Tamer Varis İzmir Eğlence Hayatına Yön Veriyor

29 Tem 2017

İzmirlilere alternatif eğlence fırsatları sunmayı amaçlayan, İzmir'in gece hayatına da yön veren Tamer Varis; 1888'in eski, Edit'in şimdiki işletmecisi.  İzmir'i, İzmir'deki yaşamı seven ve tercih eden Tamer Varis'in İzmir için yapmak istediği birçok proje var. Yerel yönetimler ve yatırımcılar köstek olmaz destek olurlarsa İzmir'de ücretsiz Madonna konseri bile düzenlemeyi hayal ediyor. Otuzbeşlik olarak Tamer Varis ile ajansları Pübliko'yu, iki senedir düzenlenen bağımsız müzik gruplarını destekleyen Epic Fair etkinliğini ve İzmir’e dair hayallerini konuştuk. Bu başarı hikayesi sizi de çok şaşırtacak. Keyifli okumalar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tamer fotoğraf bölümü mezunusun peki nasıl organizasyon alanında kariyerin ilerledi?
Evet, Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü mezunuyum. Fotoğrafla ilgili hiçbir şey yapmadım. (Gülüşmeler) Okurken organizasyon yönetiminin derslere eklenmesi gerektiğini fark ettim. Bence sanatçıların kendilerini pazarlamak gibi bir kaygıları olmamalı. Ben kendimde doğru insanları bir araya getirebilme yeteneğini keşfettim. Bir fotoğrafçıyla bir tasarımcıyı bir araya getirebilmek gibi. Üniversitedeyken 2005-2008 yılları arasında Uluslararası Kısa Film Festivali'nin ekibine dahil oldum. Bir süre sonra etkinliğin koordinatörlüğünü üstlendim. Kısa Film Festivali'nin sergi, konser gibi yan etkinliklerini de düzenliyorduk. 2007'de Hilton'un 32. katında hala çok konuşulan 500 kişilik after party düzenlemiştik. Belki de benim düzenlediğim en iyi etkinlikti. 

İzmir'in gece hayatına girmen nasıl oldu?
Takıldığımız, içtiğimiz Tapas adlı mekan "Sen bu işlerden anlıyorsun. Bizim buranın müzik işlerini yapar mısın?" diye sordu. 25 yaşında üniversiteye girmiştim. Beş parasızdım. Belli bir yaştan sonra aile de para vermeyince çalışmaya karar verdim. Aslında müzisyen değilim, dinleyici olmanın dışında müzik bildiğim bir alan değil. Mekanın adını Boombox olarak değiştirdim. Sevdiğim bildiğim müzik gruplarını getirmeye başladım daha sonra işletmeye kaydım. 2009 yılında Boombox satıldı, ben de ayrıldım. 

Kaynak: eyvahdelirdik-1888
 

1888 hikayesi nasıl başladı?
1888'in devredileceğini duydum. Param yoktu ama burayı bir şekilde alacağım dedim ve de ortaklarla beraber aldım. Başta insanlar buranın tutmayacağının söylerken, ben de inadına "Burası tutacak hatta reklam yapmayacağım, İstanbul'a oynayacağım." dedim. "Neden" dediler. İstanbullulara; "Vay böyle bir DJ İzmir'e gelmiş, nasıl ya, buraya bile gelmedi, 1888 nasıl bir yer ki"yi konuşturduk. İzmir'e geldiklerinde Saat Kulesi ve Efes'i görmenin dışında "Bir de 1888'i görelim" demeye başladı insanlar. Gelen insanlar da bizim çok güzel reklamımızı, PR'ımızı yaptılar İstanbul'da. "İzmir'e gittiğinizde mutlaka 1888'e uğrayın" çok konuşulmaya başladı ve 1888 gerçekten çok başarılı oldu. 6 yıldır da gazetelerde ve dergilerde Türkiye'nin en iyi gece kulüpler arasında gösterildik. 

1888'i bilmeyenler için biraz konseptinden bahseder misin?
1888 küçük bir iç alana sahip olduğu için burası iyi bir butik kulüp olur dedik ve o kurgu üzerinden gittik ama bağımsız müzik projeleri, sergiler, Pecha Kucha gibi etkinlikler de düzenledik. İzmir'de yaratıcı insanların bir araya gelebileceği bir ortam yarattık. 2016 yılına kadar 1888'de çalıştım. 

İnsanlar senin düzenlediğin bir etkinlikte nasıl bir hissiyat içinde oluyorlar?
500 kişilik bir etkinliktense daha butik etkinlikler düzenlemeyi tercih ediyorum. Bilmeden, takip etmeden sadece kalabalık için gelmesinler istiyorum. Kültür öğretilen bir şey, dans kültürünü İzmirlilere tanıttık diye düşünüyorum. 

1888'e olan tepkiler nasıldı?
İzmir kısır ve hareket alanı sınırlı bir şehir. İnsanları da pek hareket etmiyor. 1888 bunu kırdı. 2010 yılından beri "Müzik İzmir'de en iyi 1888'de yapılır." fikri insanlarda yer etti.

Sonrasında Edit başladı senin için sanırım? Buradaki amacın neydi?
3 yıl önce radyo programı olan interaktif bir mekan kurgulamaya başlamıştım. Online bir radyo ve tematik programlarla müşterimiz olsun olmasın herkese ulaşmak istiyordum. 

İzmir'de insanların hareket alanı ve kabiliyeti sınırlı olduğu için; sergi oluyor, konser oluyor gitmiyor insanlar. Biz de bu insanların ayağına bu etkinlikleri getirebilir miyiz diye düşündük. Zaten bu kreatif insanları 1888'den tanıyorduk. Burada arkada bir video art dönsün, radyoda şehir kültürü üzerine tematik programlar yapalım istedik. 

"Kafa satıyoruz mevzu bu."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Edit


Buraya gelenlerin nasıl bir profili var?
Genellikle üniversite öğrencileri, daha çok güzel sanatlardan tabii ki. Reklam sektöründen de insanlar buraya ağırlıklı olarak geliyor.

Buranın yemekleri ve içkileri de çok güzel gerçekten. İçkilerden Old Fashion çok güzel. Her yerde olmuyor.
Ben 39 yaşındayım; ama kendimi hala genç hissediyorum. Burada çalışan insanlar da bizim gibi insanlar. Personel alırken bizim gibi olmalarına dikkat ediyoruz. O enerji bizim için çok önemli. Mutfak ve içkilerde sürekli kendimizi geliştiriyoruz. Çalışanlar yeni trendleri takip ediyorlar.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Edit Yıldızburnu- Burçin Esin

 

 

Çeşme Yıldızburnu'ndaki Edit 'in konsepti de aynı mı?
Evet, aynı. 


Pübliko'yu kurdunuz, biraz içeriğiden bahseder misiniz?
Pübliko; Fatih Uysal ile yaptığımız bir proje; gastronomi, tasarım, sinema, müzik festivalleri gibi etkinlikleri yapan bir ajans. Publik market de onun tasarım pazarı. Public market iki ayda bir Edit'te gerçekleşiyor. Buradaki masaları kaldırıyoruz ve tasarımcı stand'larını koyuyoruz. O gün konserler oluyor. DJ'ler de plak çalıyor. Dijital olmasın, bir farkı olsun istiyoruz. Elektronik dans müziği değil de Raggae, Dub, İndie tarzında çalıyoruz.
Şehirde böyle etkinlikler kurguluyoruz. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Edit
 

Başka aktif projeleriniz var mı?
İki senedir Epic Fair'i düzenliyoruz. Bağımsız müzik kurgusu üzerine İzmir'deki tek butik etkinlik. Biz insanlara alternatif etkinliklerin mümkün olabileceğini göstermek amacındayız. Bu etkinliğin amacı bağımsız grupları insanlarla buluşturmak, onlara sahne sağlamak. Epic Fair'de, İzmir'de sahne alamayan iyi gruplar ve yurt dışından guruplar sahne alıyor. Kültür Park Kübana Gazinosu'nda gerçekleştirdiğimiz Epic Fair ile gazino kültürünü ve alternatif müziği bir araya getiriyoruz. Bu sene BaBa Zula, Islandman, Jakuzi, Kim Ki O ve Palmiyeler‘in konserlerinin yanı sıra Kerem Akdağ, NOFROST, Bant Mag. ve Apeiron Soundsystem bizlerleydi.

Kaynak: Epic Fair
 

İstanbul'a gitmeyi hiç düşündün mü?
İstanbul'a yerleşmeyi hiç düşünmedim, İstanbul bana çok kaotik geliyor. İzmir'i çok seviyorum. Burada ne yapabilirim, kendime nasıl bir alan yaratırım, sevdiğim şeyleri yaparım diye başladım bu işlere. 

İzmir'den İstanbul'a olan göçü nasıl değerlendiriyorsun?
İş olanakları İzmir'de sınırlı olduğu için İzmir'den bir göç söz konusu. 
Peki, İstanbul'dan İzmir'e olan göçü nasıl değerlendiriyorsun?
Tersine göç ciddi anlamda başladı. İstanbullu arkadaşlarımın çoğu İzmir'e yerleşmenin yollarını aramakta. Evden çalışan arkadaşlarım buraya yerleşti bile. Şehrin kültür sanat anlamında bir çıkış yakalayacağına inanıyorum. Bence İzmir "Festivaller Şehri"ne dönüşecek. Devrim olacaksa İzmir'den çıkar, diye düşünüyorum.

Yapmak istediğin projeler neler?
İzmir'de biraz şevkim kırılmıyor değil. İzmirli iş adamlarının yatırımcıların kültür sanat aktivitelerine yatırımları çok az oluyor. Yerel yönetimlerle de bu işleri çözemiyoruz. Mesela Tarihi Havagazı Fabrikası benim düşündüğüm etkinlikler için biçilmiş bir kaftan; ama düğün solunu olarak kullanılıyor. Kültür sanat merkezi olarak lanse edilen; ama düğünlere kiralanan yerde, konser etkinliklerinin verilememesi bana çok saçma geliyor.
Rio de Janeiro'da devletin düzenlediği büyük konserler olur. 2005 yılındaki ücretsiz plajda verilen Rolling Stone konserinin maliyeti bir milyon doları bulmuş ama konseri beş yüz bin turist izlemeye gitmiş. Her biri iki dolar bıraksa konserin maliyeti çıkıyor zaten, üstüne üstlük dünya çapında bir reklam yapıyorsunuz. Bu tür yatırımlar ülke tanıtımı için çok etkili oluyor, ben buna inanıyorum. Rio'da oluyorsa İzmir'de neden olmuyor?
Yine bir eleştiri: İzmir'in otopark sorunu var, sekiz buçuk milyon liraya iki yüz elli araç sığacak bir otopark yapıyorlar. Ben sekiz buçuk milyon liraya Mandonna'yı buraya sekiz kere getirtir, dünya çapında bir İzmir reklamı yapabilirim. Benim de en büyük hayalım bu.

 

Hangi durumlarda yalan söylersin?
Gece kulübü işletirken günde 400-500 kişi takılmak için çağırırdı beni. Hepsiyle aynı anda ilgilenemeyeceğim için çok "Yorgunum." "Çok halsizim." gibi minik yalanlar söylerdim. Kusura bakmasınlar, söyledim.

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
https://www.facebook.com/editandchill/
https://www.instagram.com/editandchill/

 

Benzer yazılar
EDEBİYAT
Geçmişle sohbet etmek, yeni sorulara sahip olmak, soruların yanıtlarını bulmak, kainatın seslerine kulak vermek... Edebi...
Kardelen Uysal
5 Tem 2020
GEZİ
Güzelliği ve bereketli toprakları ile bilinen Tire, tarihi dokusu ve yapıları ile Ege’nin eşsiz bölgelerinden biri konum...
Kardelen Uysal
3 Tem 2020
SİNEMA
Korku kavramı en insani yanlarımızdan biri. Temelde canlı olmakla ilgili olsa da evrimle beraber yüklediğimiz anlamlarla...
Nazım Kahramantürk
2 Tem 2020
TASARIM
Local Makers, üreten insanları bir araya getiren, hikayelerinin anlatıldığı bir platform. Üretmenin gücüne inanan insanl...
Kardelen Uysal
1 Tem 2020
SAHİL
Masmavi denizi ve uzun kumluk plajları ile Ege Bölgesi’nin en ferah sahillerine ev sahipliği yapan Kuşadası’nın her köşe...
Gülay Güler
29 Haz 2020
EDEBİYAT
Yeraltı edebiyatı gezginleri, kaybedenleri, yolunu bulmak için yola çıkanları, uçuruma yuvarlananları, uçurumu ev belley...
Kardelen Uysal
28 Haz 2020
YÜRÜYÜŞ
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yarımada Projesi kapsamında belirlenen toplam 709, ana hatlarıyla 450 kilometre uzunluğu...
Otuzbeşlik
27 Haz 2020
HAYVAN OTELİ
Patili dostlarımız ailemizin birer üyesi. Seyahate çıkarken, acil bir işiniz çıktığında, taşınırken kedi ve köpekleriniz...
Gülay Güler
27 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Bu yıl 2-28 Haziran'da gerçekleşecek Onur Ayı etkinlikleri 28’inci kez yapılacak. Ancak bu sene sokaktaki cümbüş, renkli...
Kardelen Uysal
24 Haz 2020
SAHİL
Karaburun dantel gibi işlenmiş, irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip. Karaburun'un virajlı yolları gözünüzü kork...
Gülay Güler
24 Haz 2020
SİNEMA
Hafta sonunuzu kanepenizden kalkmadan geçirmeyi planlıyorsanız, bir solukta izleyeceğiniz bu harika mini dizileri mutlak...
Gülay Güler
22 Haz 2020
SAHİL
Türkiye'de Cittaslow "Sakin Şehir" unvanını almaya hak kazanan ilk ilçe olan Seferihisar, doğal ve tarihi güzelliklerini...
Gülay Güler
20 Haz 2020
TİYATRO
Pandemi döneminde pek çok meslek grubu büyük zorluklarla karşılaştı. En çok zorlanan gruplardan biri de özel tiyatrolar ...
Kardelen Uysal
19 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
İnsan ve doğa birbirine zıt şeylermiş gibi davranılsa da bir bütünüz aslında. Doğa bizim dayanağımız, bizim nefesimiz. E...
Kardelen Uysal
18 Haz 2020
SAHİL
Yel değirmenleri, beyaz evleri, mor begonvilleri, meyhaneleri, portakal bahçeleriyle herkesin tatil hayallerini süsler B...
Gülay Güler
17 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Doğa ile bütünleşebileceğiniz, sakin, huzurlu, ev konforunda bir Bodrum tatili düşlüyorsanız, Bodrum ile özdeşleşmiş, şi...
Gülay Güler
17 Haz 2020
SİNEMA
YARIŞMA
Hezarfen Film Galeri, Kentimiz İzmir Derneği ve TARKEM tarafından İzmir'in en değerli alanlarından biri olan Kemeraltı'n...
Otuzbeşlik
15 Haz 2020
MÜZİK
Volkan Öktem, müzikle çok erken bir yaşta tanışan müzisyenlerden. Henüz 11 yaşında bateri çalmaya başlayan Öktem, Sezen ...
Kardelen Uysal
13 Haz 2020
GÜNCEL
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunu yürüttüğü İzmir Turizm Hijyen Kurulu, küresel pandemi sonrasında kenttek...
Otuzbeşlik
13 Haz 2020
SİNEMA
Kendine has senaryolarıyla, özgünlükleriyle iç dünyamızda yeni pencereler açan filmler vardır. Kimisi distopik bir dünya...
Kardelen Uysal
11 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
BUTİK OTEL
Şehir merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Urla'da tarihin kalıntılarına tanık olabilir, enfes bir denizde serinleyebilir,...
Zeynep Öztürk
11 Haz 2020
SPOR
BİSİKLET
GEZİ
Bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması hem doğayı hem sağlığımızı korumamıza yardımcı oluyor. Bir kişinin karbondio...
Otuzbeşlik
9 Haz 2020
GÜNCEL
Nefret söylemleri, dildeki şiddet toplum ve bireyler arasındaki eşitsizlik uçurumunun derinleşmesine neden oluyor. Dilde...
Kardelen Uysal
6 Haz 2020
SİNEMA
BELGESEL
Irkçılık, ötekileştirme, ayrımcılık hala dünyanın en büyük sorunlarından biri. Sinema, ırkçılık ve ayrımcılığın karanlık...
Kardelen Uysal
5 Haz 2020
SİNEMA
FESTİVAL
6. Balkan Panorama Film Festivali, 15-21 Ekim 2020 tarihleri arasında Buca Belediyesi'nin himayesinde İzmir'de gerçekleş...
Otuzbeşlik
4 Haz 2020
OTEL
KONAKLAMA
Rüzgarıyla, rengarenk taş evleriyle, gece hayatıyla, sörf cenneti oluşuyla meşhurdur Alaçatı. Eski çağlardan beri Ege'ni...
Zeynep Öztürk
4 Haz 2020
KAMP ALANI
Şehir ahalisi, apartman çocukları için betondan kurtulmanın, egzoz dolmuş ciğerleri, stresten pelteleşmiş zihinleri iyil...
Gülay Güler
2 Haz 2020
SPOR
SİNEMA
EDEBİYAT
YOGA
Kontrollü sosyal mesafe ile normal yaşantılarımıza yavaş yavaş dönüyoruz. Uzmanlar mümkün olduğunca evde kalmamızı öneri...
Otuzbeşlik
1 Haz 2020
SANAT
FOTOĞRAF
SERGİ
Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi’nin online sergisi “Yeni Normal” mayıs ayında yayınlandı. İçinde bulunduğumuz pandemi s...
Otuzbeşlik
29 May 2020
MÜZİK
BELGESEL
Müziğin sınırlarını genişleten, ona yeni anlamlar katan, yeryüzüne anlam kazandıran müzisyenlerle ilgili muhteşem belges...
Kardelen Uysal
29 May 2020
YAŞAM
Evden çalışmak pek çok avantaj sağlayan bir yöntem. Dünyada gittikçe tercih edilen bu çalışma yöntemini kolaylaştıracak ...
Otuzbeşlik
26 May 2020
SAĞLIK
YOGA
Yoga binlerce yıl öncesinden günümüze kadar ulaşmış kadim bir bilgidir. Beden, zihin ve ruh birlikteliğine dayanan yoga ...
Gülay Güler
21 May 2020
ÇOCUK
Evde kaldığımız bugünlerde çoğu ebeveyn çocukları oyalamakta zorluk çekiyor. Çocukların bu zamanı hem eğlenerek hem de ö...
Gülay Güler
21 May 2020
STAND-UP
Gülmeye en çok ihtiyacımız olduğu bugünler için ilaç gibi gelecek stand-up gösterilerini ve komedi serilerini listeledik...
Gülay Güler
19 May 2020
SOSYAL SORUMLULUK
Pandemi olsa da olmasa da sokak hayvanları her zaman zor durumda. Onlara bakmak, karınlarını doyurmak ve onları sevmek b...
Kardelen Uysal
18 May 2020
,
Başa Dön
Bize ulaşın
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.
Satış Sözleşmesi
İptal ve İade