10 Tem 2018
Otuzbeşlik

Temmuz Ayı Nazım Hikmet Kültür Merkezi Etkinik Listesi

İzmir Nazım Hikmet Kültür Merkezi Kemeraltı'nda bulunan tarihi Konak Sineması'nı kiralayarak tekrar hizmete açmıştı ve biz de bunu siz okuyucularımıza duyurmuştuk. Okumayanlar kaldıysa buradan ulaşabilirler. Aylık olarak hazırladıkları etkinlik programlarında tiyatro oyunları, konserler, söyleşiler, çocuk tiyatroları, çocuk atölyeleri, kurs programları düzenliyorlar. Temmuz ayında Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde neler varmış inceleyelim...
 

NEŞE DOLU BİR MASAL (TARLA FARESİ TİYATROSU) 
 

Can Can bir gün oğluyla bilmecelerden bilmece seçer, eğlenirken, dışarıdan bir ses duyar. Uzaklar ülkesinin insanları mutsuzluk illetine tutulmuştur. Onları güldürecek masalcılara, hokkabazlara, curcunabazlara, ağaçlar kuşlar dile gelip seslenmişlerdir. Can Can bu dileğe kulak vererek Uzaklar Ülkesi’ne doğru yola çıkar… Macera da böyle başlar. 

TARİH VE SAAT: 11 TEMMUZ ÇARŞAMBA 2018 / 14:30  
KATEGORİ: ÇOCUK, OYUN  
YAŞ SINIRI: 5+  

Öykü: Pertev Nail Boratav’ın derlediği tekerleme ve öyküler de içerir. 

Yazan ve Yöneten: Hicran Çalı 

Oyuncular: Hicran Çalı, Çağla Nefesoğlu 

Müzik: Şefika Yurga 

Sahne Tasarımı: Cem Çevikayak 

Dans Düzeni: Füsun Aşkar 

BİLETLER: https://www.biletiva.com/event/G6134 

 
 

AY, CARMELA! (ÖTEKİ BERİKİ TİYATRO TOPLULUĞU / TİYATRO VİYA) 

 Oyun, “Özgürlük Savaşı” olarak tarihe geçen İspanya iç savaşında yaşanmış bir olayı anlatmaktadır. Sivil direnişe karşı, Hitler ve Mussolini destekli Faşist Franko birliklerinin, İspanya’nın Belçite kentinin işgalini kutlamak için Cumhuriyetçi tutsakları da aşağılayan bir gece düzenlerler. Bu kutlamayı, esir aldıkları Carmela ve Paulino adındaki Varyete oyuncularına zor kullanarak yaptırırlar. Baskı altındaki Carmela ve Paulino gösteriyi yapmak-yapmamak, yaşam-ölüm, tercihleri arasında sıkıştırılmışlardır. Savaşın vahşeti içinde sanatın görevi, yaşamın anlamısorgulanır. Bu gerilim içinde başlayan gösteri, Carmela’nın aşağılamaya daha fazla katlanamaması üzerine trajik bir biçimde sona erer. Oyun, geri dönüşlerle Paulino’nun o geceyi sorgulamasını ve savaşın yarattığı vahşeti, kadınların başkaldırısını anlatır. 

TARİH/SAAT: 18 Temmuz 2018 Çarşamba 20:30 

YAZAN: Jose Sanchis SİNİSTERA 

YÖNETEN: Günay TOPRAK 

BESTECİ: Cem İDİZ 

MÜZİK DİREKTÖRÜ: Alpdoğan SELÇUK 

KOREOGRAF: Yasemin Şimşek TÜZÜN 

DANIŞMAN: Özgür BAŞKAYA 

 OYUNCULAR : Yasemin Şimşek TÜZÜN, Yılmaz TÜZÜN 

SÜRE : 90 dakikadır. Tek Perde. 

OYUN TÜRÜ : Trajikomik (Müzikli Oyun) 
YAŞ GRUBU: 12 +  
BİLETLER: https://www.biletiva.com/event/G6338 
 
 

ŞUBADAP ÇOCUK / ÇOCUKLAR İÇİN KONSER 

2013 yılından bu yana yalnızca çocuk şarkıları besteleyen, albümler üreten ve konserler veren Şubadap, Praksis Müzik Kolektifi’nin de bir parçası. bir parçası olan ekip şimdiye dek ülkenin pek çok yerinde 500’ün üzerinde konser yaptı. “Şarkılarımızın tüm hakları çocuklara aittir” diyerek dört albüm yayınlayan Şubadap Çocuk, bugüne dek ülkenin pek çok yerinde beş yüzün üzerinde konser verdi. 

TARİH VE SAAT: 19 TEMMUZ PERŞEMBE / 20:00 
YAŞ SINIRI: +4 

SALON: KONAK HALK SAHNESİ 

  

 
OYUNBOZAN (tiyatro VOL.5) 

 Vol:5 Tiyatronun çocuk oyunu olan Oyunbozan, İskandinav yazar Kim Hummelstump tarafından yazılmıştır. Yalnızlık ve arkadaşlık temalı oyun, ilk kez dilimize çevrilmiştir. Arkadaşlığın, paylaşmanın ve birlikte mücadele etmenin kısa öyküsü “Oyunbozan” ile karşınıza geliyor. Bir gün yoldan geçerken hiç tanımadığı bir çocukla karşılaşan Jumbo, onunla arkadaş olmak ister. Tiny’nin aksi tavırları ve merakı onu yıldırmaz. Jumbo, Tiny’ye gerçek arkadaşlığın paylaşmak olduğunu anlatır. Tiny’nin kocaman bir oyun alanı, Jumbo’nun ise sadece iyi huy yayıcısı vardır. 

TARİH/SAAT: 25 Temmuz 2018 Çarşamba 15:00 

Oyunun Türü: Çocuk Oyunu 
Yazan: Kim Hummelstump 

Yöneten: Ömer Polat 
Proje Asistanı: Mustafa Çevik 

Oyuncular: Gizem Tataroğlu, Berna Özcan 

Süre: 35 dakika  

Yaş Grubu: 4+  

Bilet fiyatları: Çocuk 20 TL Refaketçi yetişkin ücretsiz 

 BİLETLER: https://www.biletiva.com/event/G6339