20 Eyl 2016
Seçil Şeker

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 2016

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu bir farkındalık etkinliğidir; bisiklet sürüşü belediyenin ve bakanlığın dikkatini çekmek için “süslü” olarak yapılmaktadır.  Bisikletle güvenli bir şekilde ulaşımını sağlamak isteyen kadınların bisiklet yolları ve hizmetleri talebini eğlenceli bir şekilde iletmesidir.

İlk olarak 2013'te Sema Gür ve Pınar Pinzuti tarafından İzmir'de başlayan etkinlik şuan Ankara, Muğla, Antalya gibi pek çok ilde hayata geçirilmiş durumda. 
Annelerin çocuklarını da alıp katılabildiği bu harika etkinlik her geçen yıl daha da büyük kitlelere ulaşıyor. Yalnız 7 yaşından küçük çocuklar için çocuk taşıma koltuklu bisikletler öneriyorlar. 
 
Kaynak: Google
"Şehirlerde egzoz kokusu yerine parfüm kokusu olsun!" mottosuyla yola çıkan ekip ilk etkinliğinde 300 kişiye ulaşmıştı. Kadınlar en güzel kıyafetlerini giyip, bisikletlerini çiçekler ve kurdelelerle süsleyerek Konak meydanı'nda toplanıyorlar. Tur sırasında molalar veren fotoğraflar çektiren ekip erkek hegemonyasına ve otomobilsiz, temiz yaşama dikkat çekiyor.
Bisikletiniz yoksa da üzülmeyin harika seçenekleri var;
1) Bir arkadaşınızdan ödünç alabilirsiniz. Etrafınızda balkonunda veya garajında bisikleti olan bir tanıdığınız mutlaka vardır. Bisikleti bir gün önceden alıp, bakım gerekiyorsa (temizlik, zincirine yağ sürmek vs) yaptırıp, tura gelebilirsin.
2) Semtindeki bir bisiklet mağazasından bisiklet kiralayabilirsin. Evine veya turun yapılacağı yakın bir bisiklet dükkanını önceden arayıp bisiklet kiralayabilirsin. Bisikleti turdan önce denemende fayda var.
3) Belediye tarafından işletilen bisiklet kiralama sistemlerine üye olabilir ve tur için bisiklet kiralayabilirsin.
4) Belki bu tur, bisiklet almak için seni motive edecek itici güç olacak. Belki tura yeni bisikletinle katılmak ve sonra şehir içinde kısa mesafelerde ulaşımını bisikletinle yapmak isteyeceksin.
5) Bu tura katılmak istediğini facebook profilinden duyurabilir ve bir arkadaşından sana bir günlük bisikletini vermesini isteyebilirsin.
İşte bu kadar kolay. Yeter ki onlara katılmak iste!
 
Kaynak: Google
Üstelik katılım koşulları da çok basit;
1- Kendini ve bisikletini süslemek
2- Bisikleti yavaş yavaş sürebilmek
3- Şaşkın şaşkın bakanlara el sallamak ve gülümsemek
Bu yıl 4. sü düzenlenecek olan etkinlik için geri sayım başladı. 25 Eylül'de süslü kadınları sokaklarda pedal çevirirken izlemeye hazır olun. Ya da hemen bir bisiklet edinip ekibe katılın!
Peki nerede düzenlenecek derseniz;
Buluşma yeri ve saati: 17:30 Konak Saat Kulesi
Daha fazla bilgi için: https://www.facebook.com/groups/suslukadinlarbisikletturu/

BONUS: Pınar Pinzuti ile roportaj yaptık, çok yakında efendim!