04 Kas 2019
Seçil Şeker

Thom Pain kasımda İzmir ve İstanbul sahnelerinde!

Will Eno'nun yazdığı 2005 Pulitzer Ödülleri Dram Finalisti Thom Pain oyunu dün, çocukluk, bugün, gösterinin doğası ve doğanın gösterisi, erkeğin, kadının kalbi, tabiat, korku, nefret vesaire üzerine. Bazı günlerin nasıl geçebileceğinin, gerçek hayatın, insanla hayvan arasındaki yakın ilişkinin örneği. 

 

Thom Pain'e hayat veren Kağan Uluca ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 

Kağan Uluca Thom Pain rolüne nasıl hazırlandı?  

Derya (Efe) ile birlikte oyunu sahnelemeye karar verdiğimiz andan itibaren önce metni çözümlemek yani dramaturjisi üzerine çalışmaya başladık. Benzer durumları, benzer hikayeleri ve metnin içindeki sırları keşfetmeye, bakışını yakalamaya çalıştım.

İfadesiz bir ifadeye sahip olmak için insanın nelerden vazgeçmiş olması gerekiyor?

Seyirci bu oyuna geldiği zaman bir deneyim elde edecek. Bu ifadesiz ifadesi olan insan bir şeylerden vazgeçmek zorunda değil, aksine bazı şeylere sahip olduğu için de böyle olabilir. Diğerlerinden farklı; farklı bir anlayışa geçebilmek, herkesin benzer şeyler yaşadığı bilincinde olup olaylara şaşırmamak, ifadesizleşmek, bir şeyler kazanmış olmak... Hayat bizi yeterince şaşırtmış oluyor ve insan bir süre sonra artık şaşırmıyor. Bu bir dibe vurma olarak okunuyor genelde ama kabul etme ve hatta erme durumu olarak görüyorum ben.  

Sezon boyunca Thom Pain’i izleyebilecek miyiz? 

Sezon boyunca sistematik olarak İzmir’de ve İstanbul’da devam edecek. İki haftada bir İzmir’de olacak oyun. Yoğunluğa bağlı olarak ayda üçe de çıkabilir tabii. 

Her gün karşılaşabileceğimiz sıradan bir insan. 

İfadesiz bir ifadesi olan adam. 

O da tam bizim gibi, ya da o biz ya da o biz değil ve bizi hiç sevmiyor.

 

Thom Pain 7 ve 14 Kasım'da İzmir Sahne Terminal'de, 21 Kasım'da İstanbul Theatron Yeldeğirmeni'nde, 28 Kasım'da İzmir Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

Tiyatro4 Hakkında

Tiyatro4, güncel metinleri sahneye taşımayı ve yenilikçi, çağdaş, özgün oyun tasarımları ile seyirciye yeni deneyimler kazandırmayı amaçlar. Tiyatro oyunlarının yanı sıra sosyal içerikli sanat projeleri tasarlar ve projelerinde yerel ve uluslararası iş birlikçiler ile çalışır. Her projesinde yeni sanatçılarla çoğalarak dinamik kalmayı ve kolektif bir yapıyla ortak üretimde bulunmayı hedefler.

Tiyatro4'ü web sitesinden, Facebook ve Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.