08 Haz 2021
Otuzbeşlik

Tasarım Odaklı Mekansal Müdahaleler “tasarım ile” Başlıyor

Nomadmind çatısı altında oluşturulan ve Kültür İçin Alan tarafından desteklenen tasarım ile / with design projesi davet ettiği tasarımcıları, İzmir’de dört farklı kamusal alanda tasarım aracılığıyla kentlinin deneyimine ve etkileşimine olanak sağlayacak mekânsal müdahaleler ve yerleştirmeler yapmaya davet ediyor. 

 

Davetli tasarımcılar tarafından bahsi geçen dört ayrı semtte, kamusal alanda uygulanacak olan yerleştirme ve müdahalelerin açılışları, 11 Ağustos, 18 Ağustos, 25 Ağustos ve 1 Eylül tarihlerinde yapılacak. Uygulamaların kamusal alanda kalmaları ve kentli ile etkileşime girmeleri bekleniyor.

tasarım ile / with design proje süreci, 9 Haziran 2021 Çarşamba günü saat 19.00’da tasarımcılar, aktörler ve kentliyi bir araya getiren çevrimiçi bir forum ile başlayacak. Forumda, mimar Şebnem Yücel'in moderasyonu ile Mimar H. Cenk Dereli ve Endüstriyel Tasarımcı Elif Kocabıyık konuşmaları kapsamında İzmir kenti ve tasarım ilişkisi bağlamında görüşlerini paylaşacaklar. 

Projeye davet edilen tasarımcılar Tansel Özalp, Metehan Özcan, Onurcan Çakır, Derya Özkan ve Ayşenur Onaran ile beraber kentte tasarımla ilgili yereli ilgilendiren sorular geliştirilip bu sorular etrafında tasarım odaklı üretimlerini şekillendirecekleri yerleştirme/müdahaleleri, proje kapsamında belirlenen dört bölge olan Konak (Alsancak & Kemeraltı), Buca ve Bornova ilçelerinde kentlilerin deneyimlemesine açılacak.

 

tasarım ile / with design” projesinin kapanış forumu ise, 8 Eylül 2021 Çarşamba günü proje sürecini aktarmak, İzmir’de yaşayan ve üreten tasarımcılar arasındaki diyaloğu güçlendirmek ve iş birliklerini artırmak amacıyla gerçekleşecek.

 

Proje hakkında detaylı bilgi için web sitesini ziyaret edebilir, projenin Instagram sayfasından etkinlikleri takip edebilirsiniz.