26 Şub 2021
Otuzbeşlik

Son Yılların En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

Bibliyoterapi, son yıllarda oldukça rağbet gören bir yol olarak karşımıza çıkıyor. Kitaplarla kendilerine yardımcı olan, baş etmekte zorlandıkları his ve durumlarla ilgili kitaplara başvuran ve bundan faydalanan pek çok insan mevcut. Kendinizi tanımak, içinde bulunduğunuz durumla yüzleşmek ve kendinize yardımcı olmak isterseniz listemize mutlaka göz atın. Son yılların popüler kişisel gelişim kitaplarının yer aldığı bu listede stres, anksiyete ve depresyonla baş etmenin yollarını sunan, başarının ve kadim öğretilerin sırlarını paylaşan eserler bulacaksınız. 

Mindfulness: Zıvanadan Çıkmış Bir Dünyada Huzur Bulmak İçin 8 Haftalık Bir Rehber - Mark Williams, Danny Penman

Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi tekniklerinin kullanıldığı kitap, modern dünyanın hızında ve karmaşasında mutlu ve huzurlu olmayı unutmuş insanlara rehberlik ediyor. Ödüllü gazeteci Danny Penman ve Oxford Üniversitesi'nde profesör olan, İyi Hissetme adlı kitabın da yazarı Mark Williams tarafından kaleme alınan kitap okuyucularına, basit mindfulness egzersizleriyle hayattan yeniden keyif almanın kapılarını açıyor. Stres ve kaygıdan muzdaripseniz bu kitabı mutlaka okumalısınız. 

Tongue Fu: Sözlü Dövüş Sanatı - Sam Horn

İletişim, yaşamlarımızda, insanlarla etkileşimimizdeki en önemli kaynak. Sinir çatışmalarından kaçmak, sözlü ağız dalaşlarını yaşamamak, "haklısın" demenin muazzam gücünü keşfetmek, sözel zorbalarla başa çıkmak, duygularınızı kontrol etmek, ne söyleyeceğinizi bilemediğiniz durumlarda bir pusula edinmek isterseniz Sam Horn'un yazdığı bu kitap tam size göre.

Kendinle Savaşma Sanatı - Fumitake Koga, Ichiro Kishimi

Hislerinizden korkmadan yaşamak, geçmişin ağır yüklerinden kurtulmak ve özgür olmak ister misiniz? Genç bir adamla bir filozofun yazdığı Kendinle Savaşma Sanatı, Freud, Jung ve Alfred Adler’in önünü açtığı yoldaki deneyimlerini okuyucularla paylaşıyor. Kendimize karşı yaşadığımız savaşta kazanmamızı sağlayacak stratejileri okuyucularla paylaşıyor. Japonya'da fenomen olan kitap, her satırıyla sizi kendiniz olmaya bir adım daha yaklaştıracak.

Bilinçaltının Gücü: Zihinsel ve Bedensel İyileşme - Joseph Murphy

Bilinçaltı sadece rüyalarımızı değil tüm yaşamımızı etkiliyor. Attığımız adımlarda, verdiğimiz kararlarda oldukça etkili bir mekanizma olan bilinçaltının gücünü keşfedeceğiniz bu kitap, bilinçaltının doğru kullanılmasıyla maddi ve manevi olarak yapılabilecekleri anlatıyor ve bunun yollarını öğretiyor. Yayımlandığı 1963 yılında oldukça ses getiren bu akıcı kitap, kişisel gelişim alanındaki en etkileyici rehberlerden biri olarak görülüyor.

Düşünce Gücüyle Tedavi - Louise L. Hay

Düşüncelerin yaşamlarımız üzerindeki etkisine odaklanan Düşünce Gücüyle Tedavi, tüm hastalıkların ve olumsuz olayların düşüncelerimizden kaynaklandığını söylüyor. En büyük hastalıktan en küçük hastalığa kadar hepsinin nedeninin psikolojik olduğunu anlatan kitap, nedenlerini de açıklıyor. Geçmişte takılı kalma, nefret, pişmanlık, endişe gibi duyguların yarattığı tahribatı anlamak ve çözmek için okuyucusuna yardımcı olmayı hedefleyen kitap, ayrıca bu hastalıklar için de hangi düşünce şekillerini benimsememiz gerektiğini anlatıyor.

Hayatı Yeniden Keşfedin - Jeffrey E. Young, Janet Klosko

Şema Terapi'nin yaratıcılarından Young ve Klosko'nun yazdığı bu kitap, okuyucularına ilaçsız ve terapisiz şekilde yardımcı olmayı hedefliyor. Bilişsel Terapi'nin ilkeleriyle yaşamı değiştirmeye yardımcı olan kitap içerisinde yer alan şema testleri ile durumları saptayarak çözümler sunuyor. Kendimize zarar veren his ve düşünme kalıplarına verilen şemaların yer aldığı bu kitapla, daha cesur, doyumlu ve üretken bir yaşam için ihtiyacınız olan araçlara ulaşabilirsiniz.

İyi Hissetmek: Yeni Duygudurum Tedavisi - David Burns

Psikiyatr Dr. David Burns, depresyon, kaygı, suçluluk, erteleme, kötümserlik, düşük özbenlik gibi durumlardan ilaçsız bir şekilde kurtulmayı sağlıyor. Baş edilmesi zor duygularla, duygudurumundaki dalgalanmalarla başa çıkmayı ve bunların nedenleri anlamayı sağlayan eser, özgüveni artırmanın da yollarına odaklanıyor. Depresyondan muzdarip kişileri ise bu acı verici girdaptan çıkmanın yöntemlerini sunuyor.

İnsanın Anlam Arayışı - Viktor E. Frankl

Logoterapinin kurucusu Viktor Frankl, 12 milyondan fazla satan İnsanın Anlam Arayışı’nda, 2. Dünya Savaşı sırasında bir Yahudi olarak toplama kampında geçirdiği süreci anlatırken insanı insan yapan duygulara yoğunlaşıyor. Baş edilmesi zor hislerin nasıl birer anlama dönüşebileceğini anlatan Frankl, logoterapinin ilkeleriyle de yaşamımıza ışık tutuyor. Yaşamak için nedeni olan her insanın nasıllara da katlanabileceğini söyleyen eser, bulduğu anlamdan daha fazlasına ihtiyaç duyan kişiler için büyük bir armağan niteliğinde.

Var Olmanın Gücü - Eckhart Tolle

Günümüzün önemli spiritüel öğretmenlerinden biri olan Eckhart Tolle, bu kitabında insan zihninin evrim geçirmesi gerektiğini vurguluyor. Ezber bozucu nitelikte olan Var Olmanın Gücü, yalnızca kendi yaşamlarımız için değil gezegenin iyiliği için de öğretilerle dolu olan bir kitap. Yalnızca bireyin değil toplumun da mutluluğuna katkı sunmayı hedefleyen eser, daha sevgi dolu bir dünya için okuyucusunu kendi yaşamının ötesine taşıyor.

Her Şey Darmadağın Olduğunda - Pema Chödrön

Acı veren hisleri, bilgelik ve şefkat yoluyla cesarete dönüştürebilmenin, zor zamanlarda işe yarayacak öğütlerin yer aldığı sıcacık bir kitap Her Şey Darmadağın Olduğunda. Alice Walker'ın "Pema Chödrön'ün minnettar öğrencilerinden biri olarak yaşamın en ivedi ve gerekli dersini öğreniyorum: Yüreğimi nasıl daha çok açabileceğimi" dediği kitap, kaos ve acı verici duygulara yaklaşımımızı derinden değiştirecek bir eser.

Son Konuşma - Randy Pausch

Üniversitede profesör olan Pausch, pankreas kanseri olduğunu ve yaşayacak fazla zamanı kalmadığını öğrendikten sonra son konuşmasını yapar ancak bu konuşma, ölümün kederi veya çaresizliği üzerine değil çocukluk hayallerinin gerçekleştirilmesiyle ilgilidir. Hayalleri gerçeğe dönüştürmek ve engelleri aşmakla ilgili yazılmış Son Konuşma, zeka ve mizahı bir araya getiriyor, okuyucularına yaşamlarını ve düşlerini gözden geçirme fırsatı sunuyor.

Bir Astronottan Hayat Dersleri - Chris Hadfield

Senelerce astronotluk eğitimi alan Hadfield, dört bin saat uzayda kaldı. Bu süreç içerisinde pek çok zorlu macera yaşayan Hadfield, en kötü olasılık için her zaman hazır olmayı ve yaşamın tadını çıkarmayı hayat felsefesi olarak benimsemişti. Hadfield, sıradışı yaşamından öğrendiği dersleri zarif bir içgörüyle aktarıyor.

Akıl: İnsan Olmanın Özüne Yolculuk - Daniel J. Siegel

Alanında epey başarılı olan nöropsikiyatrist Siegel; kuantum, antropoloji, psikoloji gibi disiplinleri herkesin anlayacağı şekilde yalın ve akıcı bir dille anlatıyor. Aklın, beynin potansiyel gücünü okuyacağınız eser, akıl nedir, aklın zihinden farkı nedir gibi soruları da yanıtlıyor.

Hızlı ve Yavaş Düşünme - Daniel Kahneman

2002 Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görülen Daniel Kahneman, sezgilerimize güvenmemiz gereken zamanları, zihinsel hatalarımızı ve bu hatalardan korunmanın yollarını, ne zaman yavaş düşünmek gerektiğini anlatıyor. Tıp, siyaset ve ekonomi gibi pek çok alanı etkilemiş olan Kahneman, okuyucusunu düşünmeye dair yeni bir yolculuğa çıkarıyor.

Seninle Başlamadı - Mark Wolyn

Nörobilim, epigenetik ve dilbilimdeki buluşlarla beslenen, bir misyon sonucunda yazılmış bir eser. Kalıtsal aile travmalarının yol açtığı şeylere odaklanıyor. Başımıza gelenlerin nedenlerinin kimi zaman bizden önceki nesillerin yaşadıklarında yer aldığını söyleyen kitap, kalıtsal travmaların nasıl üstesinden gelinebileceğini de aktarıyor.

Dört Anlaşma: Toltek Bilgelik Kitabı - Don Miguel Ruiz

Toltek bilgelik öğretilerinin paylaşıldığı eser, özgürlüğün, kendin olmanın haritasını çıkaran eserlerden. Dört anlaşma şunlara odaklanıyor: "Söz büyüdür. Hiçbir şeyi kişisel alma. Varsayımda bulunma. Yapabildiğinin en iyisini yap." Bilgelikle dolu bu kitap insanlara dingin bir savaşçı gibi yaşamanın büyüsünü aktarıyor.

Yaşam ve Ölüm: Toltek Bilgeliği - Don Miguel Ruiz, Barbara Emrys

Kitabın yazarlarından Don Miguel Ruiz, kalp krizi geçirmesinin ardından dokuz hafta boyunca komada kaldı. Bu süreçte, düşlerinde yolculuklara çıkarak onu biçimlendiren olaylarla, insanlarla karşılaştı. Ölümü alt ederek yaşamı seçti. Bu kitap onun bilgeliğiyle, sezgi gücüyle yazılmış ilham verici bir kitap.

Beş Sevgi Dili - Gary Chapman

Sevgi için anlaşılır ve ortak bir dil gerekiyor. Aynı dili konuşan iki kişi olmanın yöntemlerini anlatan Beş Sevgi Dili, partnerlerimizle huzurlu ve sevgi dolu bir biçimde yaşamanın adımlarını atmanızı sağlayacak. Evlilik terapisti Gary Chapman'ın yazdığı kitap psikologlar tarafından da çiftlere sıklıkla öneriliyor.

Çok Yönlü: Başarı İçin Neden Çok Şeyle İlgilenmeliyiz? - David Epstein

Başarılı olmuş atletlerin veya Nobel kazanmış kişilerin yöntemlerini, sırlarını merak ettiniz mi? Epstein bu kişileri mercek altına alıyor ve farklı konularla ilgilenen insanların başarılı olduklarını gözlemliyor. Forbes tarafından yılın en önemli iş ve çocuk kitabı olarak değerlendirilen eser, klişeleşmiş başarı kurallarını bir bir yıkıyor.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı - Mark Manson

Yaşadığımız çağda pozitifi olmaya, duyguları negatif olarak adlandırmaya ve bunları inkar etmeye zorlanıyoruz. Oysa negatif dedikleri bu baş edilmesi zor olan duygular bastırıldığında, görmezden gelindiğinde uzun vadede başımıza daha büyük dertler açıyor. Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, bu tip hislerin doğallığına değinirken, inkardan kaçmamızın da önüne geçiyor.

Akış: Mutluluk Bilimi - Mihaly Csikszentmihalyi

Akış teorisinin sahibi olan Csikszentmihaly, yirmi beş yılını mutluluğu araştırmaya adamış bir isim. Özfarkındalığı artırmak, yaşamı derinden ele almak kişiler için başucu eseri olabilecek kitap, insanı gerçekten mutlu edebilecek faktörlere değiniyor çünkü araştırmalar çoğu insanın arzuladığı lüks ve konforlu bir hayatın da mutluluğu getirmediğini gösteriyor. Peki o zaman mutluluk nasıl yaşanır? Akış: Mutluluk Bilimi, mutluluğun bilinçli bir adanmışlıkla bağlantısını gösteriyor.

Ergen Beyni - Dr Frances E. Jensen, Amy Ellis Nut

Ünlü nörolog Jensen, anne babalara, gençlere ve eğitimcilere önemli tavsiyeler verdiği kitabında ergen beynini yeniden ele alıyor. Ergenliğin getirdiği farklılığın altında yatan nörolojik ve fizyolojik sebepleri açıklayan Jensen, ergen beyniyle ilgili yanlış bilinen efsanelere de son veriyor. Ergen bireylerin yetiştirilmesine dair yol haritası sunan kitap, son yılların en önemli popüler bilim kitaplarından.