16 Ağu 2019
Otuzbeşlik

TEDxIzmir "Yeniden Doğuş" teması ile kimleri ağırlıyor?

Maaile heyecanla acaba İzmir'de tekrar TEDx etkinliği olacak mı diye bekliyorduk ve beklenen gün geldi! TedxIzmir 24 Ağustos'da sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor. Peki bizi neler bekliyor, kaç adet konuşmacı olacak, tema nedir gibi soruların cevapları bu yazıda, keyifli okumalar.

 

"Paylaşmaya Değer Fikirler" sloganıyla yola çıkmış TED tarafından sağlanan lisans ile düzenlenen TEDxIzmir, 24 Ağustos Cumartesi günü Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiaytrosu'nda birbirinden değerli konuşmacıların sunumları ile gerçekleşecek. Bu etkinliğin teması ise "Yeniden Doğuş".

 

TEDxIzmir, yalnızca bir bilet uzağınızda!
Biletler tükenmeden yerinizi almak için tıklayınız!

Etkinlikte yer alacak konuşmacılar şu şekildedir:

 

1. Uğur Batı (Marka Danışmanı, Reklamcı, Akademisyen, Yazar)

Reklamcı, marka danışmanı, akademisyen ve yazar Prof. Dr. Uğur Batı, aralarında çok satanlar da olan 15 kitabın yazarıdır. Harvard Business Review, Bloomberg Businessweek dergilerinin akredite köşe yazarı olan Prof. Dr. Uğur Batı, aynı zamanda Grafik Tasarım, BrandMap ve Milliyet.com.tr için de köşe yazıları yazmaktadır.

Prof. Dr. Uğur Batı, Boğaziçi Üniversitesinde lisans eğitimini bitirdi, Marmara Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi'nde yaptığı 3 yüksek lisansın ardından Marmara Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı ve LSU’da bulundu. Profesyonel kariyerinde pek çok ulusal ve uluslararası marka için reklamlar yazan ve stratejiler geliştiren ödüllü bir reklamcı olan Batı, Reklam Yaratıcıları Derneği Başkan Yardımcılığını uzun yıllar yürütmüştür.

Telsim, Rumeli Telekom gibi firmalarda marka uzmanlığı, Gode İstanbul’da yaratıcı yönetmenlik, son olarak da İstanbul Menkul Kıymetler Borsasından Borsa İstanbul’a geçiş sürecini marka tarafında yöneterek, 4 yıl boyunca kurumda marka ve kurumsal iletişim müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. 
Mevcut durumda ise Okan Üniversitesi, Kültür Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi'nde dersler verip marka danışmanlıkları yapmaktadır.

Üzgün İnsandan Özgür İnsana, Reklamın Dili, Marka Yönetimi, Enneagram İle Kişilik Analizi, Kendine İyi Bak, Dijital Oyunlar, Tüketici Davranışları, Ben Bilmem Beynim Bilir ve Sinaps adlı kitapları yazan Uğur Batı’nın Azraa-eel Menkıbeleri adlı romanı, Aşkın Karanlık Yüzü, Karanlık Yılbaşı Hikâyeleri ve Anadolu Korku Öyküleri adlarıyla öykü kitapları vardır. Dünyanın ilk nöropolitik kitabı ile New York Times, The Times gibi uluslararası gazetelerde röportajlar gerçekleştirmiş olan Uğur Batı, nöropazarlama alanında Türkiye’de laboratuvar çalışmaları yapan en önde gelen akademisyen konumundadır.

 

2. Beyhan Budak (Uzman Klinik Psikolog, Yazar)

İlköğretim ve lise eğitimini Ankara’da alan Beyhan Budak, insana dair olan her şeyin onu kendine çekmesiyle birlikte üniversite tercihlerinin hepsi psikolojiden yana oldu ve ilk tercihi olan İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü kazandı.

İstanbul’un bilim, kültür ve sanat konusundaki imkanlarını sonuna kadar kullanarak birçok insanla tanıştı, birçok dernekle sosyal projelerde yer aldı. Hem mesleki hem meslek dışı birçok panele, seminere ve eğitime katıldı. Birçok kurumda stajlar yapan Budak, İstanbul’da geçen dolu dolu 4 yılın ardından tekrar Ankara’ya döndü.

Mezun olduktan bir hafta sonra bir özel eğitim merkezinde işe başlayan Budak, burada bir süre çocuklarla ve aileleriyle çalıştıktan sonra  TEDAŞ Genel Müdürlüğü’nde çalışmaya başladı. Fakat yapmak istediği işin bu olmadığına karar vererek TEDAŞ’tan istifa edip Sağlık Bakanlığı’nda Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Eğitim Araştırma Hastanesinde uzun yıllar çalıştıktan sonra özel sektöre geçiş yaptı.

Lisans eğitiminden sonra Gazi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (2011) ve İstanbul Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji (2016) bölümlerinde yüksek lisans yaptı.

Geçen zaman içinde TRT Türk’ün Bir Uzman Var Projesinde videolarıyla yer alan Budak, Keçiören Belediyesi Aile Eğitim Merkezi bünyesinde belediye personeline ve Keçiörenlilere birçok kez eğitim ve seminer verdi. Birçok özel kuruluşta ve kamu kuruluşunda seminerler veren Budak, 2014 yılı boyunca TRT Radyo 1’de sabit konuk olarak yer aldı. Ayrıca Kuzucuk, Elif’in Düşleri gibi çizgi filmlerin senaryolarına danışmanlık yaptı.

Şu anda kurucusu olduğu Fenomen Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi'nde psikoterapi, psikolojik danışmanlık ve kurumlara eğitim hizmetleri vermekte olan Budak, ayrıca Man Türkiye Fabrikasında ve Koç Holding bünyesindeki Türk Traktör Fabrikası'nda, Çalışan Destek Hizmetleri kapsamında psikolojik danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermektedir.

Aynı zamanda Youtube kanalında her hafta popüler psikoloji ve kişisel gelişim konularında videolar yayınlamaktadır.

 

3. Yüce Zerey (İş İnsanı, Hepsiburada.com CMO)

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden burslu olarak Ekonomi lisansını ve London School of Economics’ten burslu olarak Bsc Economics lisansını aldıktan sonra Marmara Üniversitesi’nde İngilizce İktisat (MA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde MBA yüksek lisans eğitimlerini tamamladı.

Bilgi Üniversitesi MBA Programları bünyesinde pazarlama yöneticisi ve öğretim üyesi olarak görev yaptıktan sonra Ülker bünyesinde pazarlama ve iş geliştirme müdürlükleri yaptı. Ülker grup şirketlerine ve grup dışı şirketlere yurt içi / yurt dışında pazarlama kapsamında yapılan çeşitli projelerin başında yer aldı.

Ülker’den sonra kariyerine Türk Hava Yolları’nda devam etme kararı aldı. Türk Hava Yolları’nda e-ticaret ve marka müdürü olarak görev yaptı. Görevi esnasında, Türk Hava Yolları’nın e-ticaret, interaktif pazarlama faaliyetlerinden ve global marka yönetiminden sorumlu olarak global dijital ve marka dönüşümünü yönetti.

Türk Hava Yolları’ndan sonra The Coca-Cola Company’de; Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin İnteraktif Pazarlama Müdürü, İnteraktif Pazarlama Grup Müdürü ve akabinde Entegre İçerik Direktörü olarak profesyonel yaşamına devam etti. Çalışma sürecinde, kurumun bölgede yer alan bütün markalarının tüm interaktif pazarlama dönüşüm ve yönetiminden, ek olarak da entegre iletişim kanallarının içerik üretim / yönetim faaliyetlerinden sorumlu idi.

The Coca-Cola Company’den sonra Unilever’de; Türkiye, İran, Orta Asya ve Kafkaslar, İsrail, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Rusya, Ukrayna ve Belarus bölgesinin Digital Direktörü ve bölgede yer alan bütün kategori ve markalarının tüm dijital faaliyetlerinden sorumlu olarak kariyerine devam etti ve bölgenin dijital dönüşüm sürecini yönetti.

Unilever’den sonra da an itibariyle kariyerine Hepsi Burada’da CMO olarak devam ediyor. Hepsi Burada bünyesindeki tüm pazarlama faaliyetlerini yönetiyor.

Yerli yabancı 130+ ödül ile sürdürdüğü pazarlama kariyerine ek olarak 17 senedir Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve “Pazarlama Yönetimi, İnteraktif Pazarlama” derslerini vermektedir.

Akademik paylaşımlara ek olarak, Radikal Gazetesinde ve CNN Türk bünyesinde haftalık olarak köşe yazıları yazdı. The Profesyonel, Fabrika Ayarlarına Dön ve Mima adlı kitapların yazarıdır.

 

4. Yelda Cumalıoğlu (Yayıncı, Yazar)

Ankara doğumlu olan Yelda Cumalıoğlu, Hacettepe Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesinde Uluslararası ilişkiler ve Avrupa Birliği eğitimi aldı. Ardından psikolojiye duyduğu ilgi nedeniyle Haliç Üniversitesinde psikoloji
yüksek lisans derslerine özel öğrenci olarak katıldı.

1991-2004 tarihleri arasında Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlıkta görev yaptı. Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nda sırasıyla Türkmenistan, Kırgızistan, KKTC masaları sorumlusu ardından Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nde KOBİ ve Sanayi Politikaları uzmanı olarak görev yaptı.

2004 tarihinde Destek Yayınlarını kurdu. Aynı zamanda uzun süre Sabah gazetesinde köşe yazarlığı ve röportajlar yaptı.

Günümüze geldiğimizde Destek Yayınları, KaraKarga Yayınları, Beyaz Baykuş ve Genç Destek olmak üzere dört yayınevinin bağlı olduğu Destek Medya Grubu’nun Grup Başkanı olarak görev yapmakta ve sahibi olduğu gruba D plus London markasını da katarak İngiltere’de de yayıncılık faaliyetlerini yürütmektedir.

 

5. Toygun Tunçer (İş İnsanı, Özgörkey Grup COO)

1976 İstanbul doğumlu olan Toygun Tunçer, ilköğrenimini ve lise öğrenimini İzmir'de tamamlamıştır. 

7 yıl Borusan Holding ve 2 yıl da Petrol Ofisi'nde çalışan Tunçer, 11 yıldır da Özgörkey Grup'ta çalışmaktadır. Özgörkey Grup'ta Otomotiv'in Genel Müdürlüğü ve grubun IT direktörü olarak görev almış ve İcra Kurulu üyeliği yapmıştır. Borusan'a MT olarak giren Tunçer, 7 yılın sonunda Marka Müdürlüğü istediğinde ''50 yaşından önce olamazsın'' cevabını almış ve o zaman 27 yaşında olan Tunçer, aynı gün Petrol Ofisi'nde Jan Nahum ile çalışmaya başlamıştır. Jan Nahum görevden ayrıldıktan 1,5 ay sonra Özgörkey'den teklif alan Tunçer, uzun yıllar başarılı performansıyla öne çıkan grubun IT direktörü ve Otomotiv Genel Müdürü olarak görev aldıktan sonra 9 Temmuz 2018 itibariyle COO pozisyonuna atanarak tüm grup şirketlerinin operasyon sorumluluğuna getirilmiştir. 

Başarılı iş hayatının yanı sıra sağlıklı beslenme ve spora da önem verdiği kişisel hayatında bir dönemler maraton koşmuş olan Tunçer, hâlâ aktif olarak profesyonel şirketler grubu liglerinde basketbol oynamaktadır. Muay Thai, tırmanış ve dağcılık güncel olarak ilgilenmekte olduğu ve en sevdiği etkinlikler arasındadır.

 

6. Murat Muratoğlu (Ekonomist, Gazeteci)

Lise yıllarından beri ekonomiye ilgi duyan Murat Muratoğlu, İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nü bitirdikten sonra Amerika’ya gitti ve Dünya Ticaret Merkezi’nde bulunan emtia borsasında çalıştı.

20’li yaşlarda Amerika’da en genç broker lisansına sahip isimlerden biri olan Muratoğlu, yerli ve yabancı birçok kurumda hazine, fon yönetimi, özel bankacılık, eğitim, danışmanlık gibi birçok alanda çalıştı.

Sade ve anlaşılır bir dille halkın anlayacağı ekonomi yazıları yazan Muratoğlu, 1995 yılından itibaren Meydan, Gözcü, Referans gazetelerinde köşe yazıları yazdı. Sürekli basın kartına sahip olan Muratoğlu, halen Sözcü Gazetesi’nin yayına girdiği 2007 tarihinden bu yana, haftada 5 gün kendi köşesinde ekonomi hakkında yazılar kaleme almaktadır.

Birçok TV programına konuk olarak katılan Muratoğlu, 2018-2019 yayın döneminde Ekoparazit isimli ekonomi programını da yapmıştır. Nisan 2019 yılında, kendi adına açtığı YouTube kanalında ekonomi konusunda halkı bilgilendirici videolar çekmektedir.

 

7. Asuman Dabak (Oyuncu, Eğitmen)

Asuman Dabak, 1970 yılında Akhisar'da dünyaya geldi. Turizm ve Otelcilik mezunu olan Dabak, 1993 yılında Bahçelievler Belediye Tiyatrosu'nda profesyonel olarak oyunculuğa başladı. Tatlı Hayat dizisinde canlandırdığı Menekşe karakteri ile televizyon izleyicisinin gönlünde taht kurdu. Seslendirme üzerine çalışmalar yaptı.
 
Tiyatro sahnesinde, televizyonda ve sinemada her zaman sevilen ve akılda kalan karakterlere imza atan Asuman Dabak, Ekim 2006'da profesyonel oyuncu kimliğini tiyatro yöneticiliği ile birleştirdi ve Asuman Dabak Tiyatrosu’nu kurdu. İlk prodüksiyonunda 2007 Afife Tiyatro Ödülleri ve 7. Lions Tiyatro Ödülleri olmak üzere tiyatrosuna iki ayrı ödül kazandırdı. 2016’da ‘Fasl-ı Asuman’ isimli Stand-up Kabare Show ile sahne aldı. 

Usta oyuncu, Asuman Dabak Oyunculuk Atölyesi’nde uzun yıllardır eğitmenlik yapmakta olup, İzmir, Londra ve İstanbul'da yeni nesil oyuncular yetiştirmektedir.

 

8. Levent Köstem ( Doktor, Engelsizmir Projesi Yürütme Kurulu Başkanı, Köstem Zeytin Yağı Müzesi Kurucusu)

1955 yılında İzmir'de, Rumeli göçmeni bir baba ve Bilecikli bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Levent Köstem, ilkokul ve ortaokulu Buca'da okudu. Lise eğitimini İzmir Atatürk Lisesi'nde tamamlayan Köstem, 1972-1978 yılları arasında Ege Tıp Fakültesi'nde eğitimini sürdürdü. 1978 yılında aynı tıp fakültesinde Ortopedi ve Travmatoloji eğimine başlayan Köstem, 1982 yılında uzman oldu. 1982-1984 yılları arasında Sarıkamış'ta askerlik görevini yaptı. 1984 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji anabilim dalında mecburi hizmete başlayan Köstem, kısa bir süre sonra aynı üniversitede yardımcı doçent oldu. 2 yıl boyunca bu görevini sürdürdükten sonra 1987 yılında İzmir Buca SSK Hastanesi'nde uzman olarak çalışmaya başladı ve aynı zamanda İzmir Tabip Odası yönetim kurulunda görev aldı.

1990 yılında İzmir Büyükşehir Eşrefpaşa Belediye Hastanesi'nde çalışmaya başlayan Köstem, aynı yıl Doçent oldu. 1991-1992 yılları arasında İzmir Büyükşehir Belediye Hastanesi Başhekimliği görevini sürdürdü. 1991 yılı Ocak ayında bu hastanede "Sporcu Sağlık Merkezi"ni kurdu ve özellikle amatör kulüplere önemli hizmetler verildi. Türkiye'nin gerçek anlamda ilk artroskopik cerrahi merkezi de bu hastanede organize edildi. 1992 yılında "Ege Sağlık Vakfı"nın kuruluşunda kurucu üye olarak görev aldı ve 2 yıl boyunca bu vakfın yöneticiliğini yürüttü. 1993 yılından bugüne kadar serbest hekim olarak çalışmayı sürdürmektedir.

1989 yılında Almanya'da çeşitli hastanelerde 3 ay boyunca artroskopik cerrahi eğitimi alan Köstem, 1992 yılında ise ABD Pittsburgh Üniversitesi'nde artroskopik ön çapraz bağ cerrahisi ve omuz artroskopik cerrahisi eğitimi aldı. 2004 yılında ise Almanya'nın Nürnberg kentinde omuz cerrahisi ve protez cerrahisi eğitimine katıldı. 1987 yılında kurulan "Spor yaralanmaları, Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği" kurucu üyesi olarak görev aldı ve 8 yıl boyunca derneğin yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. 1998 yılında İzmir'de düzenlenen "Uluslararası Spor Yaralanmaları, Artroskopi ve Diz Cerrahisi" kongresinin düzenlenmesinde aktif görev aldı ve bu kongrenin genel sekreterliğini yürüttü.

Belediye Hastanesi'nde 1992 yılında Artroskopi ve Diz Cerrahisi konusunda 2 kez kurs açtı ve 1 tane kurs kitapçığının editörlüğünü yaptı. 1987-2011 yılları arasında Altay Spor Kulübü'nün takım doktorluğunu ve 2005 yılından sonra 4 yıl boyunca Ümit Milli futbol takımının doktorluğunu yaptı. Yaklaşık 8 yıl boyunca, Futbol Federasyonu sağlık kurulu üyeliğini sürdürdü. Universiade olimpiyatlarının sağlık organizasyonunda görev aldı ve aynı oyunlarda olimpiyat futbol milli takımının takım doktorluğunu yaptı.

1994 yılında Egeform Fizyoterapi Merkezi'ni, 2002'de ise City Club Welness Merkezi'ni kurdu. Daha sonra ismi Ege Form Fitness Merkezi olarak değiştirilen merkezi 9 yıl boyunca yürüttü. 2009 yılı yerel yönetim seçimlerinde Buca ilçesi ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclis üyeliğine seçildi ve bu görevi 5 yıl süre ile sürdürdü. 2011 yılında "Engelsizmir Projesi"ni yazdı ve Büyükşehir belediyesi tarafından kabul edilen projenin yürütme kurulu başkanlığını hâlen sürdürmektedir. 2013, 2016 ve 2018 yıllarında düzenlenen uluslararası katılımlı "Engelsizmir Kongreleri"nin kongre başkanlıklarını yürüttü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kırmızı Bayrak Kitapçığı'nın hazırlanmasında aktif rol aldı ve kırmızı bayrak uygulamasında hâlen aktif görev almaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi "Engelli Farkındalık" merkezinin projesinde aktif rol alarak kurulmasına katkı sağladı. 2011 yılında birkaç arkadaşı ile birlikte "Yaşanabilir Buca Derneği"nin kuruluşunu yaptı ve bir dönem başkanlığını sürdürdü.

2012 yılında "Alaçatı Köstem Hotel" çalışmalarını eşi ile birlikte tamamladı ve butik otel olarak işletmesi eşi tarafından sürdürülmektedir. 2013 yılında eşi ve çocukları ile birlikte "Köstem Kültür, Eğitim ve Müzecilik Vakfı"nın kuruluşunu yaptı ve hâlen vakıf başkanı olarak görevini sürdürmektedir. 2003 yılından bu yana hekimliğin yanı sıra, organik tarımla ve zeytin yetiştirmekle uğraşmaktadır. Ailesi adına "Köstem Zeytinyağı Müzesi" kuruluşunu 15 yıllık bir uğraşın sonucunda tamamladı ve yöneticiliğini yapmaktadır. Müze kapsamında ülkemize örnek olabilecek bir zeytinyağı fabrikası, zeytinyağı deposu  ile modern bir laboratuvar kuran Köstem, yine müze kapsamında "BİSTAM (Bilim, Sanat ve Tasarım Merkezi)" kuruluşunu tamamladı.

Fotoğraf ve ahşap oymacılığı ile aktif olarak uğraşan Köstem, hâlen Alsancak'taki Ege Sağlık Vakfı binasında yer alan muayenehanesinde serbest Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı olarak çalışmaya devam etmektedir.

Etkinlik başladıktan sonra giriş-çıkış yapmak mümkün değil. O yüzden etkinliğe zamanında gitmeniz önemli. Ayrıca sosyal medya severler dikkat! Etkinlikte video kaydı ve fotoğraf çekimi yapılmamaktadır. Etkinliğe katılarak, etkinlikte çekilen tüm fotoğraf ve videoların telif haklarının TEDxIzmir'e ait olduğunu kabul etmiş olursunuz.