdiği bir röportajda şunları söylüyor; “İnsanın endişeden yaratıldığına inanıyorum, evet. Dünyada olmamız kendi başına bir endişe sebebi” İlgili röportajı şuradan okuyabilirsiniz.

The Fall (2006)

Macera, Dram, Fantastik · 1sa 57dk

Tarsem Singh’in yönettiği The Fall’da başrolleri Lee Pace, Catinca Untaru, Justine Waddell paylaşıyor. 18 farklı ülkede 26 farklı mekanda ve çekilen film epik bir masal niteliğinde. 1920’lerin Los Angeles’nda geçen The Fall’un konusu şöyle: Küçük bir kız çocuğu olan Alexandria, kolu kırıldığı için hastanede yatmaktadır. Burada filmlerde dublörlük yaparken yaralanan Roy ile tanışır. Roy, Alexandria’ya hikayeler anlatır. 

The Purple Rose of Cairo (1985)

Komedi, Fantastik, Romantik · 1sa 22dk

Senaristliğini ve yönetmenliğini Woody Allen’ın yaptığı, 14 ödüle sahip filmin başrollerinde Mia Farrow, Jeff Daniels ve Danny Aiello var. Büyük Ekonomik Buhran sonrasında işinden ve eşinden dolayı mutsuz zamanlar geçiren Cecilia akşamları sinemaya giderek gerçek dünyadan kaçmaktadır. Cecilia, sinemaya gelen Kahire’nin Mor Gülü adlı filmi o kadar beğenir ki defalarca izlemeye gider. Bir gün filmde bir karakter olan Tom Baxter filmin içinden çıkıp Cecilia’nın yanına gelir. Karakterin filmden çıkıp gerçek dünyaya gelmesi hem gerçek hayatta hem de filmde karmaşaya neden olur. Gerçeküstü dünyanın kapılarını aralayan filmler arasında çok özel bir yere sahip The Purple Rose of Cairo.

The Lobster (2015)

Komedi, Dram, Romantik · 1sa 59dk

Yorgos Lanthimos imzası taşıyan The Lobster’ın oyuncu kadrosunda Colin Farrell, Rachel Weisz, Jessica Barden yer alıyor. Distopik bir gelecekte geçen hikayede yalnız bir birey olmak yasaktır, ilişkisi olmayan insanlar cezalandırılmaktadır. Bekar insanlar bir otele yerleştirilirler ve 45 gün içinde birini bulup çift olmaları beklenir. Kişiler bir çift olmayı beceremezlerse kendi seçtikleri bir hayvana dönüştürülmektedirler. Cannes Film Festivali Jüri Ödülü alan film sıra dışı hikayesiyle izleyiciyi etkileyen filmlerden.

Portrait of Jennie (1948)

Drama, Fantastik, Gizem · 1sa 46dk

William Dieterle’nin yönettiği bu klasik film New York’ta yaşayan, ilhamını kaybetmiş genç bir sanatçı olan Eben Adams’ın gizemli genç bir kadın ile ilişkini anlatıyor. Jennie Appleton adında genç bir kadınla tanışır. Olağandışı bir dostluk kuran ikilinin hikayesi dönemin Central Park’ında geçmektedir. Robert Nathan’ın romanından uyarlanan filmin başrollerini Jennifer Jones, Joseph Cotten, Ethel Barrymore paylaşıyor. Bu siyah beyaz filmi listenize almanızı öneririz.

Labyrinth (1986)

Macera, Fantastik, Aile · 1sa 41dk

David Bowie, Jennifer Connelly ve Toby Froud’un başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Jim Henson oturuyor. 15 yaşındaki Sarah kardeşine bakmak zorundadır. Bir gün küçük kardeşinin kaybolmasını diler. Sarah’nın dileği gerçek olur; küçük erkek kardeşi gobblinler tarafından kaçırılır. Sarah, kardeşini kurtarmak için fantastik bir labirentteki gobblin şatosuna doğru yola çıkar. Yolda pek çok bilmeceyi çözmek zorunda kalacaktır. Filmde M. C. Escher’in Relativity illüstrasyonunun önemli bir yeri var.

Die Nibelungen: Siegfried (1924)

Macera, Fantastik, Dram · 2sa 23dk

Fritz Lang’in yönettiği filmde Paul Richter, Margarete Schön, Theodor Loos oynuyor. Siegfried, Kral Sigmund'un oğludur. Solucanlar Kralı Gunther'in kız kardeşi Kriemhild'e aşık olur. Kriemhild'in aşkını kazanmak için yola çıkan Siegfried yolda bir ejderhayı öldürür ve bir hazinenin sahibi olur. Alman sinemasının en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen film, sıra dışı dekorları, hayal gücünü öne çıkaran senaryosuyla tüm dünyada dikkat çekmişti.

Gräns/Border (2018)

Suç, Fantastik, Dram · 1sa 50dk

İranlı yönetmen Ali Abbasi, bu filmiyle Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış Ödülü’nün sahibi oldu. Eva Melander, Eero Milonoff ve Jörgen Thorsson’un başrolleri paylaştığı film, Gir Kanıma (Let The Right One In) adlı filmin senaristi olan John Ajvide Lindqvist’in aynı isimli öyküsünden uyarlandı. Filmin konusu şöyle: Tina, gümrük memuru olarak çalışan, arkadaşları ve çevresindekiler tarafından tuhaf bulunan bir kadındır. Genç kadın, insanların utanç, korku gibi duygularının kokusunu alarak suç işleyip işlemediklerini anlayabilmektedir. Tina bir gün gizemli bir adam olan Vore ile karşılaşır ve bu adamı takıntı haline getirir. Ali Abbasi'nin filmle ilgili verdiği röportajı şuradan okuyabilirsiniz.

Moon (2009)

Bilim kurgu, Dram, Mistik · 1sa 37dk

Duncan Jones imzası taşıyan Moon’un başrollerinde Sam Rockwell, Kevin Spacey, Dominique McElligott yer alıyor. Astronot Sam Bell, Lunar Industries ile üç senelik bir kontrata imza atar. Sözleşmeye göre Helium-3'ü keşfetmek üzere Ay'ın karanlık bir köşesine gönderilmesi gerekmektedir. Sam Bell’e 3 sene boyunca yapay zekaya sahip Gertz adında bir robot eşlik eder. Kontratın bitmesine az bir süre kala Sam etrafında tuhaflıklar hissetmeye başlar. Moon, İngiliz Bağımsız Film Festivali’nde En İyi İngiliz Bağımsız Film ödülünü aldı. Yönetmen Duncan Jones ise BAFTA ödülünü kazandı.

A Girl Walks Home Alone at Night (2014)

Dram, Korku · 1sa 41dk

İran asıllı Amerikalı yönetmen Ana Lily Amirpour imzası taşıyan filmin oyuncu kadrosunda Sheila Vand, Arash Marandi, Marshall Manesh yer alıyor. Vampir kültürü ile ilgili çekilen filmlere yeni bir soluk getiren filmlerden A Girl Walks Home Alone at Night. Prömiyeri Sundance Film Festivali’nde gerçekleşen filmin konusu şöyle: İran'da bulunan Bad City kasabası bir suç bölgesidir. Bir kadın vampir, kasabayı suçlulardan temizlemek ister. Uyuşturucu bağımlısı babasının borçları nedeniyle çok sevdiği arabasını satan Arash ve vampir kadının yolları kesişince aralarında alışılmışın dışında bir bağ kurulur.

Vivarium (2019)

Korku, Mistik, Bilim kurgu · 1sa 37dk

Lorcan Finnegan’ın yönettiği filmin prömiyeri 72. Cannes Film Festivali’nde gerçekleşti. Vivarium'un başrollerinde Jesse Eisenberg, Imogen Poots, Jonathan Aris yer alıyor. Filmin konusu şöyle: Genç bir çift, ev tutmak için girdikleri gayrimenkul ofisinde çalışan tuhaf adamla birlikte evleri görmek için yola çıkarlar ve dönüş yolunda kendilerini bir labirentte bulurlar. Birbirinin aynısı olan evlerin bulunduğu bir labirentte mahsur kalan çift, bu garip yerden kurtulmak için kendilerine ait olmayan bir bebeği büyütmek zorunda kalırlar. Film, yuva ve ebeveynlik rollerine mercek tutarken insanın belirsizlik ve korku karşısındaki psikolojisini de incelikli bir şekilde perdeye yansıtıyor. Bilim kurgu, gerilim türündeki Vivarium senaryosuyla izleyiciye sıra dışı bir öykü vadeden filmlerden.

Benzer yazılar
GÜNCEL
KONSER
Geçirdiğimiz bu zorlu ve olağanüstü dönemde bizlerin kahramanı olan sağlık çalışanları için düzenlenen Sağlık Çalışanlar...
Otuzbeşlik
2 Ağu 2020
GEZİ
Tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Bozcaada'nın tarihi MÖ 3000 yıllarına dayanıyor. Enfes şarapları, üzü...
Kardelen Uysal
28 Tem 2020
SAHİL
İzmir'in en şirin beldelerinden tatil Foça, Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki bölgeden oluşuyor. Eski Foça'nın mima...
Gülay Güler
26 Tem 2020
SİNEMA
Pür hikaye anlatıcılığının en etkili dışavurum şekli olarak kabul edilen kısa film aslında film ortamının ortaya çıkmış ...
Nazım Kahramantürk
22 Tem 2020
MÜZİK
Progresif rock ve endüstriyel ögeleri birleştiren deneysel müzik grubu Noisual, sesle görselin gücünü birleştirerek orta...
Otuzbeşlik
21 Tem 2020
BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlence merkezi olan İzmir'de birçok beach club mevcut. Çeşme, Urla, Karaburun, Mordoğan ve Foça'nı...
Gülay Güler
17 Tem 2020
GEZİ
Farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Ayvalık, Antik Çağ'da ayva anlamına gelen "Kidonia" adıyla anılmaktaydı. Ayvalık ...
Kardelen Uysal
16 Tem 2020
EKOLOJİ
TARIM
Ziraat mühendisi Bilge Keykubat çok yönlü insanlardan. Tarım ve Gıda Yazarı, tarım ve gıda araştırmacısı, tarım ve gıda ...
Kardelen Uysal
12 Tem 2020
RESTORAN
Urla'da yeni nesil ocakbaşı konseptiyle açılan ilk yer olan Ahbap adını sahiplerinden alıyor. İki yakın dost olan Sercan...
Gülay Güler
11 Tem 2020
SİNEMA
"Sansür, geçerli anlayışları ve var olan kurumları ve yasaları birilerinin sorgulamasını engellemek için var. Bütün iler...
Kardelen Uysal
10 Tem 2020
EDEBİYAT
TEKNOLOJİ
İzmir merkezli tasarım ajansı DotworkMedia tarafından yayınlanan E-debiyat App, son yıllarda dijital ortamda yakalanan i...
Otuzbeşlik
10 Tem 2020
BEACH CLUB
Deniz, kum, güneş ve eğlencenin merkezi Çeşme’nin beach club’ları lezzetli yemekleri, muhteşem kokteylleri, gün boyunca ...
Gülay Güler
10 Tem 2020
SAHİL
Tarihteki on iki İyon kolonisinden biri olan Çeşme, Ege Bölgesi'nin en güzel plajlara sahip ilçelerinden biri. Eşsiz doğ...
Gülay Güler
8 Tem 2020
EDEBİYAT
Geçmişle sohbet etmek, yeni sorulara sahip olmak, soruların yanıtlarını bulmak, kainatın seslerine kulak vermek... Edebi...
Kardelen Uysal
5 Tem 2020
GEZİ
Güzelliği ve bereketli toprakları ile bilinen Tire, tarihi dokusu ve yapıları ile Ege’nin eşsiz bölgelerinden biri konum...
Kardelen Uysal
3 Tem 2020
SİNEMA
Korku kavramı en insani yanlarımızdan biri. Temelde canlı olmakla ilgili olsa da evrimle beraber yüklediğimiz anlamlarla...
Nazım Kahramantürk
2 Tem 2020
SÖRF
Masmavi dalgaların arasında rüzgarla dans ettiğinizi hayal edin... Bu hayali gerçekleştirmek İzmir'de yaşadığımız için h...
Gülay Güler
1 Tem 2020
TASARIM
Local Makers, üreten insanları bir araya getiren, hikayelerinin anlatıldığı bir platform. Üretmenin gücüne inanan insanl...
Kardelen Uysal
1 Tem 2020
SAHİL
Masmavi denizi ve uzun kumluk plajları ile Ege Bölgesi’nin en ferah sahillerine ev sahipliği yapan Kuşadası’nın her köşe...
Gülay Güler
29 Haz 2020
EDEBİYAT
Yeraltı edebiyatı gezginleri, kaybedenleri, yolunu bulmak için yola çıkanları, uçuruma yuvarlananları, uçurumu ev belley...
Kardelen Uysal
28 Haz 2020
YÜRÜYÜŞ
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yarımada Projesi kapsamında belirlenen toplam 709, ana hatlarıyla 450 kilometre uzunluğu...
Otuzbeşlik
27 Haz 2020
HAYVAN OTELİ
Patili dostlarımız ailemizin birer üyesi. Seyahate çıkarken, acil bir işiniz çıktığında, taşınırken kedi ve köpekleriniz...
Gülay Güler
27 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Bu yıl 2-28 Haziran'da gerçekleşecek Onur Ayı etkinlikleri 28’inci kez yapılacak. Ancak bu sene sokaktaki cümbüş, renkli...
Kardelen Uysal
24 Haz 2020
SAHİL
Karaburun dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un virajlı yolları gözünüzü kork...
Gülay Güler
24 Haz 2020
SİNEMA
Hafta sonunuzu kanepenizden kalkmadan geçirmeyi planlıyorsanız, bir solukta izleyeceğiniz bu harika mini dizileri mutlak...
Gülay Güler
22 Haz 2020
SAHİL
Türkiye'de Cittaslow "Sakin Şehir" unvanını almaya hak kazanan ilk ilçe olan Seferihisar, doğal ve tarihi güzelliklerini...
Gülay Güler
20 Haz 2020
TİYATRO
Pandemi döneminde pek çok meslek grubu büyük zorluklarla karşılaştı. En çok zorlanan gruplardan biri de özel tiyatrolar ...
Kardelen Uysal
19 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
İnsan ve doğa birbirine zıt şeylermiş gibi davranılsa da bir bütünüz aslında. Doğa bizim dayanağımız, bizim nefesimiz. E...
Kardelen Uysal
18 Haz 2020
SAHİL
Yel değirmenleri, beyaz evleri, mor begonvilleri, meyhaneleri, portakal bahçeleriyle herkesin tatil hayallerini süsler B...
Gülay Güler
17 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Doğa ile bütünleşebileceğiniz, sakin, huzurlu, ev konforunda bir Bodrum tatili düşlüyorsanız, Bodrum ile özdeşleşmiş, şi...
Gülay Güler
17 Haz 2020
SİNEMA
YARIŞMA
Hezarfen Film Galeri, Kentimiz İzmir Derneği ve TARKEM tarafından İzmir'in en değerli alanlarından biri olan Kemeraltı'n...
Otuzbeşlik
15 Haz 2020
MÜZİK
Volkan Öktem, müzikle çok erken bir yaşta tanışan müzisyenlerden. Henüz 11 yaşında bateri çalmaya başlayan Öktem, Sezen ...
Kardelen Uysal
13 Haz 2020
GÜNCEL
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunu yürüttüğü İzmir Turizm Hijyen Kurulu, küresel pandemi sonrasında kenttek...
Otuzbeşlik
13 Haz 2020
SİNEMA
Kendine has senaryolarıyla, özgünlükleriyle iç dünyamızda yeni pencereler açan filmler vardır. Kimisi distopik bir dünya...
Kardelen Uysal
11 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
BUTİK OTEL
Şehir merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Urla'da tarihin kalıntılarına tanık olabilir, enfes bir denizde serinleyebilir,...
Zeynep Öztürk
11 Haz 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade