R
GIRIŞ
TR
EN

Tamer Varis İzmir Eğlence Hayatına Yön Veriyor

#EĞLENCE MEKANI
Gülay Güler
2017-07-29

İzmirlilere alternatif eğlence fırsatları sunmayı amaçlayan, İzmir'in gece hayatına da yön veren Tamer Varis; 1888'in eski, Edit'in şimdiki işletmecisi.  İzmir'i, İzmir'deki yaşamı seven ve tercih eden Tamer Varis'in İzmir için yapmak istediği birçok proje var. Yerel yönetimler ve yatırımcılar köstek olmaz destek olurlarsa İzmir'de ücretsiz Madonna konseri bile düzenlemeyi hayal ediyor. Otuzbeşlik olarak Tamer Varis ile ajansları Pübliko'yu, iki senedir düzenlenen bağımsız müzik gruplarını destekleyen Epic Fair etkinliğini ve İzmir’e dair hayallerini konuştuk. Bu başarı hikayesi sizi de çok şaşırtacak. Keyifli okumalar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tamer fotoğraf bölümü mezunusun peki nasıl organizasyon alanında kariyerin ilerledi?
Evet, Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü mezunuyum. Fotoğrafla ilgili hiçbir şey yapmadım. (Gülüşmeler) Okurken organizasyon yönetiminin derslere eklenmesi gerektiğini fark ettim. Bence sanatçıların kendilerini pazarlamak gibi bir kaygıları olmamalı. Ben kendimde doğru insanları bir araya getirebilme yeteneğini keşfettim. Bir fotoğrafçıyla bir tasarımcıyı bir araya getirebilmek gibi. Üniversitedeyken 2005-2008 yılları arasında Uluslararası Kısa Film Festivali'nin ekibine dahil oldum. Bir süre sonra etkinliğin koordinatörlüğünü üstlendim. Kısa Film Festivali'nin sergi, konser gibi yan etkinliklerini de düzenliyorduk. 2007'de Hilton'un 32. katında hala çok konuşulan 500 kişilik after party düzenlemiştik. Belki de benim düzenlediğim en iyi etkinlikti. 

İzmir'in gece hayatına girmen nasıl oldu?
Takıldığımız, içtiğimiz Tapas adlı mekan "Sen bu işlerden anlıyorsun. Bizim buranın müzik işlerini yapar mısın?" diye sordu. 25 yaşında üniversiteye girmiştim. Beş parasızdım. Belli bir yaştan sonra aile de para vermeyince çalışmaya karar verdim. Aslında müzisyen değilim, dinleyici olmanın dışında müzik bildiğim bir alan değil. Mekanın adını Boombox olarak değiştirdim. Sevdiğim bildiğim müzik gruplarını getirmeye başladım daha sonra işletmeye kaydım. 2009 yılında Boombox satıldı, ben de ayrıldım. 

Kaynak: eyvahdelirdik-1888
 

1888 hikayesi nasıl başladı?
1888'in devredileceğini duydum. Param yoktu ama burayı bir şekilde alacağım dedim ve de ortaklarla beraber aldım. Başta insanlar buranın tutmayacağının söylerken, ben de inadına "Burası tutacak hatta reklam yapmayacağım, İstanbul'a oynayacağım." dedim. "Neden" dediler. İstanbullulara; "Vay böyle bir DJ İzmir'e gelmiş, nasıl ya, buraya bile gelmedi, 1888 nasıl bir yer ki"yi konuşturduk. İzmir'e geldiklerinde Saat Kulesi ve Efes'i görmenin dışında "Bir de 1888'i görelim" demeye başladı insanlar. Gelen insanlar da bizim çok güzel reklamımızı, PR'ımızı yaptılar İstanbul'da. "İzmir'e gittiğinizde mutlaka 1888'e uğrayın" çok konuşulmaya başladı ve 1888 gerçekten çok başarılı oldu. 6 yıldır da gazetelerde ve dergilerde Türkiye'nin en iyi gece kulüpler arasında gösterildik. 

1888'i bilmeyenler için biraz konseptinden bahseder misin?
1888 küçük bir iç alana sahip olduğu için burası iyi bir butik kulüp olur dedik ve o kurgu üzerinden gittik ama bağımsız müzik projeleri, sergiler, Pecha Kucha gibi etkinlikler de düzenledik. İzmir'de yaratıcı insanların bir araya gelebileceği bir ortam yarattık. 2016 yılına kadar 1888'de çalıştım. 

İnsanlar senin düzenlediğin bir etkinlikte nasıl bir hissiyat içinde oluyorlar?
500 kişilik bir etkinliktense daha butik etkinlikler düzenlemeyi tercih ediyorum. Bilmeden, takip etmeden sadece kalabalık için gelmesinler istiyorum. Kültür öğretilen bir şey, dans kültürünü İzmirlilere tanıttık diye düşünüyorum. 

1888'e olan tepkiler nasıldı?
İzmir kısır ve hareket alanı sınırlı bir şehir. İnsanları da pek hareket etmiyor. 1888 bunu kırdı. 2010 yılından beri "Müzik İzmir'de en iyi 1888'de yapılır." fikri insanlarda yer etti.

Sonrasında Edit başladı senin için sanırım? Buradaki amacın neydi?
3 yıl önce radyo programı olan interaktif bir mekan kurgulamaya başlamıştım. Online bir radyo ve tematik programlarla müşterimiz olsun olmasın herkese ulaşmak istiyordum. 

İzmir'de insanların hareket alanı ve kabiliyeti sınırlı olduğu için; sergi oluyor, konser oluyor gitmiyor insanlar. Biz de bu insanların ayağına bu etkinlikleri getirebilir miyiz diye düşündük. Zaten bu kreatif insanları 1888'den tanıyorduk. Burada arkada bir video art dönsün, radyoda şehir kültürü üzerine tematik programlar yapalım istedik. 

"Kafa satıyoruz mevzu bu."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Edit


Buraya gelenlerin nasıl bir profili var?
Genellikle üniversite öğrencileri, daha çok güzel sanatlardan tabii ki. Reklam sektöründen de insanlar buraya ağırlıklı olarak geliyor.

Buranın yemekleri ve içkileri de çok güzel gerçekten. İçkilerden Old Fashion çok güzel. Her yerde olmuyor.
Ben 39 yaşındayım; ama kendimi hala genç hissediyorum. Burada çalışan insanlar da bizim gibi insanlar. Personel alırken bizim gibi olmalarına dikkat ediyoruz. O enerji bizim için çok önemli. Mutfak ve içkilerde sürekli kendimizi geliştiriyoruz. Çalışanlar yeni trendleri takip ediyorlar.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Edit Yıldızburnu- Burçin Esin

 

 

Çeşme Yıldızburnu'ndaki Edit 'in konsepti de aynı mı?
Evet, aynı. 


Pübliko'yu kurdunuz, biraz içeriğiden bahseder misiniz?
Pübliko; Fatih Uysal ile yaptığımız bir proje; gastronomi, tasarım, sinema, müzik festivalleri gibi etkinlikleri yapan bir ajans. Publik market de onun tasarım pazarı. Public market iki ayda bir Edit'te gerçekleşiyor. Buradaki masaları kaldırıyoruz ve tasarımcı stand'larını koyuyoruz. O gün konserler oluyor. DJ'ler de plak çalıyor. Dijital olmasın, bir farkı olsun istiyoruz. Elektronik dans müziği değil de Raggae, Dub, İndie tarzında çalıyoruz.
Şehirde böyle etkinlikler kurguluyoruz. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kaynak: Edit
 

Başka aktif projeleriniz var mı?
İki senedir Epic Fair'i düzenliyoruz. Bağımsız müzik kurgusu üzerine İzmir'deki tek butik etkinlik. Biz insanlara alternatif etkinliklerin mümkün olabileceğini göstermek amacındayız. Bu etkinliğin amacı bağımsız grupları insanlarla buluşturmak, onlara sahne sağlamak. Epic Fair'de, İzmir'de sahne alamayan iyi gruplar ve yurt dışından guruplar sahne alıyor. Kültür Park Kübana Gazinosu'nda gerçekleştirdiğimiz Epic Fair ile gazino kültürünü ve alternatif müziği bir araya getiriyoruz. Bu sene BaBa Zula, Islandman, Jakuzi, Kim Ki O ve Palmiyeler‘in konserlerinin yanı sıra Kerem Akdağ, NOFROST, Bant Mag. ve Apeiron Soundsystem bizlerleydi.

Kaynak: Epic Fair
 

İstanbul'a gitmeyi hiç düşündün mü?
İstanbul'a yerleşmeyi hiç düşünmedim, İstanbul bana çok kaotik geliyor. İzmir'i çok seviyorum. Burada ne yapabilirim, kendime nasıl bir alan yaratırım, sevdiğim şeyleri yaparım diye başladım bu işlere. 

İzmir'den İstanbul'a olan göçü nasıl değerlendiriyorsun?
İş olanakları İzmir'de sınırlı olduğu için İzmir'den bir göç söz konusu. 
Peki, İstanbul'dan İzmir'e olan göçü nasıl değerlendiriyorsun?
Tersine göç ciddi anlamda başladı. İstanbullu arkadaşlarımın çoğu İzmir'e yerleşmenin yollarını aramakta. Evden çalışan arkadaşlarım buraya yerleşti bile. Şehrin kültür sanat anlamında bir çıkış yakalayacağına inanıyorum. Bence İzmir "Festivaller Şehri"ne dönüşecek. Devrim olacaksa İzmir'den çıkar, diye düşünüyorum.

Yapmak istediğin projeler neler?
İzmir'de biraz şevkim kırılmıyor değil. İzmirli iş adamlarının yatırımcıların kültür sanat aktivitelerine yatırımları çok az oluyor. Yerel yönetimlerle de bu işleri çözemiyoruz. Mesela Tarihi Havagazı Fabrikası benim düşündüğüm etkinlikler için biçilmiş bir kaftan; ama düğün solunu olarak kullanılıyor. Kültür sanat merkezi olarak lanse edilen; ama düğünlere kiralanan yerde, konser etkinliklerinin verilememesi bana çok saçma geliyor.
Rio de Janeiro'da devletin düzenlediği büyük konserler olur. 2005 yılındaki ücretsiz plajda verilen Rolling Stone konserinin maliyeti bir milyon doları bulmuş ama konseri beş yüz bin turist izlemeye gitmiş. Her biri iki dolar bıraksa konserin maliyeti çıkıyor zaten, üstüne üstlük dünya çapında bir reklam yapıyorsunuz. Bu tür yatırımlar ülke tanıtımı için çok etkili oluyor, ben buna inanıyorum. Rio'da oluyorsa İzmir'de neden olmuyor?
Yine bir eleştiri: İzmir'in otopark sorunu var, sekiz buçuk milyon liraya iki yüz elli araç sığacak bir otopark yapıyorlar. Ben sekiz buçuk milyon liraya Mandonna'yı buraya sekiz kere getirtir, dünya çapında bir İzmir reklamı yapabilirim. Benim de en büyük hayalım bu.

 

Hangi durumlarda yalan söylersin?
Gece kulübü işletirken günde 400-500 kişi takılmak için çağırırdı beni. Hepsiyle aynı anda ilgilenemeyeceğim için çok "Yorgunum." "Çok halsizim." gibi minik yalanlar söylerdim. Kusura bakmasınlar, söyledim.

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
https://www.facebook.com/editandchill/
https://www.instagram.com/editandchill/

 

Benzer yazılar
#SANAT
Kardelen Uysal
19 Jun 2019
#TARIHI YAPI
Tarih sevenleri şöyle alalım Otuzbeşlik ailesi olarak İzmir'd eki antik kentleri ve açık hava müzelerini listeledik Haydi durmayın İzmir in antik doku...
Zeynep Öztürk
17 Jun 2019
#TIYATRO
#KONSER
Bu hafta İzmir'd e gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik Can sıkıntısına son veriyoruz Tepekule Açıkhava Sineması Günleri her pazartesi salı çarş...
Can Sue
16 Jun 2019
#KAMP
Üzerinizi yıldızların örttüğü ağaçların denizin kokusuyla uyuyup uyanabileceğiniz denize girebileceğiniz muhteşem kamp alanları var İzmir’d e Nerede o...
Kardelen Uysal
15 Jun 2019
#CAFE
Siyah dondurma ya da içecek gördüğümüzde ilk aklımıza gelen gıda boyası oluyor ki bu çok normal Alsancak ta bulunan Wavy ön yargılarımızı yıkmamızı sa...
Zeynep Öztürk
15 Jun 2019
#HEDIYELIK EŞYA
Çocukluğumuzdan itibaren kahramanımız olan babalarımız için naçizane bir hediye listesi düzenledik Ne alsak ne kadar sevsek az Bir gülümsesek onlara y...
Seçil Şeker
13 Jun 2019
#BEACH CLUB
Deniz kum güneş ve eğlence merkezi olan Çeşme'd e birçok beach club bulunmakta Hem denizin hem eğlencenin tadını çıkarmak isteyenler için Çeşme nin en...
Gülay Güler
13 Jun 2019
#KITABEVI
#KITAP
#CAFE
Alaçatı nın hareketli hayatına bir kitap kafe molası vermek ister misiniz Sizin için harika bir keşfimiz var Alaçatı ya hoş geldiniz Sizi biraz yakınd...
Seçil Şeker
12 Jun 2019
#RESIM
Fotoğrafta sanatçının eserinin fotoğrafı mevcut Eserde ikiye bölünmüş bir daire var Dairenin içinde sarı turuncu kırmızı renkli noktalar beyaz font üz...
Kardelen Uysal
11 Jun 2019
#KONSER
Bu hafta İzmir'd e gidilebilecek en iyi etkinlikleri derledik Can sıkıntısına son veriyoruz Selda Bağcan 7 Haziran günü Musicorium Alaçatı Sahne de se...
Can Sue
9 Jun 2019
#KONSER
Şehrin ritmi içinde bir perküsyon üstadı Hamdi Akatay bütün projelerini Hamdi Akatay in The City adı altında topladı Şehirdeki ritmleri caz ve klasik ...
Can Sue
9 Jun 2019
#SAHIL
Şirin bir beldemiz olan Foça Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere iki kısımdan oluşmakta Eski Foça nın mimari yapısı çok hoştur Taş evleri kalesi yel de...
Gülay Güler
9 Jun 2019
#OTEL
Ege balıkları roka Rum mezeleri ile rakı keyfi sürmek isterseniz adresiniz Foça dır Kendine has bir havasıyla Foça gittiğinize asla pişman olmayacağın...
Zeynep Öztürk
8 Jun 2019
#GEZI
Masallara inanır mısınız peki ya efsanelere Bir rivayete göre Eski Foça da nerede olduğu bilinmeyen bir taş vardır ve Karataş olarak anılır Her kim ki...
Zeren Tuğçe Erbil
8 Jun 2019
#OTEL
Karaburun Mordoğan ın sahilleri öyle temiz denizi öyle mavi ki anlatılmaz yaşanır Suyu ne sıcak ne soğuk adeta gel bana diyor Karaburun da nerede deni...
Zeynep Öztürk
7 Jun 2019
#GEZI
Keşfedilmesine ramak kalmış bir yerden bahsedeceğiz bugün sizlere Bir kere gittiğinizde sizi kendisine aşık edecek olan bu yer Karaburun Denizinin yeş...
Zeynep Öztürk
7 Jun 2019
#YÜZME
Karaburun dantel gibi işlenmiş irili ufaklı birbirinden bakir koylara sahip Karaburun un yolları virajlı ama bu sizi korkutmasın inanın her viraj eşsi...
Gülay Güler
7 Jun 2019
#CAFE
Kış geldi diye Alaçatı’d an vazgeçecek değiliz Minik hafta sonu kaçamaklarınızda bir kahve içip kırk yıl hatır alın diye sizlere Alaçatı nın kahve dur...
Seçil Şeker
6 Jun 2019
#YEMEK
Dondurma denince aklımda da kalbimde de akan sular duruyor Hatta donuyor ve koca bir top dondurmaya dönüşüveriyor Şimdi Hepsini mi denedin yok artık d...
Seçil Şeker
6 Jun 2019
#OTEL
İzmir Seferihisar Türkiye nin ilk Citta Slow u yani Sakin Şehri Bu ünvanı 2009 yılında almış Peki nereden alınıyor bu unvan derseniz açıklayayım Bu un...
Zeynep Öztürk
5 Jun 2019
#SAHIL
Ülkemizde slow city sakin şehir unvanına sahip olan ilk ilçemiz Seferihisar a hafta sonu rahatlıkla gidebilirsiniz Sakin bir tatil geçirmek isteyenler...
Gülay Güler
5 Jun 2019
#GEZI
#YEMEK
Seferihisar a bir kere gidip Bana yetti buralar diyen henüz görülmedi Bir giden bir daha gidiyor sakinliğine alışan beyaz yakalılığı bırakıp buraya ye...
Seçil Şeker
5 Jun 2019
#SAHIL
İzmir merkezden denize girebileceğiniz en yakın ilçe Urla dır Hoop merkezden yarım saatte Urla dasınız Kalabak sahilinden Balıklıova sahillerine kadar...
Gülay Güler
4 Jun 2019
#YEMEK
Kahvaltı Türk kültüründe hatırı sayılır bir yere sahip Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı özellikle pazar günleri bir başka önemseriz Bu keyifli pa...
Bensu Tekin
3 Jun 2019
#GEZI
Huzurun adresi Urla da kuş sesleriyle uyanırsınız Urla rüzgarı ile de meşhurdur İzmir cayır cayır yanarken Urla püfür püfür esmektedir En güzel zeytin...
Gülay Güler
3 Jun 2019
#KONSER
Bayram haftasında konserlere doymaya hazır mısınız Kenan Doğulu'd an Selda Bağcan a Gülşen'd en Yıldız Tilbe ye uzanan gecelerde bağıra bağıra şarkı s...
Can Sue
2 Jun 2019
#OTEL
Ah ne güzeldir Çeşme şimdi Çeşme planınız varsa ve nerede kalacağım diye kara kara düşünüyorsanız bu liste tam size göre Bayram tatilinde Çeşme kaçama...
Zeynep Öztürk
2 Jun 2019
#KAMP
Şehir ahalisi apartman çocukları için betondan kurtulmanın egzoz dolmuş ciğerleri stresten pelteleşmiş zihinleri iyileştirmenin en iyi yolu doğaya kaç...
Gülay Güler
1 Jun 2019
#SAHIL
Tatil başladı Çeşme'd e hangi plajlarda serinlesem diye düşünüp duruyor musun Sana bu konuda yardımcı olabilmek için bu serinletici listeyi düzenledik...
Gülay Güler
1 Jun 2019
#SPOR
Suyu sevin ve sizi değiştirmesine izin verin diyor Gizem Çalışkan Gizem Çalışkan kim mi Kendisi 1988 doğumlu Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edeb...
Zeynep Öztürk
31 May 2019
#OPERA
Kaynak İzmir Devlet Opera ve Balesi Operadan Müzikale Unutulmayan Melodiler 13 Haziran da Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu nda İzmir Devlet Opera...
Can Sue
31 May 2019
#SANAT
Tobav Tiyatro Opera Bale Çalışanları Vakfı Amacı sanatı sevdirmek ve yaygınlaştırmak olan Tobav SANATA EVET mottosuyla eğitim kursları sergiler ustalı...
Gülay Güler
30 May 2019
#GEZI
Yaz aylarının vazgeçilmezi kış aylarının huzur merkezi Çeşme her türden aktivite olanakları ile sıkça tercih edilen beldelerimizden biri Yumuşak havas...
Beste Ayaz
30 May 2019
#FESTIVAL
#KONSER
#SERGI
Bu hafta İzmir'd e yazın gelişini kutlayan etkinlikler var Evde oturmayın kendinizi dışarı atın 27 Mayıs Pazartesi 18 Karşıyaka Çiçek Festivali Saat 1...
Can Sue
27 May 2019
#RESTORAN
Zira İzmir rahattır Bir masa rakı balık dost sohbeti İzmirli nin yaşam tarzıdır Meltem esintisi anason kokusu bizi mutlu etmeye yeter de artar Hal böy...
Gülay Güler
26 May 2019
,
Başa Dön
Giriş yaparak
Gizlilik Politikası
,
Kullanım Koşulları
ve
Çerez Politikası
’nı kabul etmiş olursunuz.