23 Eyl 2016
Seçil Şeker

Süslü ve Çevreci Kadın - Pınar Pinzuti

Kimsenin cesaret edemediği şeyi yapıp, iş yerine süslü kıyafetleri ve topuklularından ödün vermeden, hatta trafiğe rağmen bisikletle gidebilmesiyle başlamış bir hikaye Pınar Pinzuti'nin hikayesi... İlk başta yadırgayan da olmuş, ilk günden destek olup bisiklet kullanmaya karar veren de. Adını önce tüm İzmir'e duyuran, sonra da İzmir dışına taşıran da Sema Gür'le beraber yürüttüğü Süslü Kadınlar Bisiklet Turu...
 
Kaynak: Instagram
 

Pınar Pinzuti kimdir?

Aslında,ben yazılım sektöründe, satış ve pazarlama departmanında çalışan bir beyaz yakalıyım. Bisiklet aşığıyım ve bir şeyi sevince herkes sevsin isteğim var. Şu an herkese bisikleti sevdirmek hayalim var.

Nasıl başladı bisiklet aşkınız?

Üniversitedeyken yürüyerek 10 dakikada gittiğim yolu bisikletle 3 dakikada gittiğimi keşfettim. Bu fazladan 7 dakika uyku demek ve o günden sonra okula hep bisikletle gittim. Daha sonra Milano'da çalışırken de işime bisikletimle gidiyordum. Topuklu ayakkabılarım, şık kıyafetlerimle sürüyordum bisikletimi. Türkiye'ye gelince hemen kendime katlanabilir bir bisiklet aldım. Hatta iş görüşmemde bisiklet parkı talep ettiğimde çok gülmüşlerdi ama ilk gün bisikletle gelince ne kadar ciddi olduğumu anladılar! (Gülüyor)

Herkes sordu tabii. O gün 5 kişiyi ikna ettim bisikletle işe gelmeye. İnsanlar ofise daha uyanık gelmeye başladılar. Çok keyifli oldu.

Kaynak: Instagram


Sizi bisiklet konusunda en çok zorlayan şey ne oldu?

Genel bir kanı var, bisiklet sürüyorsan tayt giymek zorundasın, reflektörlü yeleğin olmak zorunda, kask takmak zorundasın gibi... Ama değil. Bisiklete binmek yürümek kadar doğal ve güvenli olmalı aslında. Bunu özellikle erkeklere kalabalık bir şekilde göstermemiz gerekiyordu ve fikir sahibi Sema Gür'le birlikte Süslü Kadınlar oluştu.

2013 yılında başladınız... Kaç kadındınız o zaman?

250 kadın olarak başladık. Bu sene 2500'leri bulacağız! 

Kaynak: İzmirdesanat


Peki, bu etkinliğin esas amacı nedir? 

Dünya Otomobilsiz Kentler adında bir gün var. Dünyada kutlanıyor bu gün 22- 25 Eylül tarihleri arasındaki pazar. Yani bizim 25 Eylül'de yapmamız da bir tesadüf değil. Bizim ülkemizde bu gün kutlanmadığından biz toplanıyoruz ve o kadar kalabalık oluyoruz ki caddeler otomobile kapanıyor! (Gülüyor)

Her türlü belediye ve emniyet izinlerimizi aldığımız için de asla sorun çıkmıyor. Hatta BBC ana habere ve Amerikan basınında birçok yerde çıktık. Etkinliğimize yer verdiler. 

Bu sene kaç şehirde yapılacak bu etkinlik?

28 şehir ve Kıbrıs'ta. Yaklaşık 45 fotoğrafçı geliyor fotoğraflarımızı çekmeye. Hiçbir şekilde derneklerle veya sponsorlarla çalışmıyoruz. Siyasi amaç gütmüyor ve bayrak açılmıyor. Gönüllü yapılan bir etkinlik olduğundan herkes tek bir amaç için geliyor; bisiklet sürmek ve belediyeden bisiklet yolu istemek.

28 il ve katılma koşulları ve daha fazla bilgi için; 
https://suslukadinlarbisikletturu.com/

Sadece yılda bir mi yapılıyor etkinlik?

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu senede bir kez yapılıyor. Bizi otizme destek, kadın haklarını savunma amaçlı derneklere davet ediyorlar ama biz bir kulüp olmadığımızdan sadece kadınları motive edebileceğimiz konferanslara gidiyoruz.

Kaynak: Hürriyet


Ünlülerden destek görüyor musunuz? Tura destek veren ünlü var mı?

Biz hiçbir zaman ünlüler gelsin diye bir çabaya girmedik. Bize köşelerinde yer veren bazı yazarlar oldu tamamen kendi istekleriyle bizim talebimiz olmadan. Biz ünlülerden ziyade kadın belediye başkanlarını ve erkek başkanların eşlerini çağırıyoruz. Umarız bir gün onlar da katılacaklar.