13 Şub 2021
Kardelen Uysal

Son Yılların En Beğenilen Çocuk Kitapları

Çocukların yaşamı ve kendilerini kavramalarına yardımcı olacak, kimi zaman ise onları başka diyarlara götürerek hayal dünyalarına katkıda bulunacak en güzel kitapları derledik. 

Küçük Mağara Adamı Grug! - Rafa Ordóñez (3-6 yaş)

Kalkıp etrafına baktığında renkli bir dünyayla karşılaşan Grug’a gördüğü her şey heyecan verir. Zengin bir hayal gücüne sahip olmanın önemini vurgulayan kitap, merakın güdüleyici etkisine değinirken doğanın da bu deneyimlere olan katkısından bahsediyor.

Hayvanlar Senfonisi - Dan Brown (3+ yaş)

Yetişkinlerin çok sevdiği roman yazarı Dan Brown, çocuklar için hem yazdı hem besteledi. Maestro Fare, müzisyen arkadaşlarıyla ormanların, denizlerin içinde bir yolculuğa çıkarıyor küçük okuyucularını. Kuğular, çitalar, balinalarla dolu bu masalda, çocuklar için satır aralarına gizlenmiş minik bulmacalar da yer alıyor. Ücretsiz bir uygulama eşliğinde Brown’ın kitap için beslediği müzikleri dinleyen çocuğunu, çevre hakkında da eğlenceli bir yoldan farkındalık edinecek.

Geliyor Gergedan - Heinz Janisch, Helga Bansch (3-8 yaş)

“Çekilin yoldan dam-didi-dam-dam…

Geliyor gergedan.

Güzel dağ.

Minik bir karkuşu tünemiş tepesine,

cıvıldıyor.

Minik kuş.

Kendini taşıtıyor.

Çok geçmeden uçup gidiyor.”

Janicsh ile Bansch’ın yazdığı masal böyle başlıyor. Başkası olmaya özenmek yerine kendin olmanın büyüsüne odaklanan masal, çocuklara ilham verecek bir yapıt.

Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk - Lauren Rubenstein (4+ yaş)

Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk, çocukların kendilerini, hislerini tanımalarına yardımcı olan bir eser. Duyguları bir ziyaretçi gibi karşılamayı, işlevlerini, nereden geldiklerini kavramalarına sağlayacak kitap, çocukların duygularıyla arkadaş olmalarını sağlayabilecek nitelikte. Çocukların duygusal farkındalık kazanmalarına dolayısıyla empati, içgörü, esneklik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak şekilde yazılan eser, 2013 Mom's Choice Ödülleri, Altın Madalya, 2014 Nautilus Ödülleri, Gümüş Madalya’nın da sahibi.

Hiçbir Şey Yapmama Günü - Beatrice Alemagna (4+ yaş)

Alemagna’nın bu çok ödüllü kitabı, küçük bir kızın tabletinin göle düşmesiyle birlikte gelişen süreci anlatıyor. Tableti kaybolunca küçük kız salyangozların peşine düşerek doğayı; mantarları, güneşi, toprağı keşfeder.

Dijital dünyanın kaybettirdiklerine dair naif bir hikaye Hiçbir Şey Yapmama Günü. Yetişkinlerin de kendilerinden bir şeyler bulabilecekleri kitabın çizeri de yazarın kendisi.

Her Prenses Şatoda Yaşamaz - Jeffrey Bone, Lisa Bone (4-8 yaş)

Nerede oynamak istersin? Peki kim olmak istiyorsun?

Her Prenses Şatoda Yaşamaz, bu soruların yanıtları için çocuklara özgür bir alan açıyor. Çocukların hayaller kurmalarına, oyunlar oynamalarına, ilham bulmalarına yardımcı olan Amerikan Psikoloji Derneği kitabı olan eser, tavsiye ve stratejilerini de Ebeveyn ve Bakım Verenlere Notlar bölümünde yer veriyor.

Uçup Giden Battaniye - Dr. Allan Peterkin (4-8 yaş)

Ayrılık kaygısı yaşayan tüm çocuklar ve anne babaları için yazılan bu kitap, battaniyeyi aslında bir geçiş nesnesi olarak kullanıyor. Kaan’ın en sevdiği battaniyesinin rüzgarla uçup gidişini konu edinen kitapta battaniye bazen örtüyor bazen de geçip gidiyor ancak sonunda güvenli ortamına geri dönüyor.

Dünyanın En Büyük Çiçeği - José Saramago (5+ yaş)

Nobel ödüllü yazar Saramago’nun, umudun ve özverinin yaşamdaki önemini anlattığı Dünyanın En Büyük Çiçeği, bir çocuğun ve bir çiçeğin duru hikayesini anlatıyor. Ormanda gezintiye çıkan bir çocuk, yorgunluğunu kendi yorgunluğuna benzettiği bir çiçekle karşılaşır ve bu bitkin çiçek için uzaktaki nehirden defalarca su taşır. Joao Caetano’nun çizimlerinin eşlik ettiği kitap, defalarca okumak isteyeceğiniz eserlerden.

Kitabın on dakikalık kısa bir animasyonu da mevcut. Üstelik başrolünde anlatıcı olarak Saramago’nun kendisi var. 

Vahşi Şeyler Ülkesinde - Maurice Sendak (6-9 yaş)

Çocuk edebiyatının en sevilen kitaplarından Vahşi Şeyler Ülkesinde’nin hem yazarı hem de illüstratörlüğü Maurice Sendak’a ait. Caldecott Medal ödüllü kitap, üzerine kurt kıyafetleri geçirip yaramazlıklar yapan Max adlı bir çocuğun hikayesine odaklanıyor. Max’in odası bir gün ormana dönüşür ve Max teknesiyle yola çıkar. Vahşi şeylerin ülkesine vardığında onu hükümdar ilan ederler.

Kitap ünlü yönetmen Spike Jonze tarafından beyazperdeye de uyarlanmıştı

Dedem Bir Kiraz Ağacı - Angela Nanetti (6-9 yaş)

Hans Christian Andersen ödüllü İtalyan yazar Nanetti’den kent yaşamı ve doğadan kopuş üzerine düşündüren bir hikaye… Köyde yaşayan anneannesini ve dedesini çok seven Tonino isimli bir çocuk, dedesinin diktiği Felice adlı kiraz ağacını ve akıllı kaz Alfonsina’yı çok sevmektedir. Yaşanan olaylar, Tonino’nun kaza da, kiraz ağacına da farklı bir gözle bakmasına neden olur.

Ölüm gibi bir temayı çocuk dünyasına taşıyan roman, yayımlandığı günden bu yana büyük övgü alıyor.

Bekçi Amos’un Hastalandığı Gün - Philip C. Stead (6-8 yaş)

“Bekçi Amos McGee hep erken kalkardı.
Her sabah saatin alarmı çaldığında, ayaklarını yataktan dışarı sallandırır, üstündeki pijamaları ütülü üniformasıyla değiştirirdi.
Saatini kurduktan sonra, kaynaması için bir çaydanlık suyu ocağa koyar ve şeker kavanozuna şöyle derdi: “Lütfen, bir kaşık yulaf ezmem için, iki kaşık da çayım için.”

Arkadaşlık ve kendini adama üzerine büyülü bir hikaye olan Bekçi Amos’un Hastalandığı Gün, bir hayvanat bahçesinde bekçi olarak çalışan Amos McGee’nin hastalanışını ve onu ziyaret eden hayvanları anlatıyor. Kitap, Publishers Weekly tarafından 2010’un En İyi Çocuk Kitabı, New York Times tarafından En İyi Resimli Kitap seçildi.

Aklından Düşünceler Geçen Çocuk - Christine Nöstlinger (6-12 yaş)

Dünya çocuk ve gençlik edebiyatının bol ödüllü yazarı Nöstlinger, kendisine sürekli karışan yetişkinlerin arasında yaşayan Rosalinde’nin aklından geçen düşünceleri, hayallerini mizahla anlatıyor. Bunu yaparken de yaptıklarıyla söyledikleri arasında çelişkiler olan yetişkinler dünyasına çocuksu bir bakış atıyor. Düşünce özgürlüğü ve cinsiyet gibi konulara değinen kitap, çocuk içtenliğini de ustalıkla işliyor.

Cecü’nün Yer Cüceleri - Umberto Eco (7+ yaş)

Yirminci yüzyılın en önemli yazarlarından ve düşünürlerinden Umberto Eco, Cecü’nün Yer Cüceleri’nde üç hikaye ile buluşturuyor çocukları ve masal severleri: Bomba ve General, Üç Kozmonot, Cecü’nün Yer Cüceleri. Eugenio Carmi’nin büyülü çizimlerinin yer aldığı kitap, “Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde bir atom varmış” diye başlıyor.

Kendini imge fabrikatörü olarak nitelendiren Carmi ile kendini sözcük fabrikatörü olarak nitelendiren Eco’dan muhteşem bir masal.

Roko ile Konuşmalar - Meltem Gürle (7+ yaş)

Uyumayı da kuralları da sevmeyen Nisa, öğlenleri iki saat uyumak zorundadır ancak o uyur gibi görünüp kelebek kanatları, dondurma, çim kokusu gibi şeyler düşünür. Bir gün penceresinde sıradaşı bir arkadaş beliriverir. Nisa ve arkadaşı Roko, reçelli ekmekler, peynir ve simitler eşliğinde eğlenceli sohbetlere dalarlar. Felsefi sohbetlerle dolu Roko ile Konuşmalar, çocukların anlam dünyasında özel bir yere sahip olacak bir eser.

Babam Süt Peşinde - Neil Gaiman (8+ yaş)

Fantastik dünyaların zarif kalemi ve ödüllü yazarı Neil Gaiman, Babam Süt Peşinde isimli bu kitabında çocuklarına süt almak için beş dakikalığına evden ayrılan bir babanın maceralarını anlatıyor. Korsanlar Kraliçesi ile pazarlığa tutuşmuş olabilir miydi ya da zaman makinesinin sırlarını keşfediyordu belki de? Midilliler, korsanlar, dinozorlar, yanardağ tanrılarının olduğu bu serüvene ortak olun.

Zem Sesini Arıyor: Ucan Balina Görme Rehberi 1 (8+ yaş)

Zem Sesini Arıyor, herkesin ses tonuna göre üç gruba ayrıldığı bir gezegende sesi olmadan doğan bir çocuğun maceralarını anlatıyor. Çocukların ince, orta ve kalın sesli olarak ayrıldıkları bu gezegende ses tonları yapacakları işleri hatta kimlerle arkadaş olacaklarını belirliyor. Böyle bir yerde sesi olmadan doğan Zem, yaşam sesi diğerlerinden farklı olanların kapatıldığı Mostrosul denen yere kapatılıyor ve tanıştığı dostlarıyla yeni maceralara çıkıyor. 

 

Zem Sesini Arıyor, fantastik ögelerle dolu bir kitap. Kendi sesini arayan çocuklar için pusula değerinde.  

Çıtır Çıtır Felsefe 11 - Cesaret ve Korku - Brigitte Labbe, Michel Puech (8+ yaş)

Korku, kimi zaman insanı koruyan bir his, kimi zaman da elimizi kolumuzu bağlayan bir engel. Brigitte Labbé'nin Paris Sorbone Üniversitesi felsefe profesörlerinden Michel Puech danışmanlığında yazdığı bu felsefe dizisi, çocukların dünyayı kavrayışına yardımcı oluyor.

Haritada Kaybolmak - Vladimir Tumanov (9+ yaş)

Büyük bir şehre taşınan kardeşler Chris ve Francis, bir akşam sinemaya giderler. Dönüşte yağmura yakalanan kardeşler, tuhaf nesnelerle dolu bir dükkana sığınmak zorunda kalırlar. Burada yedikleri şekerler onları hızlı bir şekilde yaşlandırmaya başlar. Tek kurtuluş yolları eski bir dünya haritasındaki bilmeceleri çözmektir.

Ay Işığını İçen Kız - Kelly Barnhill (10+ yaş)

“Evet.

Ormanda bir Cadı var. Her zaman da vardı.

Bir kerecik kıpırdanmadan durabilir misin? Yıldızlarım! Hiç bu kadar kıpır kıpır bir çocuk görmemiştim!”

Cadı korkusu ve kederiyle yaşayan kent sakinleri, her sene kurban gününde o sene doğan en küçük bebeği cadıya kurban olarak sunarlar. Kurban günü gelip çattığında bebek törenle alınır ve ormanda bulunan sunağa bırakılır. Oysa kötü bir cadı yoktur. Cadı Xan, insanların bıraktığı bu bebeklerin istenmediğini düşünerek onları kurtarır. O sene bırakılan bebeği kurtaran cadı, onu aydan damıttığı sütle besler, böylece büyü, bebeğin içine girer. Xan bebeği kendisi büyütecektir, çocuk büyürken sihirli güçlerinin farkına varır.

Sevginin Önemi - Johnny Appleseed'in Öyküsü - Ann Donegan (11-14 yaş)

Ohio Nehri dolaylarındaki topraklara elma ağaçları ekmesiyle bilinen Johnny Appleseed, gerçek adıyla John Chapman, elma ağaçlarının yanı sıra şifalı otlar eker ve yerlilerce lokman hekim olarak da bilinirdi. Döneminin sıradışı insanlarından olan Appleseed’in öyküsü, çocuklara rehber olacak nitelikte sıcacık, sevgi dolu bir yaşamı çizimler eşliğinde anlatıyor.

Yerdeniz Büyücüsü - Ursula K. Le Guin (12-17 yaş)

Yeryüzünden geçen en zarif, en usta yazarlardan biri olan Ursula K. Le Guin, Yerdeniz Büyücüsü serisini otuz iki senede tamamladı. Ged adlı bir büyücünün büyüme hikayesini anlatan Yerdeniz Büyücüsü, bilgelikle, yaşadımız dünyanın işleyişine eleştirileri de dile getiriyor. Küçük bir köyde doğan ve teyzesinden ufak tefek büyücülük dersleri alan Ged, büyücülük öğrenmek üzere Roke’taki büyücülük okulunun yolunu tutar.

Kitap, Hayao Miyazaki'nin oğlu Goro Miyazaki tarafından beyazperdeye de uyarlandı.