22 Haz 2020
Gülay Güler

Son Yılların En Sürükleyici Mini Dizileri

Hafta sonunuzu kanepenizden kalkmadan geçirmeyi planlıyorsanız, bir solukta izleyeceğiniz bu harika mini dizileri mutlaka denemelisiniz.

Show Me a Hero

Drama, Tarih · 2015

Amerikan yapımı dram, suç türündeki altı bölümlük bu mini dizinin yönetmenliğini Crash filminin yönetmeni Paul Haggis, yapımcılığını The Wire’ın yaratıcısı David Simon üstleniyor. Lisa Belkin’in aynı adlı kitabından uyarlanan Show Me A Hero'nun başrollerinde ise Oscar Isaac, Alfred Molina, Winona Ryder, Catherine Keener yer alıyor.
80'li yılların Yonkers şehrinde geçen dizi, Amerika’nın en genç belediye başkanı Nick Wasicsko'nun yalnızca beyazların oturduğu mahallelerde düşük gelirliler için sosyal konut projesi gerçekleştirmek istemesini konu ediniyor. Bu çabası ırkçılık tartışmalarının yeniden alevlenmesine, çatışmalara sebep olur.

Maniac

Komedi, Drama, Bilim Kurgu · 2018

Amerikan yapımı, absürd, fantastik, kara komedi tarzındaki 10 bölümlük bu mini dizinin yaratıcılığını Cary Fukunaga ve yazar Patrick Somerville üstleniyor. Dizinin konusu Norveç yapımı aynı isimli diziye dayanıyor. Emma Stone ve Jonah Hill'in başrollerini paylaştığı dizinin kadrosunda Justin Theroux, Sally Field, Sonoya Mizuno, Aaralyn Anderson, Geoffrey Cantor, Jemima Kirke, Rob Yang, Julia Garner ve Josh Pais yer alıyor.

Mutsuz, amaçsız, takıntılı Annie Landsberg ile şizofreni teşisi konulan, zengin ailesinin yüz karası olarak görülen Owen Milgrim'ın farmasötik araştırmada yolları kesişir. İkili psikolojik hastalıkları tedavi etmesi için üretilen süper bilgisayarın zihninlerine girmesine izin verirler. Bu deneyler sırasında iki yabancı arasında mistik bir bağ kurulur.

Electric Dreams

Bilim Kurgu · 2017

Ünlü bilim kurgu yazarı Philip K. Dick'in eserlerinden uyarlanan Electric Dreams, 10 bölümlük bilim kurgu antolojisi serisi. Dizinin her bölümünde, yazarın farklı bir bilim kurgu hikayesi işleniyor. Dizinin yapımcılığını Lynn Horsford, Bryan Cranston, Rupert Ryle-Hodges üstleniyor. Electric Dreams'in oyuncuları arasında Bryan Cranston, Richard Madden, Liam Cunningham, Steve Buscemi, Anna Paquin, Jack Raynor, Essie Davis, Benedict Wong, Terrence Howard gibi birçok ünlü oyuncu yer alıyor. 

Patrick Melrose 

Drama · 2018

Dram ve kara mizah türündeki Patrick Melrose, beş bölümden oluşan bir mini dizi. İngiliz yazar ve gazeteci Edward St. Aubyn'in yarı otobiyografik romanına dayanan dizinin senaryosunu David Nicholls kaleme alıyor.

Dizi 80'li yıllarda, aristokrat bir ailede, tramvatik bir çocukluk geçiren Peter Melrose’un hayatını anlatıyor. Dizide Melrose'un çocukluğu, aile hayatı, aristokrat yaşam tarzı ve uyuşturucu bağımlısı olduğu dönem işleniyor. Dizide çocukluk tramvalarının kişilik üzerindeki büyük etkileri gözler önüne seriliyor. 

Sharp Objects

Suç, Drama, Gizem · 2018

Suç, drama, gizem türündeki Sharp Objects, Gillian Flynn'in aynı adlı romanından uyarlanan sekiz bölümlük bir mini dizi. Marti Noxon'un senaryolaştırdığı Sharp Objects'in yönetmen koltuğuda Big Little Lies'tan tanıdığımız Jean Marc Vallée oturuyor. Dizinin başrollerinde Amy Adams, Patricia Clarkson, Chris Messina, Eliza Scanlen, Elizabeth Perkins ve Matt Craven yer alıyor.

Suç muhabiri Camille Preaker kendi kasabasında gerçekleşen iki kız çocuğun cinayetini incelemek için görevlendirilir. Uzak durduğu annesi ve üvey kardeşinin yanına dönmek zorunda kalan Camille, araştırma derinleştikçe kendi geçmişiyle ve ailesiyle yüzleşmek durumunda kalacaktır. 

Unbelievable

Suç, Drama · 2019

Sekiz bölümlük mini dizi gerçek bir hikayeye dayanıyor. Pulitzer Ödüllü bir haberden uyarlanan diziyi Erin Brockovich filminin senaristi Susannah Grant senaryolaştırmış. Unbelievable’ın yönetmenliğini ve yapımcılığını The Kids Are All Right'tan tanıdığımız Lisa Cholodenko üstleniyor. Dizinin başrollerinde Kaitlyn Dever, Toni Collette ve Merritt Wever yer alıyor. 

Hayatında ilk kez yalnız olarak bir evde yaşamaya başlayan Marie, evine giren biri tarafından tecavüze uğrar ve şikayette bulunur. Marie şikayetini geri almak zorunda kalır, bunun üzerine başka eyaletlerden iki kadın polis davayı incelemeye koyulur.

Mindhunter (2017)

Suç, Drama, Gerilim · 2017

Mind Hunter: Inside FBI’s Elite Serial Crime Unit adlı kurgusal olmayan romandan uyarlanan ve gerçek olaylara dayanan Mindhunter'ın Başrollerini Jonathan Groff ve Hold McCallany paylaşıyor. Dizinin yapımcıları arasında usta yönetmen David Fincher ve oyuncu Charlize Theron da yer alıyor.

Dizi 1979 yılında seri katilleri sorgulayan Holden Ford ile Bill Tench adlı iki FBI ajanı etrafında şekilleniyor. Holden Ford katiller üzerinde psikanaliz yapılırsa onları yakalama konusunda polis teşkilatının daha başarılı olacağını düşünmektedir. Ford, bu düşüncelerini üst yetkililere kabul ettirir ve seri katillerle karşılıklı görüşmeye ve analiz etmeye başlar. 

Hollywood (2020)

Drama · 2020

Ryan Murphy ve Ian Brennan imzalı yedi bölümlük mini dizi Hollywood'un başrollerini Patti LuPone, Holland Taylor, Darren Criss, Jeremy Pope, Dylan McDermott ve Jim Parsons paylaşıyor. 

II. Dünya Savaşı’ndan sonra birçok kişi ünlü olma hayalleriyle Los Angeles’ın yolunu tutar. Dizi, bir grup aktör ve film yapımcısının Hollywood’da yer edinme çabalarını ve bu uğurda ödedikleri bedelleri konu alıyor.

The Pacific

Aksiyon, Macera, Drama · 2010

Steven Spielberg, Tom Hanks ortak yapımı 10 bölümlük mini dizi The Pacific'in başrollerini James Badge, Jon Seda, Joseph Mazzelio paylaşıyor. Dizi, II. Dünya Savaşı sırasında Pasifik cephesinde görevli Amerikan askerlerinin hikayesini konu ediyor. 

The Honourable Woman

Drama, Gerilim · 2014

The Honourable Woman, sekiz bölümlük politik gerilim mini dizisi. Hugo Blick’in yazıp yönettiği dizinin oyuncu kadrosunda Maggie Gyllenhaal, Andrew Buchan, Lubna Azabal, Katherine Parkinson gibi isimler yer alıyor. 

Çocukken babalarının ölümüne şahit olan Nessa ve Ephra, yıllar sonra silah tüccarı olan babalarının şirketinin başına geçerler. Silahlanma yerine barış için çabalayan ve ekonomik olarak İsrail-Filistin bölgesini kalkındırmak isteyen iki kardeşin başı politik sebeplerden ötürü derde girecektir.  

John Adams

Biyografi, Drama, Tarih · 2008

Yönetmenliğini Tom Hooper'ın üstlendiği yedi bölümlük mini dizi Amerika'nın kuruluşunun ilk elli yılı ve John Adams'ın hayatını konu alıyor. Amerikalı tarihçi David McCullough'un aynı adlı kitabından uyarlanan dizinin senaryosu Kirk Ellis'e ait. Dizinin oyuncu kadrosunda Paul Giamatti, Laura Linney, Stephen Dillane yer alıyor. Paul Giamatti, John Adam rolüyle 13 Emmy, 4 Altın Küre ödülüne layık görüldü.

When They See Us

Biyografi, Suç, Drama · 2019

Yönetmenliğini Ava Duvernay'ın üstlendiği dört bölümlük mini dizi, gerçek bir adli dava olan The Central Park Five olayını konu alıyor.

Antron McCray, Kevin Richardson, Yusef Salaam, Raymond Santana ve Korey Wise adlı beş siyahi genç, Central Park’ta koşu yapan bir kadına tecavuz etmekle suçlanırlar. İşlemedikleri bir suç yüzünden hapis yatan gençler, suçsuzluklarını kanıtlamak zorundadırlar. 

Unorthodox 

Drama · 2020

Deborah Feldman’ın aynı adlı kitabından uyarlanan ve gerçek bir hikayeyi anlatan dört bölümlük drama Unorthodox'un yönetmen koltuğunda Anna Winger oturuyor. Dizinin başrollerinde Shira Haas, Amit Rahav ve Jeff Wilbusch yer alıyor. 

Hasidik Yahudi bir toplumda yetişen Esty, görücü usulü evlendirilir. Evliliğinin ilk yılında hamile kalamayınca zorlanan Esty ve Berlin'e kaçar. Burada özgülükle tanışan Esty'nin geçmişi peşini bırakmayacaktır.